NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Josef Petru.
© Josef Petru.
Tom och Henrik körde för seger i årets näst sista JEM deltävling.
Seger för Tom & Henrik i JEM - Rally Polen.
PRESSRELEASE

Tom Kristensson från Hörby med co-driver Henrik Appelskog från Motala, tog första segern i den femte deltävlingen i Junior-EM i rally, Rally Polen, som avslutades sent på söndagseftermiddagen.

Paret ledde med ca 20 sekunder på lördagskvällen efter första etappen, och under söndagen blev det en jämn fight med den slutliga tvåan Effren Llarena från Spanien. Segermarginalen skrevs till slut till 13.1 sekunder efter 21,5 mil fartsträckor.
- Vi har varit fokuserade hela dagen och haft bra fart och kontroll, inga misstag och bilen har fungerat perfekt. Känns verkligen skönt med en seger, det behövde vi, säger Tom vid målgången i Mikoljaki
- Ett stort tack till teamet, sponsorerna och alla som stöttar oss.
- En bra tävling för oss, idag körde vi på gränsen, men Tom och Henrik gjorde verkligen ett mycket bra rally och vi är glada att vi nådde slutmålet, säger tvåan Llarena i en kommentar på Eurosport.
- Att rally är stort i Polen förstår vi nu, fortsätter Tom. Massor av publik och uppmärksamhet, och ett bra arrangemang. Det märks att tävlingen ingått ett antal gånger i VM.
- Sträckorna var snabba och smala, men med många krön och lyft i full fart, så det gällde verkligen att placera bilen rätt, för att inte hamna utanför vägen vid landningen. Bitvis var underlaget lös grus och sand, som gjorde att det blev ganska djupa spår. Det kunde även ställa till det, och man tappade fart om man kom utanför spåren, analyserar Tom.

En som fick känna på detta var Toms teamkamrat i ADAC Opel Rallye Junior Team, letten Martins Sesks. På lördagsetappen hamnade han utanför spåret och rullade sin Opel Adam R2 och tvingades bryta. Dock kunde teamet reparera den och han kunde starta om på söndagsetappen, men med ganska stor tidsförlust. Dock blev det en ny avåkning på söndagens tredje sträcka och han tvingades bryta igen.

Trots att Seks fick en noll poäng i tävlingen är han med codriver Francis Renãrs preliminärt klara Europamästare i Junior U27 inför sista deltävlingen, Rally Liepaja i Lettland, i mitten av oktober.
Tom och Henrik stärkte sin andra plats, men kan inte nå Sesks, även om de vinner och Sesks inte tar några poäng. Skulle det bli så kommer det att skilja 1 poäng.
- Nu skall vi njuta av segern ikväll och äta middag med vårt fantastiska team, sen är det dags att ladda för nästa deltävling, avslutar Tom från Mikoljaki.


» Pressrelease från Tom Kristensson Motorsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Stenbockensprinten:[Resultat]
Karlskronapokalen:[Resultat]

Publicerad: 2018-09-24 14:57






Följ påskaftonens Stenbocken Sprint.
© emotorsport.seTre åk på Himmelstalundsområdet för de 116 ekipagen i listan, det handlar om Stenbockensprinten hos Norrköpings MK traditionsenligt på Påskafton. Det körs premiär för Östergötlands RS-DM och de tre åken ger runt 7km special. Det är stor prestige att vinna klasserna, samtidigt ivrigt påhejade av meka...

Publicerad: 2025-04-18 20:09


Karlström körde hem Karlskronapokalen.
© emotorsport.seKarlskronapokalen med en sträcka tre gånger, sträckan Tombäck på 6km hos Karlskrona AK under långfredagen när Svenska SprintRallyCupen inledde året.

Gullabos Filip Karlström i Mitusibshi Mirage tog tre raka sträcksegrar under dagen och vinner rallyt totalt med 9,8 sekunder. För 4wd klassen var To...

Publicerad: 2025-04-18 16:20


Bröderna Bulacia gör storsatsning på WRC2 med Toyota.
De Bolivianska bröderna Bulacia, 24-årige storebrodern Marco och yngre brodern Bruno 22 år tog förra året ett litet steg bakåt, tävlade mer på hemmaplan efter en tidigare större stasning internationellt.

Men för 2025 laddar bröderna om, det blir en fullskalig WRC2 satsning för bröderna som kommer...

Publicerad: 2025-04-17 22:41


Fullt ös på Himmelstalundsfältet, Stenbocken Sprinten på Påskafton.
© emotorsport.seDet blev hård gallring för Norrköpings MK inför Stenbockensprinten som inleder rallysäsongen i Östergötlands RS-DM - en stor tradition på Himmelstalundsområdet på Påskafton. En sträcka på området går tre gånger vilket ger 7km special.
Ned till de maximala 120 gallrade man sig från en bit över 150 a...

