|
 Halvtid i SydSvenska RallyCupen. PRESSRELEASE
På lördagen kördes 2013 års Skilling 500 med Skillingaryds MK som arrangör. I år har tävlingen för andra gången Gislaved som bas. Tävlingen omfattade fyra specialsträckor på sammanlagt 50 km, alla i trakterna mellan Gislaved och Tranemo.
Tävlingen ingick både i Smålands och Södras DM och Syd Svenska Rally Cupen, SSRC men också den riksomfattande Grupp E Cupen, en cup för otrimmade bilar
För SydSvenska RallyCupen var Skilling 500 den femte av nio tävlingar och också den sista på vårsäsongen. Hela 160 ekipage gav sig ut på den kompakta banan och totalsegern gick som väntat till Stoffe Nilsson, Hässleholm. De som möjligen skulle kunna utmanat, Bengt Thorsell, Skara och Bengt Abrahamsson, Kulling, hade båda tekniska problem som förstörde deras dag.
I klass 4WD blev det därför ett klubbmästerskap för Hässleholms MK med Ingvar Andersson på andra och Mikael Wehlin på tredje. Ser vi på kvalificeringslistan inför finalen i höst är skånedominansen total då alla sju som så här långt ser ut att få åka final är från det södra distriktet.
I Grupp E Elit tog Thobias Svensson, Hörby, sin första seger för året, en mycket efterlängtad sådan efter en del strul med Golf-fyran. Till och med konkurrenterna var överens om att det var rätt ekipage som vann. Förra årets segrare Stefan Ottosson, Vetlanda, är i halvtid utanför finalplatserna men det är nog högst tillfälligt. Tidigare ledaren i prispottslistan, Per Molin, Toarps, C-förare Grupp E fick noll poäng denna gång efter en olycklig avåkning och är helt plötsligt nere på elfte plats, viktigast är förstås att han och kartläsaren återfår hälsan efter den vådliga vurpan.
En som är tillbaka högst upp på prispallen är Håkan Ståhl, Skillingaryd då han infriade förväntningar som låg på hans axlar och kunde trots ett mindre missöde på sista sträckan vinna klass Volvo Original Elit. I samma klass gjorde klubbkamraten Christer Westerdahl en bra prestation genom att komma trea. I denna klass är Kristoffer Karlsson, Trollhättan, tre i sammandraget och därmed med i finalen.
I A-förare 2WD gjorde Christopher Zeijlon, Skillingaryd ett inhopp och ledde klassen och låg tvåa totalt inför sista sträckan men en liten avåkning gjorde att de tappade så mycket tid att de istället blev besegrade av klassegraren David Bellborg, Ryds MK, med 3,8s sekunder. David tog därmed sin tredje seger i Cupen och leder förstås klassen. I B-klassen tar Erik Telehagen, Wäxjö, sin fjärde raka seger och om han bara inte tog allt för stor skada av språngmarschen till prisutdelningen så kommer det säkert att bli fler. Martin Olsson har också fyra segrar men därtill också en andra plats i C-klassen.
Martins goda resultat gör att han går till halvtidsvila i ledning i prispottslistan tillsammans med Stoffe Nilsson. Bland de 40 som är pristagare i denna lista är 21 från Småland, 16 från Södra distriktet och tre kommer från andra distrikt.
» Pressrelease från Sydsvenska Rallycupen.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Kalle bäst i Lilla VM på Högstabanan.
Haninge MK´s Lilla VM på Högstabanans område, en sträcka på 1,9km kördes tre gånger under söndagen, 31 startande och fyra klasser.
Arrangörsklubbens Kalle Gustafsson körde Ford Fiesta Rally2 och gjorde det bra, tre raka sträcksegrar och seger totalt 4,2 sekunder före Casper Jansson. Unge rallycro...Publicerad: 2025-10-12 17:38:21
Samtliga sträcksegrar för Andervang i Havellandrallye.
