NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Senaste nytt inför SSR i Evolution Challenge Sweden.
PRESSRELEASE

Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sweden, Inför tredje deltävlingen.

* South Swedish Rally - 15-16 maj 2009.
* Markus Hällbo och Jocke Nyman i kamp om mästerskapsledningen.
* Jimmy Joge siktar på en andra seger efter motorrenovering.
* 2008 års vinnare Andreas Magnusson hoppas få tillbaka flytet.
* Samtliga sju team har kapacitet att nå pallplats.

Tredje deltävlingen i Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sweden ingår i South Swedish Rally, ett av landets bästa arrangemang. Tävlingen körs den 15-16 maj i Ljungby och ingår även i det svenska mästerskapet. Sju Mitsubishi-team ställer upp och det ser ut att bli en mycket tuff säsong då samtliga har potential att stå på Evo Challenge-pallen.

Först över startrampen rullar Jimmy Joge/Mikael Johansson. Efter att ha tvingats bryta i premiären vann de andra deltävlingen och siktar på att upprepa den bravaden. Men de har haft ett race mot klockan redan innan start, allt för att få ordning på ett oljeproblem efter ett annat rally i förra veckan.

Bland de toppseedade Mitsubishiförarna följer sedan 2008 års mästare, Andreas Magnusson/Henrik Hulterskog. De hoppas att deras säsong startar nu, för i vintras bestämde de sig för att avstå premiären på snö, och sedan tvingades de bryta den andra deltävlingen då motorn inte gick rent. Nyligen totalvann de tävlingen Skilling 500, och går helt klart för seger också i helgen. Allt för att kunna försvara sin titel från förra året.

I delad serieledning med Markus Hällbo är Jocke Nyman, som är den tredje Evo Challenge-föraren i fältet. Han och kartläsaren Bo Holmstrand visade ypperlig form när de slutade på andra plats i förra deltävlingen, och den här gången vill de gärna vara före Hällbo och hans kartläsare Lars Gustafsson. Hällbo/Gustafsson går ut direkt bakom Nyman/Holmstrand.

Premiärvinnaren Hällbo vill å sin sida återigen stå överst på pallen, precis som i Lima. Den femteplats de tog i Kristianstad, efter att ha blivit hängande på en sten bredvid vägen och förlorat värdefull tid, har de definitivt lagt bakom sig.

Joachim Carlström/Jörgen Norman är nästa par ut i leken. Deras mål är en ny pallplats, precis som förra året i South Swedish Rally. De följs av Hans-Erik Weng/Anders Fredriksson i sin nya Evo X. För varje tävling som går blir bilen allt mer utvecklad, och de vill också ha revansch för alla stenar i Kristianstad. Speciellt den som förstörde styrningen så att de då fick bryta.

Efter att ha gjort en strålande debut i Evolution Challenge i den andra deltävlingen är Joachim Grahn/Rikard Nilsson på banan igen. Stärkta av tredjeplatsen då går de nu ut för att bevisa att det inte var någon engångsföreteelse.

2009 års Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sweden sponsras av: Pirelli däck, Sunoco bränslen, Speedline Corse PPE fälgar, Endless bromsbelägg, Öhlins stötdämpare, PIAA strålkastare, Sparco racekläder, MPart and Mitsubishi Motors Sweden.


Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sverige deltävlingen 2
Resultat
7 Jimmy Joge (Tjällmo)/Mikael Johansson (Vansbro)
8 Andreas Magnusson (Skeppshult)/Henrik Hulterskog (Stensjön)
9 Jocke Nyman (Östersund)/Bo Holmstrand (Herrljunga)
11 Markus Hällbo (Stora Skedvi)/Lars Gustafsson (Hofors)
12 Joachim Carlström (Rockneby)/Jörgen Norman (Torsås)
14 Hans-Erik Weng (Säffle)/Anders Fredriksson (Årjäng)
15 Joachim Grahn (Yngsjö)/Rickard Nilsson (Kristianstad)

Ställning efter två deltävlingar:
Drivers
1= Markus Hällbo 18
1= Jocke Nyman 18
3 Joachim Carlström 13
4 Jimmy Joge 12
5 Hans-Erik Weng 10
6 Joachim Grahn 8
7 Peter Eriksson 7

Co-drivers
1 Lars Gustafsson 18
2 Jörgen Norman 13
3 Mikael Johansson 12
4= Anders Fredriksson 10
4= Bo Holmstrand 10
6= Rikard Nilsson 8
6= Pär Almkvist 8
8 Per-Erik Svensson 7


» Pressrelease från Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Enerco rallysprint:[Resultat]
Staffanstorps FestivalRace:[Resultat]
Rally Italia Sardegna:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2009-05-13 20:25






Så gick det i Staffanstorps Festivalrace, Lundgren snabbast totalt.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Staffanstorps Festivalrace med Arlövs MC och Lunds AC som arrangör innebar de tre proven St: Eriks, Betongstationen och Återvinningen på 8,2km som kördes två gånger.
Lunds Jörgen Lundgren i Mitsubishi Lancer EVO9 var snabbast från start och höll täten totalt av rallyt, till mål 9,6 sekunder före kl...

Publicerad: 2025-06-07 18:08


Ogier pressas av Tänak inför avslutningen i Rally Italia Sardegna - Solberg snabbast för dagen.
© Toyota Gazoo Racing.Lördagens 12 mil avverkade i Rally Italia Sardegna - två ekipage i täten gör upp om segern. Ott Tänak som enda hopp kvar för Hyundai sätter hårt tryck på ledande Sebastien Ogier - men fransmannen kontrar. Estländaren åker fort och på avslutningen och var tio sekunder före nästa bil - men till sträck...

