|
 Erfarenhetsrikt Ypres Rally för Pontus Tidemand. PRESSRELEASE
Att få träning på asfalt var syftet med 22-årige Pontus Tidemands deltagande i belgiska Ypres Rally, som gick av stapeln i helgen. När de 20 sträckorna var avverkade i tuffa förhållanden landade Pontus på en tionde plats i den tvåhjulsdrivna klassen och tar med sig exakt den erfarenhet han letade efter och ett ökat självförtroende för asfaltkörning.
Molnen låg som ett tungt täcke över Ypres när helgens rally började sent på fredagseftermiddagen. Sex specialsträckor i två omgångar på tre sträckor vardera stod på tidsplanen och redan vid starten av den första hade regnet börjat falla, vilket genast gjorde utmaningen större.
Pontus och kartläsaren Ola Fløene kom till start i en Ford Fiesta R2, samma typ av bil de rattar i Junior-VM, för att få närmare 300 kilometers körning på asfalt inför Tysklands VM-rally i augusti. God förberedelse är A och O, och med support från EVEN Management och Tätab kan Pontus skaffa sig bästa möjliga utgångsläge. Med dryga 60-talet deltagare i den tvåhjulsdrivna klassen, varav cirka 40 liknande R2-bilar och närmare 20 av dem Ford Fiestas, fanns det gott om tuff konkurrens i Ypres Rallys startfält.
På förhand tonade Pontus ner förväntningarna genom att trycka på att han ser det här som ett träningsrally och inte kommer att ta onödiga risker för att sluta på pallen. Men trots det hårda motståndet, visade Pontus snabbt att han ändå hörde hemma i toppfighten och efter fredagens tre första sträckor var han i ledning i den tvåhjulsdrivna klassen.
- Hittills går allt felfritt och vi får bra träning. Det är svårt att hitta grepp i det våta underlaget, men vi har riktigt kul, sa Pontus under serviceuppehållet efter sträcka tre.
Nästa loop gick inte lika problemfritt. På sträcka fyra fick Pontus och Ola punktering och förlorade därmed tid, men höll sig fortfarande kvar i topp sex efter stabil körning på de två sista sträckorna för dagen.
- Det har varit en helt okej dag för oss, berättade Pontus innan nattuppehållet på fredagen. Det började bra, men i och med punkteringen tappade vi runt 50 sekunder. Men känslan i bilen är ändå bra och vi satsar på en bättre morgondag och att ta oss i mål med alla sträckor körda.
Lördagsmorgonen bjöd på något torrare väglag, trots att det fortfarande var lerigt och halt efter regnet föregående dag. Pontus startade dag två med inställningen att det var träningskilometerna som var det väsentliga och fokuserade inte på sina konkurrenter. När första sträckan startade låg han på en sjätte plats men efter klok körning avancerade han till fjärde plats efter sträcka 14.
Framåt kvällen när Pontus hade hittat helt rätt känsla och tyckte körningen gick bättre och bättre, satte punkteringar på både sträcka 18 och 19 stopp för ytterligare klättring i resultatlistan. Han hoppades istället på att få avsluta rallyt med en bra sträcka, men då den sista sträckan blev struken på grund av att två bilar fattade eld, försvann den möjligheten. Men trots att avslutningen inte blev som tänkt, anser Pontus att helgen som helhet är en positiv upplevelse.
- Jag hade hela tiden i bakhuvudet varför vi är här och det gjorde att vi kunde köra vårt eget race, lite under maxgränsen för att inte riskera värdefulla kilometer, säger han efter rallyts avslut. Det har varit en väldigt bra erfarenhet att köra Ypres Rally. Vi har fått både bra not- och asfaltträning i svåra och omväxlande förhållanden, vilket jag hoppas ska gynna oss när vi kommer till Tyskland.
Resultat 2WD GEKO Ypres Rally 2013
1. Xavier BAUGNET (BEL)
2. Timo Van der Marel (NLD) +41.4
3. Cedric de Cecco (BEL) +1:21.5
4. Matthias Boon (BEL) +2:14.9
5. Victorien Heuninck (BEL) +2:16.9
[...]
10. Pontus Tidemand (SWE) +5:48.8
» Pressrelease från Pontus Tidemand.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Carlberg kör VM-tävlingen Central European Rally som säsongsavslutning.
