NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Örebro bjöd på händelserik final i årets SverigeSerie.
PRESSRELEASE

SverigeSerien i VOC Mekonomen Rally är tuff och bjuder stenhård konkurrens. Obligatoriskt räknad finaltävling toppar som extra tuff säsongsavslutning. Att vinna en deltävling i någon av klasserna är svårt, att hålla ihop och vinna finalen ännu svårare. Och att vinna serien totalt är självklart en jätteutmaning. Årets final som traditionsenligt gick av stapeln med Rikspokalen i Örebro blev precis så spännande, händelserik och rafflande som man kan förvänta sig. Grattis Patrik Fredriksson till segern i både finalen och serien i högsta Elitklass. Grattis Magnus Lindqvist till totalsegrar i Elit B och till klassen finalvinnare Oscar Östlund. Och lika stort grattis Noah Grönkvist till segern i Cupklassen även om segern i finaltävlingen kneps av totala klasstvåan Jonas Karlsson, taktik på högsta nivå där det till slut bara skiljer en enda poäng på totalen. Grattis också till Gabriel Banger för din sedan länge säkrade överlägsna seger i ungdomsklassen totalt och till det superspännande framtidsnamnet Hugo Carlberg för seger i finalen. Avslutningsvis också ett stort grattis till Hans Bergman för arbetsseger i SverigeSeriens Seniorklass.

VOC Mekonomen Rally har haft glädjen att köra SverigeSeriefinal med Rikspokalen i Örebro under många år och hoppas att få göra det i många år till. Låt oss börja referatet från årets finaltävling och dito fest i VOC Mekonomen Rallys SverigeSerie med att rikta ett tack till det superrutinerade gänget i SMK Örebro för ett fin Rikspokal, i år precis som alla år. Stort tack från alla oss i VOC-organisationen och ännu mer från alla förare i SverigeSerien.

Nu var det äntligen Patrik Fredrikssons tur i högsta elitklassen
Den här säsongen var det äntligen Patrik Fredriksson med CoDriver Per Wikstens tur.
– Stort grattis till Patrik och Per. Genom åren har Patrik bitvis känts som ”den ständige tvåan” först bakom Kristoffer Karlsson sedan bakom Emil Andersson. I år var Patrik och Per hårt utmanande av Dennis Persson med Fredrik Rudmalm vid sin sida. Men, under andra halvan av den här säsongen vände det för firma Fredriksson och Wiksten. Nu kom segrarna och det på rad. Med resultatraden 1-1-1 i säsongens tre sista tävlingar så var saken helt klar. Patrik och Per personifierar att man aldrig ska ge upp, bara inspireras, ta nya tag och kämpa vidare. Stort, stort grattis till Patrik och Per. Där satt den! Den första! Säger den första för jag har en känsla av att det kan bli fler.

Med segern kommer också en inteckning i VOC Mekonomen Rallys vandringspris instiftat 2021 av klassansvariga Roger och Lotta och inte minst av klassansvarigs bolag K2, klassens största men minst synliga sponsor.

Det va stor dramatik bakom Patrik.
– I fjol så fick Dennis Persson som då låg klar tvåa i serien problem med laddningen på sin bil redan innan start, tog sig till start på första sträckan men där dog bilen. I år så sprack railen till insprutningen på väg till besiktning, och bilen dog förstås igen men i år alltså precis före tävling. Den bilen brukar gå som en klocka men verkar inte gilla finaler. Dennis och CoDriver Fredrik fick ordning på bilen. Körde den till andra plats både i finalen och i serien totalt. Starkt!

Ännu större dramatik ytterligare ett steg ner i totaltabellen.
– Innan finalen så låg Dennis Askling med CoDriver Alan Karlsson tvåa i serien med faktiskt chans att vinna. Och det gick dom stenhårt för. Satsningen tog dock slut redan på dagens första sträcka i en böj som slukade offer på löpande band. Det eftertraktade guldet blev till ett brons. Noten helt klart korrekt men där ögonen sa något annat. Bilen blev riktig ful. Men, ingen minns en fegis, eller som Dennis själv uttryckte det så kärnfullt ”bilen ser ut som en VOC ska se ut om man inte har vunnit”. Dennis är en friskus, en skön personlighet och framträdande i klassen. Jag är säker på att vi får se Dennis och Alan nästa år igen, i ett nybygge får vi förmoda.

