|
 Veteran slog utmanare i rally-SM. PRESSRELEASE
Mats Jonsson var snabbast och vann årets fjärde SM-deltävling i rally, AM Snapphanerally, före Pontus Tidemand och Patrik Johansson.
Avslutningen blev spännande och dramatisk eftersom veteranen från Värmland råkade ut för tekniska bekymmer på de två sista sträckorna.
– Ett tag trodde jag det var kört, medgav Jonsson efter målgången på stortorget i Hässleholm.
Årets komet i svensk rallysport, Pontus Tidemand, MK Eda, tog täten i det skånska SM-rallyt. Efter SS3 övertog emellertid Jonsson, 53 år, taktpinnen i sin Ford Escort WRC och inför den nionde och näst sista sträckan hade han byggt upp en ledning på 10,2 sekunder till den 33 år yngre utmanaren.
– Med redan i starten på SS9 fick vi problem. Först lade intercomen av och sedan började motorn gå orent. Den misstände och hackade.
Jonssons kartläsare, Johnny Johansson, fick skrika ut sina notangivelser och på det viset försöka överrösta oljudet i bilen.
– Det gick sådär. Det enda jag hörde var när han varnade för lyft.
Trots problem med kommunikationen och motorn tappade Jonsson bara 4,8 sekunder till Tidemand.
– Men jag har åkt sträckan tidigare. Jag gillar den och dessutom passar den bilen, förklarar Jonsson, som till den avslutande långsträckan fick ordning på det tekniska sambandet mellan honom och Johansson.
Motorn fotsatte emellertid att gå orent.
– Men även den sträckan kände jag och bilen oss hemma på. Fast motorn fortsatte att bluddra och jag fick åka på en växel längre än planerat för att hålla tempot uppe.
Jonsson höll undan, förlorade bara ytterligare en sekund till Tidemand, och kunde rulla i mål som segrare med 4,4 sekunders marginal.
Triumfen var Jonssons andra för säsongen. Han vann även premiären, Rally Sweden/SM, hemma i Värmland.
Segern gav veteranen även full pott i SM-klassen Trimmat 4WD där han övertog ledningen från Eddie Hörbing, Laxå MK, som tvingades bryta sedan han hoppat sönder ett styrstag och råkat ut för växellådsbekymmer.
– Jag toppar visserligen SM-tabellen, men en av sex tävlingar ska räknas bort när mästerskapet summeras. Tar vi bort mitt och Hörbings sämsta resultat redan nu är vi lika med två segrar och en andraplats.
– Striden om guldet är långt ifrån klart och jag räknar med tufft motstånd i de två deltävlingar som återstår, säger Jonsson som är på jakt efter sitt 17:e SM-guld i karriären.
Pontus Tidemand däremot är ute efter sitt första svenska mästerskapsguld. Totalt blev han tvåa i AM Snapphanerally, men klassen för de otrimmade fyrhjulsdrivna bilarna vann han och ryckte därmed åt sig en ledning på 16 poäng i tabellen. Tvåa är ovan nämnde Patrik Johansson medan Jimmy Joge, SMK Motala, är trea. Joge, som tog en imponerande seger i South Swedish Rally i våras, åkte av i Hässleholm, tvingades bryta och kammande noll.
I den trimmade, tvåhjulsdrivna klassen, tog regerande mästaren Leif Peterson, Göteborgs MK, årets första seger. Han stod i en klass för sig i sin Toyota Corolla och vann före Peter Zachrisson, Säffle MC, och Tobias Söderqvist, AMF Årsunda.
SM-ledande Martin Berglund, som kom till Skåne med tre raka segrar i bagaget, fick den här gången nöja sig med fjärde plats. SM toppar Gävleföraren emellertid fortfarande – hela 24 poäng före Söderqvist.
Robin Friberg från Ludvika MS har dominerat Otrimmat 2WD hittills den här säsongen och i Skåne tog han sin tredje raka seger. Tvåa blev Jonas Olsson från arrangörsklubben Hässleholms MK och trea regerande mästaren Nils Fransson, Vännäs MK.
Friberg vann även JSM-klassen där han emellertid pressades av Niklas Karlsson, Värmdö MK, som bara var någon sekund efter i mål.
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Mille och Johan går för VM-guld i Junior WRC-finalen.
