|
 Midnattssolsrallyt, nästa års bansträckning klar. PRESSRELEASE
Midnattssolsrallyt arrangeras nästa sommar för femte året i rad som ett rally för historiska rallybilar. Bakom arrangemanget står Kungliga Automobilklubben, KAK, som även den här gången har låtit rutinerade Per Carlsson och hans stab stå för genomförandet av tävlingen. Starten sker på Elmia i Jönköping onsdagen den 14 juli och målet nås den 17 juli i Västerås.
Tävlingens förebild är Midnattssolsrallyt som kördes årligen 1950 till 1964 och som hade olika start- och målplatser för varje upplaga. Även då var KAK arrangör av rallyt. Den moderna upplagan av Midnattssolsrallyt är öppen för de bilar som tävlade på den tiden och för rallybilar tillverkade till och med år 1981.
– Nästa års upplaga är mycket lik årets, berättar Per Carlsson, åtminstone till en början. Den stora förändringen är nog egentligen att vi tävlar från onsdag till lördag, fortsätter han. Då kan man ägna söndagen åt hemresan.
Rallyt startar onsdagen den 14 juli på Elmia i Jönköping, där de första två specialproven ligger. På torsdagen körs sex specialsträckor på väg från Jönköping till Trollhättan, där övernattning sker. Nästa övernattning blir i Karlstad och då har ytterligare sex sträckor avverkats. Lördagen den 17 juli når rallykaravanen målet efter att ha klarat av de sista fem sträckorna. Målgången sker i centrala Västerås efter att ha kört den sista sträckan mitt inne i stan.
I Midnattssolsrallyt tävlar bilarna i två klasser, dels i klassen regularity och dels i historiskt rally. Regularity går ut på att köra så nära en stipulerad snittfart som möjligt. Ekipaget bestraffas med en prick för varje sekund man är för sen, men även för tidig, till målet på specialsträckorna. På vägen dit är dessutom hemliga tidkontroller inlagda.
I klassen historiskt rally är det mycket enklare. Där är det en sak som gäller, nämligen att ta sig fram från start till mål på varje specialsträcka på absolut kortaste tid. Med andra ord så är det full fart som gäller och det är den typ av tävling vi förknippar med ordet rally. Den bilsportgrenen där svenskarna Björn Waldegård och Stig Blomqvist var världsmästare åren 1979 respektive 1984. Dessa båda gentlemän var även bland de 170 som startade i årets upplaga av Midnattssolsrallyt och Stig Blomqvist var den som till slut tog hem segern i tävlingen.
» Pressrelease från Midnattssolsrallyt.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Ogier före Fourmaux i helgens genrep, Herbst Rally.
Som uppvärmning inför kommande veckas Central European Rally körde Sebastien Ogier föråkare i österrikiska Herbst Rallye över tio mil, totalt åtta sträckor där Toyotaföraren var snabbast under lördagen.
På plats även Adrien Fourmaux som likt fransmannen körde föråkare, första halvan av rallyt byt...Publicerad: 2025-10-12 21:47:47
Drive VXO-Sprinten, Grahn glänste i premiären – mörkerkörning och publikfest på Uråsa.
Drive VXO-Sprinten på Uråsa flygfält blev en rallydag och kväll att minnas. Med 65 startande ekipage och både svenska, danska och tyska deltagare bjöds publiken på fart, precision och show – allt på asfalt, där förarna tävlade i två däckklasser: asfaltsdäck och grusdäck.
Grahn dominerade i pre...Publicerad: 2025-10-12 19:32:28
Kalle bäst i Lilla VM på Högstabanan.
Haninge MK´s Lilla VM på Högstabanans område, en sträcka på 1,9km kördes tre gånger under söndagen, 31 startande och fyra klasser.
Arrangörsklubbens Kalle Gustafsson körde Ford Fiesta Rally2 och gjorde det bra, tre raka sträcksegrar och seger totalt 4,2 sekunder före Casper Jansson. Unge rallycro...Publicerad: 2025-10-12 17:38:21
Samtliga sträcksegrar för Andervang i Havellandrallye.
Sex raka sträcksegrar för Stig Andervang och Vanessa Dagge i ADAC/PRS Havellandrallye - Svensken i Tyskland med Hyundai i20 N Rally2 för tävlande. Upplägget var att en av sträckorna gick tre gånger, en annan dubbelt och så en som bara kördes en gång - rallyt på grus med inslag av asfalt. För Svenske...Publicerad: 2025-10-12 11:11:59
Grahn totalvinnare i Drive VXO Sprinten.
Drive VXO Sprinten avslutade RS-DM för Södras distrikt på Uråsa hos Drive VXO, som arrangör Karlskrona AK och Wäxjö MS. Nog blev det mörkerkörning för samtliga innan rallyt var över, varvlopp med totalt 11,5km per åk gällde sex gånger - om än att sista sträckan kördes på halva tiden men klockan börj...Publicerad: 2025-10-12 08:50:13
Lövdansen närmar sig - möjlighet för rekognosering.
Snart är det dags för årets upplaga av Lövdansen, och vi ser fram emot en riktigt fin hösttävling. Årets bana bjuder på stor variation med vägar av olika karaktär – både snabba, rytmiska partier och mer tekniskt utmanande avsnitt som kommer att sätta både förare och kartläsare på prov.
Tävlingsce...Publicerad: 2025-10-12 06:27:30
Madsen vann Rally Stoholm - Helin körde hem Appendix K.
14 sträckor avverkade i Rally Stoholm, final i Danska Mästerskapet med Kenneth Madsen som vinnare totalt efter 56 minuters tävlande. Madsen i Citroen C3 Rally2 vann rallyt 52 sekunder före Jacob Leutenberger Madsen i en Renault Clio Rally3. Vidare 2:40 minut ned till Ib Kragh med Hyundai i20 N Rally...Publicerad: 2025-10-11 19:59:46
Tvådagars Höstnatt avgjord på Gotland. Gotlands MFBK körde tvådagars, en sträcka dubbelt igår kväll under mörker och så omstart idag på förmiddagen med en sträcka dubbelt, Höstnatta var namnet och 20-talet åkare till start.
Lars-åke Hägglund var snabbast totalt på tre av sträckorna, på den sista tappade Ford Fiesta R5 åkaren lite tid....Publicerad: 2025-10-11 19:01:44
Olsson snabbast totalt - Andersson bäst i 2wd under Årjängs Sprinten. 100 åkare där de skulle åka tre gånger över den 1300m långa sträckan på och runt Årjängstravet - upplägget för Årjängs MK och Årjängs Sprinten.
Stenungsunds Mattias Olsson satte bästa tid i samtliga tre omgångar, ingen kunde hota honom från totalsegern i Skoda Fabian, närmast bakom på två av strä...Publicerad: 2025-10-11 18:14:56
Tobias vann Eskilstunas Finalsprint.
Eskilstuna MK avslutade egna sprintcupen med Finalsprinten, tre åk på den 2km långa sträckan inne på området dit 80 ekipage kom för förmiddagens start.
Snabbast i samtliga tre åk var Tobias Johansson med Niclas Krigsman i högerstolen på Mitsubishi Mirage, 7,1 sekund bakom var Rasbo Mk´s C-förare ...Publicerad: 2025-10-11 17:47:31
|
| |