|
 VOC Sverige- och SommarSerie till Värmland och Edane. PRESSRELEASE
MK Team Westom och Rally Edane klingar klassiskt i rallysverige. Såväl SommarSerien som SverigeSerien kommer på besök innan det är dags för sommar och semesteruppehåll i klassen. Stämningen är laddad. Humöret på topp. Här på klassisk rallymark som sett så många legender födas bjuds det alltid på fantastiska rallyn.
Värmland är svenskt rallys vagga och Mecka.
– Man brukar skämtsamt säga att Värmland, rally och dansmusik hör ihop som en helig treenighet. Och hur förenklat det än må vara så ligger det faktiskt en hel del i det. Rally är stort, med stort S, i Värmland det är inget tu tal om den saken. Och Arvika säger också en hel del. Per Eklund, familjen Kristoffersson, Kenny Bräck och många fler - inget mer att tillägga säger klassansvarig Roger Fransson.
Blir högsta elitklass en ren värmländsk batalj?
Att det kommer att bli en episk fajt i högsta Elitklassen i Edane råder inga tvivel. Många skulle vilja gå till sommarvila med en färsk seger in bagaget.
– Hemmaförare och toppåkare Emil Andersson är en given segerkandidat. Men, han har haft svårt att hitta riktigt rätt i sin nya bil och har på senare tid inte riktigt varit den segermaskin som vi är vana. Kanske spökar också en rejäl avåkning just här hemma i Arvikaskogarna i fjol höstas också i det undermedvetna. Därför tror jag att det blir en fajt med Kristoffer Karlsson som varit superstabil i år, kanske är det äntligen året då Kristoffer får slippa dessa ständiga stolpe ut. Patrik Fredriksson tror jag blir huvudutmanaren till segern i högsta elitklass.
En spännande comeback.
– I spåren av det MästarMöte som komma skall i samband med årets final, och som ni kunnat läsa mer om både på nyhetsplats på vår sajt liksom på NOTIS-sidan, så kommer en ”gammal” hjälte till start redan nu. Det är segraren från 2004! Mathias Gustafsson som vill prova sina ringrostiga vingar, känna på tempo och söka känslan. Och han gör det inte ”på skoj”. Hans egna CoDriver kunde inte i helgen, då sparar inte Mathias på krutet utan plockar in VM-meriterade Jonas Andersson i högerstolen. Välkommen tillbaka Mathias. Och välkommen Jonas Andersson.
Vem slår Dennis Persson i lägre Elit?
I klassen lägre elitklass har vi haft felfritt segerlokomotiv i år, Dennis Persson.
– Dennis förefaller oslagbar i årets uppsättning av Elit B och han kör för drömserie, dvs idel räknade segrar när vi summerar säsongen därför blir Dennis väldigt svårslagen även i Edane. Skulle något kasta grus i Dennis segermaskineri så tror jag att uppklassade Jacob Johannesson ät huvudutmanare. Men sedan ska vi inte glömma Magnus Lindkvist och Oscar Jansson som också står i kö för att kliva högst upp på pallen. Sannolikheten är stor att vi andra i Elit B blir statister när dessa fyra herrar gör upp om pallplatserna.
I Cupklassen spelar jag ensam Robin Bäckström på vinnare
Till Edane har VOC Mekonomen Rally sin värmlandsvana trogen en jättestor Cupklass till start, hela 23 ekipage är anmälda, nästan hälften av alla i VOC-fältet.
– Superkul att instegsklassen i rallys instegsklass, om uttrycket tillåts, är så stort även då det vankas nationell tävling. Det visar på klassens vitalitet och lovar gott även inför framtiden. Det är också något unikt i hela rallyvärlden. Klassen fyller faktiskt 30-år i år och vi VÄXER! Och precis som alla år producerar vi fortfarande toppåkare både nationellt och internationellt. Vad ska man säga? Carleric skapade något helt världsunikt när han utvecklade VOC i mitten av 80-talet. Hur unikt vet jag att inte ens han själv insåg, i alla fall inte förrän många år senare.
Men vem vinner då Cupklassen i Edane? Helt klart är att det blir otroligt spännande att följa.
– Med hela 23 förare på startlinjen i en klass där så mångas utvecklingslinje går rakt upp i taket så inser alla att det är extremt vanskligt att plocka en vinnare. Men jag hoppas att huvudutmanarna Patrik Lundberg och Joel Norkvist ursäktar mig då jag kallt vågar påstå att Robin Bäckström kommer att ta hem VOC´s Cupklass i Edane sedan Jacob Johannesson valt att klassa upp.
Och vem vinner en episk junioruppgörelse?
Om vi kallar VOC C för instegsklass så får vi i logikens namn kalla Juniorklassen för drivhuset.
– Här blir det stentuff fajt i Edane, det kan jag lova. Dessa helt orädda unga fartfantomer som utan varken körkort eller noter kör rallybil på ett sätt som gör de flesta av oss sjuka av avund. Helt enkelt, fantastiska ungdomar.
Men vem vinner?
