|
  Marginalerna inte på Tom Kristenssons sida i Ypres Rally Belgium, tvingades bryta. PRESSRELEASE
VM-deltävlingen Ypres Rally blev precis så utslagsgivande som förutspåtts trots att regnet uteblev som troligen hade gjort det ännu svårare för de tävlande.
För Tom Kristensson och co-driver David Arhusiander tog tävlingen slut på fredagens sista sträcka, då man touchade ett träd med höger framhjul, och det tog så pass illa att man tvingades bryta.
– Vi kom över ett litet krön och det var lite lös grus på asfalten, framvagnen gled ute lite i nästa innersväng, en buske skymde ett träd som vi slog i. Hade vi kommit 5 cm längre ut hade vi klarat trädet. Stöddämparen och hjulupphägningen fick en smäll, men vi trodde att det skulle gå att reparera så att vi kunde starta om på lördagen enligt de så kallade Rally 2-reglerna. Tyvärr visade sig att även chassit hade fått en skada som man inte kan reparera under tävlingen, vilket innebar att vi fick bli åskådare resten av helgen, säger Tom
– Känns naturligtvis oerhört surt och tungt, så små marginaler, men rally är rally och sånt händer!
– Annars hade tävlingen startat mycket bra för oss, med rätt fokus, bra känsla och en fart som gav bra tider, och vi kände att vi skulle kunna förbättra oss ytterligare utan att ta för stora risker, så det var tråkigt för både oss och teamet.
– Jag gillade vägarna, även om underlaget var lurigt, och det var lätt att glida ner i något av de djupa diken som omger dem, vilket ett antal ekipage fick erfara, bl.a. Nikolay Gryazin i vår klass.
– Trots all finns det mycket positivt att med sig från tävlingen, inte minst att känslan med bilen blir bättre och bättre, så det är bara att komma tillbaka och jobba för nästa planerade tävling i Finland i månadskiftet september-oktober, avslutar Tom
I WRC 2-klassen blev det till slut ett stort man fall då fler fick ge upp. Toms teamkamrat i M-Sport, Teemu Suninen fick ge upp på lördagen med överhettad motor, och Oliver Solberg hade oturen att motorn stannade före första sträckan på söndagen, då han hade en klar ledning. Till slut stod finnländaren Jari Huttunen som segrare, men han hade inte heller en problemfri tävling med ett par punkteringar.
Segrare i WRC klassen och totalsegrare blev en mycket glad Thierry Neuville, som tog sin första seger för året och dessutom på hemmaplan.
» Pressrelease från Tom Kristensson Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2021-08-15 18:08:17
|
|
TV-tablå inför helgens Central European Rally.
Årets 12:e WRC deltävling på tur, Central European Rally med sträckor i Tyskland, Tjeckien och Österrike väntar under helgen. Torsdag morgon shakedown som sänds live i vår WebTV & Video avdelning via promotorns sändning.
Rallyt på 14 sträckor inleder torsdag eftermiddag då en sträcka går dubbelt ...Publicerad: 2025-10-13 09:01:36
Åtta deltävlingar för Bilsport Rally Cup 2026.
Åtta deltävlingar blev resultatet när Bilsport Rally Cup stängde sin kalender för 2026, en hektiskt säsong för de onotade åkarna även om det väntas bli resultat man får räkna bort från säsongen när allt summeras.
De tävlande har från start fem deltävlingar på drygt 2 månader, Skåne inleder Rally ...Publicerad: 2025-10-13 05:58:44
Ogier före Fourmaux i helgens genrep, Herbst Rally.
Som uppvärmning inför kommande veckas Central European Rally körde Sebastien Ogier föråkare i österrikiska Herbst Rallye över tio mil, totalt åtta sträckor där Toyotaföraren var snabbast under lördagen.
På plats även Adrien Fourmaux som likt fransmannen körde föråkare, första halvan av rallyt byt...Publicerad: 2025-10-12 21:47:47
Drive VXO-Sprinten, Grahn glänste i premiären – mörkerkörning och publikfest på Uråsa.
Drive VXO-Sprinten på Uråsa flygfält blev en rallydag och kväll att minnas. Med 65 startande ekipage och både svenska, danska och tyska deltagare bjöds publiken på fart, precision och show – allt på asfalt, där förarna tävlade i två däckklasser: asfaltsdäck och grusdäck.
Grahn dominerade i pre...Publicerad: 2025-10-12 19:32:28
Kalle bäst i Lilla VM på Högstabanan.
Haninge MK´s Lilla VM på Högstabanans område, en sträcka på 1,9km kördes tre gånger under söndagen, 31 startande och fyra klasser.
Arrangörsklubbens Kalle Gustafsson körde Ford Fiesta Rally2 och gjorde det bra, tre raka sträcksegrar och seger totalt 4,2 sekunder före Casper Jansson. Unge rallycro...Publicerad: 2025-10-12 17:38:21
Samtliga sträcksegrar för Andervang i Havellandrallye.
Sex raka sträcksegrar för Stig Andervang och Vanessa Dagge i ADAC/PRS Havellandrallye - Svensken i Tyskland med Hyundai i20 N Rally2 för tävlande. Upplägget var att en av sträckorna gick tre gånger, en annan dubbelt och så en som bara kördes en gång - rallyt på grus med inslag av asfalt. För Svenske...Publicerad: 2025-10-12 11:11:59
Grahn totalvinnare i Drive VXO Sprinten.
Drive VXO Sprinten avslutade RS-DM för Södras distrikt på Uråsa hos Drive VXO, som arrangör Karlskrona AK och Wäxjö MS. Nog blev det mörkerkörning för samtliga innan rallyt var över, varvlopp med totalt 11,5km per åk gällde sex gånger - om än att sista sträckan kördes på halva tiden men klockan börj...Publicerad: 2025-10-12 08:50:13
Lövdansen närmar sig - möjlighet för rekognosering.
Snart är det dags för årets upplaga av Lövdansen, och vi ser fram emot en riktigt fin hösttävling. Årets bana bjuder på stor variation med vägar av olika karaktär – både snabba, rytmiska partier och mer tekniskt utmanande avsnitt som kommer att sätta både förare och kartläsare på prov.
Tävlingsce...Publicerad: 2025-10-12 06:27:30
Madsen vann Rally Stoholm - Helin körde hem Appendix K.
14 sträckor avverkade i Rally Stoholm, final i Danska Mästerskapet med Kenneth Madsen som vinnare totalt efter 56 minuters tävlande. Madsen i Citroen C3 Rally2 vann rallyt 52 sekunder före Jacob Leutenberger Madsen i en Renault Clio Rally3. Vidare 2:40 minut ned till Ib Kragh med Hyundai i20 N Rally...Publicerad: 2025-10-11 19:59:46
Tvådagars Höstnatt avgjord på Gotland. Gotlands MFBK körde tvådagars, en sträcka dubbelt igår kväll under mörker och så omstart idag på förmiddagen med en sträcka dubbelt, Höstnatta var namnet och 20-talet åkare till start.
Lars-åke Hägglund var snabbast totalt på tre av sträckorna, på den sista tappade Ford Fiesta R5 åkaren lite tid....Publicerad: 2025-10-11 19:01:44
|
| |