|
  Mille Johansson på pallen i Finland efter struligt rally. PRESSRELEASE
Den 17-årige rallytalangen Mille Johansson från Katrineholm inledde säsongen med att ta en tredjeplats i den Finska mästerskapspremiären Arctic Lapland Rally i Rovaniemi, tillsammans med kartläsaren Julia Thulin från SMK Hörby. Detta efter en problemfylld tävling där de kämpat med motorproblem genom hela rallyt.
– Tävlingen gick inte så bra, med motorproblem under i princip hela helgen. Vi fick en sträcka där vi kunde åka på full effekt, och med rätt däck, och där hade vi farten för att slåss om segern. Så det var kul att få ett kvitto på det. Utöver det, så var detta nog den häftigaste tävlingen jag kört, säger Mille Johansson efter de 23 milen specialsträcka norr om polcirkeln.
– Det var en lärorik och utmanade tävling. Jag gillade verkligen tävlingen, och arrangemanget som organisationen hade gjort var mycket bra från start till mål. Tyvärr hade vi motorproblem stora delar av tävlingen, men vi är glada att vi lyckades kämpa oss in i mål och sluta som trea. Humöret var på topp, och vi kämpar oss uppåt hela tiden trotts motgångar, säger Julia.
Arctic Lapland Rally var också den första tävlingen för Mille i sitt nya team GN Motorsport från Skåne.
– Teamet har gjort ett jättebra jobb hela helgen, med felsökning och service på bilarna mellan sträckorna. Det har varit en lärorik vecka tillsammans med GN Motorsport, och jag ser fram emot nästa tävling tillsammans med dem, avslutar Mille.
Mille och Julia slutade trea i klassen SM3, för tvåhjulsdrivna bilar, i sin Ford Fiesta Rally4. Klassen vanns av Justus Räikkönen, brorson till F1-världsmästaren Kimi Räikkönen.
Milles tävlingsprogram för säsongen 2023 presenteras längre fram.
» Pressrelease från Mille Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2023-01-15 12:49
|
|
SM Veckan med 40 rallyåkare som gör upp om medaljer på Himmelstalundsområdet.
Maximala 40 åkare gör upp, ett stort antal fick gallras bort för den prestigefyllda SM Veckan som ger en extra chans att synas då hela tävlingen direktsänds i Sveriges Television. Årets SM Vecka i Norrköping och rallysprinten med Norrköpings MK hamnar på för rally klassiska Himmelstalundsområdet när...Publicerad: 2025-06-23 18:54
Onsdag och kvällsrally, SMK Sundsvall med Mittsverigesprinten.
Under onsdagskvällen körs Mittsverigesprinten med SMK Sundsvall som arrangör, en sprint med två åk på en 3,2km lång sträcka. Kan också bli ett tredje åk, beroende på antal startande och tidsåtgång - rallyt startar klockan 18:00! Oavsett så räknas samtliga åk i slutresultatet.
Tunt i listan med ba...Publicerad: 2025-06-23 18:32
Inför EKO Acropolis Rally, Startfält, Sträckor och länkar inför rallyt.
Helgens EKO Acropolis Rally innebär att WRC-serien tar halvtid efter avslutat rally, torsdag morgon shakedown och en kort publiksträcka under kvällen. Sex sträckor för fredagen på 12 mil där bara en går dubbelt vilket gör det extra tufft för första bilarna som sopar grus - räddningen kan bli en damm...Publicerad: 2025-06-23 18:30
41 ekipage för Rally Estonia, Solberg kör om WRC2 poäng.
Totalt 41 ekipage för Delfi Rally Estonia som avgörs 17-20:e juli när listan släpptes för en stund sedan, tio första ekipagen för Rally1 klassen med Elfyn Evans, Kalle Rovanperä och Takamoto Katsuta för Toyotas fabriksteam, i eget team Sami Pajari. För Hyundai är det Ott Tänak, Thierry Neuville och ...Publicerad: 2025-06-22 21:14
TV-tablå för WRC EKO Acropolis Rally.
EKO Acropolis Rally är årets sjunde deltävling i WRC serien - när rallyt tar målgång på söndag eftermiddag är halva säsongen avverkad lagom till halvårsskiftet. 17 specialsträckor på 34 mil ska det tävlas över och vägarna är något av säsongens mest krävande.
TV4-gruppen sänder samtliga sträckor l...Publicerad: 2025-06-22 20:41
TV-tablå för fredagens direktsända rallysprint under SM Veckan.
Under fredagen avgörs bland annat rallysprinten under SM Veckan Sommar, de handlar om 40 ekipage fördelat på 4wd och 2wd som gör upp om medaljerna i Riksidrottsförbundet och Sveriges Televisions gemensamma SM Vecka. Ett arrangemang som sänds helt och hållet via Sveriges Television med direktsändning...Publicerad: 2025-06-22 19:53
Lettland och Estland väntar Värmländske 15-årige rallytalangen.
15-årige Värmlänningen Arvid Carlsson inleder sommaren med rallyturné, i våras tävlade han i Lettland med teamets Peugeot 208 R2 och öppnade starkt med sprintar.
Nästa helg väntar Lettiska Rallisprint Talsi som körs med sju sträckor på sju mil för Arvid och co-driver David Arhusiander med teamets...Publicerad: 2025-06-22 13:10
Andervang fyra i Holländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally.
Holländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally avgjordes under lördagen totalt 11 sträckor på asfalt och grus över 15,5 mil.
Rallyt inleddes med fyra sträckor under förmiddagen, närmare 24 minuters körtid och Kevin Van Deijne hade tagit kommandot 1,1 sekund före Dennsi Rostek. In till service var St...Publicerad: 2025-06-22 09:28
Anmälan öppen för Kullingstrofén och HEAT / Rally Bergslagen - två av Svenska RallyCupens deltävlingar.
Senaste veckan ha anmälan öppna för Svenska RallyCupens två kommande deltävlingar, den 2:e augusti avgörs Kullingstrofén hos Kullings MS med 47km fördelat på fyra olika sträckor. Start, mål och service sker vid Herrljunga Folkets Park. Västras, Smålands och Östergötlands DM-serier möts och på plats ...Publicerad: 2025-06-21 21:12
Biljetterna släppta och planeringen rullar på för Motorsportsalongen 2025.
Midsommar och vi närmar oss att halva året passerat, i slutet på november är det dags för tredje upplagan av Motorsportsalongen - efter två år i Karlstad flyttar man till Conventum Arena i Örebro.
- Efter två succéår med stor publik och starkt engagemang ser vi fram emot att återigen bjuda in ti...Publicerad: 2025-06-21 06:10
|
| |
|
|
|