|
 Fredrik Åhlin gjorde premiär i Tyskland. PRESSRELEASE
Fredrik Åhlin gjorde sin premiärstart i Rally Lausitz som ingår i det Tyska Rally Mästerskapet.
Ett riktigt höstväder med regn gjorde sträckorna mycket hala och svårkörda, 15 mil fördelat på 9 sträckor.
Fredrik startade med sin VW Polo i Grupp N, hans konkurrenter var alla motorstarkare.
- "Jag är här för att lära, gjorde min egna noter för första gången så det skall bli spännande och se hur det kommer att fungera"
Första etappen kördes på fredag kväll, 3 sträckor där även en "rundkurs" kördes på blandat grus / asfalt underlag.
Fredriks noter och teamarbetet verkade fungera riktigt bra, han var direkt med i toppstriden i sin klass.
Efter dom första sträckorna låg Team Åhlin på en mycket hedrande 25 plats totalt och sju sekunder efter klassledaren Thomas Leipold i sin Suzuki Swift Sport.
- "Det har fungerat bra, det är verkligen kul att vi är med direkt uppe i toppen"
Till lördagen hade regnet börjat att avta, men sträckorna blev bitvis så sönderkörda att det var svårt att ta sig igenom vissa partier då alla sträckor kördes 2 ggr.
- "Det gällde verkligen att köra smart och smyga på innern genom dom dåliga vägbytena, man var rädd att fastna med vår lilla bil stundtals"
Fredrik körde hela tiden topptider i klassen, dom klättrade upp i totallistan och övertog ledningen i klassen med 7 sekunder efter sträcka 6.
På nästa sträcka hände det som inte får hända, en drivaxel gick av och det var slutet för Team Åhlin denna gång.
- "Det kändes verkligen surt, vi kom in ett vägbyte och plötsligt fanns ingen drivning så då var det bara rulla bilen av vägen"
- "Nu längtar man redan till nästa rally utomlands, jag har lärt mig massor och är laddad för nästa utmaning"
Rallyt vanns av Hermann Gassner jr. med en Mitsubishi och blev Tysk Mästare.
På plats var även Fredrik Menck från Sverige med sin Volvo 940 VOC, han låg på en åttonde plats i den nationella klassen men tvingades bryta på sista sträckan med bakaxelproblem.
» Pressrelease från Fredrik Åhlin.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2009-10-19 16:36
|
|
Carlberg redo för Kanadensiskt rallyäventyr, 'fått fria tyglar' av Peugeot.
Carlbergs är redo för Rally Baie Des Chaleurs (BDC) i Quebec, Kanada! De deltar med fullt stöd från Peugeot Sport. Förberedelser pågår.
"Idag, torsdag, ska vi köra ett kortare test för att se att allt stämmer", säger Carlberg. "Vi har hittat en grym setup i Opeln under säsongen, och den...Publicerad: 2025-06-26 05:54
Katsuta och Neuville delat snabbast på shakedown inför EKO Acropolis Rally.
Sträckan Lygaria på 3,62km avverkades under förmiddagen som shakedown inför EKO Acropolis Rally - de tävlande gjorde så få åk de kunde för att spara på materialet inför rallyt. Snabbast runt när samtliga i Rally1 klassen har två noterade tider var Takamoto Katsuta och Thierry Neuville som delade ti...Publicerad: 2025-06-26 05:40
Jubileumsrally mitt i Säffle centrum, Seffle City Motor Challenge med maxat startfält.
Seffle City Motor Challenge 50-årsracet är vad Säffle MC bullar upp med under lördagen, klubben firar jubileum med rallyt mitt i centrum. Det tävlade genom parkmiljö, bostadsområde och in i centrum och drar ett varv i rondellen och ut över bron. Just rondellen ger också chans att plocka priset "best...Publicerad: 2025-06-25 22:15
60-talet åkare när HMK´s RS-serie avslutar med Sommarsprinten.
Fjärde och sista deltävlingen i HMK´s RS-serie körs med Sommarsprinten på Hällefors MK´s motorområde, på plats också Historiska Sprint & Back Cupen för tävlande. Det är en sträcka som körs tre gånger vilket ger 5km special. Totalt ett 60-tal åkare där Oliver Fernros går ensam ut i Ungdomsrally.
D...Publicerad: 2025-06-25 22:03
Andervang på 700 mils rallyturné, tävlingar, Monte Carlo-sträckor och i20 Rally2 Step 2.
Många har nog undrat varför tävlandet för Stig Andervang varit sporadiskt sista tiden, efter ELE-Rally blev det helrenovering av bil och semester inför gångna helgens ACON-Van der Spek Vechtdalrally.
Stig Andervang hemma efter fem veckors och två tävlingars resa som inneburit helrenovering och up...Publicerad: 2025-06-25 19:05
Shakedown inför EKO Acropolis Rally - WebTV & resultat direkt här.
Om en timma, redan 07:01 drar Elfyn Evans ut på shakedown inför EKO Acropolis Rally. Förarna får vara morgonpigga när de tar sig an den 3,62km långa sträckan som utgör den sista chansen att testa vägar och inställningar. Först ut år VM ledande Elfyn Evans om får ännu en tuff uppgift först på vägarna...Publicerad: 2025-06-25 18:48
145 klassiska ekipage redo för KAK Midnattssolsrallyt 2025.
När KAK Midnattssolsrallyt, ett av Europas största rallyn för historiska bilar, avgörs den 11–12 juli i Katrineholm och Sörmland blir det med ett startfält som bjuder på både bredd och kvalitet. Hela 145 ekipage kommer till start I årets rally, som körs med start och mål vid Ericsbergs Slott och inn...Publicerad: 2025-06-25 18:46
Resultat & WebTV från morgondagens shakedown inför EKO Acropolis Rally.
Redan klockan 07:01 imorgon rullar shakedown igång inför EKO Acropolis Rally, en sträcka på 3,62km körs under morgontimmarna i Grekland utanför värdstaden Lamia. Först ut är VM ledande Elfyn Evans som får ännu en tuff uppgift först på vägarna under första delen av rallyt.
Första vändan över shak...Publicerad: 2025-06-25 18:43
103 ekipage till ERC Rally di Roma Capitale - fyra Svenska bilar.
Halva ERC-serien avverkad, nu går man in i andra halvan med varm asfalt i Italien. Rally di Roma Capitale körs den 4-6:e juli med 13 sträckor på 20 mil. Idag släpptes anmälningslistan som visar på totalt 103 namn för rallyt varav flera Svenskar - ett 80-tal går om EM klasser där de Italienska hemmaå...Publicerad: 2025-06-25 05:55
VM-ledande Mille redo för stentuffa JVM-tävlingen i Grekland.
20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika är redo för säsongens tredje deltävling i Junior-VM i rally (JWRC) – och det i en av kalenderns absolut tuffaste utmaningar. I helgen körs klassiska Acropolis Rally i Grekland, med 17 specialsträckor på...Publicerad: 2025-06-25 05:35
|
| |
|
|
|