|
 Festivalstämning när KAK Midnattssolsrallyt jubilerar i Västerås. PRESSRELEASE
Tionde Midnattssolsrallyt, festivalstämning, stadssträcka och nya rallyprofiler i projektledarrollen. Missa inte KAK Midnattssolsrallyt i Västerås 24-27 juni 2015.
År 2006 återuppstod KAK Midnattssolsrallyt och i sommar körs den klassiska tävlingen i modern tappning för tionde gången. Det kommer arrangerande Kungliga Automobil Klubben (KAK) att uppmärksamma på flera sätt, bland annat jobbar rallyts organisation på att återinföra den publikvänliga stadssträckan i centrala Västerås.
Jubileumstävlingen kommer dessutom att avgöras samtidigt som Västerås Cityfestival, vilket kommer att ge extra krydda åt den populära tävlingen med historiska rallybilar och regularityklassen.
– Vi är stolta och glada över att KAK Midnattssolsrallyt väljer Västerås ännu en gång. Att två så stora evenemang pågår samtidigt kommer att generera en enda stor folkfest säger Alf Westerdahl, ansvarig evenemang och attraktionskraft på Västerås & Co.
Det här blir fjärde gången som Västerås och ABB Arena står som värd för KAK Midnattssolsrallyt, tävlingen som sett stora, svenska motorsportprofiler som exempelvis Stig Blomqvist, Kenneth Bäcklund, Kenny Bräck och Patrik Sandell som segrare.
Lagom till jubileumsupplagan byter dessutom KAK Midnattssolsrallyt projektledare. Rallyprofilerna Simon Johansson och Lars Jonsson, kända bland annat som expertkommentatorer i radiosändningarna från vårt VM-Rally, tar över efter Per Carlsson.
– Jag och Lars ser det här som ett hedersuppdrag och är tacksamma för det förtroende KAK visar oss. Vi är dessutom mycket glada över att Per Carlsson kommer att finnas med i bakgrunden och hjälpa oss under 2015 års tävling, säger Simon Johansson.
Per Carlsson har varit projektledare för KAK Midnattssolsrallyt i sju år. Han har tillsammans med KAK och rallyts trogna organisation gjort ett fantastiskt jobb och byggt upp ett häftigt och mycket uppskattat event.
– Det har varit fantastiskt roliga år, men nu är det dags att lämna över till nya krafter. Det här kommer att bli en nytändning för rallyt, säger Carlsson.
Philip von Mecklenburg, ansvarig för KAK Midnattssolsrallyt i KAK:s styrelse, välkomnar också duon som ska driva tävlingen vidare.
– Vi på KAK är väldigt nöjda med att ha hittat formerna för att fortsätta driva tävlingen på den inslagna vägen som Sveriges ledande historiska rally. Vi känner oss trygga med att Simon och Lasse vid rodret för den väl inarbetade tävlingsorganisationen, och de är också väl kalibrerade med Pers och våra intentioner för framtiden, säger han.
» Pressrelease från Midnattssolsrallyt.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Grekisk hetta väntar Mille Johansson i Acropolisrallyt.
Efter ett par veckors uppehåll är rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm i helgen tillbaka bakom ratten när han och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika gör årets femte WRC2-start. Denna gång i Akropolisrallyt i Grekland.
Mille och Johan kombinerar i år starter med fabriksteamet M-Sport ...Publicerad: 2026-06-24 14:42:32
Tävlingshelg för Svenska Sprintserien under Eriksnäsbosprinten.
Svenska Sprintserien tävlar flitigt, nu dags för ny tävlingshelg och då Eriksnäsbosprinten hos Bollnäs MK. Tävling i dagarna två precis som övrigt i serien, tre varv på banan per åk gäller, träningsåk följt av två tävlingsåk per dag. Totalt 75 ekipage varav 41 tävlar i de fyra rallyklasserna.
