|
 'Allt föll bara på plats.' PRESSRELEASE
Om ett par veckor är det dags för årets upplaga av Svenska rallyt. På startlinjen i högsta VM-klassen står då Patrik Sandell, i en Prodrive MINI WRC, för nystartade Sweden World Rally Team. Målsättningen är att lotsa fram svenska rallytalanger in i världstoppen, och i förlängningen åter få fram en svensk världmästare i rally.
Bakom satsningen står flera av Sveriges största rallyprofiler genom tiderna. Bland dem förre världsmästaren Björn Waldegård:
Björn, det har gjorts flera elitsatsningar inom svenskt rally tidigare. Varför tror ni att det kommer att lyckas den här gången?
Tidigare har det alltid satsats brett, på många samtidigt. Men vi vet att det inte går. Det här är en elitsatsning där vi fokuserar på en enda förare i tre år. Det är enda möjligheten att få fram en svensk i världstoppen.
Vad kan du bidra med?
Erfarenhet naturligtvis. Och sen blir det lite mer pondus, eller vad man ska kalla det, bakom satsningen när både Stig, jag och de övriga finns med och stöttar. Dörrarna öppnas väl upp på lite vidare gavel när folk ser att det är vi som står där och knackar på.
Patrik Sandell är den förare ni valt att satsa på under de första tre åren. Varför?
Han är komplett. Både som förare och i hur han sköter allt runt omkring, vilket är så ohyggligt viktigt idag. Sådant behövdes inte alls på min tid. Jag körde ju bara och så var det bra med det. Men nu är det så mycket annat som ska bakas in i hela projektet och där tror jag Patrik är överlägsen i Sverige idag.
Berätta om valet av MINI och Prodrive som bilpartners.
När vi kom så långt som att vi hade utsett Patrik till vår förare då fick han ha sista ordet om vad vi skulle satsa på. Och förstavalet gick faktiskt hem. MINI och BMW Sverige och Prodrive och allt föll bara på plats. Det kändes nästan enkelt.
Vad är en rimlig målsättning inför Svenska rallyt?
Patrik har en egen målsättning och det är att vara med uppe i toppen. Och den stöttar jag till 100 procent. Att han ska vinna är väl inte att begära, även om jag skulle bli glatt överraskad om även det skulle falla på plats.
Sweden World Rally Team är en gemensam satsning av några av Sveriges största rallyprofiler genom tiderna: Björn Waldegård, Stig Blomqvist, Thomas Rådström, Jan Pettersson, Leif Asterhag och Staffan Parmander. Tillsammans har de hundratals VM-starter, delsegrar och VM-titlar på meritlistan. Och en oerhörd kompetens.
Sweden World Rally Team är en elitsatsning som ger en svensk förare chansen att tävla i WRC-klassen redan under 2012.
» Pressrelease från Sweden World Rally Team.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2012-01-25 16:49
|
|
Så gick det i Staffanstorps Festivalrace, Lundgren snabbast totalt. Staffanstorps Festivalrace med Arlövs MC och Lunds AC som arrangör innebar de tre proven St: Eriks, Betongstationen och Återvinningen på 8,2km som kördes två gånger.
Lunds Jörgen Lundgren i Mitsubishi Lancer EVO9 var snabbast från start och höll täten totalt av rallyt, till mål 9,6 sekunder före kl...Publicerad: 2025-06-07 18:08
Ogier pressas av Tänak inför avslutningen i Rally Italia Sardegna - Solberg snabbast för dagen.
Lördagens 12 mil avverkade i Rally Italia Sardegna - två ekipage i täten gör upp om segern. Ott Tänak som enda hopp kvar för Hyundai sätter hårt tryck på ledande Sebastien Ogier - men fransmannen kontrar. Estländaren åker fort och på avslutningen och var tio sekunder före nästa bil - men till sträck...Publicerad: 2025-06-07 17:21
Malm i 2wd Fiesta snabbast totalt i Enerco Rallysprint.
