|
 Inför finalen i SydSvenska RallyCupen – 2WD och 4WD. PRESSRELEASE
Nu, bara fyra dagar bort är årets final i SydSvenska RallyCupen. På lördag skall det göras upp på två specialsträckor utanför Hovmantorp några mil öster om Växjö. I fyra bilklasser skall det utkristalliseras vem som är bäst när det gäller att satsa och fokusera vid en enda tävling. Många vill vinna men bara tre i varje klass kan åka hem med prischeckar i valörerna 15, 10 respektive 5.000 kronor.
I 4WD finns väl egentligen bara en fråga, skall någon av de andra kunna hota Stoffe Nilsson, Hässleholm, årets Prispottsvinnare? Anders Jonasson har varit när enstaka sträckor men över en längre tävling drar Stoffe hittills alltid det längsta strået. Åke Jacobsson kunde 2012 utmana men har haft en strulig säsong, får se om han får upp farten i sista stund.
Det största finalfältet är 2WD med 25 startande. A-förare 2WD har haft flest antal starter under året och där finns troligen segraren, troligen säger vi men med en stor, stor varning för årets suverän i B-förare 2WD, Erik Telehagen, Wäxjö. Erik har i flera tävlingar varit topp tre i 2WD och kommer att utmana om segern när han nu tävlar på lika villkor med A-förarna.
På frågan varför det gått så bra i år svarar Erik: -”En kombo av flera olika faktorer. Vi har haft en bra och driftsäker bil, ett bra underhåll och ett bra team där vi jobbar ihop och samarbetar. Sen får man väl inte sticka understol med att jag själv har haft en ganska tung högerfot och tillsammans med en duktig codriver har vi kunnat åka i ett snabbt men säkert tempo! Vill rikta ett enormt stort tack till våra sponsorer, supporters, våra fantastiska mekaniker och sist men inte minst våra familjer som ställer upp i vårt och torrt!”
Nästa år gör Erik och Nina det som SSRC önskar, nämligen kör inte SSRC. Tanken med serien är ju bland annat att teamen får köra många tävlingar och i största konkurrens utvecklas och sen våga ta steget till SM. Men innan dess finalen, -” Taktiken i finalen är enkel, FLAT OUT”-avslutar Erik.
Nästan lika överlägsen som Erik har Martin Olsson, Kristianstad varit bland C-förarna. Med en avåkning på sjätte sträckan i Rally Småland ödelades hans chanser att ta hem Prispottslistan,
-” Klantigt att missa den svängen, kan inte skylla på någon annan än mig själv”-säger Martin. ”Hade egentligen inte tänkt köra så mycket i år men med klassegern i Kristianstad vaknade lusten att fortsätta. Stort tack till Jörgen och Lasse som har skött servicen under året, utan folk som följer med på tävling kan man inte köra. Likaså de som hjälpt till i verkstaden. Stort tack även till Nillascatering som ordnat med foder till både service och oss. Mat är viktigt! Men störst tack ändå till sambon Charlotte som knappt sett mig på ett halvår och fortfarande står ut”
Martin tror inte själv att han kan utmana om prispengarna. I 2WD är det väldigt öppet med mer än en handfull ekipage, förutom nämnde Erik, som tänkbara segrare med årets snabbaste David Bellborg, Ryd och Mattis Olsson, i spetsen.
» Pressrelease från Sydsvenska Rallycupen.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Ogier före Fourmaux i helgens genrep, Herbst Rally.
Som uppvärmning inför kommande veckas Central European Rally körde Sebastien Ogier föråkare i österrikiska Herbst Rallye över tio mil, totalt åtta sträckor där Toyotaföraren var snabbast under lördagen.
På plats även Adrien Fourmaux som likt fransmannen körde föråkare, första halvan av rallyt byt...Publicerad: 2025-10-12 21:47:47
Drive VXO-Sprinten, Grahn glänste i premiären – mörkerkörning och publikfest på Uråsa.
