|
 Kristensson redo för SM fight i East Sweden Rally. PRESSRELEASE
East Sweden Rally, femte deltävlingen i Rally-SM, står på tur för Tom och Andreas till helgen.
Till helgen avgörs den femte av sex deltävlingar i årets Rally-SM med anrika East Sweden Rally, som fram till för ett par år sedan hette Östgötarallyt. Starten sker på fredag kväll med en superspecial utanför Saab Arena i Linköping, denna körs två gånger och på asfaltunderlag. Under lördagen drar man norrut från Linköping med bl.a. sträckor på beryktade Prästomta skjutfält. Totalt avgörs tävlingen över 11 specialsträckor på totalt drygt 10 mil, där övriga utom fredagens är på grusunderlag.
SMK Hörbys Tom Kristensson och Andreas Johansson från Eskilstuna MK startar i huvudklassen Internationella 4 WD med en Skoda Fabia RS från tjeckiska Keane Motorsport och anmälda av skånska Team SKÅAB.
Alla som är i topp i poängtabellen är anmälda, där ledaren Patrik Flodin, Ilsbo MK, har ett försprång på 15 poäng till Tom på andra plats, 3 poäng före Dennis Rådström, KAK Motorsport. Därefter är det ett litet hopp på 16 poäng till en trio med Fredrik Åhlin, Karlstad MC, 3 poäng före Isak Reiersen, Östmarks MFF, och ytteliggare 2 poäng ner till Pontus Tideman, SMK Eda.
Det kommer att bli en tuff fajt på de östgötska vägarna om totalsegern mellan dessa, där ändå Patrik Flodin får gälla som favorit, men Tom pressade honom hårt i förra SM-tävlingen i Tierp och även i genrepet i Hässleholm Även de övriga i toppskitet har potentialen att vinna.
– Jag ser verkligen fram emot tävlingen, sträckorna är alltid väldigt fina och utmanande och fighten jag har framför mig är väldigt inspirerande. Jag ska göra allt jag kan för att komma så väl förberedd som möjligt, det blir tufft men samtidigt otroligt kul, säger Tom
– Förhoppningsvis lever kampen om den ädlaste medaljen fram till sista deltävlingen, Västrallyt i Trollhättan den 20-21 september, även om Patrik i nuläget har ett poängmässigt försprång, avslutar Tom.
» Pressrelease från Tom Kristensson Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2024-08-20 22:30:41
|
|
Al-Attiyah med Puma Rally1 i WRC finalen.
54-årige Nasser Al-Attiyah är tillbaka i WRC-klassen när årets säsong avslutas, han har under sin långa karriär både kört Citroen Ds3 WRC och Ford Fiesta WRC, det sistnämnda lämnade han för 12 år sedan och gick över till R5/Rally2 klassen.
Rallyåkandet har trappats ned till att följa FIA Middle E...Publicerad: 2025-10-14 09:01:02
Mårtensson, Hansen, Holm & Suld - 2025 års Volvo Euro Cup vinnare.
Volvo Euro Cup avslutade i helgen 2025 års säsong, där kördes deltävling 8-9 i årets cup under Danska Rally Stoholm. Cupen har avgjorts under sju olika rallyn, två av rallyna har körts under två dagar och då inneburit två deltävlingar. Start i vintras med Finnskogsvalsen, följdes av Rally Sulingen i...Publicerad: 2025-10-14 05:55:17
Kalendern för Sydsvenska Mästerskapet 2026.
Bland båda distriktens rallyansvariga råder samsyn om att distrikten är de som över tid skall ansvara för att det finns en verksamhet som gynnar arrangörer och tävlande. Cuper och serier kan komma och gå men tack vare det demokratiska systemet inom SBF kommer det hela tiden nya som tar ansvar för at...Publicerad: 2025-10-13 21:21:08
Carlberg kör VM-tävlingen Central European Rally som säsongsavslutning.
Europamästaren från Jönköping avslutar säsongen och fabrikssitsen tillsammans med Opel med att göra VM-debut med nya FIA homologerade Opel Mokka GSE Rally. Världens första FIA homologerade elrallybil. Calle kommer att köra bakom WRC fältet. Vägarna, som ofta blir leriga, kommer att vara en stor utma...Publicerad: 2025-10-13 15:54:33
Mille och Johan går för VM-guld i Junior WRC-finalen.
Efter en stark säsong med flest sträcksegrar av alla i mästerskapet är 20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm redo för årets största utmaning – finalen i Junior-VM. Tillsammans med kartläsaren Johan Grönvall från Arvika ligger dom tvåa i mästerskapet inför Central European Rally, bar...Publicerad: 2025-10-13 12:30:46
Novemberskölden på gång - rallystart med massor av aktiviteter på torget.
Nässjö Motorklubb bjuder in till höstens stora rally Novemberskölden med rallytorg och start på Stortorget i Nässjö den 1:a november.
Välkommen till ett av Sveriges största rallyn sett till antalet deltagare – med upp till 250 team och 5-6 personer i varje team! Detta är Nässjös största idrottsev...Publicerad: 2025-10-13 11:05:32
TV-tablå inför helgens Central European Rally.
Årets 12:e WRC deltävling på tur, Central European Rally med sträckor i Tyskland, Tjeckien och Österrike väntar under helgen. Torsdag morgon shakedown som sänds live i vår WebTV & Video avdelning via promotorns sändning.
Rallyt på 14 sträckor inleder torsdag eftermiddag då en sträcka går dubbelt ...Publicerad: 2025-10-13 09:01:36
Åtta deltävlingar för Bilsport Rally Cup 2026.
Åtta deltävlingar blev resultatet när Bilsport Rally Cup stängde sin kalender för 2026, en hektiskt säsong för de onotade åkarna även om det väntas bli resultat man får räkna bort från säsongen när allt summeras.
De tävlande har från start fem deltävlingar på drygt 2 månader, Skåne inleder Rally ...Publicerad: 2025-10-13 05:58:44
Ogier före Fourmaux i helgens genrep, Herbst Rally.
Som uppvärmning inför kommande veckas Central European Rally körde Sebastien Ogier föråkare i österrikiska Herbst Rallye över tio mil, totalt åtta sträckor där Toyotaföraren var snabbast under lördagen.
På plats även Adrien Fourmaux som likt fransmannen körde föråkare, första halvan av rallyt byt...Publicerad: 2025-10-12 21:47:47
Drive VXO-Sprinten, Grahn glänste i premiären – mörkerkörning och publikfest på Uråsa.
Drive VXO-Sprinten på Uråsa flygfält blev en rallydag och kväll att minnas. Med 65 startande ekipage och både svenska, danska och tyska deltagare bjöds publiken på fart, precision och show – allt på asfalt, där förarna tävlade i två däckklasser: asfaltsdäck och grusdäck.
Grahn dominerade i pre...Publicerad: 2025-10-12 19:32:28
|
| |