|
 Nya Mitsubishidrabbningar i Snapphanerallyt. PRESSRELEASE
* Snapphanerally – 14-15 augusti 2009.
* Mästerskapsledande Markus Hällbo siktar på säsongens tredje vinst.
* Jocke Nyman återkommer efter att ha missat förra deltävlingen.
* Jimmy Joge kämpar med att få ordning på motorproblemen.
* Andreas Sjölander ansluter till Evo Challenge.
* Mitsubishiserien körs denna gång tillsammans med Rally-SM.
Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sweden är den enda märkescup som nu för andra gången detta år ansluter till Rally-SM. I helgen är det nämligen dags för Snapphanerallyt i Hässleholm, där de sex Evo Challenge-ekipagen representerar 60 procent av de startande i Grupp N-2000.
Högst seedade Mitsubishi-besättning är Jocke Nyman och hans co-driver Bo Holmstrand. De vann tredje deltävlingen, South Swedish Rally – som också ingick i Rally-SM. De två valde att hoppa över Kullingstrofén, förra deltävlingen i Mitsubishicupen, och kör nu för att återta ledningen.
Nästa par i startlistan är Jimmy Joge/Mikael Johansson, som utan tvekan är de mest otursförföljda den här säsongen. Deras facit omfattar tre brutna tävlingar då de förlorat oljetrycket och sedan tvingats renovera motorn efter både första, tredje och fjärde deltävlingen. Den andra vann de, och de låg bra till i de övriga innan motorn dog.
Nu har de redan börjat sitt race mot klockan för att hinna få motorn klar till helgen, med målet att bryta trenden och ta en ny vinst.
Seriens stamgäster Joachim Carlström/Jörgen Norman är följande ekipage att lämna startrampen. Deras solida framträdande i år har hela tiden get valuta, och de är trea totalt i serien.
Fjärdeseedade i denna tävling är Markus Hällbo/Lars Gustafsson, den enda besättning som vunnit två deltävlingar och som leder serien med sju poäng då tre omgångar återstår. De är i bra form, och siktar på att ta en ny seger – väl medvetna om att Nyman/Holmstrand är tillbaka och att får Joge/Johansson ordning på bilen blir det inte lätt att ta en tredje seger.
Ny elitduo i Evo Challenge är Andreas Sjölander/Håkan Jacobsson, som tidigare i år har deltagit i både det brittiska och det svenska mästerskapet. Nu gör de efterlängtad debut i Mitsubishi-serien i och med Snapphanerallyt.
Joachim Grahn/Rickard Nilsson stod över förra deltävlingen för att istället renovera bilen grundligt. Nu är de tillbaka och de har tidigare visat att de inte är långt från en tätposition. Därför siktar de på att allt arbete i garaget ska ge resultat och en plats bland de främsta i Hässleholm.
Seedad först som sjätte bil kommer denna gång Hans-Erik Weng/Roger Gunnarsson. Men det är bara en tidsfråga innan Hans-Erik fullt bemästrar sin nya Evo X, och då återfinns i toppstriden med serieledarna.
Anmärkningsvärt är att förra årets totalsegrare i Evo Challenge, Andreas Magnusson/Henrik Hulterskog, inte kommer till start. De har inte haft någon bra säsong så här långt, och väljer att komma igen senare under året.
Snapphanerallyt startar på fredag kväll med två rundor på en publiksträcka, ovanligt nog på asfalt. På lördagen väntar sedan sju grussträckor i skogarna runt Hässleholm, innan det är dags för målgång på eftermiddagen.
The 2009 Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sweden sponsras av: Pirelli däck, Sunoco bränslen, Speedline Corse PPE fälgar, Endless bromsbelägg, Öhlins stötdämpare, PIAA extraljus, Sparco racekläder, MPart and Mitsubishi Motors Sweden.
Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sweden
Startande deltävling 5
5 Jocke Nyman (Östersund)/Bo Holmstrand (Herrljunga)
6 Jimmy Joge (Tjällmo)/Mikael Johansson (Vansbro)
9 Joachim Carlström (Rockneby)/Jörgen Norman (Torsås)
11 Markus Hällbo (Stora Skedvi)/Lars Gustafsson (Hofors)
203 Andreas Sjölander (Gävle)/Häkan Jacobsson (Norberg)
12 Joachim Grahn (Yngsjö)/Rickard Nilsson (Kristianstad)
13 Hans-Erik Weng (Säffle)/Roger Gunnarsson (Markaryd)
Ställning efter fyra deltävlingar
Förare
1 Markus Hällbo 37
2 Jocke Nyman 30
3 Joachim Carlström 29
4 Hans-Erik Weng 20
5 Joachim Grahn 14
6 Jimmy Joge 12
7 Andreas Magnusson 10
8 Peter Eriksson 7
Co-drivers
1 Lars Gustafsson 37
2 Jörgen Norman 29
3 Bo Holmstrand 22
4 Mikael Johansson 12
5= Anders Fredriksson 10
5= Henrik Hulterskog 10
5= Roger Gunnarsson 10
7 Rikard Nilsson 14
8 Pär Almkvist 8
9 Per-Erik Svensson 7
» Pressrelease från Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Mille och Johan går för VM-guld i Junior WRC-finalen.