Drive VXO-Sprinten på Uråsa flygfält blev en rallydag och kväll att minnas. Med 65 startande ekipage och både svenska, danska och tyska deltagare bjöds publiken på fart, precision och show – allt på asfalt, där förarna tävlade i två däckklasser: asfaltsdäck och grusdäck.
Grahn dominerade i pre...Publicerad: 2025-10-12 19:32:28
Kalle bäst i Lilla VM på Högstabanan.
Haninge MK´s Lilla VM på Högstabanans område, en sträcka på 1,9km kördes tre gånger under söndagen, 31 startande och fyra klasser.
Arrangörsklubbens Kalle Gustafsson körde Ford Fiesta Rally2 och gjorde det bra, tre raka sträcksegrar och seger totalt 4,2 sekunder före Casper Jansson. Unge rallycro...Publicerad: 2025-10-12 17:38:21
Samtliga sträcksegrar för Andervang i Havellandrallye.
Sex raka sträcksegrar för Stig Andervang och Vanessa Dagge i ADAC/PRS Havellandrallye - Svensken i Tyskland med Hyundai i20 N Rally2 för tävlande. Upplägget var att en av sträckorna gick tre gånger, en annan dubbelt och så en som bara kördes en gång - rallyt på grus med inslag av asfalt. För Svenske...Publicerad: 2025-10-12 11:11:59
Grahn totalvinnare i Drive VXO Sprinten.
Drive VXO Sprinten avslutade RS-DM för Södras distrikt på Uråsa hos Drive VXO, som arrangör Karlskrona AK och Wäxjö MS. Nog blev det mörkerkörning för samtliga innan rallyt var över, varvlopp med totalt 11,5km per åk gällde sex gånger - om än att sista sträckan kördes på halva tiden men klockan börj...Publicerad: 2025-10-12 08:50:13
Lövdansen närmar sig - möjlighet för rekognosering.
Snart är det dags för årets upplaga av Lövdansen, och vi ser fram emot en riktigt fin hösttävling. Årets bana bjuder på stor variation med vägar av olika karaktär – både snabba, rytmiska partier och mer tekniskt utmanande avsnitt som kommer att sätta både förare och kartläsare på prov.
Tävlingsce...Publicerad: 2025-10-12 06:27:30
Madsen vann Rally Stoholm - Helin körde hem Appendix K.
14 sträckor avverkade i Rally Stoholm, final i Danska Mästerskapet med Kenneth Madsen som vinnare totalt efter 56 minuters tävlande. Madsen i Citroen C3 Rally2 vann rallyt 52 sekunder före Jacob Leutenberger Madsen i en Renault Clio Rally3. Vidare 2:40 minut ned till Ib Kragh med Hyundai i20 N Rally...Publicerad: 2025-10-11 19:59:46
Tvådagars Höstnatt avgjord på Gotland. Gotlands MFBK körde tvådagars, en sträcka dubbelt igår kväll under mörker och så omstart idag på förmiddagen med en sträcka dubbelt, Höstnatta var namnet och 20-talet åkare till start.
Lars-åke Hägglund var snabbast totalt på tre av sträckorna, på den sista tappade Ford Fiesta R5 åkaren lite tid....Publicerad: 2025-10-11 19:01:44
Olsson snabbast totalt - Andersson bäst i 2wd under Årjängs Sprinten. 100 åkare där de skulle åka tre gånger över den 1300m långa sträckan på och runt Årjängstravet - upplägget för Årjängs MK och Årjängs Sprinten.
Stenungsunds Mattias Olsson satte bästa tid i samtliga tre omgångar, ingen kunde hota honom från totalsegern i Skoda Fabian, närmast bakom på två av strä...Publicerad: 2025-10-11 18:14:56
Tobias vann Eskilstunas Finalsprint.
Eskilstuna MK avslutade egna sprintcupen med Finalsprinten, tre åk på den 2km långa sträckan inne på området dit 80 ekipage kom för förmiddagens start.
Snabbast i samtliga tre åk var Tobias Johansson med Niclas Krigsman i högerstolen på Mitsubishi Mirage, 7,1 sekund bakom var Rasbo Mk´s C-förare ...Publicerad: 2025-10-11 17:47:31
|
| |