|
 Svenska Rallyt skapar fordonsindustrins Almedalen. PRESSRELEASE
Rally Sweden utvecklas som kommersiell mötesplats. Nu utökas arrangemanget med Rally Sweden Biz Week.
En mötesplats för att utveckla publika relationer, opinion och debatt, men framför allt för att göra affärer.
– Man kan se det som ett Almedalen för Europas fordonsindustri, säger Rally Swedens vd Glenn Olsson.
För ett par veckor sedan skrev Rally Sweden under ett 3-årsavtal som garanterar VM-status fram till 2016, vilket ger möjligheten att jobba mer långsiktigt.
Och nu kan man presentera Rally Sweden Biz Week. En satsning på att få fordonsindustrin, motorsporten och allmänheten att komma närmare varandra. Rally Sweden Biz Week kommer äga rum på Karlstad CCC och innehålla seminarier och föreläsningar med beslutsfattare och företagsledare från både fordonsindustrin och internationella bilsportförbundet, FIA. Men framför allt kommer Rally Sweden Biz att bli en arena för informella affärsmöten.
– Det känns helt rätt att när hela världens motorintresse och sändande kameror är riktade mot Värmland ta tillfället i akt och lyfta det affärsmässiga och göra Karlstad till en viktig mötesplats, säger Mattias Nord, vd för Visit Karlstad.
Rally Sweden flyttar in sitt HQ i Karlstad CCC under rallyveckan och ser Rally Sweden Biz Week som ett perfekt komplement till VM-tävlingen.
– Flera andra evenemang har skapat något liknande, och då anser vi det självklart att Sveriges största årligen återkommande idrottsevenemang får det affärsintresse det förtjänar.
– Men vad som skiljer oss från dem är att vi är en internationell arena.
– Vi jobbar med den globala bilindustrins makthavare inom såväl motorsport som fordonsindustrin så det är naturligt att vi skapar den här mötesplatsen, och att vi gör det tillsammans med de bästa, vilket vi anser att Karlstad CCC är, säger Glenn Olsson.
Och Mattias Nord har bilden klar för sig.
– Vårt mål är att Karlstad CCC blir centrum för möten där kunskap, engagemang och drivkrafter står i fokus, och där utkomsten blir att vi skapar ett motorsportens och fordonsindustrins Almedalen.
– Vi har alla möjligheter i vår hand, och med engagemang från både näringsliv, det offentliga och inte minst de motorintresserade, så kan vi skapa något riktigt bra, säger Mattias Nord.
Redan har rallyt fått besked om att FKG, skandinavisk branschorganisation för fordonsindustrins leverantörer, kommer att ha ett seminarium om eftermarknaden under Rally Sweden Biz Week.
– Rally Sweden är en naturlig mötesplats för fordonsindustrins leverantörer. Under några dagar står Sverige och Karlstad i centrum för den internationella bilsporten och därmed även den globala fordonsindustrin.
– Det finns möjlighet att göra affärer eller att utveckla relationer för FKG:s medlemmar, förklarar Göran Björklund, senior rådgivare till FKG och PR-konsult på kommunikationsbyrån Newsroom.
– Från svensk sida försöker vi ta rygg på England där fordonsindustrin bland annat har ett mycket nära samarbete med bilsporten med F1 och Silverstone som epicentrum.
– Rally Sweden är det främsta inom den teknikdrivande bilsporten som landet har, avslutar Göran Björklund.
» Pressrelease från Svenska Rallyt AB.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Tävlingshelg för Svenska Sprintserien under Eriksnäsbosprinten.
Svenska Sprintserien tävlar flitigt, nu dags för ny tävlingshelg och då Eriksnäsbosprinten hos Bollnäs MK. Tävling i dagarna två precis som övrigt i serien, tre varv på banan per åk gäller, träningsåk följt av två tävlingsåk per dag. Totalt 75 ekipage varav 41 tävlar i de fyra rallyklasserna.
Stö...Publicerad: 2026-06-24 11:02:08
Toyotas drömfemma redo för andra halvlek i WRC.
