|
 VM-äventyret fortsätter för Pontus Lönnström i Estland. PRESSRELEASE
Rallyföraren Pontus Lönnström från Nora fortsätter efter ett halvårs uppehåll sin debutsäsong i Junior-VM i rally när serien återstartar med Rally Estonia i Estland till helgen. Det är årets andra tävling i Junior-VM, JWRC, efter premiären som kördes i Sverige i februari. Där Pontus och hans kartläsare Stefan Gustafsson slutade 8:a efter att ha kört punktering redan på rallyts första sträcka. De visade bra fart i avslutningen av Svenska Rallyt med sträcksegrar, som de hoppas kunna bygga vidare på i Estland.
– Det ska bli väldigt skönt att det äntligen drar igång igen. Det ska bli spännande att äntligen få komma iväg och köra, säger Pontus som för några veckor sedan vann SM-rallyt i Hässleholm som uppladdning inför Estland.
Tävlingen i Estland var inte planerad att ingå i VM i år. Men efter att kalendern fick göras om på grund av coronasituationen blev Estland ersättningstävling, och Pontus ser fram mot att få köra tävlingen.
– Jag är glad över att det blev just Estland. Tävlingen verkar frän med sina snabba vägar, som jag tror passar oss bra. Så jag ser fram mot helgen.
I Junior-VM tävlar alla deltagare i identiska Ford Fiesta från M-Sport Poland. Till Estland får alla den nya Rally4-bilen, en uppgraderad bil jämfört med den Pontus och Stefan körde i Sverige. Och det var just i en Rally4-Fiesta som de vann samtliga sträckor i SM-deltävlingen i Hässleholm.
– Det var lite svårt att komma in i nya bilen från start i Hässleholm. Men mot slutet fick vi till körningen riktigt bra och det gick över förväntan, det blev en riktigt bra genomkörare inför Estland, fortsätter Pontus.
Sedan första tävlingen i Sverige i februari har Pontus och Stefan haft mycket tid att analysera och gå igenom sin första tävling i Junior-VM och dragit lärdomar som blir viktiga inför fortsättningen av året.
– Vi har hittat många saker som kan bli bättre, men tar också med oss det som var bra. Som avslutningen med två sträcksegrar, det blir viktigt att få en bra start på rallyt denna gången, säger Pontus som har höga målsättningar:
– Målet är högt, vi vill vara med och slåss om segern. Men det är mycket bra motstånd och högt tempo i klassen, så det blir inte lätt, avslutar Pontus.
» Pressrelease från Lönnström Rallyteam.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2020-09-01 14:42:10
|
|
Ogier före Fourmaux i helgens genrep, Herbst Rally.
Som uppvärmning inför kommande veckas Central European Rally körde Sebastien Ogier föråkare i österrikiska Herbst Rallye över tio mil, totalt åtta sträckor där Toyotaföraren var snabbast under lördagen.
På plats även Adrien Fourmaux som likt fransmannen körde föråkare, första halvan av rallyt byt...Publicerad: 2025-10-12 21:47:47
Drive VXO-Sprinten, Grahn glänste i premiären – mörkerkörning och publikfest på Uråsa.
Drive VXO-Sprinten på Uråsa flygfält blev en rallydag och kväll att minnas. Med 65 startande ekipage och både svenska, danska och tyska deltagare bjöds publiken på fart, precision och show – allt på asfalt, där förarna tävlade i två däckklasser: asfaltsdäck och grusdäck.
Grahn dominerade i pre...Publicerad: 2025-10-12 19:32:28
Kalle bäst i Lilla VM på Högstabanan.
Haninge MK´s Lilla VM på Högstabanans område, en sträcka på 1,9km kördes tre gånger under söndagen, 31 startande och fyra klasser.
Arrangörsklubbens Kalle Gustafsson körde Ford Fiesta Rally2 och gjorde det bra, tre raka sträcksegrar och seger totalt 4,2 sekunder före Casper Jansson. Unge rallycro...Publicerad: 2025-10-12 17:38:21
Samtliga sträcksegrar för Andervang i Havellandrallye.
Sex raka sträcksegrar för Stig Andervang och Vanessa Dagge i ADAC/PRS Havellandrallye - Svensken i Tyskland med Hyundai i20 N Rally2 för tävlande. Upplägget var att en av sträckorna gick tre gånger, en annan dubbelt och så en som bara kördes en gång - rallyt på grus med inslag av asfalt. För Svenske...Publicerad: 2025-10-12 11:11:59
Grahn totalvinnare i Drive VXO Sprinten.
Drive VXO Sprinten avslutade RS-DM för Södras distrikt på Uråsa hos Drive VXO, som arrangör Karlskrona AK och Wäxjö MS. Nog blev det mörkerkörning för samtliga innan rallyt var över, varvlopp med totalt 11,5km per åk gällde sex gånger - om än att sista sträckan kördes på halva tiden men klockan börj...Publicerad: 2025-10-12 08:50:13
Lövdansen närmar sig - möjlighet för rekognosering.
Snart är det dags för årets upplaga av Lövdansen, och vi ser fram emot en riktigt fin hösttävling. Årets bana bjuder på stor variation med vägar av olika karaktär – både snabba, rytmiska partier och mer tekniskt utmanande avsnitt som kommer att sätta både förare och kartläsare på prov.
Tävlingsce...Publicerad: 2025-10-12 06:27:30
Madsen vann Rally Stoholm - Helin körde hem Appendix K.
14 sträckor avverkade i Rally Stoholm, final i Danska Mästerskapet med Kenneth Madsen som vinnare totalt efter 56 minuters tävlande. Madsen i Citroen C3 Rally2 vann rallyt 52 sekunder före Jacob Leutenberger Madsen i en Renault Clio Rally3. Vidare 2:40 minut ned till Ib Kragh med Hyundai i20 N Rally...Publicerad: 2025-10-11 19:59:46
Tvådagars Höstnatt avgjord på Gotland. Gotlands MFBK körde tvådagars, en sträcka dubbelt igår kväll under mörker och så omstart idag på förmiddagen med en sträcka dubbelt, Höstnatta var namnet och 20-talet åkare till start.
Lars-åke Hägglund var snabbast totalt på tre av sträckorna, på den sista tappade Ford Fiesta R5 åkaren lite tid....Publicerad: 2025-10-11 19:01:44
Olsson snabbast totalt - Andersson bäst i 2wd under Årjängs Sprinten. 100 åkare där de skulle åka tre gånger över den 1300m långa sträckan på och runt Årjängstravet - upplägget för Årjängs MK och Årjängs Sprinten.
Stenungsunds Mattias Olsson satte bästa tid i samtliga tre omgångar, ingen kunde hota honom från totalsegern i Skoda Fabian, närmast bakom på två av strä...Publicerad: 2025-10-11 18:14:56
Tobias vann Eskilstunas Finalsprint.
Eskilstuna MK avslutade egna sprintcupen med Finalsprinten, tre åk på den 2km långa sträckan inne på området dit 80 ekipage kom för förmiddagens start.
Snabbast i samtliga tre åk var Tobias Johansson med Niclas Krigsman i högerstolen på Mitsubishi Mirage, 7,1 sekund bakom var Rasbo Mk´s C-förare ...Publicerad: 2025-10-11 17:47:31
|
| |