|
 Toppresultat i Rally SM för Vestlund. PRESSRELEASE
Inledningen på Vinterpokalen började inte på ett övertygande sätt för Tommy och Fredrik. Redan på Special Sträcka (SS) 1, folkracebanan i Valbo , så snurrade Tommy på ett liknande sätt som han gjorde i Rally Sweden på första sträckan. Man kom från en tvär högersväng som gick över i en tvär vänster så tappar helt enkelt Tommy bilen och snurrar in i snövallen. Tommy tappade någonstans mellan 8-10 sekunder på den incidenten och man åkte därefter samma sträcka igen som SS2 och nu åkte Tommy igenom på säkerhet för att inte tappa mera tid på misstag. Väl tillbaka på service så kontrollerade servicekillarna om det fanns någon luft i oljesystemet för mellandiffen, vilket det var. Man hade rasat ner till 20:e plats totalt och låg 13:e i sin klass.
- Vi är väl inte säker på att det är orsaken, men vi tror att det kan inverka på att jag tappat bilen på ett liknande sätt två gånger på raken, säger Tommy.
Omstarten på Lördag morgon skulle visa sig bli en svårkörd historia för dom första bilarna i rally SM. Under natten hade temperaturen gått upp emot nollgradigt och det utlovade snövädret hade förvandlats till lätt duggregn.
-Det var länge sedan jag körde en sån svår vintertävling, säger Tommy. Vi hade omväxlande två spår med grus i, till att det var snö över hela vägen med nästan inge grepp i alls, fortsätter Tommy.
När Tommy kom in till första service så hade man klättrat något i resultatlistan och låg nu på en 12:e plats totalt och en 8:e i klassen. Men Tommy var bekymrad för att bilen slog i under hela tiden och när den gör det i svängarna så tappar man fästet och glider ut i svängarna.
-Vi funderade på om vi skulle höja bilen och efter att jag pratat med Patrik Flodin som tidigare kört min bil, så bestämde vi oss för att göra det, säger Tommy. Så vi höjde bilen några centimeter på servicen fortsätter Tommy.
Det skulle visa sig vara ett bra drag från teamet och Tommy började sätta bra tider direkt på specialsträcka 5 där Tommy var 2:a i klassen. Sträckan efter gick också bra trots att det var en extremt snabb sträcka och här var Tommy och Fredrik 4:a i klassen men totalt sett klättrade man rejält och låg nu på en 5:e plats totalt och låg nu 3:a i klassen.
-Vi sa det efter den toksnabba SS 6, där vi hade en medelhastighet på nästan 120km/h där jag trodde vi skulle tappa mera tid, att nu skulle vi satsa allt, säger Tommy och fortsätter. Vi justerade fjädringen ytterligare och fick den ännu bättre säger Tommy.
Tommy laddade max på SS 7 och tiden skulle visa sig vara riktigt bra och gick om Marcus Hällbo som låg 2:a platsen i klassen. Det Tommy inte hade koll på var att man nu låg på en 4:e plats totalt.
-Nej vi fokuserade oss hela tiden på dom i vår klass och hade ingen koll på hur vi låg totalt, säger Tommy. Vi visste att vi gått om Marcus med några sekunder så det var lika bra att ladda max på sista också. Jag tänkte att hellre är jag kvar i skogen och skottar snö än att tappa placeringar på sista sträckan. Attacken var extrem och det gick undan för Tommy och han var återigen topp 4 totalt på sträckan och lyckades hålla kvar 2:a platsen från Jimmy Joge som gått om Marcus på slutsträckan.
-Dom sa i mål på sträckan att dom inte visste hur vi låg till men att pallplatsen i klassen var klar säger Tommy.
Men att dom blivit 2: a i klassen i klassen såg man på internet på väg in mot mål, men att man tagit sig upp till en 3:e plats totalt i hela tävlingen visste man inte förrän man skulle upp på målrampen.
-Nej det var en glad överraskning och det här är det bästa jag någonsin gjort under min karriär, säger en mycket glad Tommy och riktar ett stort tack alla inblandade i Teamet.
Nu är det uppehåll till Maj då nästa deltävling i Rally-SM går av stapeln nere i Ljungby.
» Pressrelease från Team Slirej - Tommy Vestlund.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2010-02-28 21:09
|
|
Från Forshaga till Ohio - ett riktigt rallyäventyr tar fart!