I finaltävlingen kör också Tobias Isaksson med pappa Anders vid sin sida in på en fin-fin tredjeplats i sitt första framträdande i SverigeSerien för året. Hoppas vi får se mycket mer av Tobias och Anders redan när nästa säsong drar igång.

Magnus Lindqvist stabil igen i Elit B
Dramatiskt Örebro i Elit A, lite lugnare i Elit B. Men fajten har var tuff hela säsongen.
– Magnus ”Linkan” Lindqvist med CoDriver Sara Ridde är återigen namnet för året i ett Elit B som varit tufft och tajt i Elit B och där flera varit inblandade i striden ända in i finalen. Med en tredjeplats i finalen så försvarar duon sin seger från i fjol. Jättestort grattis. Nästa år får vi se er i Elit A och tro mig, ni kommer att slåss om topplacering även där. Tim Palmqvist med Josefina Hellkvist vid sin sida skuggar Linkan i serien och slutar tvåa. I finalen körde de in på en taktisk sjätteplats. Det är serier man ska toppa, inte enskilda tävlingar. Daniel Jonsson proffisigt vägledd av Emma Hägg plockar en stabil fjärdeplats i finalen och säkrar med det en med VOC mått mätt kassaskåpssäker tredjeplats i SverigeSerien Elit B totalt.

Namn vi sett alldeles för lite av i år var de som toppande finaltävlingen i Elit B.

– I finalen så var det ingen som rådde på Oscar Östlund med Daniel Andersson till höger om sig. Och på andra plats hittar vi Niklas Berglund vägledd av Henrik Pedersen. Niklas och Henrik har vi sett alldeles för lite av i år, bara två framträdanden men en seger och en andraplats toppat med seger på PowerStage i båda framträdandena är ett i sanning imponerande facit. Hoppas vi får se mycket mer av både er och Östlund/Andersson i klassens finaste serie kommande säsong.

Noah Grönkvist knep totalsegern i Cupklassen – VOC C
Bland C förarna, en klass som vi i VOC Mekonomen Rally kallar för Cupklassen hade Linus Flodin med CoDriver Tobias Fredriksson skaffat sig ett grepp inför finalen.

– Säg den glädje som vara för evigt. Redan på SS1 så grinade olyckan Linus och Tobias rakt i ansiktet, om jag förstår rätt så var det i samma lömska kurva där Dennis Askling i Elit A och så många andra kraschade. Totalt i serien blev guldet till brons. Stekhet för dagen var Jonas Karlsson och Fredrik Bergström som körde som dom brukar, det vill säga väldigt fort. Räckte till seger och det sånär också ända fram till totalseger i klassen, blev tvåa med en enda poäng upp till segrande Noah Grönkvist. Noah med Lucas Ivarsson Olsson körde extremt moget och taktiskt, nästan för taktiskt för en så ung förare med så begränsad erfarenhet. Körde in på en femte plats i finalen och tog heller ingen poäng på dagens avslutande PowerStage. Men hade förmodligen stenkoll, det räckte precis till totalsegern i SverigeSerien Cupklass.

Tvåa i finaltävlingen blev Robin Persson med CoDriver Johannes Lundbäck. Och på sista pallplats i finaltävlingen körde ytterligare ett superintressant framtidsnamn in, Rasmus Hansén från Boden. För bara någon månad sedan inkasserade han en fullpoängare i SverigeSeriens ungdomsklass, nu tar han redan en pallplats i Cup. Ojojoj!

Gabriel Banger redan klar totalsegrare i SverigeSeriens juniorsklass
Det var dramatik bland de rutinerade förarna men det gick som på räls i ungdomsklassen.
– Gabriel Banger var redan klar vinnare i årets upplaga av SverigeSeriens juniorklass, ungdomsrallyklass. Han blev snöpligt utan bil efter en vurpa i en lokaltävling för en tid sedan men fanns på plats i Örebro med nyinköpt bil i släpen, och inte vilken bil som helst utan inget mindre än Kristoffer Karlssons vinnarbil från 2019. KK´s bil hämtades dagen före och inte hunnits göras klar för start med Banger som förare så den fick vila medan Gabriel tittade på lite skönt rally. En som han fick se och imponeras av var årets finalvinnare i ungdomsklassen Hugo Carlberg med pappa Stefan Carlberg vid sin sida. Oj vad den grabben kan köra bil. Vad sägs om en tid som matchade fyran i Elit A och det utan vare sig körkort eller noter. Det här var premiär för Hugo i SverigeSerien men jag utgår från att vi får se mycket mer av den här jättetalangen.