Publicerad: 2025-04-17 22:30


Starkt startfält och historisk juniorsatsning när Rally-SM gästar Älmhult.
© emotorsport.seDen 2–3 maj är Rally SM tillbaka i Älmhult när Silverratten firar 60-årsjubileum. 94 ekipage är anmälda till säsongens andra SM-deltävling, där samtliga klasser bjuder på ett starkt startfält.

Extra uppmärksamhet riktas mot premiären för Junior-SM Standard – Rally-SM:s nya satsning på unga förare...

Publicerad: 2025-04-17 20:55


Annie Seel kör för Team Lexus i ökenrallyt Rally Jameel.
© Rally JameelDakarveteranen Annie Seel har signerat som officiell förare i Team Lexus för att köra i Rally Jameel, ett helt unikt ökenrally endast för damer, som körs i Jordanien och Saudiarabien 21-26 april.

Det här blir Annie Seels fjärde start i Rally Jameel, där hon segrade i första upplagan vilken kördes...

Publicerad: 2025-04-17 19:41


Fourmaux kör Portugisiska Rali Terras d´Aboboreira som WRC träning.
© Hyundai Motorsport.Den 2-3:e maj körs tredje deltävlingen i Portugisiska mästerskapet, dit skickar Hyundai Motorsport Adrien Fourmaux så han får känna på de Portugisiska grusvägarna inför kommande WRC-deltävling.

Rali Terras d´Aboboreira är rallyt som får besök av Forumaux i en Hyundai i20 N Rally1. Tio specialsträ...

Publicerad: 2025-04-17 08:36


Tom Kristensson kör Skoda i Australiska Mästerskapet.
© emotorsport.seSMK Hörbys Tom Kristensson med co-driver Andreas Johansson från Åsele MS kommer i slutet av maj att åka till Australien för att köra andra deltävlingen i Australienska Mästerskapet

Tävlingen är Forest Rally, och har sitt centrum i staden Nannup i Western Australia, ca 25 mil söder om Perth i sydv...

Publicerad: 2025-04-16 21:25


Fredagsrally med 50-talet åkare i Karlskronapokalen.
© emotorsport.seKarlskronapokalen hos Karlskrona AK inleder Svenska SprintRallyCupen, under långfredagen väntar en sträcka som körs tre gånger och ger 19,2km.

53 anmälda ses i listan över de fem klasserna, fem bilar till 4wd där Filip Karlström, Tobias Pettersson, Håkan Rönnebring, Heidi Ryrlén och Oscar Hedberg...

Publicerad: 2025-04-16 21:13


Anmälan öppen till Royal Rally of Scandinavia – deltävling tre i Rally-SM.
© Red Bull Content Pool.Rally-SM återvänder till Värmland den 29–31 maj tillsammans med EM-serien, när Royal Rally of Scandinavia avgörs i Karlstad. Nu är anmälan öppen till den tredje deltävlingen i 2025 års Rally-SM.

Tävlingen inleds med anmälan och rekognosering på onsdagen och torsdagen, innan rallyt startar med en ...

Publicerad: 2025-04-15 22:34


Tidigare nyheter:
Anmälan öppen för 30-talet rallyn, missa inte tävlingarna.
Nygammal sträcka på årets Götenerundan.
Flera Svenskar till ADAC Actronics Rallye Sulingen, Volvo Euro Cup kör deltävling.
Semenuk körde hem Olympus Rally - Johnston snabbast med tvåhjulsdrift.
Rally-SM stärker för framtiden – JSM Pre-Season Camp en lyckad satsning för Junior-SM Standard.
Trelleborgs MK summerar Rally Anderslöv.
Imorgon tisdag stänger anmälan till Vilda Ryd Racet
Fjolårets Junior VM vinnare snabbast i Brittiska mästerskapet.
Asfaltdebut i Italien, Hallberg & Stigh vinner Rally Regione Piemonte.
Kristiansson körde hem RS-premiären Bilmånsson Rallysprint.
Jessica Bjurström första kvinnliga ordförande för Svensk Bilsport.
Foto från Silverspecialen.
Andervang körde hem segern i dammigt ADAC Roland Rallye Nordhausen.
Jakobsson snabbast totalt i Aprilsprinten, C-förare Rosenqvist snabbast med 2wd.
Hallberg leder Rally4 klassen i Italienska Rally Regione Piemonte.
Reiersen tog hem Silverspecialen, Friman toppade 2wd och Olofsson körde hem grupp F.
Axelsson klart snabbast i Bilsport Rally Cup premiären, Rally Anderslöv.
Bäcklund körde hem Hedeängsprinten.
Närmare 50 åkare inleder Södras asfaltsäsong i Hörby.
Följ lördagens rallyn, bl.a. Silverspecial, Rally Anderslöv och Aprilsprint.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Hammarslaget 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 09-11/05


Rally SM:
Silverratten 01-03/05


Rally VM - WRC:
Rally Islas Canarias 24-27/04


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 26/04




Foto:
Silverspecialen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Simrishamnsmixen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

MotorsportSalongen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Novemberskölden.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.