NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© M-Sport.
© M-Sport.
Pontus har hittat allt mer rytm i WRC bilen.
Säsongsbästa för Pontus Tidemand i Wales Rally GB.
PRESSRELEASE

Under långa tävlingsdagar i tuffa förhållanden på Wales blöta och leriga vägar, tog Pontus Tidemand stora kliv framåt i M-Sports Ford Fiesta WRC. Utan misstag tog han sig i mål på en sjundeplats - hans bästa resultat hittills under 2019. "Det känns som att jag har knäckt koden till hur man kör en WRC-bil" säger Pontus.

Fyra VM-tävlingar har det blivit så här långt för Pontus Tidemand under sitt första år i högsta klassen. Debuten skedde i Rally Monte-Carlo på asfalt och is, sen väntade hemmatävlingen Rally Sweden på snö. Efter det blev det ett sju månader långt uppehåll från VM-cirkusen innan Pontus gjorde comeback i september i det turkiska VM-rallyt, en tävling som anses vara det hårdaste grusrallyt i serien, för att under den gångna helgen ta sig an Wales Rally GB, som är en krävande tävling på halt och lerigt underlag med det omväxlande vädret som största utmaningen.

- Det är fyra rallyn med helt olika karaktärer, berättar Pontus. Varje gång har jag fått hantera bilen på nya underlag med nya svårigheter och på så sätt lärt mig massor och konstant fått nya erfarenheter, samtidigt som det ur det perspektivet har varit lite att börja på nytt i varje tävling. Men det är också så här man verkligen lär känna bilen och det är den enda vägen till att kunna vara med och kriga ordentligt framöver.

Helgens Wales Rally GB började aningens kämpigt för Pontus och hans kartläsare Ola Fløene som slet med att få till inställningarna och bli ett med bilen. Framåt fredagens slut började Pontus kunna njuta av körningen och startade lördagen med samma känsla. Utan någon service under själva tävlingsdagen lyckades de både ta hand om bilen och visa framsteg när de satte allt bättre sträcktider.

Av söndagens fem sträckor kunde fyra genomföras som planerat. SS20 blev tvungen att strykas på grund av hårda vindar som når Wales kust och det blev en säkerhetsrisk att genomföra sträckan som gick längs med vattnet. Med en fortsatt bra känsla gjorde Pontus en fin sista insats och knyter ihop det brittiska VM-rallyt som sjua totalt, vilket är hans starkaste resultat i värstingklassen.

- Vi har haft en riktigt bra utveckling den här helgen. Det har blivit bättre och bättre för varje dag och många stora bitar har fallit på plats. Det känns som att jag har knäckt koden till hur man kör en WRC-bil och jag hade gärna kört på ett par dagar till för att fortsätta finslipa. Nu tappar vi cirka en halv sekund per kilometer och mycket handlar om att lära sig bromsa senare och gå på maxfart där man kan. Efter en såhär tuff tävling som började kämpigt, är det otroligt skönt att ändå åka hem med en positiv känsla av att vi definitivt är på rätt spår. Jag hoppas vi snart är tillbaka för att fortsätta fighta oss framåt och uppåt, säger Pontus.


» Pressrelease från Pontus Tidemand.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Karlskronapokalen:[Resultat]

Publicerad: 2019-10-06 17:54






Karlström körde hem Karlskronapokalen.
© emotorsport.seKarlskronapokalen med en sträcka tre gånger, sträckan Tombäck på 6km hos Karlskrona AK under långfredagen när Svenska SprintRallyCupen inledde året.

Gullabos Filip Karlström i Mitusibshi Mirage tog tre raka sträcksegrar under dagen och vinner rallyt totalt med 9,8 sekunder. För 4wd klassen var To...

Publicerad: 2025-04-18 16:20


Bröderna Bulacia gör storsatsning på WRC2 med Toyota.
De Bolivianska bröderna Bulacia, 24-årige storebrodern Marco och yngre brodern Bruno 22 år tog förra året ett litet steg bakåt, tävlade mer på hemmaplan efter en tidigare större stasning internationellt.

Men för 2025 laddar bröderna om, det blir en fullskalig WRC2 satsning för bröderna som kommer...

Publicerad: 2025-04-17 22:41


Fullt ös på Himmelstalundsfältet, Stenbocken Sprinten på Påskafton.
© emotorsport.seDet blev hård gallring för Norrköpings MK inför Stenbockensprinten som inleder rallysäsongen i Östergötlands RS-DM - en stor tradition på Himmelstalundsområdet på Påskafton. En sträcka på området går tre gånger vilket ger 7km special.
Ned till de maximala 120 gallrade man sig från en bit över 150 a...

Publicerad: 2025-04-17 22:30


Starkt startfält och historisk juniorsatsning när Rally-SM gästar Älmhult.
© emotorsport.seDen 2–3 maj är Rally SM tillbaka i Älmhult när Silverratten firar 60-årsjubileum. 94 ekipage är anmälda till säsongens andra SM-deltävling, där samtliga klasser bjuder på ett starkt startfält.

