|
 Patrik Flodin och Göran Bergsten vann Rally-SM Kolsvarundan. PRESSRELEASE
Det var ett starkt startfält som ställde upp i den fjärde deltävlingen i rally-SM under lördagens Kolsvarundan. 15 ekipage kom till start i R5 – den trimmade fyrhjulsdrivna klassen, Det blev Patrik Flodin, Ilsbo MK och hans co-driver Göran Bergsten, Forshaga MC, som kammade hem segern i fjärde deltävlingen av Rally-SM idag
Rallyt var en endagarstävling där fyra sträckor kördes, följt av ett serviceuppehåll och därefter kördes de fyra sträckorna om en avslutande gång.
När hvududkonkurrenten i SM-tabellen, Johan Kristoffersson, bröt redan på första sträckan valde Patrik och Göran att inte slå av på tempot. De höll istället upp en hög och stabil fart – kammade hem en av sträckorna och blev näst snabbast på de tre andra innan serviceuppehållet.
Till servicevilan låg Patrik och Göran på andraplats. Fredrik Åhlin ledde och P-G Andersson låg på tredjeplats.
P-G, Andersson som hade problem med bilen under förmiddagen, kastade in handduken efter service. När sedan Fredrik Åhlin tvingades bryta på SS5 övertog Patrik och Göran ledningen i rallyt och kunde sedan bevaka den ända in i mål. Under eftermiddagen vann de åter en av sträckorna och fick tre nya andraplatser. Dessutom förbättrade de sina tider rejält jämfört med förmiddagen.
I och med sin seger plockar de hem 25 nya SM-poäng. Dessutom kammar de hem fyra extrapoäng efter sin andraplats på den sista sträckan som var en sk powerstage.
– Det blev ett konstigt slut på det här rallyt när Åhlin bröt. Grymt imponerad över hans tempo eftersom han inte kört rally på länge. Men en seger är en seger – även om det kanske inte riktigt kändes så när Åhlin försvann. Kolsvarundan har varit ett krävande, men kul rally. Snabba sträckor med dolda svängar. Födelsedag i går och seger idag med viktiga SM-poäng. Det har varit en grymt bra helg, säger Patrik.
Patrik och Göran vann rallyt med drygt en och en halv minut före Martin Berglund och två minuter före Mattias Monelius. De ligger kvar i SM-ledning när två deltävlingar återstår i SM-serien.
Nästa deltävling körs 6-7 september i Linköping.
Kolsvarundan 2019
1. Patrik Flodin 1.08.24,3
2. Martin Berglund 1.09.57,2 +1:32,9
3. Mattias Monelius 1.10.25,1 +2:00,8
4. Stig Andervang 1.10.37,8 +2:13,5
5. Martin Hagman 1.11.07,0 +2:42,7
» Pressrelease från Patrik Flodin.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2019-08-17 19:19:44
|
|
Mille och Johan går för VM-guld i Junior WRC-finalen.
Efter en stark säsong med flest sträcksegrar av alla i mästerskapet är 20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm redo för årets största utmaning – finalen i Junior-VM. Tillsammans med kartläsaren Johan Grönvall från Arvika ligger dom tvåa i mästerskapet inför Central European Rally, bar...Publicerad: 2025-10-13 12:30:46
Novemberskölden på gång - rallystart med massor av aktiviteter på torget.
Nässjö Motorklubb bjuder in till höstens stora rally Novemberskölden med rallytorg och start på Stortorget i Nässjö den 1:a november.
Välkommen till ett av Sveriges största rallyn sett till antalet deltagare – med upp till 250 team och 5-6 personer i varje team! Detta är Nässjös största idrottsev...Publicerad: 2025-10-13 11:05:32
TV-tablå inför helgens Central European Rally.
Årets 12:e WRC deltävling på tur, Central European Rally med sträckor i Tyskland, Tjeckien och Österrike väntar under helgen. Torsdag morgon shakedown som sänds live i vår WebTV & Video avdelning via promotorns sändning.
Rallyt på 14 sträckor inleder torsdag eftermiddag då en sträcka går dubbelt ...Publicerad: 2025-10-13 09:01:36
Åtta deltävlingar för Bilsport Rally Cup 2026.
Åtta deltävlingar blev resultatet när Bilsport Rally Cup stängde sin kalender för 2026, en hektiskt säsong för de onotade åkarna även om det väntas bli resultat man får räkna bort från säsongen när allt summeras.
De tävlande har från start fem deltävlingar på drygt 2 månader, Skåne inleder Rally ...Publicerad: 2025-10-13 05:58:44
Ogier före Fourmaux i helgens genrep, Herbst Rally.
Som uppvärmning inför kommande veckas Central European Rally körde Sebastien Ogier föråkare i österrikiska Herbst Rallye över tio mil, totalt åtta sträckor där Toyotaföraren var snabbast under lördagen.
På plats även Adrien Fourmaux som likt fransmannen körde föråkare, första halvan av rallyt byt...Publicerad: 2025-10-12 21:47:47
Drive VXO-Sprinten, Grahn glänste i premiären – mörkerkörning och publikfest på Uråsa.
Drive VXO-Sprinten på Uråsa flygfält blev en rallydag och kväll att minnas. Med 65 startande ekipage och både svenska, danska och tyska deltagare bjöds publiken på fart, precision och show – allt på asfalt, där förarna tävlade i två däckklasser: asfaltsdäck och grusdäck.
Grahn dominerade i pre...Publicerad: 2025-10-12 19:32:28
Kalle bäst i Lilla VM på Högstabanan.
Haninge MK´s Lilla VM på Högstabanans område, en sträcka på 1,9km kördes tre gånger under söndagen, 31 startande och fyra klasser.
Arrangörsklubbens Kalle Gustafsson körde Ford Fiesta Rally2 och gjorde det bra, tre raka sträcksegrar och seger totalt 4,2 sekunder före Casper Jansson. Unge rallycro...Publicerad: 2025-10-12 17:38:21
Samtliga sträcksegrar för Andervang i Havellandrallye.
Sex raka sträcksegrar för Stig Andervang och Vanessa Dagge i ADAC/PRS Havellandrallye - Svensken i Tyskland med Hyundai i20 N Rally2 för tävlande. Upplägget var att en av sträckorna gick tre gånger, en annan dubbelt och så en som bara kördes en gång - rallyt på grus med inslag av asfalt. För Svenske...Publicerad: 2025-10-12 11:11:59
Grahn totalvinnare i Drive VXO Sprinten.
Drive VXO Sprinten avslutade RS-DM för Södras distrikt på Uråsa hos Drive VXO, som arrangör Karlskrona AK och Wäxjö MS. Nog blev det mörkerkörning för samtliga innan rallyt var över, varvlopp med totalt 11,5km per åk gällde sex gånger - om än att sista sträckan kördes på halva tiden men klockan börj...Publicerad: 2025-10-12 08:50:13
Lövdansen närmar sig - möjlighet för rekognosering.
Snart är det dags för årets upplaga av Lövdansen, och vi ser fram emot en riktigt fin hösttävling. Årets bana bjuder på stor variation med vägar av olika karaktär – både snabba, rytmiska partier och mer tekniskt utmanande avsnitt som kommer att sätta både förare och kartläsare på prov.
Tävlingsce...Publicerad: 2025-10-12 06:27:30
|
| |