|
 Ska backrekordet 38.57 stå sig? PRESSRELEASE
I år laddar Ljusdals MS på med en prispott på 15.000 kronor för ett nytt backrekord i den 890 meter långa Järvsöbacken den 12 och 13 juli.
Efter den lyckade comebacken med rally/rallycross bilar uppför Järvsöbacken förra året med rekord stor publik kör man nu vidare och lockar nu även med prispengar till den som slår rekordtiden Hans Möller, Norrköpings MK satte på 38.57 sekunder med sin Ford RS200.
Så i år är Hans Möller tillbaka för att försvara sitt rekord och många av de som var med förra året återkommer för att ge honom och klockan en riktig kamp. Den som var giftigast och närmast Möllers fyrhjuls drivna Ford RS200 i fjol var SMK Hälsinges Henrik Flodin med sin tvåhjulsdrivna Supernationella Volvo S40 som körde upp som snabbast med tiden 39,72. Så det var bara drygt sekunden som var skillnaden mellan de 2 och 4 hjuls drivna bilarna.
Vi får inte glömma att snabbaste Div. 1 bil med Norges Frode Aalberg åter gästar backen med ett besök, och nu ska det vara ordning på hans Mitsubishi RS Evo så att den går rent uppför hela vägen. I fjol krånglade det något för Frode och bästa åket fick bara en missvisande tid på 41,43 sekunder och därmed även slagen av vinnaren i SN 2WD Henrik Flodin och tvåan i SN 2WD Christer Nilsson, Sandvikens MK.
Trean i Supernationella Per A Jörgensen från Norge kommer också tillbaka, och det med ny bil. Förra året rattade han en Volvo S40 som nu ersätts med en väldigt vass BMW E30 som han rastat duktigt på tävlingarna hemmavid och kan aspirera på förstaplatsen denna gång.
Men de är inte de ända som kan ställa till det för Hans Möller och hans rekord från förra året. Nu kommer det en nostalgibil i form av en giftig MG-Metro 6R4 som rattas av Anders ”Senior” Nyman, Örnsköldsviks RK. Även en Porsche GT3 Clubsport som styrs av Ljusdals Tomas Eriksson ska göra sina svarta spå i asfalten uppför hela backen och det kan gå väldigt fort med denna vassa sportvagn som dessutom får konkurens av en Megabusa!
Ja Megabusan är ett Westfield bilbygge (Super Seven-kopia) som endast väger 495 kg och har en högvarvande GSXR1300R Suzuki Hayabusa Mc-maskin under den långa slanka motorhuven. Ja om inte annat så kommer den att varva friskt med ett härligt ljud i backen under lördagen och söndagen. Vi får inte glömma de nya för året i Div. 1 klassen med förarna Leif Lindell, SMK Hälsinge som kommer med en Ford RS Cosworth och Stefan Jansson, Rasbo MK i en Hyundai WRC som säkert vill stå stolta överst på prisutdelningen på söndagen.
Skulle nu ingen slå rekordet går potten vidare och växer till med lika mycket nästa år.
» Pressrelease från Ljusdals MS.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2008-07-03 19:44
|
|
Lettland och Estland väntar Värmländske 15-årige rallytalangen.
15-årige Värmlänningen Arvid Carlsson inleder sommaren med rallyturné, i våras tävlade han i Lettland med teamets Peugeot 208 R2 och öppnade starkt med sprintar.
Nästa helg väntar Lettiska Rallisprint Talsi som körs med sju sträckor på sju mil för Arvid och co-driver David Arhusiander med teamets...Publicerad: 2025-06-22 13:10
Andervang fyra i Holländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally.
Holländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally avgjordes under lördagen totalt 11 sträckor på asfalt och grus över 15,5 mil.
Rallyt inleddes med fyra sträckor under förmiddagen, närmare 24 minuters körtid och Kevin Van Deijne hade tagit kommandot 1,1 sekund före Dennsi Rostek. In till service var St...Publicerad: 2025-06-22 09:28
Anmälan öppen för Kullingstrofén och HEAT / Rally Bergslagen - två av Svenska RallyCupens deltävlingar.
Senaste veckan ha anmälan öppna för Svenska RallyCupens två kommande deltävlingar, den 2:e augusti avgörs Kullingstrofén hos Kullings MS med 47km fördelat på fyra olika sträckor. Start, mål och service sker vid Herrljunga Folkets Park. Västras, Smålands och Östergötlands DM-serier möts och på plats ...Publicerad: 2025-06-21 21:12
Biljetterna släppta och planeringen rullar på för Motorsportsalongen 2025.
Midsommar och vi närmar oss att halva året passerat, i slutet på november är det dags för tredje upplagan av Motorsportsalongen - efter två år i Karlstad flyttar man till Conventum Arena i Örebro.
- Efter två succéår med stor publik och starkt engagemang ser vi fram emot att återigen bjuda in ti...Publicerad: 2025-06-21 06:10
Klart för start, rallysprint även i Karlstads SM-Vecka 2026.
Till veckan startar SM-Veckan sommar 2025 - redan nu börjar mycket ta form inför 2026 års sommarvecka som landar i Karlstad. SM Veckan drivs av Riksidrottsförbundet och Sveriges Television, något som gör att deltagarna får maximal chans att synas när sporterna direktsänds i SVT.
Ett 30-tal sporte...Publicerad: 2025-06-20 09:45
30-talet bilar i listan för Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs, Carlberg med Svensk flagg.
Nästa helg körs Kanadensiska Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs från Quebec, lördag kväll startar rallyt som löper någon timma in på söndagsdygnet med sju sträckor om 13 mil. Omstart vid 16-tiden på söndag eftermiddag Svensk tid för att i snabb följd avverkar sju sträckor på 77km och ta mål...Publicerad: 2025-06-19 22:09
Där och då säljs program för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten 2025!
Midnattssolsrallyt och Slottssprinten närmar sig med stormsteg, anmälan är stängd och startfältet gallras. Samtidigt presenterar arrangören de första butiker som kommer sälja program till rallyfesten i de Sörmländska skogarna den 11-12:e juli.
Det officiella rallyprogrammet kostar 160kr och betal...Publicerad: 2025-06-19 21:50
Tobias Johansson först ut för Rally Magic i Höljes.
Prestigefyllda rallysprintar i Värmland duggar tätt i juli, fredagen den 4:e kör Rally Magic. Det är Finnskoga MK som inför rallycross VM värmer upp publiken med bland annat en rallysprint.
Förra året var första året, då bjöd sprinten på underhållning för publiken och året väntas inte bli något u...Publicerad: 2025-06-19 05:40
Midsommar i Van der Spek Vechtdalrally, Andervang i startfältet.
Till helgen Holländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally, rallyt utgår från Hardenberg och körs över 15 mil på grus och asfalt. Rallyt inleds vid 10-tiden med fyra sträckor dubbelt på lördagen, tre av sträckorna körs sedan en tredje gång innan målgång vid 19-tiden.
Närmare 60-tal bilar i listan för...Publicerad: 2025-06-18 22:15
Fullspäckad rallysprint under Hästkraftshelgen i Årjäng - första namnen släppta.
Hästkraftshelgen i Årjäng innebär rallysprint i sommarväder, en prestigefylld sådan med ett stjärnspäckat startfält som gör upp om prispengarna. Rallysprinten körs under fredagen, den går uppför Marknadsbacken, den i år förlängda och förbättrade sträckan på asfalt och grus med målgång vid Folkets Pa...Publicerad: 2025-06-18 21:58
|
| |
|
|
|