|
 Johan Kristoffersson segrade i Gästabudstrofén. PRESSRELEASE
Rallycrossvärldsmästaren Johan Kristoffersson, MK Team Westom, fick revansch för fadäsen i South Swedish Rally där han tvingades att bryta. Rallykarriären börjar ta sig för värmlänningen.
Detta när han segrade årets tredje deltävling i Rally-SM, Gästabudstrofen som avgjordes i Nyköping. Kristoffersson startade lördagsetappen i knapp ledning, men kopplade ett stabilt grepp om rallyt redan på den första av etappens 10 specialsträckor. Detta efter att duellanten Patrik Flodin, Ilsbo MK, snurrat och tappat uppemot 15 sekunder. Ett dåligt däckval förklarar Flodin snurrningen med. I mål var Kristoffersson 1.00,4 före Flodin.
Kristoffersson har segrat i två av tre SM-deltävlingar, men Patrik Flodin leder mästerskapet i huvudklassen för fyrhjulsdrivna bilar, R5.
– Jag är jättenöjd, jätteroligt och riktigt gott med ett helt "cleant" rally efter missen i South Swedish Rally, säger Johan Kristoffersson.
Han berättar att VW-teamet lagt ner mycket arbete på att förfina bilen efter South Swedish Rally för bara två veckor sedan.
– Patrik (Flodin) har dessutom pushat på riktigt hårt, därför är detta en riktig teamseger, en arbetsseger, förklarar Johan.
Patrik Flodin, är visserligen erfaren och med flerårigt internationellt tävlande på proffsnivå, men i SM sker tävlandet med begränsade resurser för det privata Skoda-teamet jämfört med Johan Kristofferssons.
– Jag vet inte om jag kan säga att jag vallade bort mig genom mitt däckval, men det var ett sämre beslut. Gnistan försvann efter snurrningen, jag insåg att jag kunde inte köra i fatt. Men en andraplats är ändå en andraplats när han kör som han gör, Johan, säger Patrik Flodin.
Totaltrea i SM-rallyt var Mattias Monelius, SMK Örebro. Mattias kör en Skoda för PTR-teamet. Han är mycket nöjd med bilen och inte minst med nye kartläsaren Kalle Lexe.
– Det är så himla kul med att det funkar med Kalle, vi hade premiär i South Swedish Rally. Dessutom har vi "skruvat in" bilen inför lördagsetappen. Säg att det var ett höftskott som gick in, förklarar Mattias Monelius.
Övriga klassegrare i Gästabudstrofén är:
Trimmat 4WD Övriga: Joachim Grahn, Simrishamns MK
Trimmat 2WD (R3): Kristian Johansson, Kinds MK
Otrimmat 2WD (R2): Pontus Lönnström, Nora MK
Nästa SM-deltävling är Kolsvarundan 16-17 augusti.
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2019-06-15 21:10:55
|
|
Tävlingshelg för Svenska Sprintserien under Eriksnäsbosprinten.
Svenska Sprintserien tävlar flitigt, nu dags för ny tävlingshelg och då Eriksnäsbosprinten hos Bollnäs MK. Tävling i dagarna två precis som övrigt i serien, tre varv på banan per åk gäller, träningsåk följt av två tävlingsåk per dag. Totalt 75 ekipage varav 41 tävlar i de fyra rallyklasserna.
Stö...Publicerad: 2026-06-24 11:02:08
Toyotas drömfemma redo för andra halvlek i WRC.
Det har funnits många klassiska drömfemmor i idrottshistorien. Men få har varit så dominerande som Toyotas uppställning i rally-VM. Elfyn Evans, Takamoto Katsuta, Oliver Solberg, Sami Pajari och Sebastien Ogier.
Toyotas drömfemma är på platserna ett till fem i rally-VM inför andra halvan av säsonge...Publicerad: 2026-06-24 10:25:13
Radio & TV-tablå för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Torsdag eftermiddag öppnar anmälan och rekognoseringen startar inför Thoréns i Kil Rally Killingen där Kils MK Bil arrangerar. Det är veckoslutets Rally SM deltävling och rallysprint i SM Veckan. Fredag vid lunchtid startar rallyt med tre sträckor dubbelt, kända sträckor från klubbens tävlingar. Str...Publicerad: 2026-06-24 08:50:57
Två säsonger med Rally2+ ska rädda WRC27 projektet, reglerna satta.
WRC-serien står och gungar, redan inför Rallye Monte Carlo trodde sig FIA ha en promotor klar för de kommande åren, men fortfarande finns inget officiellt besked - årets säsong har passerat halvtid och ett nytt reglementet träder i kraft vid nyår - ett reglemente som hittills inte lockat något störr...Publicerad: 2026-06-23 22:26:55
Skilling 500 bjöd på härlig deltävling i årets Sverigeserie.
Skillingaryds MK brukar alltid bjuda på superfina tävlingar. Årets upplaga av Skilling 500 var absolut inget undantag. Och som det fajtades i skogarna utanför Värnamo. Emil Karlsson med Tom Törngren vid sin sida tog en ny imponerande seger i VOC Autoexperten Rallys Elitklass A/B. I VOC Autoexperten ...Publicerad: 2026-06-23 17:16:36
18 svenskar i helgens Finska Volvo Euro Cup tävling.
Till Finland far ett gäng Svenskar för rallyt P H Peltiasenus, rallyt runt Sjundeå som ligger fyra mil väster om Helsingfors. Det tävlas för Volvo Euro Cup där grupp H klassen denna gång är med. Det blir sju sträckor på 87km som väntar åkarna. Totalt ett 130-tal ekipage varav 18 från Sverige, ytterl...Publicerad: 2026-06-23 11:48:57
Guide inför EKO Acropolis Rally Greece - Upplägg, startfält & länkar.
Till helgen drar EKO Acropolis Rally Greece igång, åttonde WRC deltävlingen av 14 innebär att vi är på andra halvan av säsongen. De tävlande möter erkänt tuffa och steniga vägar som sig bör i Grekland - 58 ekipage totalt varav 12 i Rally1 klassen.
Torsdag morgon är det shakedown och på kvällen drar...Publicerad: 2026-06-23 09:01:39
Andervang summerar ACON-Van der Spek Vechtdalrally - bra asfaltrally på grussetup.
I helgen deltog Stig Andervang tillsammans med Mikael Kjellgren i ACON-Van der Spek Vechtdalrally. Tävlingen bestod av tio specialsträckor, där cirka 1,5 mil kördes på grus och resterande del på asfalt av de totalt ca 12,8 milen special.
- Arrangemanget höll mycket hög klass med välorganiserad t...Publicerad: 2026-06-23 05:53:32
53 ekipage för WRC Rally Estonia - Solberg och Mille i VM-klasser.
Den 16-19:e juli besöker WRC-serien Estland med Rally Estonia, 30 mil snabba grusvägar över 18 sträckor väntar de tävlande till rallyt. Anmälningslistan släpptes just och visar på 53 ekipage till sommarens snabba rally i Estland som förra året vanns av Oliver Solberg direkt i sin Rally1 debut för To...Publicerad: 2026-06-22 15:43:28
6 timmar live i SVT från Thoréns i Kil Rally Killingen med Rally SM & SM Veckan.
Strax innan Rally SM drar igång med ss7 i Thoréns i Kil Rally Killingen drar sändningarna igång i Sveriges Television. Då lördagens första vända på Skållerud sträckan bildar kvalet för att ta plats i SM Veckans final så får hela SM fältet TV-sändning i SVT.
Sändningarna med Johan Ejeborg drar igå...Publicerad: 2026-06-22 11:10:55
|
| |