NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Drive Group AB.
© Drive Group AB.
Drive VXO uppställda, fem bilar till South Swedish Rally.
Drive VXO största teamet i South Swedish Rally 26-28 maj.
PRESSRELEASE

Drive VXO Motorsport med bas i Växjö kommer till start med hela fem bilar när grussäsongen i Rally-SM inleds i South Swedish Rally med start och mål i Älmhult 26-28 maj.

Äntligen är bästa ordet för att beskriva känslan inför South Swedish Rally, säger Hans Bååth, teamchef i DRIVE VXO Motorsport. Premiären körde vi i Boden redan 7-8 januari så väntan har varit lång. Och om det var långt att köra till Norrbottniska Boden så är det desto närmare nu. Älmhultsvägarna får vi klassa som hemmavägar för de allra flesta i teamet och det är den tävling som är närmast för samtliga fem ekipage i teamet. Med fem anmälda bilar är vi dessutom största teamet i tävlingen sett till antal bilar så vi är taggade allihop och kommer väl förberedda till SSR.

Det här är en av årets absoluta höjdpunkter och vi ska ge konkurrenterna en match och försöka bjuda publiken på lite underhållning. Detta är ju den första SM-deltävlingen på hemmaplan utan begränsningar på grund av pandemin.

Tre nominerade i teammästerskapet
Varje team får nominera tre ekipage för att samla poäng i teammästerskapet. I ett av dessa måste föraren vara junior vilket innebär att Lukas Hägg, som denna helg har Stefan Ahl i högerstolen, är självskriven då han är teamets enda junior. Vilka de övriga två blir beslutas närmare start.

Co-driverbyte för Lukas
Stefan Ahl ersätter Daniel Borgqvist hos Lukas Hägg i Ford Fiesta Rally4 kommande helg då Daniel fått förhinder.
Jag ser bara positivt på detta, säger Lukas. Visserligen trivs jag och Daniel väldigt bra ihop i bilen men nu blev förutsättningarna som de blev och då väljer vi att se det positiva i att det är lärorikt med en så erfaren co-driver som Stefan i högerstolen. Vi fick med en bra poängskörd från premiären i Boden så nu siktar vi på att förvalta detta på bästa sätt.

Hans och Andreas har tävlat flitigt.
Flitigast i teamet att tävla hittills under säsongen 2022 har varit Hans Bååth och Andreas Sigfridsson i BMW M3 GrH. Duon inledde med Rally-SM premiären i Boden första helgen i januari och fortsatte direkt därifrån till den finska motsvarigheten - premiären i finska mästerskapet som kördes vid Polcirkeln en helg senare.

Vi ökade tempot successivt under fjolårets kompakta SM-säsong och i finalen fick vi med oss vår första SM-poäng hem i bagaget. Det var en riktig boost för självförtroendet och ett bevis på att farten finns. De långa vintertävlingarna gav oss massor av not- och körträning och nu har vi hunnit köra ett par grustävlingar som förberedelse för SSR så vi kommer väl förberedda.

Det här ska bli riktigt kul, säger Hans Bååth, vår fart har definitivt utvecklats de senaste säsongerna. Tyvärr har ju pandemin begränsat antalet tävlingstillfällen men vi har kört så mycket vi kunnat och hoppas det gett resultat. I toppskiktet av klassen har vi dock inget att göra ännu på ett bra tag men det skadar inte att köra mot de värsta. Någonting lär man sig varje gång.

SM-premiär för Emrik, Robin och Tomas
Då Emrik Smedberg, Robin Adolfsson och Tomas Söderberg av olika skäl stod över vinterns SM-rally blir SSR SM-premiär. Samtliga har dock kört andra tävlingar under våren och testat för att vara så redo som möjligt.

Även om vi kommer med samma Ford Fiesta R2T som förra året så är mycket nytt, inleder Emrik. Vi har byggt ny motor i vinter och vet nu att den levererar full effekt, vilket den förra inte gjorde. Vi har också varit grundliga vad gäller chassi- och stötdämpartester och tror oss ha hittat mer rätt där. Därutöver innebär det en nytändning med Emil (Devell) i högerstolen. Vi är målmedvetna båda två och ska göra vad vi kan för en bra placering i tävlingen och en bunt SM-poäng med i bagaget hem.

Robin Adolfsson och Nicklas Jidflo har endast hunnit med en tävling i år då leveransen av den nyrenoverade Ford Fiesta R5-motorn från England drog ut på tiden. Men i den enda tävlingen, Simrishamnsmixen, slogs man om totalsegern fram till den sista specialsträckan där duon fick ge sig och nöja sig med en andraplats totalt.