Var det någon som sa något om återväxten i VOC? Med alla dessa talanger både i juniorklass och bland C förarna så måste väl alla frågetecken vara uträtade. VOC har varit Sveriges effektivaste plantskola i tre årtionden, klassen är det idag och kommer att vara det under överskådlig framtid. Vill man något ”på riktigt” med sitt rallyåkande så är det i VOC man ska starta sin karriär.

Middag och prisutdelning för året på stekheta Stora Örebro

Efter avslutad tävling så bar det traditionsenligt för VOC Mekonomen Rally iväg till ett av Örebros allra hetaste ”inneställen” för middag och prisutdelning. Vinnare och pallpristagare skulle hyllas och ett dignande prisbord på över 100 000:- skulle möta sina ägare. Stort, stort tack till klassens samarbetspartners för ett fantastiskt prisbord: Släpcenter, JC Raceteknik/CD Pharma, KBT Safety, JB Engine, Thorsells Reklam, Barth Motorsport och inte minst alla våra SverigeSerie arrangörer … stort, stort, stort TACK!
– Kanske är det klassansvarigs förflutna i nöjesbranschen som spelar in men utan att skryta så har jag har en inbyggd känsla för att hitta coola ställen för våra prisutdelningar. I år var vi något färre på festen och då funkar inte Ritz där vi varit tidigare, valet föll därför på Stora Örebro. Jag tror inte vare sig stället eller maten gjorde någon besviken.

Vinst till alla i år.

– I år hade vi ett så digert prisbord att vi kunde säkra att alla närvarande fick fina priser innan vi ens hade påbörjat klassens traditionella och alltid lika spännande utlottning. Halva prisbordets dryga 100 000:- gick ut som fasta priset och den andra halvan genom lotteriet. Först och främst förstås ordentliga pokaler till alla pallpristagare i år sponsade av klassansvarigs företag K2. Halva startavgiften under hela nästa säsong till alla vinnare. En uppsättning fria noter till alla tvåor och treor. Kompletta Rally/VOC-dekalsatser till alla andra närvarande team. Ingen dålig början på festkvällen.

Sedan tog lotteriet till alla pallpristagare vid, i praktiken innebar det att det stora flertalet gick hem med mer än ett pris under armen förutom förstås de obligatoriska och för året ovanligt mäktiga pokalerna.
– Olycksalige Dennis Askling som kvaddade sin bil svårt på finaltävlingens första sträcka tog hem första priset, ett superfint Sävsjösläp från Släpcenter med lastgrindar som har ett värde på hela 26 000:-. Likaledes olycksalige Linus Flodin som också krashade på samma sträcka och som med det tappade totalsegern i C tog andrapriset, en komplett uppsättning (fyra stycken) VOC by Speedline Corse fälgar från JC Raceteknik/CD Pharma, värde 9 000:-. Märkligt hur ibland fru fortunas rena slump landar rätt. Juniorsegraren Gabriel Banger vann 50% på en komplett burbåge av den nya modellen, värde 9 000:- den också. Så kul att lotten ger den till en junior. Tim Palmkvist vann den designade och printade rallymattan från Thorsells Reklam värd 4 000:-. Patrik Fredriksson kompletterade sina redan vunna halva startavgifter med en uppsättning fria noter från Barth Motorsport, värd 500:-. Magnus Lindqvist och Jonas Karlsson vann var sin komplett dekalsats med alla dekaler som regelverket kräver på en rallybil inklusive VOC Mekonomen Rallys klassdekaler från Thorsells Reklam, värda 600:- vardera.