Stö...Publicerad: 2026-06-24 11:02:08
Toyotas drömfemma redo för andra halvlek i WRC.
Det har funnits många klassiska drömfemmor i idrottshistorien. Men få har varit så dominerande som Toyotas uppställning i rally-VM. Elfyn Evans, Takamoto Katsuta, Oliver Solberg, Sami Pajari och Sebastien Ogier.
Toyotas drömfemma är på platserna ett till fem i rally-VM inför andra halvan av säsonge...Publicerad: 2026-06-24 10:25:13
Radio & TV-tablå för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Torsdag eftermiddag öppnar anmälan och rekognoseringen startar inför Thoréns i Kil Rally Killingen där Kils MK Bil arrangerar. Det är veckoslutets Rally SM deltävling och rallysprint i SM Veckan. Fredag vid lunchtid startar rallyt med tre sträckor dubbelt, kända sträckor från klubbens tävlingar. Str...Publicerad: 2026-06-24 08:50:57
Två säsonger med Rally2+ ska rädda WRC27 projektet, reglerna satta.
WRC-serien står och gungar, redan inför Rallye Monte Carlo trodde sig FIA ha en promotor klar för de kommande åren, men fortfarande finns inget officiellt besked - årets säsong har passerat halvtid och ett nytt reglementet träder i kraft vid nyår - ett reglemente som hittills inte lockat något störr...Publicerad: 2026-06-23 22:26:55
Skilling 500 bjöd på härlig deltävling i årets Sverigeserie.
Skillingaryds MK brukar alltid bjuda på superfina tävlingar. Årets upplaga av Skilling 500 var absolut inget undantag. Och som det fajtades i skogarna utanför Värnamo. Emil Karlsson med Tom Törngren vid sin sida tog en ny imponerande seger i VOC Autoexperten Rallys Elitklass A/B. I VOC Autoexperten ...Publicerad: 2026-06-23 17:16:36
18 svenskar i helgens Finska Volvo Euro Cup tävling.
Till Finland far ett gäng Svenskar för rallyt P H Peltiasenus, rallyt runt Sjundeå som ligger fyra mil väster om Helsingfors. Det tävlas för Volvo Euro Cup där grupp H klassen denna gång är med. Det blir sju sträckor på 87km som väntar åkarna. Totalt ett 130-tal ekipage varav 18 från Sverige, ytterl...Publicerad: 2026-06-23 11:48:57
Guide inför EKO Acropolis Rally Greece - Upplägg, startfält & länkar.
Till helgen drar EKO Acropolis Rally Greece igång, åttonde WRC deltävlingen av 14 innebär att vi är på andra halvan av säsongen. De tävlande möter erkänt tuffa och steniga vägar som sig bör i Grekland - 58 ekipage totalt varav 12 i Rally1 klassen.
Torsdag morgon är det shakedown och på kvällen drar...Publicerad: 2026-06-23 09:01:39
Andervang summerar ACON-Van der Spek Vechtdalrally - bra asfaltrally på grussetup.
I helgen deltog Stig Andervang tillsammans med Mikael Kjellgren i ACON-Van der Spek Vechtdalrally. Tävlingen bestod av tio specialsträckor, där cirka 1,5 mil kördes på grus och resterande del på asfalt av de totalt ca 12,8 milen special.
- Arrangemanget höll mycket hög klass med välorganiserad t...Publicerad: 2026-06-23 05:53:32
53 ekipage för WRC Rally Estonia - Solberg och Mille i VM-klasser.
Den 16-19:e juli besöker WRC-serien Estland med Rally Estonia, 30 mil snabba grusvägar över 18 sträckor väntar de tävlande till rallyt. Anmälningslistan släpptes just och visar på 53 ekipage till sommarens snabba rally i Estland som förra året vanns av Oliver Solberg direkt i sin Rally1 debut för To...Publicerad: 2026-06-22 15:43:28
|
| |