Vi har inte kört mycket så det är svårt att säga hur vi står oss i SM-konkurrensen, säger Robin. I finalen förra året testade vi ett antal olika inställningar och där lärde vi oss hur vi inte vill ha bilen. Mot slutet av tävlingen hamnade vi dock mer rätt och då kom självförtroendet allt mer.

I Simrishamn kändes det bra och vi kunde attackera, fortsätter Nicklas Jidflo. I SSR får vi skriva egna noter vilka vi litar mer på än arrangörsnoterna i Simrishamn och då ökar bestämdheten och tempot.

Tomas Söderberg och Roger Dahlberg har även de endast hunnit med en tävling tillsammans i sin ex Patrik Flodin Skoda R5 men kört desto mer test för att hantera steget från BMW i GrH.

Ett stort steg att ta såklart och man kan ju fråga sig om det var rätt, inleder Tomas. Men efter att ha lyckats komma i mål endast åtta gånger av 18 starter sedan jag började åka rally 2018 för att bilen har gått sönder så började letande efter ny bil både i Sverige och i Europa. När möjligheten att köpa Skodan dök upp kände jag att det var en chans värd att ta. Vi tävlar för att vi älskar rallysporten och när chansen kom att köra en riktig fabriksbil så tog vi den. Skodan är byggd för att köra rally med och man behöver inte uppfinna hjulet igen, dessutom har Patrik Flodin utvecklat den med sina erfarenheter vilket såklart är en stor fördel jämfört med att starta från noll.

Att köra SM-tävlingar innebär många tävlingsmil per helg med goda möjligheter att utvecklas, fortsätter Tomas. För min del handlar det mycket om att jag tyvärr inte hunnit träna så mycket på noter som är svårt att ta in och lära sig när man är lite äldre som jag.

Förutom en tävling med Tomas under våren har Roger Dahlberg varit flitig i högestolen.

Tomas och jag har åkt tillsammans ett par säsonger nu och vi vill verkligen göra vårt allra bästa, säger Roger. När valet föll på Skodan kände jag att det här är en möjlighet vi måste göra vårt allra bästa av. Därför har jag åkt ett antal tävlingar med olika förare för att träna mig själv i min notläsning och ta del av deras erfarenheter och önskemål. Allt för att Tomas och jag ska fortsätta utvecklas.

Att göra allt detta i ett team som DRIVE VXO Motorsport med den sammanhållning vi har och i en gemenskap där alla ställer upp för varandra är riktigt inspirerande. Vi ser verkligen fram emot South Swedish Rally 2022, avslutar Roger.


» Pressrelease från Drive VXO Motorsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2022-05-20 13:35:50






12 åkare i Söndagens centrala Surasprint.
MSK Hammaren arrangerar Surasprinten i just Surahammars centrum på söndagen, det blir närmare 3km special och en sträcka går fyra gånger.

Tolv tävlande ses i listan i två klasser, otrimmat med Dan Jurå som A-förare mot Joacim Jansson, Katrina Henrysson och Mikael Öberg på C-licens.

Åtta åkare ...

Publicerad: 2026-06-24 16:05:39


Grekisk hetta väntar Mille Johansson i Acropolisrallyt.
© Marcin RybakEfter ett par veckors uppehåll är rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm i helgen tillbaka bakom ratten när han och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika gör årets femte WRC2-start. Denna gång i Akropolisrallyt i Grekland.

Mille och Johan kombinerar i år starter med fabriksteamet M-Sport ...

Publicerad: 2026-06-24 14:42:32


Tävlingshelg för Svenska Sprintserien under Eriksnäsbosprinten.
© emotorsport.seSvenska Sprintserien tävlar flitigt, nu dags för ny tävlingshelg och då Eriksnäsbosprinten hos Bollnäs MK. Tävling i dagarna två precis som övrigt i serien, tre varv på banan per åk gäller, träningsåk följt av två tävlingsåk per dag. Totalt 75 ekipage varav 41 tävlar i de fyra rallyklasserna.

Stö...

Publicerad: 2026-06-24 11:02:08


Toyotas drömfemma redo för andra halvlek i WRC.
© Toyota Gazoo Racing.Det har funnits många klassiska drömfemmor i idrottshistorien. Men få har varit så dominerande som Toyotas uppställning i rally-VM. Elfyn Evans, Takamoto Katsuta, Oliver Solberg, Sami Pajari och Sebastien Ogier.
Toyotas drömfemma är på platserna ett till fem i rally-VM inför andra halvan av säsonge...

Publicerad: 2026-06-24 10:25:13


Radio & TV-tablå för Thoréns i Kil Rally Killingen.
© emotorsport.seTorsdag eftermiddag öppnar anmälan och rekognoseringen startar inför Thoréns i Kil Rally Killingen där Kils MK Bil arrangerar. Det är veckoslutets Rally SM deltävling och rallysprint i SM Veckan. Fredag vid lunchtid startar rallyt med tre sträckor dubbelt, kända sträckor från klubbens tävlingar. Str...