Medan det är lite lugnare på hemmaplan passar vi på att följa ett alldeles särskilt äventyr. För när Nicklas Jidflo, vår ordinarie co-driver i Robin Adolfssons Fiesta R5, ger sig ut på rallyresa över Atlanten tillsammans med rutinerade föraren Thomas Hansson är det självklart att Drive VXO hänger me...Publicerad: 2025-06-07 21:38
Så gick det i Staffanstorps Festivalrace, Lundgren snabbast totalt.
Staffanstorps Festivalrace med Arlövs MC och Lunds AC som arrangör innebar de tre proven St: Eriks, Betongstationen och Återvinningen på 8,2km som kördes två gånger.
Lunds Jörgen Lundgren i Mitsubishi Lancer EVO9 var snabbast från start och höll täten totalt av rallyt, till mål 9,6 sekunder före kl...Publicerad: 2025-06-07 18:08
Ogier pressas av Tänak inför avslutningen i Rally Italia Sardegna - Solberg snabbast för dagen.
Lördagens 12 mil avverkade i Rally Italia Sardegna - två ekipage i täten gör upp om segern. Ott Tänak som enda hopp kvar för Hyundai sätter hårt tryck på ledande Sebastien Ogier - men fransmannen kontrar. Estländaren åker fort och på avslutningen och var tio sekunder före nästa bil - men till sträck...Publicerad: 2025-06-07 17:21
Malm i 2wd Fiesta snabbast totalt i Enerco Rallysprint.
Enerco Rallysprint avverkade tre sträckor dubbelt under lördagen med 75 startande ekipage, 63 tog sig runt dagen och snabbast totalt ses SMK Salas Sebastian Malm i tvåhjulsdriven Ford Fiesta.
16:02 minut krävdes att avverka rallyt för Malm, 5,6 sekunder mer behövde 4wd vinnaren Pontus Florin, en ...Publicerad: 2025-06-07 17:09
Ogier håller greppet, Solberg avancerar i Rally Italia Sardegna.
Halva lördagen avverkad i Rally Italia Sardegna, tre sträckor på sex mil körda och till service går Sebastien Ogier som fortsatt ledare, på dagens andra sträcka fick han en framräknad tid då han kört i dammet bakom Adrien Fourmaux som punkterade, stannade och bytte och låg framför sin landsman.
<...Publicerad: 2025-06-07 14:48
Bilsport Rally Cup laddar för 2026, Svedala, Trelleborg & Tjust klara för deltävlingar.
Bilsport Rally Cup som kör sin 25:e säsong har kommit nära halvtid, med Rally Anderslöv och Badhotelletrallyt avverkade är det nu sommaruppehåll innan Klappjakten, Rally Vetlanda och Novemberskölden avslutar säsongen under hösten.
I uppehållet börjar cupen formas för 2026 års upplaga, redan nu är...Publicerad: 2025-06-06 20:48
Enerco Rallysprint, Staffanstorps FestivalRace & Rally Italia Sardegna att följa under lördagen.
Lördagsrally med Enerco Rallysprint hos Hofors MS, med sträckor som Malmjärn, Östansjö och Kratte Masugn ska det köras rally för de 76 startande under lördagen. På plats tävlas det om poäng i Nedre Norras FM och Finess Onotade Rallyserie.
Arlövs MC och Lunds AC står för Staffanstorps FestivalRace...Publicerad: 2025-06-06 20:34
Ogier ledare efter Nevuilles miss - Solberg snabb i Rally2.
Även eftermiddagen i Rally Italia Sardegna kastade om resultaten, in på andra loopen gick Adrien Fourmaux som ledare 2,9 sekunder före Thierry Neuville, 8,1 sekund före Sebastien Ogier och som fyra Ott Tänak.
Ledande Neuville körde bort ett hjul.
Neuville gick upp som ledare efter att ss4...Publicerad: 2025-06-06 18:47
Forumaux toppar efter ss3 i WRC Rally Italia Sardegna.
Stökig förmiddag i Rally Italia Sardegna, ut efter halva fredagens etapp, tre sträckor och sex mil kommer Adrien Fourmaux först ur dammet. Fransmannen för Hyundai har 2,9 sekunder till teamkollegan Thierry Neuville.
Sebastien Ogier bäst för Toyota som trea, 5,2 sekunder framåt och 0,9 sekunder ba...Publicerad: 2025-06-06 13:40
300 ekipage anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten!
Den 19:e juni, dagen före Midsommar stänger anmälan för sommarens Sörmländska rallyhöjdpunkt - Midnattssolsrallyt i kombination med Slottssprinten helgen 11-12:e juli. Trycket på anmälan från start var högt, men hur ser då läget ut nu?
För Midnattssolsrallyt finns 120 platser för historiskt rally...Publicerad: 2025-06-06 10:35
|
| |