|
  GN Motorsport till start i Hovdalasprinten, tre bilar till Hässleholm. PRESSRELEASE
Vi kan med glädje presentera att vi kommer komma till start med 3 ekipage i Hovdalasprinten i Hässleholm den 3e juni som ingår i Rally-SM Grussprint.
Bil nummer 1: Tom Kristensson och Andreas Johansson.
Tom Kristensson och Andreas Johansson som kommer till start i en av teamets Ford Fiesta Rally2. Tom har för några år sedan kört just dessa Ford bilarna i WRC2 och vi i teamet ser fram emot att se vad han kan prestera nu när han får prova de senaste uppdateringarna.
-Efter en vecka med tråkiga beslut så fick jag förfrågan av en person som varit väldigt involverad i min rallysatsning på olika vis. Detta gällde att köra och synas samt utvärdera olika saker i samband med Hovdalasprinten nästa helg. Så jag har tackat ja till detta och det känns som en bra sak att göra i samband med denna situationen, säger Tom.
Bil nummer 2, Mille Johansson och Johan Grönvall kommer till start i sin Ford Fiesta Rally4.
Teamet gjorde sin första EM debut förra veckan i Polen, där man gjorde en imponerade insats.
-I tävlingen visade vi bra framfart och tempo och lyckades ta en sträckseger på fredagens första sträcka, vilket vi är nöjda med. Det ska bli kul att få köra i Sverige igen och denna gången med Rally4 och med noter vilket jag inte fått innan. Målet för tävlingen är att få till en så bra känsla och grundsetup inför nästa EM tävling i Lettland, säger Mille.
Bil nummer 3, Sist men inte minst, däremot yngst har vi
Adam Grahn som även han kommer till start i sin Ford Fiesta Rally4 tillsammans med nya co-drivern Ditte Kammersgaard. Besättningen kommer att starta som föråkare.
-Sen avåkningen några veckor sedan har teamet gjort ett fantastiskt arbete och bilen är i nyskick, fullt redo för att tävlas med igen. Ska bli väldigt kul och känna på mitt och Dittes samarbete i bilen. Självklart är det även spännande att få starta en tävling här hemma i Sverige och nästan på hemmaplan. Men målet för tävlingen handlar enbart om att få tillbaka känslan vi hade i Estland, säger Adam.
» Pressrelease från GN Motorsport Sweden.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2023-05-24 22:08
|
|
Tänak och Ogier toppar SS1 i EKO Rally Acropolis, Solberg WRC2 ledare, Mille åtta i JWRC.
Ott Tänak och Sebastien Ogier delar ledning i EKO Rally Acropolis efter den första, endast 1,5km första sträckan EKO Athens SSS. Takamoto Katsuta, Adrien Fourmaux, Thierry Neuville, Elfyn Evans och Kalle Rovanperä var alla inom 1,5 sekund. En marginal som väntas ändras snabbt när rallyts längsta str...Publicerad: 2025-06-26 18:10
Carlberg redo för Kanadensiskt rallyäventyr, 'fått fria tyglar' av Peugeot.
Carlbergs är redo för Rally Baie Des Chaleurs (BDC) i Quebec, Kanada! De deltar med fullt stöd från Peugeot Sport. Förberedelser pågår.
"Idag, torsdag, ska vi köra ett kortare test för att se att allt stämmer", säger Carlberg. "Vi har hittat en grym setup i Opeln under säsongen, och den...Publicerad: 2025-06-26 05:54
Katsuta och Neuville delat snabbast på shakedown inför EKO Acropolis Rally.
Sträckan Lygaria på 3,62km avverkades under förmiddagen som shakedown inför EKO Acropolis Rally - de tävlande gjorde så få åk de kunde för att spara på materialet inför rallyt. Snabbast runt när samtliga i Rally1 klassen har två noterade tider var Takamoto Katsuta och Thierry Neuville som delade ti...Publicerad: 2025-06-26 05:40
Jubileumsrally mitt i Säffle centrum, Seffle City Motor Challenge med maxat startfält.
Seffle City Motor Challenge 50-årsracet är vad Säffle MC bullar upp med under lördagen, klubben firar jubileum med rallyt mitt i centrum. Det tävlade genom parkmiljö, bostadsområde och in i centrum och drar ett varv i rondellen och ut över bron. Just rondellen ger också chans att plocka priset "best...Publicerad: 2025-06-25 22:15
60-talet åkare när HMK´s RS-serie avslutar med Sommarsprinten.
Fjärde och sista deltävlingen i HMK´s RS-serie körs med Sommarsprinten på Hällefors MK´s motorområde, på plats också Historiska Sprint & Back Cupen för tävlande. Det är en sträcka som körs tre gånger vilket ger 5km special. Totalt ett 60-tal åkare där Oliver Fernros går ensam ut i Ungdomsrally.
D...Publicerad: 2025-06-25 22:03
Andervang på 700 mils rallyturné, tävlingar, Monte Carlo-sträckor och i20 Rally2 Step 2.
Många har nog undrat varför tävlandet för Stig Andervang varit sporadiskt sista tiden, efter ELE-Rally blev det helrenovering av bil och semester inför gångna helgens ACON-Van der Spek Vechtdalrally.
Stig Andervang hemma efter fem veckors och två tävlingars resa som inneburit helrenovering och up...Publicerad: 2025-06-25 19:05
Shakedown inför EKO Acropolis Rally - WebTV & resultat direkt här.
Om en timma, redan 07:01 drar Elfyn Evans ut på shakedown inför EKO Acropolis Rally. Förarna får vara morgonpigga när de tar sig an den 3,62km långa sträckan som utgör den sista chansen att testa vägar och inställningar. Först ut år VM ledande Elfyn Evans om får ännu en tuff uppgift först på vägarna...Publicerad: 2025-06-25 18:48
145 klassiska ekipage redo för KAK Midnattssolsrallyt 2025.
När KAK Midnattssolsrallyt, ett av Europas största rallyn för historiska bilar, avgörs den 11–12 juli i Katrineholm och Sörmland blir det med ett startfält som bjuder på både bredd och kvalitet. Hela 145 ekipage kommer till start I årets rally, som körs med start och mål vid Ericsbergs Slott och inn...Publicerad: 2025-06-25 18:46
Resultat & WebTV från morgondagens shakedown inför EKO Acropolis Rally.
Redan klockan 07:01 imorgon rullar shakedown igång inför EKO Acropolis Rally, en sträcka på 3,62km körs under morgontimmarna i Grekland utanför värdstaden Lamia. Först ut är VM ledande Elfyn Evans som får ännu en tuff uppgift först på vägarna under första delen av rallyt.
Första vändan över shak...Publicerad: 2025-06-25 18:43
103 ekipage till ERC Rally di Roma Capitale - fyra Svenska bilar.
Halva ERC-serien avverkad, nu går man in i andra halvan med varm asfalt i Italien. Rally di Roma Capitale körs den 4-6:e juli med 13 sträckor på 20 mil. Idag släpptes anmälningslistan som visar på totalt 103 namn för rallyt varav flera Svenskar - ett 80-tal går om EM klasser där de Italienska hemmaå...Publicerad: 2025-06-25 05:55
|
| |
|
|
|