|
 Midnattssolsrallyt 2008; Rallyt igång i morse. PRESSRELEASE
Gårdagens invigning av Midnattssolsrallyt lockade en stor mängd åskådare som tillsammans med de uppställda historiska rallybilarna fyllde Stora Torg i Kristianstad till bredden. På fredagsmorgonen rullade de 174 ekipagen iväg från torget med sikte på dagens etappmål i Jönköping. Under första etappen hade rallybilarna fem specialsträckor att ta sig an.
Tävlingens första dag bjöd inte på några större överraskningar i toppen. Med två gamla världsmästare i startfältet bör de finnas med i toppen, och så gjorde de. Efter dagens fem sträckor låg Stig Blomqvist tvåa i sin potenta Ford Escort RS1800, med Björn Waldegård, fjolårssegraren på tredje plats. I år återfinns Björn i en annan Porsche än förra året, nu i en Carrera RS för Team Tidö Slott. Stig och Björn slogs om ledningen förra året då Stig tvingades att bryta under sista dagen efter tekniska problem.
– Det blir nog bra det här, vi är här för att vinna, förklarade Stig Blomqvist redan efter den första sträckan.
I ledningen efter dagens sträckor ligger nu Tony Jansson från Almunge MK i en Ford Escort RS2000. Han ställde inte upp förra året, men var den som totalsegrade år 2006, då Midnattssolsrallyt kom tillbaka i modern tappning. Då körde han en Ford Cortina men har nu taggat upp en modell till en Escort. Då han vann hade han Björn Waldegård efter sig på andra plats.
Men Midnattssolsrallyt går inte bara ut på att köra fort. I klassen regularity ska man hålla 50 km/tim i snitt på sträckorna, varken mer eller mindre. En tiondels sekund för tidigt i mål ger en prick, och detsamma om man kommer en tiondel för sent.
Fjolårssegrande ekipaget Walter Olofsson/Hans Sylvan i en Saab 99 EMS från 1975 tyckte inte att de börjat tävlingen bra. Vad de internationella specialisterna som låg efter paret tyckte, vet vi inte, men Olofsson/Sylvan ledde i alla fall.
– Vi har varit så dåliga på målgångarna. Vi har haft fel taktik så vi har tappat 10 sek där.
Efter sig hade de ett norskt ekipage, Kjell Gudim/Tom Granli i en VW1303 S och tyskarna Blumbach/Putsch i en Volvo PV 544.
» Pressrelease från Midnattssolsrallyt.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Carlberg kör VM-tävlingen Central European Rally som säsongsavslutning.
Europamästaren från Jönköping avslutar säsongen och fabrikssitsen tillsammans med Opel med att göra VM-debut med nya FIA homologerade Opel Mokka GSE Rally. Världens första FIA homologerade elrallybil. Calle kommer att köra bakom WRC fältet. Vägarna, som ofta blir leriga, kommer att vara en stor utma...Publicerad: 2025-10-13 15:54:33
Mille och Johan går för VM-guld i Junior WRC-finalen.
Efter en stark säsong med flest sträcksegrar av alla i mästerskapet är 20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm redo för årets största utmaning – finalen i Junior-VM. Tillsammans med kartläsaren Johan Grönvall från Arvika ligger dom tvåa i mästerskapet inför Central European Rally, bar...Publicerad: 2025-10-13 12:30:46
Novemberskölden på gång - rallystart med massor av aktiviteter på torget.
Nässjö Motorklubb bjuder in till höstens stora rally Novemberskölden med rallytorg och start på Stortorget i Nässjö den 1:a november.
Välkommen till ett av Sveriges största rallyn sett till antalet deltagare – med upp till 250 team och 5-6 personer i varje team! Detta är Nässjös största idrottsev...Publicerad: 2025-10-13 11:05:32
TV-tablå inför helgens Central European Rally.
Årets 12:e WRC deltävling på tur, Central European Rally med sträckor i Tyskland, Tjeckien och Österrike väntar under helgen. Torsdag morgon shakedown som sänds live i vår WebTV & Video avdelning via promotorns sändning.
Rallyt på 14 sträckor inleder torsdag eftermiddag då en sträcka går dubbelt ...Publicerad: 2025-10-13 09:01:36
Åtta deltävlingar för Bilsport Rally Cup 2026.
Åtta deltävlingar blev resultatet när Bilsport Rally Cup stängde sin kalender för 2026, en hektiskt säsong för de onotade åkarna även om det väntas bli resultat man får räkna bort från säsongen när allt summeras.
De tävlande har från start fem deltävlingar på drygt 2 månader, Skåne inleder Rally ...Publicerad: 2025-10-13 05:58:44
Ogier före Fourmaux i helgens genrep, Herbst Rally.
Som uppvärmning inför kommande veckas Central European Rally körde Sebastien Ogier föråkare i österrikiska Herbst Rallye över tio mil, totalt åtta sträckor där Toyotaföraren var snabbast under lördagen.
På plats även Adrien Fourmaux som likt fransmannen körde föråkare, första halvan av rallyt byt...Publicerad: 2025-10-12 21:47:47
Drive VXO-Sprinten, Grahn glänste i premiären – mörkerkörning och publikfest på Uråsa.
Drive VXO-Sprinten på Uråsa flygfält blev en rallydag och kväll att minnas. Med 65 startande ekipage och både svenska, danska och tyska deltagare bjöds publiken på fart, precision och show – allt på asfalt, där förarna tävlade i två däckklasser: asfaltsdäck och grusdäck.
Grahn dominerade i pre...Publicerad: 2025-10-12 19:32:28
Kalle bäst i Lilla VM på Högstabanan.
Haninge MK´s Lilla VM på Högstabanans område, en sträcka på 1,9km kördes tre gånger under söndagen, 31 startande och fyra klasser.
Arrangörsklubbens Kalle Gustafsson körde Ford Fiesta Rally2 och gjorde det bra, tre raka sträcksegrar och seger totalt 4,2 sekunder före Casper Jansson. Unge rallycro...Publicerad: 2025-10-12 17:38:21
Samtliga sträcksegrar för Andervang i Havellandrallye.
Sex raka sträcksegrar för Stig Andervang och Vanessa Dagge i ADAC/PRS Havellandrallye - Svensken i Tyskland med Hyundai i20 N Rally2 för tävlande. Upplägget var att en av sträckorna gick tre gånger, en annan dubbelt och så en som bara kördes en gång - rallyt på grus med inslag av asfalt. För Svenske...Publicerad: 2025-10-12 11:11:59
Grahn totalvinnare i Drive VXO Sprinten.
Drive VXO Sprinten avslutade RS-DM för Södras distrikt på Uråsa hos Drive VXO, som arrangör Karlskrona AK och Wäxjö MS. Nog blev det mörkerkörning för samtliga innan rallyt var över, varvlopp med totalt 11,5km per åk gällde sex gånger - om än att sista sträckan kördes på halva tiden men klockan börj...Publicerad: 2025-10-12 08:50:13
|
| |