|
  Världsmästare Solbergs ord efter säkrade WRC2 titeln i Chile. PRESSRELEASE
Sådan fader, sådan son. Oliver Solberg (23) följer sin pappa Petters fotspår och säkrade sin första VM-titel i rally i helgen.
På söndagen firade Oliver och kartläsaren Elliott Edmondson VM-titeln i den näst högsta nivån i rally-VM efter de säkrat segern i Rally Chile i säsongens sista av sju kvalificeringstävlingar. Även om det är tre tävlingar kvar av säsongen för flera tävlande, har duon samlat på sig så många VM-poäng att mästerskapet är avgjort.
21 år, tio månader och fem dagar har gått sedan pappa Petter Solberg (50) blev världsmästare i rally. Oliver var drygt två år ung vid den tidpunkten. VM-triumfen i rally markerar en tidig start på Olivers 24-årsdag, som är nio dagar bort.
- Det här har varit min dröm så länge jag kan minnas. Vi var så nära förra året, men det slutade i besvikelse. Jag sa i början av året att vi ville ha titeln den här säsongen, och jag är väldigt stolt över hur vi har gjort det. Att vinna fem tävlingar på sju starter är något speciellt att uppleva, sa Oliver Solberg.
Inför tävlingen i Chile var matematiken kristallklar: Seger och Solberg skulle säkra VM-titeln. Och Oliver tog snabbt kontroll över tävlingen, tog ledningen, utökade den och behöll den ända till slutet. Mer än 40 sekunder skilde honom från hans närmaste rival.
Säsongen har varit av överlägsen sort för 23-åringen. På elva körda tävlingar har det blivit sju segrar – inklusive hans första i värstingklassen i rally-VM. I Rally Estland i juli chockade Oliver Solberg motorsportvärlden med seger på första försöket i Toyotas toppbil.
Oliver har vunnit WRC2-tävlingarna i Sverige, Portugal, Italien, Grekland, Paraguay och Chile.
– Jag tycker att vi förtjänar den här titeln. Rally Chile var tufft. Vi fick tänka mycket på strategin med däcken. Jag måste tacka Toyota, hela Printsport-teamet, Elliott, alla hemma, hela min familj och min fästmö Chloe. Stödet de har gett mig har varit enormt.
– Året har varit helt fantastiskt. Att vinna Rally Estland i Rally1-bilen och nu detta. Jag är ärligt talat lite mållös. Det kommer att ta ett tag för det här att sjunka in.
VM-trofén är den fjärde i familjens troféskåp hemma i Sverige. Pappa Petter vann också två VM-guld i rallycross 2014 och 2015.
– Jag är väldigt stolt över att ta hem en ny titel. Det är fortfarande en bit kvar innan jag kan tävla med pappa, men ikväll ska vi definitivt fira som världsmästare, sa Oliver.
» Pressrelease från Oliver Solberg.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2025-09-15 12:23:42
|
|
Stark start av Toyota i Acropolisrallyt, Solberg fyra - Mille nia i WRC2
Fem Toyota topp sex i EKO Acropolis Rally Greece när den korta publiksträckan avgjordes, snabbast Sebastien Ogier på stadionsträckan med en sekunds marginal. Takamoto Katsuta in som tvåa med en tiondel till Thierry Neuville.
Oliver Solberg sätter fjärde tid, precis som på shakedown, en tiondel fr...Publicerad: 2026-06-25 22:24:45
Regularityklassen inleder KAK Midnattssolsrallyt i Stockholm – historisk start vid Armémuseum.
KAK Midnattssolsrallyt 2026 får en högtidlig och historiskt förankrad inledning när tävlingens Regularityklass startar från Armémuseum på Östermalm i Stockholm torsdagen den 2 juli. Redan dagen innan, onsdagen den 1 juli, samlas de klassiska bilarna på borggården utanför museet där allmänheten får m...Publicerad: 2026-06-25 20:41:54
M-Sport utvecklar Fiesta Rally2+ för WRC27 säsongen.