Publicerad: 2025-06-07 17:21


Malm i 2wd Fiesta snabbast totalt i Enerco Rallysprint.
© emotorsport.seEnerco Rallysprint avverkade tre sträckor dubbelt under lördagen med 75 startande ekipage, 63 tog sig runt dagen och snabbast totalt ses SMK Salas Sebastian Malm i tvåhjulsdriven Ford Fiesta.

16:02 minut krävdes att avverka rallyt för Malm, 5,6 sekunder mer behövde 4wd vinnaren Pontus Florin, en ...

Publicerad: 2025-06-07 17:09


Ogier håller greppet, Solberg avancerar i Rally Italia Sardegna.
© Toyota Gazoo Racing.Halva lördagen avverkad i Rally Italia Sardegna, tre sträckor på sex mil körda och till service går Sebastien Ogier som fortsatt ledare, på dagens andra sträcka fick han en framräknad tid då han kört i dammet bakom Adrien Fourmaux som punkterade, stannade och bytte och låg framför sin landsman.

<...

Publicerad: 2025-06-07 14:48


Bilsport Rally Cup laddar för 2026, Svedala, Trelleborg & Tjust klara för deltävlingar.
© emotorsport.seBilsport Rally Cup som kör sin 25:e säsong har kommit nära halvtid, med Rally Anderslöv och Badhotelletrallyt avverkade är det nu sommaruppehåll innan Klappjakten, Rally Vetlanda och Novemberskölden avslutar säsongen under hösten.

I uppehållet börjar cupen formas för 2026 års upplaga, redan nu är...

Publicerad: 2025-06-06 20:48


Enerco Rallysprint, Staffanstorps FestivalRace & Rally Italia Sardegna att följa under lördagen.
© emotorsport.seLördagsrally med Enerco Rallysprint hos Hofors MS, med sträckor som Malmjärn, Östansjö och Kratte Masugn ska det köras rally för de 76 startande under lördagen. På plats tävlas det om poäng i Nedre Norras FM och Finess Onotade Rallyserie.

Arlövs MC och Lunds AC står för Staffanstorps FestivalRace...

Publicerad: 2025-06-06 20:34


Ogier ledare efter Nevuilles miss - Solberg snabb i Rally2.
© Toyota Gazoo Racing.Även eftermiddagen i Rally Italia Sardegna kastade om resultaten, in på andra loopen gick Adrien Fourmaux som ledare 2,9 sekunder före Thierry Neuville, 8,1 sekund före Sebastien Ogier och som fyra Ott Tänak.

Ledande Neuville körde bort ett hjul.
Neuville gick upp som ledare efter att ss4...

Publicerad: 2025-06-06 18:47


Forumaux toppar efter ss3 i WRC Rally Italia Sardegna.
© Hyundai Motorsport.Stökig förmiddag i Rally Italia Sardegna, ut efter halva fredagens etapp, tre sträckor och sex mil kommer Adrien Fourmaux först ur dammet. Fransmannen för Hyundai har 2,9 sekunder till teamkollegan Thierry Neuville.

Sebastien Ogier bäst för Toyota som trea, 5,2 sekunder framåt och 0,9 sekunder ba...

Publicerad: 2025-06-06 13:40


300 ekipage anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten!
© emotorsport.seDen 19:e juni, dagen före Midsommar stänger anmälan för sommarens Sörmländska rallyhöjdpunkt - Midnattssolsrallyt i kombination med Slottssprinten helgen 11-12:e juli. Trycket på anmälan från start var högt, men hur ser då läget ut nu?

För Midnattssolsrallyt finns 120 platser för historiskt rally...

Publicerad: 2025-06-06 10:35


Följ första dagen i Rally Italia Sardegna, 12 mil på 6 sträckor!
© Toyota Gazoo Racing.Fredagen blir en dammig historia på Sardinien när Rally Italia Sardegna inleds, sträckan Arzachena på 14km inleder dagen, följs av Berchidda på 18km och avslutar förmiddagens loop med närmare 28km långa Sa Conchedda.

Etappen startar klockan 9 med den första sträckan, tillbaka efter sex mil är man...

Publicerad: 2025-06-05 18:39


Tidigare nyheter:
Följ första dagen i Rally Italia Sardegna, 12 mil på 6 sträckor!
Hofors MS med Enerco rallysprint under lördagen - 70-talet åkar till start.
Ogier och Solberg snabbast på Sardinien.
WebTV sändning live från shakedown inför Rally Italia Sardegna, start 13:00.
Södras RS-serie kör vidare med lördagens Staffanstorps FestivalRace.
Loeb kör Alpine A110 Rallye GT i helgens Rallye du Chablais.
Solberg söker mer erfarenhet på Sardinien.
Stort intresse för SM Veckans Rallysprint i Norrköping, Hallberg i Polo R5.
Imorgon shakedown inför Rally Italia Sardegna, följ med WebTV & Resultat.
Sju mil special i Drive VXO-Sprinten - asfalt och avslut i mörker väntar!
Inför WRC Rally Italia Sardegna - Startfält, Tidsplan, TV-tablå och länkar.
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Rally SM.
Calle Carlberg utvald av Peugeot Sport att tävla i Kanadensiska Rally Baie Des Chaleurs.
Sju svenska rallyekipage till ERC Rally Poland - totalt 70 bilar.
Stort intresse för Borås Bil Rallysprint.
TV-tablå för WRC Rally Italia Sardegna.
Svenskt till kommande Amerikanska Southern Ohio Forest Rally.
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
Däckmästerskapet i ERC-serien efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Pirelli närmar sig ledande Michelin.
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - fredag.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Rally Poland 13-15/06


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
Rally Italia Sardegna 05-08/06


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 02/08




Foto:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, torsdag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - SM.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.