Sedan var det dags att utse Årets Team och Årets Arrangör.
– Årets Team, eller ”Carleric Johansson Award” som den heter i klassen för att hedra klassens grundare och mentor är en utmärkelse som går till ett team som gjort något exceptionellt, haft det motig eller på annat sätt utmärkt sig på ett positivt sätt. I år var den stenhårt och jättesvårt att utse. Men till slut så föll valet på Team Banger. Två krascher i ganska tät följd utan att tappa sugen det minsta lilla var det som till slut ansågs som mest föredömligt. Grattis till Team Banger. Känn stödet och äran. Och lycka till med den nya bilen.

Pappa Banger, Anders SverigeSerie Mästare i Elit A 2000 hann med att förmedla en hälsning till alla från sentida SverigeSerie Mästare Tom Kristensson som samma dag som finalen vann sin första totalseger på asfalt i sin nutida R5-räjser. Man vet aldrig vart det slutar då man börjar sin karriär i VOC, men alla fakta visar på att det går långt om man vill det. Väldigt långt!

– Årets Arrangör utses genom nominering och omröstning på festen. Och även detta var stenhårt. I stort sett alla årets tävlingar blev nominerade, det tar klassledningen som en inteckning i att ambitionen att bara ha riktiga kanontävlingar i SverigeSerien är uppfylld. Men efter omröstning med armuppsträckning så föll valet på Ljungby och kanontävlingen Midsommardansen. Stort grattis! En fin och rejäl pokal kommer inom kort till det sköna gänget i Ljungby.

Med det så stänger vi ännu en fin och spännande säsong i VOC Mekonomen Rally. Vi ser med stor tillförsikt fram emot 2023-års upplaga av SverigeSerien som kommer att presenteras så snart alla pusselbitar fallit på plats. Stort grattis till alla segrare och pristagare. I någon mån är vi ju alla vinnare då vi kör i landets roligaste och vettigaste rallyklass, och inte minst klassen med överlägset bästa kamratskapet och sammanhållningen. Tack för 2022. Vi ses 2023 för en 34:e säsong i VOC.


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2022-10-05 18:34






41 ekipage för Rally Estonia, Solberg kör om WRC2 poäng.
© Toyota Gazoo Racing.Totalt 41 ekipage för Delfi Rally Estonia som avgörs 17-20:e juli när listan släpptes för en stund sedan, tio första ekipagen för Rally1 klassen med Elfyn Evans, Kalle Rovanperä och Takamoto Katsuta för Toyotas fabriksteam, i eget team Sami Pajari. För Hyundai är det Ott Tänak, Thierry Neuville och ...

Publicerad: 2025-06-22 21:14


TV-tablå för WRC EKO Acropolis Rally.
© emotorsport.seEKO Acropolis Rally är årets sjunde deltävling i WRC serien - när rallyt tar målgång på söndag eftermiddag är halva säsongen avverkad lagom till halvårsskiftet. 17 specialsträckor på 34 mil ska det tävlas över och vägarna är något av säsongens mest krävande.

TV4-gruppen sänder samtliga sträckor l...

Publicerad: 2025-06-22 20:41


TV-tablå för fredagens direktsända rallysprint under SM Veckan.
© emotorsport.seUnder fredagen avgörs bland annat rallysprinten under SM Veckan Sommar, de handlar om 40 ekipage fördelat på 4wd och 2wd som gör upp om medaljerna i Riksidrottsförbundet och Sveriges Televisions gemensamma SM Vecka. Ett arrangemang som sänds helt och hållet via Sveriges Television med direktsändning...

Publicerad: 2025-06-22 19:53


Lettland och Estland väntar Värmländske 15-årige rallytalangen.
© Arvid Carlsson Motorsport.15-årige Värmlänningen Arvid Carlsson inleder sommaren med rallyturné, i våras tävlade han i Lettland med teamets Peugeot 208 R2 och öppnade starkt med sprintar.

Nästa helg väntar Lettiska Rallisprint Talsi som körs med sju sträckor på sju mil för Arvid och co-driver David Arhusiander med teamets...

Publicerad: 2025-06-22 13:10


Andervang fyra i Holländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally.
© emotorsport.seHolländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally avgjordes under lördagen totalt 11 sträckor på asfalt och grus över 15,5 mil.

Rallyt inleddes med fyra sträckor under förmiddagen, närmare 24 minuters körtid och Kevin Van Deijne hade tagit kommandot 1,1 sekund före Dennsi Rostek. In till service var St...

