|
 Silverratten inleder Sydsvenska Mästerskapet 2019. PRESSRELEASE
Två av rallysportens starka aktörer kommer att profilera sig tillsammans under 2019. Sydsvenska Mästerskapet, SSM, återuppväcktes 2018 och ska fungera som en länk mellan Sydsvenska Rallycupen och Svenska Mästerskapet. Med tre distriktstävlingar och de två SM-tävlingar som körs i södra Sverige skapas ett mästerskap med tydlig prioritet på de klasser som tävlar i SM. Nytt för året är samarbetet med Ramudden.
- Vi har höga ambitioner och mål, därför känns det helt naturligt att vara en del av SSRC och SSM. Vi jobbar med säkra arbetsplatser inom segmenten väg, bygg och industri. Att vi nu dessutom får vara med och synas med vårt rallyteam samt hjälpa till att skapa säkra rallyn och underlätta för arrangörer känns helt perfekt, säger Ramuddens representant Johan Fast.
Först ut i mästerskapet är Älmhults anrika Silverratten. Tävlingen har genom åren haft SM status och alltid tillhört en av de tävlingar som måste köras på vårkanten. Förutom SSM är tävlingen också andra deltävlingen för 4WD och 2WD i Sydsvenska Rallycupen. Eftersom andra tävlingen i SSM är South Swedish Rally, också den med startplats Älmhult, finns flera SM-åkare på startlinjen kommande lördag för att lära känna de småländska, stenrika vägarna.
Sydsvenska Mästerskapet körs i fyra bilklasser, 4WD och 2WD uppdelat i R2 samt RWD och FWD.
I 4WD återfinns tyvärr inte segraren från Simrishamn Joachim Grahn med men tvåan Mattis Olsson/Marcus Sundh, Gullabo, trean Stig Andervang/Robin Eriksson, Rimo och fyran Robin Adolfsson/Nicklas Ottosson, Wäxjö finns på startlinjen och får vara favoriter. Utmanare är Kjell Sandberg/Stefan Ahl, Haninge. Spännande också att se vad Anders Jonasson/Jörgen Lindahl kan göra i sin come back.
Det vi inte får glömma bort heller är den stora aktivitet som råder i Nilsson verkstad i Vinslöv.
- Först och främst är framför allt Jeppe på bättringsvägen, rapporterar Stoffe på telefon. Nu är han opererad och gipsad men förväntas ta det lugnt ett tag. Vad gäller bilen så när väl alla trasiga plastbitar och andra skadade delar var bortmonterade så visade sig inte skadorna så allvarliga som befarades. Men visst kommer det att bli en kamp mot klockan! Vår absoluta ambition är att komma till start i Silverratten men jag kan i dagsläget inte lova det.
R2 klassen har sammanlagt tolv startande och där får Albin Nordh/John Stigh, Ydre får finna sig i att vara favoriter före Robert Andersson/Carl-Gustaf Karlsson, Eskilstuna och B-föraren Victor Hansen/Victor Johansson, Hörby. De var visserligen före Albin i Bergslagsrally i vintras men frånsett den dåliga tiden på Björnjägarens Minne slog Albin dessa två på alla övriga sträckor.
I bakhjulsdrivna 2WD fortsätter säkert kampen mellan Thomas Grönberg/Mikael Johansson, Oskarshamn, Per Eriksson/Tobias Gunnarsson, Emådalen och Simon Karlsson/Tobias Steen, Gullabo. I Simrishamn placerade de sig inom tio sekunder totalt med Thomas först. Utmanare är Håkan Tagesson/Emelie Lexander, Nybro och Johan Kastenman/Johan Svensson, Kristianstad som båda ”bara” behöver plocka cirka en halv sekund per kilometer för att vara nära. Kan någon av B-förarna utmana? Teoretiskt sett inte, Emil Karlsson/Filip Henningsson, Ljungby var fyra i Simrishamn men behöver snäppa upp ytterligare en sekund per kilometer.
Det verkliga getingboet är som vanligt 2WD med framhjulsdrift. De tre som leder SM för trimmat 2WD finns på plats. Daniel Röjsel/Mikael Johansson, SMK Dala leder före Robin Sandberg/Mathias Bengtsson, Ryd med Niklas Hägg/Toni Sundkvist, SMK Hälsinge på tredje plats. Men sen är det ju så att Victor Karlsson/Jonas Magnér, Vimmerby slog Robin i Simrishamn och så har Jonas Åkesson/Martin Holmdahl, Karlskrona fått sin nya motor. Oerhört svårtippat, eller hur? Hur är det bland B-förarna då? Linus Månsson/Carl Eriksson, Östgöta BF ligger trea i JSM efter Daniel Röjsel och Simon Karlsson men steget är kanske lite för långt. Spännande!!
Följande tävlingar ingår i Sydsvenska Mästerskapet. Till detta kommer Superfinalen i SSRC då de bästa i SSM är inbjudna att tävla mot de bästa i varje klass från SSRC. Finalen går den 26 oktober i Kristianstad.
