|
 Sydsvenska Rallycupen kör vidare till Ljungby. PRESSRELEASE
På lördag körs andra tävlingen i Sydsvenska Rallycupen då Ljungby MK arrangerar en lite tidig Midsommardanse Skall vi döma efter den senaste tidens väder i södra Sverige så är namnet helt klockrent, bästa vädret i Europa. 160 startande bjuds på fem sträckor om sammanlagt 36 km. Tävlingscentra inklusive serviceplats är på Svetruck i Ljungby och därifrån släpps startfältet kl 11.
Ungdomsklassen går ut först och det naturliga segertipset är tvåan från Silverkongen Emil och Andreas Friman.
I 4WD får Stoffe Nilsson/Jesper Johansson, Hässleholm för en gångs skull inte spåra men ändå än en gång bära favoritskapet. Före dem denna gång startar den starkaste utmanaren Robin Adolfsson Nicklas Ottosson, Växjö som har med sig ett högt tempo från sin tredje plats i SSR.
I grupp F/VOC får bland A-förarna, för första gången, Henrik Levin/Ida Isaksson, Hörby lämna över favoritskapet till Patrik Fredriksson/Josefin Ingvarsson, Fryksdalen som slog Henrik och Ida på fyra av sex sträckor i Silverkongen. I B-klassen är det ingen vild gissning att segern landar hos någon av bröderna Persson från Simrishamn men hotar gör definitivt Fredrik och Alexander Alin Åmål. Simon och Daniel Bolsgård, Skillingaryd vann med störst marginal i Silverkongen och får räknas som favoriter om inte vurpan i Skilling 50 som innebar ny bil satt sina spår.
I Grupp E gjorde Erik Ohlsson/Daniel Wärnlund, Gullabo en mycket bra tävling sist i Älmhult och låg efter tre sträckor bara några tiondelar per kilometer efter Stefan Ottosson/Sofie Adolfsson, Vetlanda och efter en punktering för Stefan vann Erik. Så varför inte låta Erik få känna på favoritskapets tunga ryggsäck i Ljungby. I B-klassen i första deltävlingen slutade Oscar och Isak Arvidsson 8/100 av en sekund per kilometer efter Erik Sundqvist/Max Salomonsson Ljungby så även här kan vi låta Erik koppla av lite trots hemmaplan och utnämner Oscar till favorit. C-klassen är oviss men en som inte kom i mål sist men som ledde med 45 sekunder efter tre sträckor var Emilio Trejile/Magnus Widmark, Skene så han får mitt tips.
Ojoj, så är det då dags att berätta lite om de trimmade tvåhjulsdrivna klasserna där det vimlar av tänkbara vinnare framför allt i A-klassen. Några av dem körde mer eller mindre alla tolv milen i SSR medan andra gör årsdebut och några har vilat sig i form efter Silverkongen. I A-klassen är en möjlig topptrio Mattis Olsson/Marcus Sundh, Gullabo, Per Eriksson/Tobias Gunnarsson, Emådalen och Christopher Zeijlon/Christofer Svensson, Skillingaryd men hemmahoppet Robert Karlsson/Mats Jönsjö ges också en god chans efter femte platsen i Silverkongen. I B-klassen hittar vi Joakim Hansson/Frida Olofsson som kom hem med en påse SM-poäng från SSR så varför inte följa upp med en seger i Ljungby? C-föraren Victor Hansen med Ida Lidebjer Granberg som kartläsare, Hörby gjorde detsamma också han så han får bära favoritskapet och kan ta sin fjärde klasseger på en månad
Klockan elva på lördag går alltså första start från Svetruck i Ljungby. Vädret verkar bli lagom varmt och perfekt för alla inblandade. Försäljningsställen för program hittar ni på klubbens hemsida och fb, sök på Ljungby Motorklubb.
Varmt välkomna till Midsommardansen, andra deltävlingen i Sydsvenska Rallycupen 2018
» Pressrelease från Sydsvenska Rallycupen.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2018-05-17 14:33:46
|
|
Ogier före Fourmaux i helgens genrep, Herbst Rally.
Som uppvärmning inför kommande veckas Central European Rally körde Sebastien Ogier föråkare i österrikiska Herbst Rallye över tio mil, totalt åtta sträckor där Toyotaföraren var snabbast under lördagen.
