|
 En helg med Anders Kulläng Driving School! PRESSRELEASE
Anton Brorsson och David Arhusiander har tillbringat helgen i Höljes, där de har deltagit i Anders Kullängs Driving School.
Det var i december som grabbarna fick ett stipendium av Anders Kullängs Minnesfond, tillsammans med tre andra lovande rallyteam, där de fick komma ner till Höljes på en 3 dagars kurs.
Fredagen inleddes med en presentation av minnesfonden och vem Anders Kulläng var, innan det var dags att åka ut på isbanan på sjön och träna på att åka rätt linjer och med jämnhet som fokus.
- Vi åkte på vanliga vinterdäck och det märks så väl när linjen i kurvan är fel när man åker med halkiga däck. Vilket resulterar i att utgångshastigheten inte blir optimal. Säger David.
Vidare under helgen så kördes det även rallybil på riktiga skogssträckor, där än en gång spårval, linjer och jämnhet var på träningsschemat. Utbildningen hölls i av Håkan och Mikael Palmgren, Bror Danielsson, Mattias Adielsson och Gunnar Barth. Givetvis var det även notskrivning med diverse tips och trix av Gunnar.
Mattias delade med sig av erfarenheter kring Sponsorer och Media. Och Mats Thorsell från Öhlins hade en väldigt intressant föreläsning om stötdämpare och justeringar på bilen.
- Vi känner att vi har lärt oss väldigt mycket nyttigt den här helgen, som vi kommer att ta med oss i våran fortsatta satsning. Med allt ifrån bilkörning, media, sponsorer, och anekdoter från förr.
Vi vill passa på att tacka alla som gett oss denna chans att utvecklas:
Håkan Palmgren, Mikael Palmgren, Hans Warberg, Marie-Lovise Kulläng, Bror Danielsson, Gunnar Barth, Mattias Adielsson och givetvis Anders Kullängs Minnesfond för dessa 3 givande dagar.
» Pressrelease från Anton Brorsson.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Grekisk hetta väntar Mille Johansson i Acropolisrallyt.
Efter ett par veckors uppehåll är rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm i helgen tillbaka bakom ratten när han och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika gör årets femte WRC2-start. Denna gång i Akropolisrallyt i Grekland.
Mille och Johan kombinerar i år starter med fabriksteamet M-Sport ...Publicerad: 2026-06-24 14:42:32
Tävlingshelg för Svenska Sprintserien under Eriksnäsbosprinten.
Svenska Sprintserien tävlar flitigt, nu dags för ny tävlingshelg och då Eriksnäsbosprinten hos Bollnäs MK. Tävling i dagarna två precis som övrigt i serien, tre varv på banan per åk gäller, träningsåk följt av två tävlingsåk per dag. Totalt 75 ekipage varav 41 tävlar i de fyra rallyklasserna.
Stö...Publicerad: 2026-06-24 11:02:08
Toyotas drömfemma redo för andra halvlek i WRC.
Det har funnits många klassiska drömfemmor i idrottshistorien. Men få har varit så dominerande som Toyotas uppställning i rally-VM. Elfyn Evans, Takamoto Katsuta, Oliver Solberg, Sami Pajari och Sebastien Ogier.
Toyotas drömfemma är på platserna ett till fem i rally-VM inför andra halvan av säsonge...Publicerad: 2026-06-24 10:25:13
Radio & TV-tablå för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Torsdag eftermiddag öppnar anmälan och rekognoseringen startar inför Thoréns i Kil Rally Killingen där Kils MK Bil arrangerar. Det är veckoslutets Rally SM deltävling och rallysprint i SM Veckan. Fredag vid lunchtid startar rallyt med tre sträckor dubbelt, kända sträckor från klubbens tävlingar. Str...Publicerad: 2026-06-24 08:50:57
Två säsonger med Rally2+ ska rädda WRC27 projektet, reglerna satta.
WRC-serien står och gungar, redan inför Rallye Monte Carlo trodde sig FIA ha en promotor klar för de kommande åren, men fortfarande finns inget officiellt besked - årets säsong har passerat halvtid och ett nytt reglementet träder i kraft vid nyår - ett reglemente som hittills inte lockat något störr...Publicerad: 2026-06-23 22:26:55
Skilling 500 bjöd på härlig deltävling i årets Sverigeserie.
Skillingaryds MK brukar alltid bjuda på superfina tävlingar. Årets upplaga av Skilling 500 var absolut inget undantag. Och som det fajtades i skogarna utanför Värnamo. Emil Karlsson med Tom Törngren vid sin sida tog en ny imponerande seger i VOC Autoexperten Rallys Elitklass A/B. I VOC Autoexperten ...Publicerad: 2026-06-23 17:16:36
18 svenskar i helgens Finska Volvo Euro Cup tävling.
Till Finland far ett gäng Svenskar för rallyt P H Peltiasenus, rallyt runt Sjundeå som ligger fyra mil väster om Helsingfors. Det tävlas för Volvo Euro Cup där grupp H klassen denna gång är med. Det blir sju sträckor på 87km som väntar åkarna. Totalt ett 130-tal ekipage varav 18 från Sverige, ytterl...Publicerad: 2026-06-23 11:48:57
Guide inför EKO Acropolis Rally Greece - Upplägg, startfält & länkar.
Till helgen drar EKO Acropolis Rally Greece igång, åttonde WRC deltävlingen av 14 innebär att vi är på andra halvan av säsongen. De tävlande möter erkänt tuffa och steniga vägar som sig bör i Grekland - 58 ekipage totalt varav 12 i Rally1 klassen.
Torsdag morgon är det shakedown och på kvällen drar...Publicerad: 2026-06-23 09:01:39
Andervang summerar ACON-Van der Spek Vechtdalrally - bra asfaltrally på grussetup.
I helgen deltog Stig Andervang tillsammans med Mikael Kjellgren i ACON-Van der Spek Vechtdalrally. Tävlingen bestod av tio specialsträckor, där cirka 1,5 mil kördes på grus och resterande del på asfalt av de totalt ca 12,8 milen special.
- Arrangemanget höll mycket hög klass med välorganiserad t...Publicerad: 2026-06-23 05:53:32
53 ekipage för WRC Rally Estonia - Solberg och Mille i VM-klasser.
Den 16-19:e juli besöker WRC-serien Estland med Rally Estonia, 30 mil snabba grusvägar över 18 sträckor väntar de tävlande till rallyt. Anmälningslistan släpptes just och visar på 53 ekipage till sommarens snabba rally i Estland som förra året vanns av Oliver Solberg direkt i sin Rally1 debut för To...Publicerad: 2026-06-22 15:43:28
|
| |