27 april Silverratten Älmhults MK
31 maj-1juni South Swedish Rally
29 juni Dackefejden Wäxjö MS
10 augusti EC Snapphanerallyt Hässleholms MK
27-28 sept Rally Blekinge Asarum MS Olofströms MK
Välkomna till Silverratten, första deltävlingen i Sydsvenska Mästerskapet 2019. Första start från Myresjökök i Älmhult klockan 13. Följ det på Resultatservice och på Rally Live, Sveriges bästa rallyradio i samarbete med Ramudden
» Pressrelease från Sydsvenska Mästerskapet.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2019-04-22 18:56:06
|
|
Tidsplan, så körs Midnattssolsrallyt.
Midnattssolsrallyt närmar sig, för första gången med basen på Tierp Arena där MK Tierp arrangerar, stort serviceområde och specialsträcka på området bjuds ute på arenaområdet.
15 specialsträckor bjuds under tre dagar fördelat över 13,6 mil special, start torsdag kväll med knappt 5km Tierp Arena i...Publicerad: 2026-06-26 13:03:24
Sommarsprinten i Hällefors, 40-talet åkare på lördag.
Flitiga Hällefors MK är på gång igen, nu med deltävling i HMK´s RS-serie i Sommarsprinten. Dryga halvmilen special där en sträcka går tre gånger på klubbens motorområde. Svalare intresse med endast 40 bilar när anmälan stängde under onsdagen, men man håller fortsatt öppet för fler.
Elva åkare gen...Publicerad: 2026-06-26 11:55:08
Följ Thoréns i Kil Rally Killingen, sex sträckor för fredagen!
Fredag och start av Thoréns i Kil Rally Killingen, bakom rallyt står Kils MK Bil som kör spännande koncept ihop med SM Veckan. Fredagen innebär tre välkända sträckor från rallyna runt Kil, de går två gånger var under eftermiddagen och ger sex mil. Första start går klockan 13:00 från serviceplatsen v...Publicerad: 2026-06-26 09:40:08
Världsmästaren Stig Blomqvist firas under KAK Midnattssolsrallyt – kör Audi quattro S1 på Tierp Arena.
När KAK Midnattssolsrallyt avgörs den 2–4 juli väntar en särskild hyllning till en av svensk rallysports allra största profiler. Rallyvärldsmästaren Stig Blomqvist, som fyller 80 år under 2026, kommer att finnas på plats under tävlingshelgen och bjuda publiken på uppvisningskörning och medåkning i e...Publicerad: 2026-06-26 08:07:32
Sekurab Rally SM och SM-veckan möts när Rally Killingen väntar i Värmland.
Efter gruspremiären i Nyköping i mitten av maj går nu Sekurab Rally SM in i andra halvan av säsongen när Thoréns i Kil Rally Killingen avgörs den 26–27 juni. Över 80 ekipage kommer till start på klassiska värmlandsvägar, samtidigt som tävlingen för första gången på 10 år kombineras med SM-veckan och...Publicerad: 2026-06-26 05:53:31
Stark start av Toyota i Acropolisrallyt, Solberg fyra - Mille nia i WRC2
Fem Toyota topp sex i EKO Acropolis Rally Greece när den korta publiksträckan avgjordes, snabbast Sebastien Ogier på stadionsträckan med en sekunds marginal. Takamoto Katsuta in som tvåa med en tiondel till Thierry Neuville.
Oliver Solberg sätter fjärde tid, precis som på shakedown, en tiondel fr...Publicerad: 2026-06-25 22:24:45
Regularityklassen inleder KAK Midnattssolsrallyt i Stockholm – historisk start vid Armémuseum.
KAK Midnattssolsrallyt 2026 får en högtidlig och historiskt förankrad inledning när tävlingens Regularityklass startar från Armémuseum på Östermalm i Stockholm torsdagen den 2 juli. Redan dagen innan, onsdagen den 1 juli, samlas de klassiska bilarna på borggården utanför museet där allmänheten får m...Publicerad: 2026-06-25 20:41:54
M-Sport utvecklar Fiesta Rally2+ för WRC27 säsongen.
Igår kom beskedet, Rally2+ tar plats bredvid WRC27 ekipagen under de två kommande säsongerna för att locka startande till WRC seriens huvudklass. Tidigare har M-Sport´s Richard Millener varit negativ till idén att förstöra den populära Rally2 klassen med en ny variant som tar sig in i de nationella ...Publicerad: 2026-06-25 13:04:40
Anmälningslistan för ERC Rally di Roma Capitale släppt - 126 ekipage med Isak och Mille - Tänak som testförare.
Intresset som vanligt stort för Italienska Rally di Roma Capitale, endast 11 sträckor men man når 20 mil på den Italienska asfalten som brukar bjuda på riktig sommarvärme.
Tänak som föråkare i testbil.
Redan bland föråkarna ses intressant namn, där gör Ott Tänak tävlingscomeback genom att...Publicerad: 2026-06-25 11:20:01
Jämnt i topp på shakedown - Neuville före Ogier - Solberg fyra just nu.
Shakedown inne på sluttampen för EKO Acropolis Rally Greece för Rally1 klassen, Thierry Neuville har tillhört de snabbaste hela morgonen och är just nu 0,1 sekund före Sebastien Ogier. Stark start för Hyundai då Adrien Fourmaux går in som trea, ett par sekunder från snabbaste.
Oliver Solberg håll...Publicerad: 2026-06-25 10:03:29
|
| |