|
 SVT-profilen Kruse tillbaka i SM med talangfulla kartläsaren Maja Bengtsson. PRESSRELEASE
Jonas Kruse är tvåfaldig Svensk Mästare i rally 1994 och 2000. Han är också ett bekant ansikte och röst för motorintresserade runt om i Sverige genom sin roll som expertkommentator för bland annat Rally-VM hos Sveriges Television. I Hässleholm är Kruse tillbaka i Rally-SM tillsammans med Team Nybe och 15-åriga kartläsartalangen Maja Bengtsson.
– Det känns fruktansvärt bra, jag är otroligt tacksam för chansen jag fått av Nybe. Jag ser kanske detta som sista chansen jag får att köra rallybil på bra nivå och tycker det ska bli så kul. Jag ser verkligen fram mot det, säger Kruse.
Jonas och Maja kommer tävla i en Volvo 940 i klassen Trimmat 2WD. Inför deras gemensamma SM-debut har de kört en del tester och även tävlingen Slottssprinten Light i Katrineholm. För Maja är detta första gången hon åker en SM-tävling. Men hon har bra hjälp vid sin sida. Förutom all Kruses erfarenhet så har hon även stöttning från pappa Mathias Bengtsson som förra året blev dubbel Svensk Mästare som kartläsare ihop med Robin Sandberg.
– Det ska bli hur kul som helst, säger Maja. Att åka SM har vart mitt största mål i år och det känns bra att det äntligen är dags. Att få göra det ihop med en förare som Kruse är en ära. Det blir mycket nytt för mig eftersom jag inte åkt SM tidigare. Men jag har haft bra hjälp av pappa och Jonas, så jag känner mig ganska säker.
Kruse körde senast i SM 2018 när han gjorde sin första SM-start ihop med Team Nybe i Älmhult, nu ser han fram mot att komma tillbaka till de klassiska Snapphanevägarna i Hässleholm.
– Jag har kört Snapphanerallyt många gånger, men det är längesen nu. Jag kommer knappt ihåg när det var senast, men jag minns vissa bitar av Hovdala-sträckan. Det är märkligt att man glömmer av mycket, men vissa sträckor glömmer man aldrig, säger Kruse.
Just Hovdala är rallyts längsta sträcka på runt två mil, när sträckan avgörs som sistasträcka i rallyt på lördag eftermiddag blir det den längsta sträckan Maja åkt i sin rallykarriär.
– Jag har hört väldigt mycket om den sträckan. Det ska bli roligt att åka den, en riktig upplevelse. Men samtidigt har jag aldrig åkt en så lång sträcka innan, så det kommer bli speciellt och utmanande, säger Maja.
Motståndet i klassen Trimmat 2WD är det tuffaste på länge, med nästa 50 bilar som ställer upp.
– Det verkar vara bra konkurrens, och det känns som medelnivån har ökat i SM. När jag körde i det nationella klassen i SM som det hette då kunde det också vara så här mycket bilar. Då var det kanske 15 stycken som kunde vinna. Nu känns det som det är en smalare topp i klassen, men en mycket större bredd där många åker riktigt fort i bra bilar. Jag upplever utvecklingen så. Oavsett så kommer det bli tufft i helgen, avslutar Kruse.
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2020-08-12 17:40:13
|
|
Ogier före Fourmaux i helgens genrep, Herbst Rally.
Som uppvärmning inför kommande veckas Central European Rally körde Sebastien Ogier föråkare i österrikiska Herbst Rallye över tio mil, totalt åtta sträckor där Toyotaföraren var snabbast under lördagen.
På plats även Adrien Fourmaux som likt fransmannen körde föråkare, första halvan av rallyt byt...Publicerad: 2025-10-12 21:47:47
Drive VXO-Sprinten, Grahn glänste i premiären – mörkerkörning och publikfest på Uråsa.
Drive VXO-Sprinten på Uråsa flygfält blev en rallydag och kväll att minnas. Med 65 startande ekipage och både svenska, danska och tyska deltagare bjöds publiken på fart, precision och show – allt på asfalt, där förarna tävlade i två däckklasser: asfaltsdäck och grusdäck.
