|
 Historisk pallplats för Ramona och Miriam i Rally-SM. PRESSRELEASE
I helgen gick årets gruspremiär i Rally-SM, South Swedish Rally, med start och mål i Tingsryd. Detta innebar även gruspremiär för Ramona och Miriam i sin Skoda Fabia WRC. 15 mil specialsträcka skulle köras på vägar med typisk småländsk karaktär. Smalt, krokigt och med små marginaler. Säsongsuppehållet, och tillika gruspremiären, märktes inte av på Ramona och Miriams tempo utan de lade sig genast i tätfighten. Efter fredagens etapp och sju sträckor, låg tjejerna på tredje plats. Och det var onekligen strid om sekundrarna. De hade 1,5 sekunder upp till Hassse Gustafsson på 2:a plats och 18 sekunder upp till Ingemar Svensson på 1:a plats. Tätt jagandes bakom Ramona låg Mats Jonsson – enbart 2,8 sekunder efter, följd av Eddie Hörbing 11 sekunder efter. Lördagen var upplagd för att bli en rafflande finaldag – vilket det även blev.
Lördagen började dock motigt för Ramona och Miriam. Ca 5 km från mål på första sträckan, som var tävlingens längsta på 18 km, fick tjejerna bromsproblem och tappade 6 sekunder på Hasse. Nästföljande sträcka drabbades de av punktering i början av sträckan och de tvingades åka ca 9 kilometer med tomt framdäck, och tappade ca en minut. I och med detta halkade tjejerna ned till en 5:e plats i Trimmat 4WD. Nu hade de istället 40 sekunder upp till Hörbing och ca 1 minut upp till Mats Jonsson på pallplats. ”Det var inte alls någon kul start på dagen. Men det sista man skall göra i rally är att ge upp!” säger Ramona.
Och tjejerna gav verkligen inte upp – utan gjorde istället en imponerande upphämtning. Nästa sträcka smällde de till med en snabbaste tid i Trimmat 4WD, och likaså sträckan efter det. Sekundrarna plockades för varje kilometer. Därefter tvingades både Mats Jonsson och Ingemar Svensson bryta. Nu låg Ramona och Miriam på en 2:a plats inför sista sträckan, enbart 3 sekunder efter ledande Eddie Hörbing i sin Ford Focus WRC. Hasse låg och nosade tjejerna i hälarna, 2 sekunder bakom. Allt skulle avgöras på sista sträckan. ”Vi åkte snabbare än både Hasse och Eddie på den sträckan under förra omgången, så vår taktik var att åka med samma tempo utan att ta några stora risker eftersom det sista vi ville göra vara att bli av med pallplatsen. Vi skulle i mål, så var det bara.” säger Ramona. Både Hasse och Eddie slog till med riktiga kanontider. På den 18 kilometer långa sträckan var Hasse var 2,6 sekunder före Ramona och Eddie 6 sekunder, vilket innebar att Eddie knep segern före Hasse. Ramona och Miriam slutade på en 3:e plats i Trimmat 4WD, enbart 0,6 sekunder efter Hasse. ”Det känns fantastiskt kul! Givetvis är det snöpligt att tappa segern på målsnöret, men en pallplats i vår gruspremiär i SM är vi väldigt nöjda med. Detta bådar gott inför fortsatt säsong!” säger Ramona och Miriam, som knep sin första pallplats i Rally-SM.
De satte även ett avstamp i svensk motorsporthistoria, då de är de första svenska kvinnorna som tagit hem en pallplats i Trimmat 4WD, Rally-SM:s ”värstingklass”. Ramona och Miriam ligger nu även totalt 3:a i SM-tabellen, med tre återstående tävlingar kvar. Nästa SM-deltävling går i Hässleholm 9-10 augusti.
» Pressrelease från Ramona Rallying.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2013-05-12 15:14
|
|
Ogier tar segern trots miss - Solberg sexa totalt och överlägsen Rally2 vinnare.
Rally Italia Sardegna avslutat och Sebastien Ogier ihop med Vincent Landais stod överst på pallen när rallyt summerar, men det blev inga poäng på sista sträckan där en stoppsladd och backning kostade tid. Tiden rann iväg och segermarginalen blev tama 7,9 sekunder till Ott Tänak som höll trycket uppe...Publicerad: 2025-06-08 14:33
Mattias Adielsson gör efterlängtad comeback i rally, kör Polo R5 i SM-Veckan.