Extra uppmärksamhet riktas mot premiären för Junior-SM Standard – Rally-SM:s nya satsning på unga förare...

Publicerad: 2025-04-17 20:55


Annie Seel kör för Team Lexus i ökenrallyt Rally Jameel.
© Rally JameelDakarveteranen Annie Seel har signerat som officiell förare i Team Lexus för att köra i Rally Jameel, ett helt unikt ökenrally endast för damer, som körs i Jordanien och Saudiarabien 21-26 april.

Det här blir Annie Seels fjärde start i Rally Jameel, där hon segrade i första upplagan vilken kördes...

Publicerad: 2025-04-17 19:41


Fourmaux kör Portugisiska Rali Terras d´Aboboreira som WRC träning.
© Hyundai Motorsport.Den 2-3:e maj körs tredje deltävlingen i Portugisiska mästerskapet, dit skickar Hyundai Motorsport Adrien Fourmaux så han får känna på de Portugisiska grusvägarna inför kommande WRC-deltävling.

Rali Terras d´Aboboreira är rallyt som får besök av Forumaux i en Hyundai i20 N Rally1. Tio specialsträ...

Publicerad: 2025-04-17 08:36


Tom Kristensson kör Skoda i Australiska Mästerskapet.
© emotorsport.seSMK Hörbys Tom Kristensson med co-driver Andreas Johansson från Åsele MS kommer i slutet av maj att åka till Australien för att köra andra deltävlingen i Australienska Mästerskapet

Tävlingen är Forest Rally, och har sitt centrum i staden Nannup i Western Australia, ca 25 mil söder om Perth i sydv...

Publicerad: 2025-04-16 21:25


Fredagsrally med 50-talet åkare i Karlskronapokalen.
© emotorsport.seKarlskronapokalen hos Karlskrona AK inleder Svenska SprintRallyCupen, under långfredagen väntar en sträcka som körs tre gånger och ger 19,2km.

53 anmälda ses i listan över de fem klasserna, fem bilar till 4wd där Filip Karlström, Tobias Pettersson, Håkan Rönnebring, Heidi Ryrlén och Oscar Hedberg...

Publicerad: 2025-04-16 21:13


Anmälan öppen till Royal Rally of Scandinavia – deltävling tre i Rally-SM.
© Red Bull Content Pool.Rally-SM återvänder till Värmland den 29–31 maj tillsammans med EM-serien, när Royal Rally of Scandinavia avgörs i Karlstad. Nu är anmälan öppen till den tredje deltävlingen i 2025 års Rally-SM.

Tävlingen inleds med anmälan och rekognosering på onsdagen och torsdagen, innan rallyt startar med en ...

Publicerad: 2025-04-15 22:34


Anmälan öppen för 30-talet rallyn, missa inte tävlingarna.
© emotorsport.seNärmare 30 tävlingar finns i vår databas med inbjudningar och anmälan öppen, lägg där till några av de närmast som redan hunnit stänga anmälan men har efteranmälan öppen.

Bland tävlingarna som är populärast ses Midnattssolsrallyt som fyllde fältet på något dygn, totalt 120 platser för Historic oc...

Publicerad: 2025-04-15 22:19


Tidigare nyheter:
Anmälan öppen för 30-talet rallyn, missa inte tävlingarna.
Nygammal sträcka på årets Götenerundan.
Flera Svenskar till ADAC Actronics Rallye Sulingen, Volvo Euro Cup kör deltävling.
Semenuk körde hem Olympus Rally - Johnston snabbast med tvåhjulsdrift.
Rally-SM stärker för framtiden – JSM Pre-Season Camp en lyckad satsning för Junior-SM Standard.
Trelleborgs MK summerar Rally Anderslöv.
Imorgon tisdag stänger anmälan till Vilda Ryd Racet
Fjolårets Junior VM vinnare snabbast i Brittiska mästerskapet.
Asfaltdebut i Italien, Hallberg & Stigh vinner Rally Regione Piemonte.
Kristiansson körde hem RS-premiären Bilmånsson Rallysprint.
Jessica Bjurström första kvinnliga ordförande för Svensk Bilsport.
Foto från Silverspecialen.
Andervang körde hem segern i dammigt ADAC Roland Rallye Nordhausen.
Jakobsson snabbast totalt i Aprilsprinten, C-förare Rosenqvist snabbast med 2wd.
Hallberg leder Rally4 klassen i Italienska Rally Regione Piemonte.
Reiersen tog hem Silverspecialen, Friman toppade 2wd och Olofsson körde hem grupp F.
Axelsson klart snabbast i Bilsport Rally Cup premiären, Rally Anderslöv.
Bäcklund körde hem Hedeängsprinten.
Närmare 50 åkare inleder Södras asfaltsäsong i Hörby.
Följ lördagens rallyn, bl.a. Silverspecial, Rally Anderslöv och Aprilsprint.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Hammarslaget 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 09-11/05


Rally SM:
Silverratten 01-03/05


Rally VM - WRC:
Rally Islas Canarias 24-27/04


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 26/04




Foto:
Silverspecialen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Simrishamnsmixen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

MotorsportSalongen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Novemberskölden.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.