|
 Sveriges bästa rallytjejer bidrar till ökad trafiksäkerhet! PRESSRELEASE
Rally-Sveriges mest omtalade VM-team, Ramona Karlsson som förare och Miriam Walfridsson som kartläsare, har inlett ett samarbete med Trafiklotteriet, NTFs lotteri för ett trafiksäkrare Sverige.
Ramona och Miriam som på fredag åker till México för den första deltävlingen i Rally-VM kommer under det närmaste året att agera ambassadörer för Trafiklotteriet och NTFs arbete för ett trafiksäkrare Sverige.
- Vi är väldigt stolta över att få representera Trafiklotteriet och därmed bidra till NTF:s ideella trafiksäkerhetsarbete, säger Ramona Karlsson. För oss som rallyförare är säkerheten oerhört viktig och vi hoppas att genom detta samarbete kunna bidra med våra erfarenheter.
Nu är det inte bara tjejernas rallyerfarenheter som gör att de känner så starkt för trafiksäkerhet. Ramona håller också kurser i säker och ekonomisk bilkörning.
- Trafiklotteriet kunde inte få bättre ambassadörer än Ramona och Miriam, säger Jan Sandberg, VD i NTF. De kör med den högsta nivån av säkerhet samtidigt som de måste hålla skärpan för att vinna. Om alla hade samma insikt om riskerna i trafiken skulle vi ha långt färre olyckor på våra svenska vägar, avslutar Jan samtidig som han önskar Ramona och Miriam lycka till i VM.
Miriam, som är van att visa vägen, avslutar;
- Även om vi skall ut och tävla med vår bil i bl.a. Mexico, Argentina och på Nya Zeeland, så kommer vår regskylt, CRF869, givetvis att vara med i Trafiklotteriet varje månad. Vem vet, kanske är det vi som vinner 5 miljoner kronor!
» Pressrelease från Ramona Rallying.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Åtta deltävlingar för Bilsport Rally Cup 2026.
Åtta deltävlingar blev resultatet när Bilsport Rally Cup stängde sin kalender för 2026, en hektiskt säsong för de onotade åkarna även om det väntas bli resultat man får räkna bort från säsongen när allt summeras.
De tävlande har från start fem deltävlingar på drygt 2 månader, Skåne inleder Rally ...Publicerad: 2025-10-13 05:58:44
Ogier före Fourmaux i helgens genrep, Herbst Rally.
Som uppvärmning inför kommande veckas Central European Rally körde Sebastien Ogier föråkare i österrikiska Herbst Rallye över tio mil, totalt åtta sträckor där Toyotaföraren var snabbast under lördagen.
På plats även Adrien Fourmaux som likt fransmannen körde föråkare, första halvan av rallyt byt...Publicerad: 2025-10-12 21:47:47
Drive VXO-Sprinten, Grahn glänste i premiären – mörkerkörning och publikfest på Uråsa.
Drive VXO-Sprinten på Uråsa flygfält blev en rallydag och kväll att minnas. Med 65 startande ekipage och både svenska, danska och tyska deltagare bjöds publiken på fart, precision och show – allt på asfalt, där förarna tävlade i två däckklasser: asfaltsdäck och grusdäck.
Grahn dominerade i pre...Publicerad: 2025-10-12 19:32:28
Kalle bäst i Lilla VM på Högstabanan.
Haninge MK´s Lilla VM på Högstabanans område, en sträcka på 1,9km kördes tre gånger under söndagen, 31 startande och fyra klasser.
Arrangörsklubbens Kalle Gustafsson körde Ford Fiesta Rally2 och gjorde det bra, tre raka sträcksegrar och seger totalt 4,2 sekunder före Casper Jansson. Unge rallycro...Publicerad: 2025-10-12 17:38:21
Samtliga sträcksegrar för Andervang i Havellandrallye.
Sex raka sträcksegrar för Stig Andervang och Vanessa Dagge i ADAC/PRS Havellandrallye - Svensken i Tyskland med Hyundai i20 N Rally2 för tävlande. Upplägget var att en av sträckorna gick tre gånger, en annan dubbelt och så en som bara kördes en gång - rallyt på grus med inslag av asfalt. För Svenske...Publicerad: 2025-10-12 11:11:59
Grahn totalvinnare i Drive VXO Sprinten.
Drive VXO Sprinten avslutade RS-DM för Södras distrikt på Uråsa hos Drive VXO, som arrangör Karlskrona AK och Wäxjö MS. Nog blev det mörkerkörning för samtliga innan rallyt var över, varvlopp med totalt 11,5km per åk gällde sex gånger - om än att sista sträckan kördes på halva tiden men klockan börj...Publicerad: 2025-10-12 08:50:13
Lövdansen närmar sig - möjlighet för rekognosering.
Snart är det dags för årets upplaga av Lövdansen, och vi ser fram emot en riktigt fin hösttävling. Årets bana bjuder på stor variation med vägar av olika karaktär – både snabba, rytmiska partier och mer tekniskt utmanande avsnitt som kommer att sätta både förare och kartläsare på prov.
Tävlingsce...Publicerad: 2025-10-12 06:27:30
Madsen vann Rally Stoholm - Helin körde hem Appendix K.
14 sträckor avverkade i Rally Stoholm, final i Danska Mästerskapet med Kenneth Madsen som vinnare totalt efter 56 minuters tävlande. Madsen i Citroen C3 Rally2 vann rallyt 52 sekunder före Jacob Leutenberger Madsen i en Renault Clio Rally3. Vidare 2:40 minut ned till Ib Kragh med Hyundai i20 N Rally...Publicerad: 2025-10-11 19:59:46
Tvådagars Höstnatt avgjord på Gotland. Gotlands MFBK körde tvådagars, en sträcka dubbelt igår kväll under mörker och så omstart idag på förmiddagen med en sträcka dubbelt, Höstnatta var namnet och 20-talet åkare till start.
Lars-åke Hägglund var snabbast totalt på tre av sträckorna, på den sista tappade Ford Fiesta R5 åkaren lite tid....Publicerad: 2025-10-11 19:01:44
Olsson snabbast totalt - Andersson bäst i 2wd under Årjängs Sprinten. 100 åkare där de skulle åka tre gånger över den 1300m långa sträckan på och runt Årjängstravet - upplägget för Årjängs MK och Årjängs Sprinten.
Stenungsunds Mattias Olsson satte bästa tid i samtliga tre omgångar, ingen kunde hota honom från totalsegern i Skoda Fabian, närmast bakom på två av strä...Publicerad: 2025-10-11 18:14:56
|
| |