Publicerad: 2026-06-24 08:50:57


Två säsonger med Rally2+ ska rädda WRC27 projektet, reglerna satta.
© emotorsport.seWRC-serien står och gungar, redan inför Rallye Monte Carlo trodde sig FIA ha en promotor klar för de kommande åren, men fortfarande finns inget officiellt besked - årets säsong har passerat halvtid och ett nytt reglementet träder i kraft vid nyår - ett reglemente som hittills inte lockat något störr...

Publicerad: 2026-06-23 22:26:55


Skilling 500 bjöd på härlig deltävling i årets Sverigeserie.
© Kristian Lindberg.Skillingaryds MK brukar alltid bjuda på superfina tävlingar. Årets upplaga av Skilling 500 var absolut inget undantag. Och som det fajtades i skogarna utanför Värnamo. Emil Karlsson med Tom Törngren vid sin sida tog en ny imponerande seger i VOC Autoexperten Rallys Elitklass A/B. I VOC Autoexperten ...

Publicerad: 2026-06-23 17:16:36


18 svenskar i helgens Finska Volvo Euro Cup tävling.
© emotorsport.seTill Finland far ett gäng Svenskar för rallyt P H Peltiasenus, rallyt runt Sjundeå som ligger fyra mil väster om Helsingfors. Det tävlas för Volvo Euro Cup där grupp H klassen denna gång är med. Det blir sju sträckor på 87km som väntar åkarna. Totalt ett 130-tal ekipage varav 18 från Sverige, ytterl...

Publicerad: 2026-06-23 11:48:57


Guide inför EKO Acropolis Rally Greece - Upplägg, startfält & länkar.
© emotorsport.seTill helgen drar EKO Acropolis Rally Greece igång, åttonde WRC deltävlingen av 14 innebär att vi är på andra halvan av säsongen. De tävlande möter erkänt tuffa och steniga vägar som sig bör i Grekland - 58 ekipage totalt varav 12 i Rally1 klassen.
Torsdag morgon är det shakedown och på kvällen drar...

Publicerad: 2026-06-23 09:01:39


Andervang summerar ACON-Van der Spek Vechtdalrally - bra asfaltrally på grussetup.
© Stig Andervang.I helgen deltog Stig Andervang tillsammans med Mikael Kjellgren i ACON-Van der Spek Vechtdalrally. Tävlingen bestod av tio specialsträckor, där cirka 1,5 mil kördes på grus och resterande del på asfalt av de totalt ca 12,8 milen special.
- Arrangemanget höll mycket hög klass med välorganiserad t...

Publicerad: 2026-06-23 05:53:32


Tidigare nyheter:
Skilling 500 bjöd på härlig deltävling i årets Sverigeserie.
18 svenskar i helgens Finska Volvo Euro Cup tävling.
Guide inför EKO Acropolis Rally Greece - Upplägg, startfält & länkar.
Andervang summerar ACON-Van der Spek Vechtdalrally - bra asfaltrally på grussetup.
53 ekipage för WRC Rally Estonia - Solberg och Mille i VM-klasser.
6 timmar live i SVT från Thoréns i Kil Rally Killingen med Rally SM & SM Veckan.
Sju wildcards presenterade för SM-Veckans rallysprint.
TV-tablå för helgen WRC EKO Acropolis Rally Greece.
Patrik och Göran rejält taggade inför dubbla SM-tävlingarna i Värmland.
Andervang sjua i helgens ACON-Van der Spek Vechtdalrally.
JRD Motorsport körde framgångsrikt ARC2-test med Marcus Grönholm.
Fredriksson, det ska bjudas riktig rallyshow i rallysprinten under Hästkraftshelgen även i år.
Solberg ser fram emot EKO Acropolis Rally Greece, fjärde starten i rallyt för Svensken.
Midsommarpresent för många, SwedRally – utan katalysator.
SM Veckan Växjö 2027, rallysprint runt Åryd - 6km småländsk rallyväg med sten i kanterna.
Svenska rallyföraren Patrik Sandell tar Sverige till världsfinal i Defender Trophy 2026.
GK Door Team Swedens Daniel Suvala kör finska HYA Center Ralli.
Midsommarrally för Andervang, kör helgens Nederländska ACON-Van der Spek Vechtdalrally.
EM Logging / Rally Bergslagen den 22/8 - 8 SS på 8 mil väntar till billig peng!
WRC-tävlande säkrat i Jyväskylä fram till och med 2031.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 26-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally Greece 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Skilling 500.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.