Den 27 juni står Mattias Adielsson återigen på startlinjen – denna gång tillsammans med Bosse Holmstrand i en GK Door Team Sweden Polo R5a, när de ger sig in i hetluften under årets SM-veckan sommar.
- Det har varit en lång och tuff väg tillbaka efter olyckan förra året. Jag kan inte säga med ...Publicerad: 2025-06-08 10:18
Från Forshaga till Ohio - ett riktigt rallyäventyr tar fart!
Medan det är lite lugnare på hemmaplan passar vi på att följa ett alldeles särskilt äventyr. För när Nicklas Jidflo, vår ordinarie co-driver i Robin Adolfssons Fiesta R5, ger sig ut på rallyresa över Atlanten tillsammans med rutinerade föraren Thomas Hansson är det självklart att Drive VXO hänger me...Publicerad: 2025-06-07 21:38
Så gick det i Staffanstorps Festivalrace, Lundgren snabbast totalt.
Staffanstorps Festivalrace med Arlövs MC och Lunds AC som arrangör innebar de tre proven St: Eriks, Betongstationen och Återvinningen på 8,2km som kördes två gånger.
Lunds Jörgen Lundgren i Mitsubishi Lancer EVO9 var snabbast från start och höll täten totalt av rallyt, till mål 9,6 sekunder före kl...Publicerad: 2025-06-07 18:08
Ogier pressas av Tänak inför avslutningen i Rally Italia Sardegna - Solberg snabbast för dagen.
Lördagens 12 mil avverkade i Rally Italia Sardegna - två ekipage i täten gör upp om segern. Ott Tänak som enda hopp kvar för Hyundai sätter hårt tryck på ledande Sebastien Ogier - men fransmannen kontrar. Estländaren åker fort och på avslutningen och var tio sekunder före nästa bil - men till sträck...Publicerad: 2025-06-07 17:21
Malm i 2wd Fiesta snabbast totalt i Enerco Rallysprint.
Enerco Rallysprint avverkade tre sträckor dubbelt under lördagen med 75 startande ekipage, 63 tog sig runt dagen och snabbast totalt ses SMK Salas Sebastian Malm i tvåhjulsdriven Ford Fiesta.
16:02 minut krävdes att avverka rallyt för Malm, 5,6 sekunder mer behövde 4wd vinnaren Pontus Florin, en ...Publicerad: 2025-06-07 17:09
Ogier håller greppet, Solberg avancerar i Rally Italia Sardegna.
Halva lördagen avverkad i Rally Italia Sardegna, tre sträckor på sex mil körda och till service går Sebastien Ogier som fortsatt ledare, på dagens andra sträcka fick han en framräknad tid då han kört i dammet bakom Adrien Fourmaux som punkterade, stannade och bytte och låg framför sin landsman.
<...Publicerad: 2025-06-07 14:48
Bilsport Rally Cup laddar för 2026, Svedala, Trelleborg & Tjust klara för deltävlingar.
Bilsport Rally Cup som kör sin 25:e säsong har kommit nära halvtid, med Rally Anderslöv och Badhotelletrallyt avverkade är det nu sommaruppehåll innan Klappjakten, Rally Vetlanda och Novemberskölden avslutar säsongen under hösten.
I uppehållet börjar cupen formas för 2026 års upplaga, redan nu är...Publicerad: 2025-06-06 20:48
Enerco Rallysprint, Staffanstorps FestivalRace & Rally Italia Sardegna att följa under lördagen.
Lördagsrally med Enerco Rallysprint hos Hofors MS, med sträckor som Malmjärn, Östansjö och Kratte Masugn ska det köras rally för de 76 startande under lördagen. På plats tävlas det om poäng i Nedre Norras FM och Finess Onotade Rallyserie.
Arlövs MC och Lunds AC står för Staffanstorps FestivalRace...Publicerad: 2025-06-06 20:34
Ogier ledare efter Nevuilles miss - Solberg snabb i Rally2.
Även eftermiddagen i Rally Italia Sardegna kastade om resultaten, in på andra loopen gick Adrien Fourmaux som ledare 2,9 sekunder före Thierry Neuville, 8,1 sekund före Sebastien Ogier och som fyra Ott Tänak.
Ledande Neuville körde bort ett hjul.
Neuville gick upp som ledare efter att ss4...Publicerad: 2025-06-06 18:47
|
| |