Grahn dominerade i pre...Publicerad: 2025-10-12 19:32:28
Kalle bäst i Lilla VM på Högstabanan.
Haninge MK´s Lilla VM på Högstabanans område, en sträcka på 1,9km kördes tre gånger under söndagen, 31 startande och fyra klasser.
Arrangörsklubbens Kalle Gustafsson körde Ford Fiesta Rally2 och gjorde det bra, tre raka sträcksegrar och seger totalt 4,2 sekunder före Casper Jansson. Unge rallycro...Publicerad: 2025-10-12 17:38:21
Samtliga sträcksegrar för Andervang i Havellandrallye.
Sex raka sträcksegrar för Stig Andervang och Vanessa Dagge i ADAC/PRS Havellandrallye - Svensken i Tyskland med Hyundai i20 N Rally2 för tävlande. Upplägget var att en av sträckorna gick tre gånger, en annan dubbelt och så en som bara kördes en gång - rallyt på grus med inslag av asfalt. För Svenske...Publicerad: 2025-10-12 11:11:59
Grahn totalvinnare i Drive VXO Sprinten.
Drive VXO Sprinten avslutade RS-DM för Södras distrikt på Uråsa hos Drive VXO, som arrangör Karlskrona AK och Wäxjö MS. Nog blev det mörkerkörning för samtliga innan rallyt var över, varvlopp med totalt 11,5km per åk gällde sex gånger - om än att sista sträckan kördes på halva tiden men klockan börj...Publicerad: 2025-10-12 08:50:13
Lövdansen närmar sig - möjlighet för rekognosering.
Snart är det dags för årets upplaga av Lövdansen, och vi ser fram emot en riktigt fin hösttävling. Årets bana bjuder på stor variation med vägar av olika karaktär – både snabba, rytmiska partier och mer tekniskt utmanande avsnitt som kommer att sätta både förare och kartläsare på prov.
Tävlingsce...Publicerad: 2025-10-12 06:27:30
Madsen vann Rally Stoholm - Helin körde hem Appendix K.
14 sträckor avverkade i Rally Stoholm, final i Danska Mästerskapet med Kenneth Madsen som vinnare totalt efter 56 minuters tävlande. Madsen i Citroen C3 Rally2 vann rallyt 52 sekunder före Jacob Leutenberger Madsen i en Renault Clio Rally3. Vidare 2:40 minut ned till Ib Kragh med Hyundai i20 N Rally...Publicerad: 2025-10-11 19:59:46
Tvådagars Höstnatt avgjord på Gotland. Gotlands MFBK körde tvådagars, en sträcka dubbelt igår kväll under mörker och så omstart idag på förmiddagen med en sträcka dubbelt, Höstnatta var namnet och 20-talet åkare till start.
Lars-åke Hägglund var snabbast totalt på tre av sträckorna, på den sista tappade Ford Fiesta R5 åkaren lite tid....Publicerad: 2025-10-11 19:01:44
Olsson snabbast totalt - Andersson bäst i 2wd under Årjängs Sprinten. 100 åkare där de skulle åka tre gånger över den 1300m långa sträckan på och runt Årjängstravet - upplägget för Årjängs MK och Årjängs Sprinten.
Stenungsunds Mattias Olsson satte bästa tid i samtliga tre omgångar, ingen kunde hota honom från totalsegern i Skoda Fabian, närmast bakom på två av strä...Publicerad: 2025-10-11 18:14:56
Tobias vann Eskilstunas Finalsprint.
Eskilstuna MK avslutade egna sprintcupen med Finalsprinten, tre åk på den 2km långa sträckan inne på området dit 80 ekipage kom för förmiddagens start.
Snabbast i samtliga tre åk var Tobias Johansson med Niclas Krigsman i högerstolen på Mitsubishi Mirage, 7,1 sekund bakom var Rasbo Mk´s C-förare ...Publicerad: 2025-10-11 17:47:31
|
| |