|
 Mattias och Patrik får leta ny bil för att komma till start i SM-finalen. PRESSRELEASE
Mattias Olssons och Patrik Barths framfart i East Sweden Rally blev tyvärr bara knappt två sträckor lång. Men rallyparet från Kil och Torsby han göra ett märkbart intryck på åskådarna. Redan på den inledande parksträckan inne i centrala Linköping, var Mattias riktigt på hugget.
- Vi var snabbast på första sträckan, det flöt på riktigt bra, trots att det var rejält halkigt med grus och lera på asfalten, säger Mattias Olsson.
På den första rena grussträckan, hade sedan tempot skruvats upp ytterligare.
- Vi ville göra ett ryck tidigt i tävlingen, berättar Mattias.
Den andra sträckan inleddes med ett snabbt parti. Inofficiell tidtagning ute på sträckan gjorde gällande att Mattias var snabbast.
Tyvärr höll det inte hela sträckan igenom. En höger/vänster-kombination mot slutet av sträckan blev Mattias och Patriks Waterloo.
- Vänstern nöp på slutet och jag nöp in den i slutet på svängen för att hålla linjen i utgången, berättar Mattias.
En sten på innern i den svängen slog i hjulet och rullningen var ett faktum. Två varv med taket före in i ett stenparti.
- Vi blev lite mörbultade, Patrik fick en lätt hjärnskakning och vi fick åka in till sjukhus för observation, berättar Mattias.
Bilen blev totalskrot och det är nu ovisst om Mattias och Patrik kan köra SM-finalen om fyra veckor i Uppsala.
Teamet kommer nu att göra vad dom kan för att greja en ny tävlingsbil till SM-finalen. Mattias ligger fortfarande på andra plats i SM och är sugen på att kunna greja ett SM-silver i sin första SM-säsong.
- Guldchansen är ju borta nu, men ett silver vore ju inte så dåligt, avslutar Mattias.
» Pressrelease från Mattias Olsson Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2013-09-08 20:25
|
|
145 klassiska ekipage redo för KAK Midnattssolsrallyt 2025.
När KAK Midnattssolsrallyt, ett av Europas största rallyn för historiska bilar, avgörs den 11–12 juli i Katrineholm och Sörmland blir det med ett startfält som bjuder på både bredd och kvalitet. Hela 145 ekipage kommer till start I årets rally, som körs med start och mål vid Ericsbergs Slott och inn...Publicerad: 2025-06-25 18:46
Resultat & WebTV från morgondagens shakedown inför EKO Acropolis Rally.
Redan klockan 07:01 imorgon rullar shakedown igång inför EKO Acropolis Rally, en sträcka på 3,62km körs under morgontimmarna i Grekland utanför värdstaden Lamia. Först ut är VM ledande Elfyn Evans som får ännu en tuff uppgift först på vägarna under första delen av rallyt.
Första vändan över shak...Publicerad: 2025-06-25 18:43
103 ekipage till ERC Rally di Roma Capitale - fyra Svenska bilar.
Halva ERC-serien avverkad, nu går man in i andra halvan med varm asfalt i Italien. Rally di Roma Capitale körs den 4-6:e juli med 13 sträckor på 20 mil. Idag släpptes anmälningslistan som visar på totalt 103 namn för rallyt varav flera Svenskar - ett 80-tal går om EM klasser där de Italienska hemmaå...Publicerad: 2025-06-25 05:55
VM-ledande Mille redo för stentuffa JVM-tävlingen i Grekland.
20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika är redo för säsongens tredje deltävling i Junior-VM i rally (JWRC) – och det i en av kalenderns absolut tuffaste utmaningar. I helgen körs klassiska Acropolis Rally i Grekland, med 17 specialsträckor på...Publicerad: 2025-06-25 05:35
Helin till helgens Rally Aalborg, ingår i Danska Mästerskapet och DM-Veckan.
Rally Aalborg hos Motorsport Nordjylland tar vid i Danska Mästerskapet - premiären för en tid sedan avbröts efter en allvarlig olycka redan på första sträckan. Lördagens rally går ihop med tävlande för Danska motsvarigheten för SM-Veckan som ingår i fyra av rallyts tio sträckor för Danska mästerskap...Publicerad: 2025-06-24 21:25
Svenskt i Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs, Carlberg favorit i 2wd.
Kanadensiska Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs väntar för Calle och Torbjörn Carlberg till helgen. Rallyt från New Richmond, Quebec går med 14 sträckor på 21 mil under två dagar.
Svensk tid blir det rallystart lördag kväll, vid 19 går startskottet och strax senare når första bil första ...Publicerad: 2025-06-24 21:18
Fler namn släppta för Rally Magic i Höljes - Sevius, Liljegren och Kristoffersson.
Fredagen den 4:e juli släpps rallybilarna loss på Höljesområdet när Rally Magic inleder den svenska VM helgen med rallycross. Snart släpps hela listan för rallyt som körs på och runt banområdet som en extra bonus för rallycross publiken.
16:30 rullar tävlingen igång och efterföljande prisutdelnin...Publicerad: 2025-06-24 21:08
SM Veckan med 40 rallyåkare som gör upp om medaljer på Himmelstalundsområdet.
Maximala 40 åkare gör upp, ett stort antal fick gallras bort för den prestigefyllda SM Veckan som ger en extra chans att synas då hela tävlingen direktsänds i Sveriges Television. Årets SM Vecka i Norrköping och rallysprinten med Norrköpings MK hamnar på för rally klassiska Himmelstalundsområdet när...Publicerad: 2025-06-23 18:54
Onsdag och kvällsrally, SMK Sundsvall med Mittsverigesprinten.
Under onsdagskvällen körs Mittsverigesprinten med SMK Sundsvall som arrangör, en sprint med två åk på en 3,2km lång sträcka. Kan också bli ett tredje åk, beroende på antal startande och tidsåtgång - rallyt startar klockan 18:00! Oavsett så räknas samtliga åk i slutresultatet.
Tunt i listan med ba...Publicerad: 2025-06-23 18:32
Inför EKO Acropolis Rally, Startfält, Sträckor och länkar inför rallyt.
Helgens EKO Acropolis Rally innebär att WRC-serien tar halvtid efter avslutat rally, torsdag morgon shakedown och en kort publiksträcka under kvällen. Sex sträckor för fredagen på 12 mil där bara en går dubbelt vilket gör det extra tufft för första bilarna som sopar grus - räddningen kan bli en damm...Publicerad: 2025-06-23 18:30
|
| |
|
|
|