|
 Sydliga klassikercupen femtonårsjubilerar med nytänk. PRESSRELEASE
Tinter Classic Rally Cup körs i år för femtonde gången och med hjälp av huvudsponsorn färggrossisten Tinter plus andra sponsorer erbjuder man en rejäl prispott, strax över 50 000 kronor ska det tävlas om jubileumsåret. Därmed borde årets cup locka ännu fler än de 122 förare som i fjol tävlade i Tinter Classic Rally Cup.
- Ralltävlande med klassiska bilar är fortsatt ökande och vi hoppas att cupen ska spä på intresset ytterligare, säger cupgeneralen Martin Miles.
Årets stora nyhet är att cupen öppnar upp för den klassiska rallybilen VW 1500 S att åter bli en rallyvinnare. Tidigare har ”Folkvagnen” tävlat i klassen 1300-1600 mot bl.a. Lotus Cortina med dubbelt så många hästkrafter och där varit helt chanslös.
- Nu hoppas vi att de som har ”folkor” stående tar tillfället i akt och backar ut ur garagen, menar Miles.
Bilarna kommer i cupen att köras i klass 1 där man möter mer jämbördigt motstånd i form av Saab Sport, Cooper S och Renault Gordini. En annan handikappad bilgrupp är de riktigt gamla rallybilarna, äldre än 1962 års modell och även här har cupen tänkt till.
- Vi menar att även dessa är prestandamässigt att jämföra med ”Klass 1-bilarna” och låter därför dessa tävla här, dock gäller det bara bilar upp till 2000 kubik.
Rikstäckande Klassiska Rallycupen samkör med Tinter Classic Rally Cup i två tävlingar, Götene den 27 april och Älmhult i första helgen i juni. Annars är där inga tävlingskollisioner under året, utan det är fullt möjligt att hårdsatsa på båda cuperna.
- Tinter Classic Rally Cup är riktad mot deltagare med något lägre ambitionsnivå än i KRC eller som föredrar att tävla mera lokalt.
De nio deltävlingarna i cupen körs med fyra tävlingar i Södra BF ( Skåne/ Blekinge ) medan resterande fördelas i Småland och Västergötland.
- Premiären blir traditionsenligt den 13 april i Simrishamnsmixen med Simrishamns MK som arrangör, berättar Martin.
Finalen på Tinter Classic Rally Cup blir i Asarums klassiska rattvridare Ekratten i mitten av september och där ska prispotten skingras.
» Pressrelease från Tinter Classic RallyCup.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2013-03-19 18:02
|
|
WRC tabellerna efter Rally Italia Sardegna.
Sex av 14 deltävlingar i WRC serien avverkade, i topp är fortsatt Elfyn Evans men konkurrenterna närmar sig. Britten som startat först i krävande grustävlingar har tappat på sitt försprång och har en ny kamp i lösgruset i Grekland senare i månaden.
Evans har ändå 19 poäng ned till nya tvåan Sebas...Publicerad: 2025-06-08 15:47
Ogier tar segern trots miss - Solberg sexa totalt och överlägsen Rally2 vinnare.
Rally Italia Sardegna avslutat och Sebastien Ogier ihop med Vincent Landais stod överst på pallen när rallyt summerar, men det blev inga poäng på sista sträckan där en stoppsladd och backning kostade tid. Tiden rann iväg och segermarginalen blev tama 7,9 sekunder till Ott Tänak som höll trycket uppe...Publicerad: 2025-06-08 14:33
Mattias Adielsson gör efterlängtad comeback i rally, kör Polo R5 i SM-Veckan.
Den 27 juni står Mattias Adielsson återigen på startlinjen – denna gång tillsammans med Bosse Holmstrand i en GK Door Team Sweden Polo R5a, när de ger sig in i hetluften under årets SM-veckan sommar.
- Det har varit en lång och tuff väg tillbaka efter olyckan förra året. Jag kan inte säga med ...Publicerad: 2025-06-08 10:18
Från Forshaga till Ohio - ett riktigt rallyäventyr tar fart!
Medan det är lite lugnare på hemmaplan passar vi på att följa ett alldeles särskilt äventyr. För när Nicklas Jidflo, vår ordinarie co-driver i Robin Adolfssons Fiesta R5, ger sig ut på rallyresa över Atlanten tillsammans med rutinerade föraren Thomas Hansson är det självklart att Drive VXO hänger me...Publicerad: 2025-06-07 21:38
Så gick det i Staffanstorps Festivalrace, Lundgren snabbast totalt.
Staffanstorps Festivalrace med Arlövs MC och Lunds AC som arrangör innebar de tre proven St: Eriks, Betongstationen och Återvinningen på 8,2km som kördes två gånger.
Lunds Jörgen Lundgren i Mitsubishi Lancer EVO9 var snabbast från start och höll täten totalt av rallyt, till mål 9,6 sekunder före kl...Publicerad: 2025-06-07 18:08
Ogier pressas av Tänak inför avslutningen i Rally Italia Sardegna - Solberg snabbast för dagen.
Lördagens 12 mil avverkade i Rally Italia Sardegna - två ekipage i täten gör upp om segern. Ott Tänak som enda hopp kvar för Hyundai sätter hårt tryck på ledande Sebastien Ogier - men fransmannen kontrar. Estländaren åker fort och på avslutningen och var tio sekunder före nästa bil - men till sträck...Publicerad: 2025-06-07 17:21
Malm i 2wd Fiesta snabbast totalt i Enerco Rallysprint.
Enerco Rallysprint avverkade tre sträckor dubbelt under lördagen med 75 startande ekipage, 63 tog sig runt dagen och snabbast totalt ses SMK Salas Sebastian Malm i tvåhjulsdriven Ford Fiesta.
16:02 minut krävdes att avverka rallyt för Malm, 5,6 sekunder mer behövde 4wd vinnaren Pontus Florin, en ...Publicerad: 2025-06-07 17:09
Ogier håller greppet, Solberg avancerar i Rally Italia Sardegna.
Halva lördagen avverkad i Rally Italia Sardegna, tre sträckor på sex mil körda och till service går Sebastien Ogier som fortsatt ledare, på dagens andra sträcka fick han en framräknad tid då han kört i dammet bakom Adrien Fourmaux som punkterade, stannade och bytte och låg framför sin landsman.
<...Publicerad: 2025-06-07 14:48
Bilsport Rally Cup laddar för 2026, Svedala, Trelleborg & Tjust klara för deltävlingar.
Bilsport Rally Cup som kör sin 25:e säsong har kommit nära halvtid, med Rally Anderslöv och Badhotelletrallyt avverkade är det nu sommaruppehåll innan Klappjakten, Rally Vetlanda och Novemberskölden avslutar säsongen under hösten.
I uppehållet börjar cupen formas för 2026 års upplaga, redan nu är...Publicerad: 2025-06-06 20:48
Enerco Rallysprint, Staffanstorps FestivalRace & Rally Italia Sardegna att följa under lördagen.
Lördagsrally med Enerco Rallysprint hos Hofors MS, med sträckor som Malmjärn, Östansjö och Kratte Masugn ska det köras rally för de 76 startande under lördagen. På plats tävlas det om poäng i Nedre Norras FM och Finess Onotade Rallyserie.
Arlövs MC och Lunds AC står för Staffanstorps FestivalRace...Publicerad: 2025-06-06 20:34
|
| |