Sex raka sträcksegrar för Stig Andervang och Vanessa Dagge i ADAC/PRS Havellandrallye - Svensken i Tyskland med Hyundai i20 N Rally2 för tävlande. Upplägget var att en av sträckorna gick tre gånger, en annan dubbelt och så en som bara kördes en gång - rallyt på grus med inslag av asfalt. För Svenske...Publicerad: 2025-10-12 11:11:59
Grahn totalvinnare i Drive VXO Sprinten.
Drive VXO Sprinten avslutade RS-DM för Södras distrikt på Uråsa hos Drive VXO, som arrangör Karlskrona AK och Wäxjö MS. Nog blev det mörkerkörning för samtliga innan rallyt var över, varvlopp med totalt 11,5km per åk gällde sex gånger - om än att sista sträckan kördes på halva tiden men klockan börj...Publicerad: 2025-10-12 08:50:13
Lövdansen närmar sig - möjlighet för rekognosering.
Snart är det dags för årets upplaga av Lövdansen, och vi ser fram emot en riktigt fin hösttävling. Årets bana bjuder på stor variation med vägar av olika karaktär – både snabba, rytmiska partier och mer tekniskt utmanande avsnitt som kommer att sätta både förare och kartläsare på prov.
Tävlingsce...Publicerad: 2025-10-12 06:27:30
Madsen vann Rally Stoholm - Helin körde hem Appendix K.
14 sträckor avverkade i Rally Stoholm, final i Danska Mästerskapet med Kenneth Madsen som vinnare totalt efter 56 minuters tävlande. Madsen i Citroen C3 Rally2 vann rallyt 52 sekunder före Jacob Leutenberger Madsen i en Renault Clio Rally3. Vidare 2:40 minut ned till Ib Kragh med Hyundai i20 N Rally...Publicerad: 2025-10-11 19:59:46
Tvådagars Höstnatt avgjord på Gotland. Gotlands MFBK körde tvådagars, en sträcka dubbelt igår kväll under mörker och så omstart idag på förmiddagen med en sträcka dubbelt, Höstnatta var namnet och 20-talet åkare till start.
Lars-åke Hägglund var snabbast totalt på tre av sträckorna, på den sista tappade Ford Fiesta R5 åkaren lite tid....Publicerad: 2025-10-11 19:01:44
Olsson snabbast totalt - Andersson bäst i 2wd under Årjängs Sprinten. 100 åkare där de skulle åka tre gånger över den 1300m långa sträckan på och runt Årjängstravet - upplägget för Årjängs MK och Årjängs Sprinten.
Stenungsunds Mattias Olsson satte bästa tid i samtliga tre omgångar, ingen kunde hota honom från totalsegern i Skoda Fabian, närmast bakom på två av strä...Publicerad: 2025-10-11 18:14:56
Tobias vann Eskilstunas Finalsprint.
Eskilstuna MK avslutade egna sprintcupen med Finalsprinten, tre åk på den 2km långa sträckan inne på området dit 80 ekipage kom för förmiddagens start.
Snabbast i samtliga tre åk var Tobias Johansson med Niclas Krigsman i högerstolen på Mitsubishi Mirage, 7,1 sekund bakom var Rasbo Mk´s C-förare ...Publicerad: 2025-10-11 17:47:31
40 dagar till Motorsportsalongen - Reiersen, Liljegren och en WRC-kändis på plats.
40 dagar kvar till Motorsportsalongen 2025 slår upp portarna, fredagen den 21:a november öppnas dörrarna till Conventum Arena i Örebro. Efter två år i Karlstad på Nöjesfabriken tar man i år klivet till Örebro med större och mer anpassade lokaler för den växande salongen. Mellan klockan 16-21 är det ...Publicerad: 2025-10-11 11:12:26
Supercupen 2026 börjar ta form - nya klassindelningar och tre vintertävlingar klara.
- Nästa års säsong av Supercupen börjar ta form, berättar Jörgen Joons sent fredag kväll.
- Det blir nya klasser, C-Förarna i 2WD och Grupp F/VOC får egna klasser. Det kommer film från sträckorna inför. Rallyradion och WebTV Magasin som vanligt, fortsätter Joons.
Vintern drar igång...Publicerad: 2025-10-11 08:30:40
|
| |