– Tvingar du mig att försöka rangordna dessa unga supertalanger så sätter jag Oscar Östlund på vinnarplats. Men det kan precis lika gärna bli Isak Vikman eller Marcus Persson som drar det längsta strået. Oavsett vilket så kommer vi att få se bilåka i toppklass och en rejäl fajt, det är jag helt säker på.
På lördag klockan 11.00 rullar första bilarna ut från start. Det kommer att bli en fantastisk rallydag signerad VOC Mekonomen Rally.
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2019-07-12 09:27
|
|
Standard: JSM-premiär och rekordstartfält i fokus i Silverratten.
När Rally-SM kommer till Älmhult är det Standardklassen som står för det näst största och mest framtidsinriktade startfältet. Totalt 31 bilar är anmälda i klassen – varav hela 20 av dessa tävlar i den historiska premiären av Junior-SM Standard (JSM Standard).
JSM Standard – ny klass för framtiden...Publicerad: 2025-05-02 17:40
Mille Johansson laddad för Rally Adriatico – deltävling tre i Italienska Grusmästerskapet.
Mitt i en intensiv period med både tävling och tester är Katrineholmsföraren Mille Johansson och Johan Grönvall från Arvika tillbaka i Italien för deltävling tre i det Italienska Grusmästerskapet. På söndag avgörs Rally Adriatico över nio specialsträckor, efter att shakedown körts under lördagen.
...Publicerad: 2025-05-02 14:20
Badhotelletrallyt fylls på, startfält och prisbord växer.
Nu strömmar anmälningarna in, passerat 130 och nästan en vecka kvar till anmälan stänger. Ekipage från Piteå i norr till Ryd i söder och Uddevalla i väster till Gotland i öster är anmälda. Yngst är en 16 åring och äldste förare fyller 92 i höst...
Team Skogsåkarna hoppas på ett Badhotelletrallyt ...Publicerad: 2025-05-02 08:12
60:e Silverratten, 90 bilar gör upp om SM poängen under lördagen.
Älmhults MK kör Silverratten, årets andra deltävling i Rally SM och samtidigt den första på grus efter vintern i Boden. 90 bilar går ut för start under lördagens förmiddag.
Tävlande under en dag, invigning under fredagens kväll medans rallyt drar igång på lördag morgon, totalt nio sträckor i rallyt...Publicerad: 2025-05-02 07:57
90-talet bilar för Värmesprinten.
Flitiga Eskilstuna MK är nu igång med Värmesprinten, där väntar Södermanland / Västmanlands DM, 7-klubbars och Finess Onotade Rallyserie på tävlande. Två sträckor körs dubbelt, det ger 23km special för dagen och det med närmare 100 tävlande.
För Ungdomsrally är det Nathalie Jansson och Hilmer Lindb...Publicerad: 2025-05-01 22:35
Nattsson tog hem Lill Jumbon.
Lill Jumbon hos Falköpings MK, tradition första maj med sprint på banan, en 3km lång sträcka gick tre gånger för 115 startande.
Snabbast totalt var David Nattsson i Hyundai i20 R5, till mål 14 sekunder före Hannah Jakobsson som vann B-klassen. Trea totalt Leif Persson som andre A-föraren och tota...Publicerad: 2025-05-01 21:08
Åndberg snabbast runt Sviestaträffen.
Torsdagsrally med Sviestaträffen hos Linköpings MS med Östergötlands RS-DM, snabbast genom rallyts tre vändor på Sviestaområdet var Richard Åndberg i Toyota GR Yaris, vann trimmat 2wd för A-förarna före Emrik Smedberg och Roger Andersson.
För B-förarna rattade Liam Berg hem segern före Ludwig Nilss...Publicerad: 2025-05-01 19:33
Inför Silverratten: 37 bilar gör upp i 2WD.
Med 37 anmälda ekipage är 2WD återigen största klassen i Rally-SM när årets gruspremiär avgörs i Silverratten den 3 maj. Klassen bjuder på en fantastisk blandning av mästare, framtidslöften och vassa utmanare – och efter Boden är det upplagt för en riktigt spännande kamp på de småländska grusvägarna...Publicerad: 2025-05-01 18:41
65 ERC ekipage till Rally Hungary, fyra Svenska bilar i rallyt.
Klockan 14 släpptes anmälningslistan för Rally Hungary, årets andra ERC-deltävling som körs 9-11:e maj runt Veszprem med 13 sträckor på 19 mil grusvägar. Totalt ses ett 90-tal ekipage för rallyt, 67 för den internationella delen och 65 för EM-poäng.
29 ekipage i Rally2 klassen med Andrea Mabellin...Publicerad: 2025-05-01 15:21
Internationella 4WD: Tungviktsmöte i GK Door Team Sweden.
Med ett tiotal bilar på startlinjen är Internationella 4WD en klass att se fram mot i Silverratten, inte minst tungviktsmötet mellan Dennis Rådström och Tom Kristensson – båda i GK Door Team Sweden.
Rådström i mästerskapsledning – gör grusdebut med Toyota.
Efter segern i vinterns premiär i Boden...Publicerad: 2025-05-01 13:51
|
| |
|
|
|