|
 Midnattssolsrallyt, nästa års bansträckning klar. PRESSRELEASE
Midnattssolsrallyt arrangeras nästa sommar för femte året i rad som ett rally för historiska rallybilar. Bakom arrangemanget står Kungliga Automobilklubben, KAK, som även den här gången har låtit rutinerade Per Carlsson och hans stab stå för genomförandet av tävlingen. Starten sker på Elmia i Jönköping onsdagen den 14 juli och målet nås den 17 juli i Västerås.
Tävlingens förebild är Midnattssolsrallyt som kördes årligen 1950 till 1964 och som hade olika start- och målplatser för varje upplaga. Även då var KAK arrangör av rallyt. Den moderna upplagan av Midnattssolsrallyt är öppen för de bilar som tävlade på den tiden och för rallybilar tillverkade till och med år 1981.
– Nästa års upplaga är mycket lik årets, berättar Per Carlsson, åtminstone till en början. Den stora förändringen är nog egentligen att vi tävlar från onsdag till lördag, fortsätter han. Då kan man ägna söndagen åt hemresan.
Rallyt startar onsdagen den 14 juli på Elmia i Jönköping, där de första två specialproven ligger. På torsdagen körs sex specialsträckor på väg från Jönköping till Trollhättan, där övernattning sker. Nästa övernattning blir i Karlstad och då har ytterligare sex sträckor avverkats. Lördagen den 17 juli når rallykaravanen målet efter att ha klarat av de sista fem sträckorna. Målgången sker i centrala Västerås efter att ha kört den sista sträckan mitt inne i stan.
I Midnattssolsrallyt tävlar bilarna i två klasser, dels i klassen regularity och dels i historiskt rally. Regularity går ut på att köra så nära en stipulerad snittfart som möjligt. Ekipaget bestraffas med en prick för varje sekund man är för sen, men även för tidig, till målet på specialsträckorna. På vägen dit är dessutom hemliga tidkontroller inlagda.
I klassen historiskt rally är det mycket enklare. Där är det en sak som gäller, nämligen att ta sig fram från start till mål på varje specialsträcka på absolut kortaste tid. Med andra ord så är det full fart som gäller och det är den typ av tävling vi förknippar med ordet rally. Den bilsportgrenen där svenskarna Björn Waldegård och Stig Blomqvist var världsmästare åren 1979 respektive 1984. Dessa båda gentlemän var även bland de 170 som startade i årets upplaga av Midnattssolsrallyt och Stig Blomqvist var den som till slut tog hem segern i tävlingen.
» Pressrelease från Midnattssolsrallyt.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2009-11-10 20:23
|
|
Bilsport Rally Cup laddar för 2026, Svedala, Trelleborg & Tjust klara för deltävlingar.
Bilsport Rally Cup som kör sin 25:e säsong har kommit nära halvtid, med Rally Anderslöv och Badhotelletrallyt avverkade är det nu sommaruppehåll innan Klappjakten, Rally Vetlanda och Novemberskölden avslutar säsongen under hösten.
I uppehållet börjar cupen formas för 2026 års upplaga, redan nu är...Publicerad: 2025-06-06 20:48
Enerco Rallysprint, Staffanstorps FestivalRace & Rally Italia Sardegna att följa under lördagen.
Lördagsrally med Enerco Rallysprint hos Hofors MS, med sträckor som Malmjärn, Östansjö och Kratte Masugn ska det köras rally för de 76 startande under lördagen. På plats tävlas det om poäng i Nedre Norras FM och Finess Onotade Rallyserie.
Arlövs MC och Lunds AC står för Staffanstorps FestivalRace...Publicerad: 2025-06-06 20:34
Ogier ledare efter Nevuilles miss - Solberg snabb i Rally2.
Även eftermiddagen i Rally Italia Sardegna kastade om resultaten, in på andra loopen gick Adrien Fourmaux som ledare 2,9 sekunder före Thierry Neuville, 8,1 sekund före Sebastien Ogier och som fyra Ott Tänak.
Ledande Neuville körde bort ett hjul.
Neuville gick upp som ledare efter att ss4...Publicerad: 2025-06-06 18:47
Forumaux toppar efter ss3 i WRC Rally Italia Sardegna.
Stökig förmiddag i Rally Italia Sardegna, ut efter halva fredagens etapp, tre sträckor och sex mil kommer Adrien Fourmaux först ur dammet. Fransmannen för Hyundai har 2,9 sekunder till teamkollegan Thierry Neuville.
Sebastien Ogier bäst för Toyota som trea, 5,2 sekunder framåt och 0,9 sekunder ba...Publicerad: 2025-06-06 13:40
300 ekipage anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten!
Den 19:e juni, dagen före Midsommar stänger anmälan för sommarens Sörmländska rallyhöjdpunkt - Midnattssolsrallyt i kombination med Slottssprinten helgen 11-12:e juli. Trycket på anmälan från start var högt, men hur ser då läget ut nu?
För Midnattssolsrallyt finns 120 platser för historiskt rally...Publicerad: 2025-06-06 10:35
Följ första dagen i Rally Italia Sardegna, 12 mil på 6 sträckor!
Fredagen blir en dammig historia på Sardinien när Rally Italia Sardegna inleds, sträckan Arzachena på 14km inleder dagen, följs av Berchidda på 18km och avslutar förmiddagens loop med närmare 28km långa Sa Conchedda.
Etappen startar klockan 9 med den första sträckan, tillbaka efter sex mil är man...Publicerad: 2025-06-05 18:39
Hofors MS med Enerco rallysprint under lördagen - 70-talet åkar till start.
Enerco rallysprint hos Hofors MS när Nedre Norras FM och Finess Onotade Rallyserie går ihop, tre sträckor går dubbelt och bildar 27,5km special för dem 70-talet tävlande.
Halva startfältet bildas av Trimmat 2wd, Jonas Sandgren, Antti Johannesson, Stefan Palmér och comeback för Evelina Olofsson ge...Publicerad: 2025-06-05 18:33
Ogier och Solberg snabbast på Sardinien.
När shakedown inför Rally Italia Sardegna avverkades under eftermiddagen kom Sebastien Ogier ut från dammet som snabbaste ekipage, 0,7 sekund bakom ses Takamoto Katsuta som delade tid med Sami Pajari.
Toyota även på fjärdeplatsen där Kalle Rovanperä finns om än på delad tid med Thierry Neuville ...Publicerad: 2025-06-05 18:18
WebTV sändning live från shakedown inför Rally Italia Sardegna, start 13:00.
Klockan 13:01 drar Elfyn Evans iväg på första vändan över sträckan Olbia Cabu Abbas på 2,19km ute på Sardinien, sträckan går som shakedown där de tävlande gör sista testerna och justeringarna inför rallyt.
Första körningarna sker i VM tabellens ordning för att de tävlande ska få känna på sina för...Publicerad: 2025-06-04 20:23
Södras RS-serie kör vidare med lördagens Staffanstorps FestivalRace.
Staffanstorps FestivalRace ingår i Södras RS-DM när Arlövs MC och Lunds AC arrangerar ihop, tre specialprov på asfalt går två gånger och ger 16km special.
39 åkare i listan fördelade över åtta klasser där 14 går för Trimmat 2wd, Peter Holgersson och Tommy Andersson ur A-klassen. Hans-Daniel Stein...Publicerad: 2025-06-04 20:20
|
| |