Det har funnits många klassiska drömfemmor i idrottshistorien. Men få har varit så dominerande som Toyotas uppställning i rally-VM. Elfyn Evans, Takamoto Katsuta, Oliver Solberg, Sami Pajari och Sebastien Ogier.
Toyotas drömfemma är på platserna ett till fem i rally-VM inför andra halvan av säsonge...Publicerad: 2026-06-24 10:25:13
Radio & TV-tablå för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Torsdag eftermiddag öppnar anmälan och rekognoseringen startar inför Thoréns i Kil Rally Killingen där Kils MK Bil arrangerar. Det är veckoslutets Rally SM deltävling och rallysprint i SM Veckan. Fredag vid lunchtid startar rallyt med tre sträckor dubbelt, kända sträckor från klubbens tävlingar. Str...Publicerad: 2026-06-24 08:50:57
Två säsonger med Rally2+ ska rädda WRC27 projektet, reglerna satta.
WRC-serien står och gungar, redan inför Rallye Monte Carlo trodde sig FIA ha en promotor klar för de kommande åren, men fortfarande finns inget officiellt besked - årets säsong har passerat halvtid och ett nytt reglementet träder i kraft vid nyår - ett reglemente som hittills inte lockat något störr...Publicerad: 2026-06-23 22:26:55
Skilling 500 bjöd på härlig deltävling i årets Sverigeserie.
Skillingaryds MK brukar alltid bjuda på superfina tävlingar. Årets upplaga av Skilling 500 var absolut inget undantag. Och som det fajtades i skogarna utanför Värnamo. Emil Karlsson med Tom Törngren vid sin sida tog en ny imponerande seger i VOC Autoexperten Rallys Elitklass A/B. I VOC Autoexperten ...Publicerad: 2026-06-23 17:16:36
18 svenskar i helgens Finska Volvo Euro Cup tävling.
Till Finland far ett gäng Svenskar för rallyt P H Peltiasenus, rallyt runt Sjundeå som ligger fyra mil väster om Helsingfors. Det tävlas för Volvo Euro Cup där grupp H klassen denna gång är med. Det blir sju sträckor på 87km som väntar åkarna. Totalt ett 130-tal ekipage varav 18 från Sverige, ytterl...Publicerad: 2026-06-23 11:48:57
Guide inför EKO Acropolis Rally Greece - Upplägg, startfält & länkar.
Till helgen drar EKO Acropolis Rally Greece igång, åttonde WRC deltävlingen av 14 innebär att vi är på andra halvan av säsongen. De tävlande möter erkänt tuffa och steniga vägar som sig bör i Grekland - 58 ekipage totalt varav 12 i Rally1 klassen.
Torsdag morgon är det shakedown och på kvällen drar...Publicerad: 2026-06-23 09:01:39
Andervang summerar ACON-Van der Spek Vechtdalrally - bra asfaltrally på grussetup.
I helgen deltog Stig Andervang tillsammans med Mikael Kjellgren i ACON-Van der Spek Vechtdalrally. Tävlingen bestod av tio specialsträckor, där cirka 1,5 mil kördes på grus och resterande del på asfalt av de totalt ca 12,8 milen special.
- Arrangemanget höll mycket hög klass med välorganiserad t...Publicerad: 2026-06-23 05:53:32
53 ekipage för WRC Rally Estonia - Solberg och Mille i VM-klasser.
Den 16-19:e juli besöker WRC-serien Estland med Rally Estonia, 30 mil snabba grusvägar över 18 sträckor väntar de tävlande till rallyt. Anmälningslistan släpptes just och visar på 53 ekipage till sommarens snabba rally i Estland som förra året vanns av Oliver Solberg direkt i sin Rally1 debut för To...Publicerad: 2026-06-22 15:43:28
6 timmar live i SVT från Thoréns i Kil Rally Killingen med Rally SM & SM Veckan.
Strax innan Rally SM drar igång med ss7 i Thoréns i Kil Rally Killingen drar sändningarna igång i Sveriges Television. Då lördagens första vända på Skållerud sträckan bildar kvalet för att ta plats i SM Veckans final så får hela SM fältet TV-sändning i SVT.
Sändningarna med Johan Ejeborg drar igå...Publicerad: 2026-06-22 11:10:55
|
| |