|
  Mille Johansson kämpade sig till pallplats i EM-premiären i Ungern. PRESSRELEASE
Rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm tog en sensationell pallplats i premiären av Rally-EM i Ungern under helgen. Efter att ha tappat nästan nio minuter på grund av en dubbelpunktering tog han och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika sju sträcksegrar och en tredjeplats i Junior-EM.
Pallplatsen var den första för Mille och Johan i EM-sammanhang, där de kör en Opel Corsa Rally4 för teamet IKsport.
– Självklart känns det bra att ta en pallplats i EM. Det ger bra poäng i mästerskapet och en bra start på säsongen. Vi hade otur under lördagen, vilket stoppade oss från att kämpa om segern, men jag tycker ändå att vi visade att vi var snabbast på sträckorna, säger Mille.
– Det känns otroligt bra att äntligen få ta en pallplats i EM, även om vi hoppats på att få stå lite högre på pallen egentligen, fortsätter Johan.
Tävlingen, som kördes på grus i Ungern, började bra för Mille och Johan, som var med i kampen om pallplatserna. Men på sträcka sex tappade de nästan nio minuter med två punkteringar och föll till niondeplatsen i Junior-EM.
Totalt tog de sju av 13 sträcksegrar, varav fem raka på söndagen, för att sedan på sista sträckan klättra till en tredjeplats med en sexsekunders marginal.
– Tävlingen var mycket tuff och utmanande. Vägarna liknade Safarirallyt i Kenya, fast värre skulle jag säga. Det var stora och vassa stenar på vägen, vilket gjorde att man fick punkteringar väldigt lätt, något som även vi drabbades av, fortsätter Mille.
Efter premiären i Ungern ligger Mille och Johan nu på tredje plats i EM-tabellen, nio poäng bakom Max McRae från Storbritannien som leder. Näst på tur är årets första asfaltstävling på Kanarieöarna första helgen i maj.
– Jag ser fram emot nästa tävling på Kanarieöarna. Vi har en bra plan fram till den tävlingen, och jag känner att vi kommer att komma in i asfaltkörningen innan dess, avslutar Mille.
» Pressrelease från Mille Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2024-04-15 19:31:27
|
|
Stieg Ekströms minne, med insamling till Nyckelfonden och den lokala medicinska forskningen i Örebro län.
Den 9 augusti är det rallydags igen, för sjätte året i rad ordnar Morgan Sörensson rallysprinten Stieg Ekströms minne, med insamling till Nyckelfonden och den lokala medicinska forskningen i Örebro län.
Förra året nominerade Nyckelfonden Morgan Sörensson till årets eldsjäl inom svensk rallysport....Publicerad: 2026-06-24 17:30:39
12 åkare i Söndagens centrala Surasprint. MSK Hammaren arrangerar Surasprinten i just Surahammars centrum på söndagen, det blir närmare 3km special och en sträcka går fyra gånger.
Tolv tävlande ses i listan i två klasser, otrimmat med Dan Jurå som A-förare mot Joacim Jansson, Katrina Henrysson och Mikael Öberg på C-licens.
Åtta åkare ...Publicerad: 2026-06-24 16:05:39
Grekisk hetta väntar Mille Johansson i Acropolisrallyt.
Efter ett par veckors uppehåll är rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm i helgen tillbaka bakom ratten när han och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika gör årets femte WRC2-start. Denna gång i Akropolisrallyt i Grekland.
Mille och Johan kombinerar i år starter med fabriksteamet M-Sport ...Publicerad: 2026-06-24 14:42:32
Tävlingshelg för Svenska Sprintserien under Eriksnäsbosprinten.
Svenska Sprintserien tävlar flitigt, nu dags för ny tävlingshelg och då Eriksnäsbosprinten hos Bollnäs MK. Tävling i dagarna två precis som övrigt i serien, tre varv på banan per åk gäller, träningsåk följt av två tävlingsåk per dag. Totalt 75 ekipage varav 41 tävlar i de fyra rallyklasserna.
Stö...Publicerad: 2026-06-24 11:02:08
Toyotas drömfemma redo för andra halvlek i WRC.
Det har funnits många klassiska drömfemmor i idrottshistorien. Men få har varit så dominerande som Toyotas uppställning i rally-VM. Elfyn Evans, Takamoto Katsuta, Oliver Solberg, Sami Pajari och Sebastien Ogier.
Toyotas drömfemma är på platserna ett till fem i rally-VM inför andra halvan av säsonge...Publicerad: 2026-06-24 10:25:13
Radio & TV-tablå för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Torsdag eftermiddag öppnar anmälan och rekognoseringen startar inför Thoréns i Kil Rally Killingen där Kils MK Bil arrangerar. Det är veckoslutets Rally SM deltävling och rallysprint i SM Veckan. Fredag vid lunchtid startar rallyt med tre sträckor dubbelt, kända sträckor från klubbens tävlingar. Str...Publicerad: 2026-06-24 08:50:57
Två säsonger med Rally2+ ska rädda WRC27 projektet, reglerna satta.
WRC-serien står och gungar, redan inför Rallye Monte Carlo trodde sig FIA ha en promotor klar för de kommande åren, men fortfarande finns inget officiellt besked - årets säsong har passerat halvtid och ett nytt reglementet träder i kraft vid nyår - ett reglemente som hittills inte lockat något störr...Publicerad: 2026-06-23 22:26:55
Skilling 500 bjöd på härlig deltävling i årets Sverigeserie.
Skillingaryds MK brukar alltid bjuda på superfina tävlingar. Årets upplaga av Skilling 500 var absolut inget undantag. Och som det fajtades i skogarna utanför Värnamo. Emil Karlsson med Tom Törngren vid sin sida tog en ny imponerande seger i VOC Autoexperten Rallys Elitklass A/B. I VOC Autoexperten ...Publicerad: 2026-06-23 17:16:36
18 svenskar i helgens Finska Volvo Euro Cup tävling.
Till Finland far ett gäng Svenskar för rallyt P H Peltiasenus, rallyt runt Sjundeå som ligger fyra mil väster om Helsingfors. Det tävlas för Volvo Euro Cup där grupp H klassen denna gång är med. Det blir sju sträckor på 87km som väntar åkarna. Totalt ett 130-tal ekipage varav 18 från Sverige, ytterl...Publicerad: 2026-06-23 11:48:57
Guide inför EKO Acropolis Rally Greece - Upplägg, startfält & länkar.
Till helgen drar EKO Acropolis Rally Greece igång, åttonde WRC deltävlingen av 14 innebär att vi är på andra halvan av säsongen. De tävlande möter erkänt tuffa och steniga vägar som sig bör i Grekland - 58 ekipage totalt varav 12 i Rally1 klassen.
Torsdag morgon är det shakedown och på kvällen drar...Publicerad: 2026-06-23 09:01:39
|
| |