Igår kom beskedet, Rally2+ tar plats bredvid WRC27 ekipagen under de två kommande säsongerna för att locka startande till WRC seriens huvudklass. Tidigare har M-Sport´s Richard Millener varit negativ till idén att förstöra den populära Rally2 klassen med en ny variant som tar sig in i de nationella ...Publicerad: 2026-06-25 13:04:40
Anmälningslistan för ERC Rally di Roma Capitale släppt - 126 ekipage med Isak och Mille - Tänak som testförare.
Intresset som vanligt stort för Italienska Rally di Roma Capitale, endast 11 sträckor men man når 20 mil på den Italienska asfalten som brukar bjuda på riktig sommarvärme.
Tänak som föråkare i testbil.
Redan bland föråkarna ses intressant namn, där gör Ott Tänak tävlingscomeback genom att...Publicerad: 2026-06-25 11:20:01
Jämnt i topp på shakedown - Neuville före Ogier - Solberg fyra just nu.
Shakedown inne på sluttampen för EKO Acropolis Rally Greece för Rally1 klassen, Thierry Neuville har tillhört de snabbaste hela morgonen och är just nu 0,1 sekund före Sebastien Ogier. Stark start för Hyundai då Adrien Fourmaux går in som trea, ett par sekunder från snabbaste.
Oliver Solberg håll...Publicerad: 2026-06-25 10:03:29
70-talet åkare gör upp i Thoréns i Kil Rally Killingen.
Fredag och dags för Thoréns i Kil Rally Killingen - Rally SM deltävling och 1300 Rally Cup som kör om poäng - Suzukigänget åker fredagens tre sträckor dubbelt under eftermiddagen och tidiga kvällen. De 74 SM-åkarna kör samma men fortsätter med en sträcka under lördagens morgon. Sträckorna Kammersrud...Publicerad: 2026-06-25 08:55:27
Följ Solberg och Rally1 gänget över shakedown i Acropolis Rally Greece via WebTV & Resultat.
Vid klockan 8:01 rullar Elfyn Evans av startlinjen på sträckan Loutraki, den mäter 3,34km och agerar shakedown inför EKO Acropolis Rally Greece. Det blir WebTV sändning från Promotorn som kan ses i vår WebTV & Video avdelning, direklänk här nedan.
Första körningen går i VM tabellens ordning vilke...Publicerad: 2026-06-25 05:52:22
GK Door Team Sweden laddar för Rally Kilingen – och välkomnar en ny förare till teamet!
Vi hälsar Pontus Tidemand varmt välkommen till GK Door Team Sweden! Pontus kommer att köra en av teamets två Toyota Yaris i Rally Kilingen. Det blir första gången bakom ratten i en Yaris för Tidemand, som har stor erfarenhet från Rally2- och R5-bilar, även om det varit ett längre uppehåll från tävla...Publicerad: 2026-06-24 19:48:17
Shakedown inför EKO Acropolis Rally Greece, häng med torsdag 8:01.
Torsdag morgon med start 8:01 Svensk tid startar Elfyn Evans som första bil på sträckan Loutraki, den mäter 3,34km. Första varvet går i VM tabellens ordning vilket ger fem Toyota först ut på vägen innan två Hyundai tar plats.
Följ morgonens shakedown, sträcktiderna går att följa hela förmiddagen ...Publicerad: 2026-06-24 19:22:46
Stieg Ekströms minne, med insamling till Nyckelfonden och den lokala medicinska forskningen i Örebro län.
Den 9 augusti är det rallydags igen, för sjätte året i rad ordnar Morgan Sörensson rallysprinten Stieg Ekströms minne, med insamling till Nyckelfonden och den lokala medicinska forskningen i Örebro län.
Förra året nominerade Nyckelfonden Morgan Sörensson till årets eldsjäl inom svensk rallysport....Publicerad: 2026-06-24 17:30:39
|
| |