Efter en stark säsong med flest sträcksegrar av alla i mästerskapet är 20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm redo för årets största utmaning – finalen i Junior-VM. Tillsammans med kartläsaren Johan Grönvall från Arvika ligger dom tvåa i mästerskapet inför Central European Rally, bar...Publicerad: 2025-10-13 12:30:46
Novemberskölden på gång - rallystart med massor av aktiviteter på torget.
Nässjö Motorklubb bjuder in till höstens stora rally Novemberskölden med rallytorg och start på Stortorget i Nässjö den 1:a november.
Välkommen till ett av Sveriges största rallyn sett till antalet deltagare – med upp till 250 team och 5-6 personer i varje team! Detta är Nässjös största idrottsev...Publicerad: 2025-10-13 11:05:32
TV-tablå inför helgens Central European Rally.
Årets 12:e WRC deltävling på tur, Central European Rally med sträckor i Tyskland, Tjeckien och Österrike väntar under helgen. Torsdag morgon shakedown som sänds live i vår WebTV & Video avdelning via promotorns sändning.
Rallyt på 14 sträckor inleder torsdag eftermiddag då en sträcka går dubbelt ...Publicerad: 2025-10-13 09:01:36
Åtta deltävlingar för Bilsport Rally Cup 2026.
Åtta deltävlingar blev resultatet när Bilsport Rally Cup stängde sin kalender för 2026, en hektiskt säsong för de onotade åkarna även om det väntas bli resultat man får räkna bort från säsongen när allt summeras.
De tävlande har från start fem deltävlingar på drygt 2 månader, Skåne inleder Rally ...Publicerad: 2025-10-13 05:58:44
Ogier före Fourmaux i helgens genrep, Herbst Rally.
Som uppvärmning inför kommande veckas Central European Rally körde Sebastien Ogier föråkare i österrikiska Herbst Rallye över tio mil, totalt åtta sträckor där Toyotaföraren var snabbast under lördagen.
På plats även Adrien Fourmaux som likt fransmannen körde föråkare, första halvan av rallyt byt...Publicerad: 2025-10-12 21:47:47
Drive VXO-Sprinten, Grahn glänste i premiären – mörkerkörning och publikfest på Uråsa.
Drive VXO-Sprinten på Uråsa flygfält blev en rallydag och kväll att minnas. Med 65 startande ekipage och både svenska, danska och tyska deltagare bjöds publiken på fart, precision och show – allt på asfalt, där förarna tävlade i två däckklasser: asfaltsdäck och grusdäck.
Grahn dominerade i pre...Publicerad: 2025-10-12 19:32:28
Kalle bäst i Lilla VM på Högstabanan.
Haninge MK´s Lilla VM på Högstabanans område, en sträcka på 1,9km kördes tre gånger under söndagen, 31 startande och fyra klasser.
Arrangörsklubbens Kalle Gustafsson körde Ford Fiesta Rally2 och gjorde det bra, tre raka sträcksegrar och seger totalt 4,2 sekunder före Casper Jansson. Unge rallycro...Publicerad: 2025-10-12 17:38:21
Samtliga sträcksegrar för Andervang i Havellandrallye.
Sex raka sträcksegrar för Stig Andervang och Vanessa Dagge i ADAC/PRS Havellandrallye - Svensken i Tyskland med Hyundai i20 N Rally2 för tävlande. Upplägget var att en av sträckorna gick tre gånger, en annan dubbelt och så en som bara kördes en gång - rallyt på grus med inslag av asfalt. För Svenske...Publicerad: 2025-10-12 11:11:59
Grahn totalvinnare i Drive VXO Sprinten.
Drive VXO Sprinten avslutade RS-DM för Södras distrikt på Uråsa hos Drive VXO, som arrangör Karlskrona AK och Wäxjö MS. Nog blev det mörkerkörning för samtliga innan rallyt var över, varvlopp med totalt 11,5km per åk gällde sex gånger - om än att sista sträckan kördes på halva tiden men klockan börj...Publicerad: 2025-10-12 08:50:13
Lövdansen närmar sig - möjlighet för rekognosering.
Snart är det dags för årets upplaga av Lövdansen, och vi ser fram emot en riktigt fin hösttävling. Årets bana bjuder på stor variation med vägar av olika karaktär – både snabba, rytmiska partier och mer tekniskt utmanande avsnitt som kommer att sätta både förare och kartläsare på prov.
Tävlingsce...Publicerad: 2025-10-12 06:27:30
|
| |