Efter en stark säsong med flest sträcksegrar av alla i mästerskapet är 20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm redo för årets största utmaning – finalen i Junior-VM. Tillsammans med kartläsaren Johan Grönvall från Arvika ligger dom tvåa i mästerskapet inför Central European Rally, bar...Publicerad: 2025-10-13 12:30:46
Novemberskölden på gång - rallystart med massor av aktiviteter på torget.
Nässjö Motorklubb bjuder in till höstens stora rally Novemberskölden med rallytorg och start på Stortorget i Nässjö den 1:a november.
Välkommen till ett av Sveriges största rallyn sett till antalet deltagare – med upp till 250 team och 5-6 personer i varje team! Detta är Nässjös största idrottsev...Publicerad: 2025-10-13 11:05:32
TV-tablå inför helgens Central European Rally.
Årets 12:e WRC deltävling på tur, Central European Rally med sträckor i Tyskland, Tjeckien och Österrike väntar under helgen. Torsdag morgon shakedown som sänds live i vår WebTV & Video avdelning via promotorns sändning.
Rallyt på 14 sträckor inleder torsdag eftermiddag då en sträcka går dubbelt ...Publicerad: 2025-10-13 09:01:36
Åtta deltävlingar för Bilsport Rally Cup 2026.
Åtta deltävlingar blev resultatet när Bilsport Rally Cup stängde sin kalender för 2026, en hektiskt säsong för de onotade åkarna även om det väntas bli resultat man får räkna bort från säsongen när allt summeras.
De tävlande har från start fem deltävlingar på drygt 2 månader, Skåne inleder Rally ...Publicerad: 2025-10-13 05:58:44
Ogier före Fourmaux i helgens genrep, Herbst Rally.
Som uppvärmning inför kommande veckas Central European Rally körde Sebastien Ogier föråkare i österrikiska Herbst Rallye över tio mil, totalt åtta sträckor där Toyotaföraren var snabbast under lördagen.
På plats även Adrien Fourmaux som likt fransmannen körde föråkare, första halvan av rallyt byt...Publicerad: 2025-10-12 21:47:47
Drive VXO-Sprinten, Grahn glänste i premiären – mörkerkörning och publikfest på Uråsa.
Drive VXO-Sprinten på Uråsa flygfält blev en rallydag och kväll att minnas. Med 65 startande ekipage och både svenska, danska och tyska deltagare bjöds publiken på fart, precision och show – allt på asfalt, där förarna tävlade i två däckklasser: asfaltsdäck och grusdäck.
Grahn dominerade i pre...Publicerad: 2025-10-12 19:32:28
Kalle bäst i Lilla VM på Högstabanan.
Haninge MK´s Lilla VM på Högstabanans område, en sträcka på 1,9km kördes tre gånger under söndagen, 31 startande och fyra klasser.
Arrangörsklubbens Kalle Gustafsson körde Ford Fiesta Rally2 och gjorde det bra, tre raka sträcksegrar och seger totalt 4,2 sekunder före Casper Jansson. Unge rallycro...Publicerad: 2025-10-12 17:38:21
Samtliga sträcksegrar för Andervang i Havellandrallye.
Sex raka sträcksegrar för Stig Andervang och Vanessa Dagge i ADAC/PRS Havellandrallye - Svensken i Tyskland med Hyundai i20 N Rally2 för tävlande. Upplägget var att en av sträckorna gick tre gånger, en annan dubbelt och så en som bara kördes en gång - rallyt på grus med inslag av asfalt. För Svenske...Publicerad: 2025-10-12 11:11:59
Grahn totalvinnare i Drive VXO Sprinten.
Drive VXO Sprinten avslutade RS-DM för Södras distrikt på Uråsa hos Drive VXO, som arrangör Karlskrona AK och Wäxjö MS. Nog blev det mörkerkörning för samtliga innan rallyt var över, varvlopp med totalt 11,5km per åk gällde sex gånger - om än att sista sträckan kördes på halva tiden men klockan börj...Publicerad: 2025-10-12 08:50:13
Lövdansen närmar sig - möjlighet för rekognosering.
Snart är det dags för årets upplaga av Lövdansen, och vi ser fram emot en riktigt fin hösttävling. Årets bana bjuder på stor variation med vägar av olika karaktär – både snabba, rytmiska partier och mer tekniskt utmanande avsnitt som kommer att sätta både förare och kartläsare på prov.
Tävlingsce...Publicerad: 2025-10-12 06:27:30
|
| |