Publicerad: 2025-06-22 09:28


Anmälan öppen för Kullingstrofén och HEAT / Rally Bergslagen - två av Svenska RallyCupens deltävlingar.
© emotorsport.seSenaste veckan ha anmälan öppna för Svenska RallyCupens två kommande deltävlingar, den 2:e augusti avgörs Kullingstrofén hos Kullings MS med 47km fördelat på fyra olika sträckor. Start, mål och service sker vid Herrljunga Folkets Park. Västras, Smålands och Östergötlands DM-serier möts och på plats ...

Publicerad: 2025-06-21 21:12


Biljetterna släppta och planeringen rullar på för Motorsportsalongen 2025.
© MotorsportSalongen.Midsommar och vi närmar oss att halva året passerat, i slutet på november är det dags för tredje upplagan av Motorsportsalongen - efter två år i Karlstad flyttar man till Conventum Arena i Örebro.
- Efter två succéår med stor publik och starkt engagemang ser vi fram emot att återigen bjuda in ti...

Publicerad: 2025-06-21 06:10


Klart för start, rallysprint även i Karlstads SM-Vecka 2026.
© emotorsport.seTill veckan startar SM-Veckan sommar 2025 - redan nu börjar mycket ta form inför 2026 års sommarvecka som landar i Karlstad. SM Veckan drivs av Riksidrottsförbundet och Sveriges Television, något som gör att deltagarna får maximal chans att synas när sporterna direktsänds i SVT.

Ett 30-tal sporte...

Publicerad: 2025-06-20 09:45


30-talet bilar i listan för Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs, Carlberg med Svensk flagg.
© American Rally Association.Nästa helg körs Kanadensiska Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs från Quebec, lördag kväll startar rallyt som löper någon timma in på söndagsdygnet med sju sträckor om 13 mil. Omstart vid 16-tiden på söndag eftermiddag Svensk tid för att i snabb följd avverkar sju sträckor på 77km och ta mål...

Publicerad: 2025-06-19 22:09


Där och då säljs program för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten 2025!
© emotorsport.seMidnattssolsrallyt och Slottssprinten närmar sig med stormsteg, anmälan är stängd och startfältet gallras. Samtidigt presenterar arrangören de första butiker som kommer sälja program till rallyfesten i de Sörmländska skogarna den 11-12:e juli.

Det officiella rallyprogrammet kostar 160kr och betal...

Publicerad: 2025-06-19 21:50


Tidigare nyheter:
Klart för start, rallysprint även i Karlstads SM-Vecka 2026.
30-talet bilar i listan för Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs, Carlberg med Svensk flagg.
Där och då säljs program för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten 2025!
Tobias Johansson först ut för Rally Magic i Höljes.
Midsommar i Van der Spek Vechtdalrally, Andervang i startfältet.
Fullspäckad rallysprint under Hästkraftshelgen i Årjäng - första namnen släppta.
Kristian och Fredrik totalsegrade i Borås Bil Rallysprinten
Calle Carlberg vinner känslosamt Rally Polen och stärker EM-ledningen.
Fint och händelserikt rally då SverigeSerien besökte Rasbo.
Michelin toppar ERC-seriens däckmästerskap.
Rallydebut för Mikaela Åhlin-Kottulinsky i Slottssprinten, snart stänger anmälan för rallyt.
Jakobsson snabbast i Back SM - familjen tog framskjutna placeringar i Ljusdal.
Mille Johansson sjua i känslosamt EM-rally i Polen.
Svenskarna hänger på i ERC tabellerna - Reiersen fyra - Carlberg toppar dubbelt!
50-års jubilerande Säffle MotorClub laddar för rallyfest 28:e juni.
Foto från Borås Bil Rallysprint.
Ackesten snabbast totalt i GuttstaSprinten.
Carlberg kör hem Junior ERC klassen, rycker i mästerskapet!
Sesks kör hem Rally Poland, Reiersen fyra och Johansson sjua!
Tight i Volvo Euro Cups Standardklasser.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 04-06/07


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally Greece 26-29/06


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 02/08




Foto:
Borås Bil Rallysprint.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, torsdag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.