På plats även Adrien Fourmaux som likt fransmannen körde föråkare, första halvan av rallyt byt...Publicerad: 2025-10-12 21:47:47
Drive VXO-Sprinten, Grahn glänste i premiären – mörkerkörning och publikfest på Uråsa.
Drive VXO-Sprinten på Uråsa flygfält blev en rallydag och kväll att minnas. Med 65 startande ekipage och både svenska, danska och tyska deltagare bjöds publiken på fart, precision och show – allt på asfalt, där förarna tävlade i två däckklasser: asfaltsdäck och grusdäck.
Grahn dominerade i pre...Publicerad: 2025-10-12 19:32:28
Kalle bäst i Lilla VM på Högstabanan.
Haninge MK´s Lilla VM på Högstabanans område, en sträcka på 1,9km kördes tre gånger under söndagen, 31 startande och fyra klasser.
Arrangörsklubbens Kalle Gustafsson körde Ford Fiesta Rally2 och gjorde det bra, tre raka sträcksegrar och seger totalt 4,2 sekunder före Casper Jansson. Unge rallycro...Publicerad: 2025-10-12 17:38:21
Samtliga sträcksegrar för Andervang i Havellandrallye.
Sex raka sträcksegrar för Stig Andervang och Vanessa Dagge i ADAC/PRS Havellandrallye - Svensken i Tyskland med Hyundai i20 N Rally2 för tävlande. Upplägget var att en av sträckorna gick tre gånger, en annan dubbelt och så en som bara kördes en gång - rallyt på grus med inslag av asfalt. För Svenske...Publicerad: 2025-10-12 11:11:59
Grahn totalvinnare i Drive VXO Sprinten.
Drive VXO Sprinten avslutade RS-DM för Södras distrikt på Uråsa hos Drive VXO, som arrangör Karlskrona AK och Wäxjö MS. Nog blev det mörkerkörning för samtliga innan rallyt var över, varvlopp med totalt 11,5km per åk gällde sex gånger - om än att sista sträckan kördes på halva tiden men klockan börj...Publicerad: 2025-10-12 08:50:13
Lövdansen närmar sig - möjlighet för rekognosering.
Snart är det dags för årets upplaga av Lövdansen, och vi ser fram emot en riktigt fin hösttävling. Årets bana bjuder på stor variation med vägar av olika karaktär – både snabba, rytmiska partier och mer tekniskt utmanande avsnitt som kommer att sätta både förare och kartläsare på prov.
Tävlingsce...Publicerad: 2025-10-12 06:27:30
Madsen vann Rally Stoholm - Helin körde hem Appendix K.
14 sträckor avverkade i Rally Stoholm, final i Danska Mästerskapet med Kenneth Madsen som vinnare totalt efter 56 minuters tävlande. Madsen i Citroen C3 Rally2 vann rallyt 52 sekunder före Jacob Leutenberger Madsen i en Renault Clio Rally3. Vidare 2:40 minut ned till Ib Kragh med Hyundai i20 N Rally...Publicerad: 2025-10-11 19:59:46
Tvådagars Höstnatt avgjord på Gotland. Gotlands MFBK körde tvådagars, en sträcka dubbelt igår kväll under mörker och så omstart idag på förmiddagen med en sträcka dubbelt, Höstnatta var namnet och 20-talet åkare till start.
Lars-åke Hägglund var snabbast totalt på tre av sträckorna, på den sista tappade Ford Fiesta R5 åkaren lite tid....Publicerad: 2025-10-11 19:01:44
Olsson snabbast totalt - Andersson bäst i 2wd under Årjängs Sprinten. 100 åkare där de skulle åka tre gånger över den 1300m långa sträckan på och runt Årjängstravet - upplägget för Årjängs MK och Årjängs Sprinten.
Stenungsunds Mattias Olsson satte bästa tid i samtliga tre omgångar, ingen kunde hota honom från totalsegern i Skoda Fabian, närmast bakom på två av strä...Publicerad: 2025-10-11 18:14:56
Tobias vann Eskilstunas Finalsprint.
Eskilstuna MK avslutade egna sprintcupen med Finalsprinten, tre åk på den 2km långa sträckan inne på området dit 80 ekipage kom för förmiddagens start.
Snabbast i samtliga tre åk var Tobias Johansson med Niclas Krigsman i högerstolen på Mitsubishi Mirage, 7,1 sekund bakom var Rasbo Mk´s C-förare ...Publicerad: 2025-10-11 17:47:31
|
| |