Enerco Rallysprint avverkade tre sträckor dubbelt under lördagen med 75 startande ekipage, 63 tog sig runt dagen och snabbast totalt ses SMK Salas Sebastian Malm i tvåhjulsdriven Ford Fiesta.
16:02 minut krävdes att avverka rallyt för Malm, 5,6 sekunder mer behövde 4wd vinnaren Pontus Florin, en ...Publicerad: 2025-06-07 17:09
Ogier håller greppet, Solberg avancerar i Rally Italia Sardegna.
Halva lördagen avverkad i Rally Italia Sardegna, tre sträckor på sex mil körda och till service går Sebastien Ogier som fortsatt ledare, på dagens andra sträcka fick han en framräknad tid då han kört i dammet bakom Adrien Fourmaux som punkterade, stannade och bytte och låg framför sin landsman.
<...Publicerad: 2025-06-07 14:48
Bilsport Rally Cup laddar för 2026, Svedala, Trelleborg & Tjust klara för deltävlingar.
Bilsport Rally Cup som kör sin 25:e säsong har kommit nära halvtid, med Rally Anderslöv och Badhotelletrallyt avverkade är det nu sommaruppehåll innan Klappjakten, Rally Vetlanda och Novemberskölden avslutar säsongen under hösten.
I uppehållet börjar cupen formas för 2026 års upplaga, redan nu är...Publicerad: 2025-06-06 20:48
Enerco Rallysprint, Staffanstorps FestivalRace & Rally Italia Sardegna att följa under lördagen.
Lördagsrally med Enerco Rallysprint hos Hofors MS, med sträckor som Malmjärn, Östansjö och Kratte Masugn ska det köras rally för de 76 startande under lördagen. På plats tävlas det om poäng i Nedre Norras FM och Finess Onotade Rallyserie.
Arlövs MC och Lunds AC står för Staffanstorps FestivalRace...Publicerad: 2025-06-06 20:34
Ogier ledare efter Nevuilles miss - Solberg snabb i Rally2.
Även eftermiddagen i Rally Italia Sardegna kastade om resultaten, in på andra loopen gick Adrien Fourmaux som ledare 2,9 sekunder före Thierry Neuville, 8,1 sekund före Sebastien Ogier och som fyra Ott Tänak.
Ledande Neuville körde bort ett hjul.
Neuville gick upp som ledare efter att ss4...Publicerad: 2025-06-06 18:47
Forumaux toppar efter ss3 i WRC Rally Italia Sardegna.
Stökig förmiddag i Rally Italia Sardegna, ut efter halva fredagens etapp, tre sträckor och sex mil kommer Adrien Fourmaux först ur dammet. Fransmannen för Hyundai har 2,9 sekunder till teamkollegan Thierry Neuville.
Sebastien Ogier bäst för Toyota som trea, 5,2 sekunder framåt och 0,9 sekunder ba...Publicerad: 2025-06-06 13:40
300 ekipage anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten!
Den 19:e juni, dagen före Midsommar stänger anmälan för sommarens Sörmländska rallyhöjdpunkt - Midnattssolsrallyt i kombination med Slottssprinten helgen 11-12:e juli. Trycket på anmälan från start var högt, men hur ser då läget ut nu?
För Midnattssolsrallyt finns 120 platser för historiskt rally...Publicerad: 2025-06-06 10:35
Följ första dagen i Rally Italia Sardegna, 12 mil på 6 sträckor!
Fredagen blir en dammig historia på Sardinien när Rally Italia Sardegna inleds, sträckan Arzachena på 14km inleder dagen, följs av Berchidda på 18km och avslutar förmiddagens loop med närmare 28km långa Sa Conchedda.
Etappen startar klockan 9 med den första sträckan, tillbaka efter sex mil är man...Publicerad: 2025-06-05 18:39
|
| |