|
 Vestlund tillbaka, åker Snapphanerallyt. PRESSRELEASE
Igår, fredag var sista anmälningsdag för Snapphanerallyt som går av stapeln nere i Hässleholm den 14-15 augusti. I dagsläget är det enbart ca 50st anmälda, men det kommer verkligen inte att bli någon lätt match att ta medalj för Tommy. Bland de som står på startlinjen är VM åkaren P-G Andersson, som så sent som i Rally Norway i vintras var med och tog sträcksegrar i kungaklassen WRC och även vann South Swedish Rally i rally SM totalt, i en liknande bil som Tommy kör, fast av senare version version.
- Ha ha, skrattar Tommy vid frågan om det blir seger men fortsätter, - Vi skall såklart göra vad vi kan för att rubba P-G, men det blir nog svårt, säger Tommy.
- Än har vi inte kört en meter sedan Värmland Runt och framför allt inte på dom nya däck som vi måste köra på, så vi är redan där bakom en del, säger han
Teamet jobbar just nu med att få färdig bilen efter det växellådan och har även lämnat iväg fjädringen på genomgång av en av Sveriges fjädringskungar Svante Olsson från Sunne.
- Någon meter skulle vara bra om vi han köra på de nya däcken innan vi åker söderut säger Tommy och fortsätter.
- Fast test är test och det brukar aldrig stämma med själva tävlingen direkt i alla fall, men vi måste åka lite på dom nya däcken innan för att få rätt känsla, säger han.
Tävlingen kommer att avgöras på fina vägar runt Hässleholm med 192km totalt och 91km är specialsträckor. Tommy hade i fjol lite problem att komma igång på den speciella vägkaraktären som är där nere.
- Det är fina men krokiga vägar där nere och min fjädring passade inte dom inledande sträckorna förra året, säger Tommy och fortsätter.
- Vi hade för dåligt fäste bak och kunde inte attackera som vi ville, vilket är ett måste i SM.
» Pressrelease från Team Slirej - Tommy Vestlund.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2009-07-25 22:05
|
|
Ogier pressas av Tänak inför avslutningen i Rally Italia Sardegna - Solberg snabbast för dagen.
Lördagens 12 mil avverkade i Rally Italia Sardegna - två ekipage i täten gör upp om segern. Ott Tänak som enda hopp kvar för Hyundai sätter hårt tryck på ledande Sebastien Ogier - men fransmannen kontrar. Estländaren åker fort och på avslutningen och var tio sekunder före nästa bil - men till sträck...Publicerad: 2025-06-07 17:21
Malm i 2wd Fiesta snabbast totalt i Enerco Rallysprint.
Enerco Rallysprint avverkade tre sträckor dubbelt under lördagen med 75 startande ekipage, 63 tog sig runt dagen och snabbast totalt ses SMK Salas Sebastian Malm i tvåhjulsdriven Ford Fiesta.
16:02 minut krävdes att avverka rallyt för Malm, 5,6 sekunder mer behövde 4wd vinnaren Pontus Florin, en ...Publicerad: 2025-06-07 17:09
Ogier håller greppet, Solberg avancerar i Rally Italia Sardegna.
Halva lördagen avverkad i Rally Italia Sardegna, tre sträckor på sex mil körda och till service går Sebastien Ogier som fortsatt ledare, på dagens andra sträcka fick han en framräknad tid då han kört i dammet bakom Adrien Fourmaux som punkterade, stannade och bytte och låg framför sin landsman.
<...Publicerad: 2025-06-07 14:48
Bilsport Rally Cup laddar för 2026, Svedala, Trelleborg & Tjust klara för deltävlingar.
Bilsport Rally Cup som kör sin 25:e säsong har kommit nära halvtid, med Rally Anderslöv och Badhotelletrallyt avverkade är det nu sommaruppehåll innan Klappjakten, Rally Vetlanda och Novemberskölden avslutar säsongen under hösten.
I uppehållet börjar cupen formas för 2026 års upplaga, redan nu är...Publicerad: 2025-06-06 20:48
Enerco Rallysprint, Staffanstorps FestivalRace & Rally Italia Sardegna att följa under lördagen.
Lördagsrally med Enerco Rallysprint hos Hofors MS, med sträckor som Malmjärn, Östansjö och Kratte Masugn ska det köras rally för de 76 startande under lördagen. På plats tävlas det om poäng i Nedre Norras FM och Finess Onotade Rallyserie.
Arlövs MC och Lunds AC står för Staffanstorps FestivalRace...Publicerad: 2025-06-06 20:34
Ogier ledare efter Nevuilles miss - Solberg snabb i Rally2.
Även eftermiddagen i Rally Italia Sardegna kastade om resultaten, in på andra loopen gick Adrien Fourmaux som ledare 2,9 sekunder före Thierry Neuville, 8,1 sekund före Sebastien Ogier och som fyra Ott Tänak.
Ledande Neuville körde bort ett hjul.
Neuville gick upp som ledare efter att ss4...Publicerad: 2025-06-06 18:47
Forumaux toppar efter ss3 i WRC Rally Italia Sardegna.
Stökig förmiddag i Rally Italia Sardegna, ut efter halva fredagens etapp, tre sträckor och sex mil kommer Adrien Fourmaux först ur dammet. Fransmannen för Hyundai har 2,9 sekunder till teamkollegan Thierry Neuville.
Sebastien Ogier bäst för Toyota som trea, 5,2 sekunder framåt och 0,9 sekunder ba...Publicerad: 2025-06-06 13:40
300 ekipage anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten!
Den 19:e juni, dagen före Midsommar stänger anmälan för sommarens Sörmländska rallyhöjdpunkt - Midnattssolsrallyt i kombination med Slottssprinten helgen 11-12:e juli. Trycket på anmälan från start var högt, men hur ser då läget ut nu?
För Midnattssolsrallyt finns 120 platser för historiskt rally...Publicerad: 2025-06-06 10:35
Följ första dagen i Rally Italia Sardegna, 12 mil på 6 sträckor!
Fredagen blir en dammig historia på Sardinien när Rally Italia Sardegna inleds, sträckan Arzachena på 14km inleder dagen, följs av Berchidda på 18km och avslutar förmiddagens loop med närmare 28km långa Sa Conchedda.
Etappen startar klockan 9 med den första sträckan, tillbaka efter sex mil är man...Publicerad: 2025-06-05 18:39
Hofors MS med Enerco rallysprint under lördagen - 70-talet åkar till start.
Enerco rallysprint hos Hofors MS när Nedre Norras FM och Finess Onotade Rallyserie går ihop, tre sträckor går dubbelt och bildar 27,5km special för dem 70-talet tävlande.
Halva startfältet bildas av Trimmat 2wd, Jonas Sandgren, Antti Johannesson, Stefan Palmér och comeback för Evelina Olofsson ge...Publicerad: 2025-06-05 18:33
|
| |