Europamästaren från Jönköping avslutar säsongen och fabrikssitsen tillsammans med Opel med att göra VM-debut med nya FIA homologerade Opel Mokka GSE Rally. Världens första FIA homologerade elrallybil. Calle kommer att köra bakom WRC fältet. Vägarna, som ofta blir leriga, kommer att vara en stor utma...Publicerad: 2025-10-13 15:54:33
Mille och Johan går för VM-guld i Junior WRC-finalen.
Efter en stark säsong med flest sträcksegrar av alla i mästerskapet är 20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm redo för årets största utmaning – finalen i Junior-VM. Tillsammans med kartläsaren Johan Grönvall från Arvika ligger dom tvåa i mästerskapet inför Central European Rally, bar...Publicerad: 2025-10-13 12:30:46
Novemberskölden på gång - rallystart med massor av aktiviteter på torget.
Nässjö Motorklubb bjuder in till höstens stora rally Novemberskölden med rallytorg och start på Stortorget i Nässjö den 1:a november.
Välkommen till ett av Sveriges största rallyn sett till antalet deltagare – med upp till 250 team och 5-6 personer i varje team! Detta är Nässjös största idrottsev...Publicerad: 2025-10-13 11:05:32
TV-tablå inför helgens Central European Rally.
Årets 12:e WRC deltävling på tur, Central European Rally med sträckor i Tyskland, Tjeckien och Österrike väntar under helgen. Torsdag morgon shakedown som sänds live i vår WebTV & Video avdelning via promotorns sändning.
Rallyt på 14 sträckor inleder torsdag eftermiddag då en sträcka går dubbelt ...Publicerad: 2025-10-13 09:01:36
Åtta deltävlingar för Bilsport Rally Cup 2026.
Åtta deltävlingar blev resultatet när Bilsport Rally Cup stängde sin kalender för 2026, en hektiskt säsong för de onotade åkarna även om det väntas bli resultat man får räkna bort från säsongen när allt summeras.
De tävlande har från start fem deltävlingar på drygt 2 månader, Skåne inleder Rally ...Publicerad: 2025-10-13 05:58:44
Ogier före Fourmaux i helgens genrep, Herbst Rally.
Som uppvärmning inför kommande veckas Central European Rally körde Sebastien Ogier föråkare i österrikiska Herbst Rallye över tio mil, totalt åtta sträckor där Toyotaföraren var snabbast under lördagen.
På plats även Adrien Fourmaux som likt fransmannen körde föråkare, första halvan av rallyt byt...Publicerad: 2025-10-12 21:47:47
Drive VXO-Sprinten, Grahn glänste i premiären – mörkerkörning och publikfest på Uråsa.
Drive VXO-Sprinten på Uråsa flygfält blev en rallydag och kväll att minnas. Med 65 startande ekipage och både svenska, danska och tyska deltagare bjöds publiken på fart, precision och show – allt på asfalt, där förarna tävlade i två däckklasser: asfaltsdäck och grusdäck.
Grahn dominerade i pre...Publicerad: 2025-10-12 19:32:28
Kalle bäst i Lilla VM på Högstabanan.
Haninge MK´s Lilla VM på Högstabanans område, en sträcka på 1,9km kördes tre gånger under söndagen, 31 startande och fyra klasser.
Arrangörsklubbens Kalle Gustafsson körde Ford Fiesta Rally2 och gjorde det bra, tre raka sträcksegrar och seger totalt 4,2 sekunder före Casper Jansson. Unge rallycro...Publicerad: 2025-10-12 17:38:21
Samtliga sträcksegrar för Andervang i Havellandrallye.
Sex raka sträcksegrar för Stig Andervang och Vanessa Dagge i ADAC/PRS Havellandrallye - Svensken i Tyskland med Hyundai i20 N Rally2 för tävlande. Upplägget var att en av sträckorna gick tre gånger, en annan dubbelt och så en som bara kördes en gång - rallyt på grus med inslag av asfalt. För Svenske...Publicerad: 2025-10-12 11:11:59
Grahn totalvinnare i Drive VXO Sprinten.
Drive VXO Sprinten avslutade RS-DM för Södras distrikt på Uråsa hos Drive VXO, som arrangör Karlskrona AK och Wäxjö MS. Nog blev det mörkerkörning för samtliga innan rallyt var över, varvlopp med totalt 11,5km per åk gällde sex gånger - om än att sista sträckan kördes på halva tiden men klockan börj...Publicerad: 2025-10-12 08:50:13
|
| |