|
 10000 utmaningar väntar VM ledande Rådström. PRESSRELEASE
Till helgen avgörs den andra deltävlingen i årets Junior-VM i Rally på den Franska ön Korsika. Dennis Rådström och hans kartläsare Johan Johansson kommer till tävlingen som ledare i VM efter segern i premiären i Svenska Rallyt för några veckor sedan. Korsika bjuder dock på en helt annan utmaning med asfaltvägar kända för sina 10 000 kurvor.
– Det är en tuff utmaning för mig som kartläsare, det svänger hela tiden. På den längsta sträckan på fem mil har jag inte en enda paus, utan behöver läsa hela tiden, säger Johan.
I år gör Dennis och Johan sitt andra år i mästerskapet med siktet inställt på att kriga om VM-guldet, och teamet har jobbat hårt sedan senaste tävlingen i Sverige för att komma så väl förberedda som möjligt till Frankrike.
– Vi kommer hit med en bra känsla, säger Dennis.
– Vi har förberett oss väldigt bra inför denna helgen med tester och notträning. Dessutom var vi på Korsika för några veckor sedan ihop med Fords fabriksteam och deras förare Elfyn Evans som pris för vi vann rookie-cupen förra året och fick åka med på deras test inför tävlingen, vilket var väldigt lärorikt.
Det var just på Korsika som Dennis och Johan gjorde sin VM-debut förra året, och att komma tillbaka till samma tävling för andra gången ser Dennis positivt på.
– Det påverkar mycket att komma tillbaka en andra gång, nu vet man hur allt funkar och vart allt ligger. Så vi kan lägga mer fokus på noterna och tävlingen, det känns faktiskt nästan som en hemmatävling, fortsätter Dennis.
Trots att Dennis och Johan kommer som VM-ledare med en färsk seger i ryggen är de väldigt ödmjuka inför uppgiften.
– Man får konstatera att vi fortfarande har mycket kvar att lära vad gäller körning på asfalt. Vi siktar på att göra en bättre tävling än förra året och köra på i vårt tempo utan att fokusera på resultaten, säger Dennis.
– Vi har ett bra självförtroende och har jobbat hårt sen sist, men vi vet inte hur vi står oss på asfalt mot de andra. Det är många snabba fransmän i serien och inte minst vår landsman Emil Bergkvist som alltid vart snabb på asfalt. Men vi ska göra vårt bästa, avslutar Johan.
» Pressrelease från Rådström Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2018-04-04 12:35
|
|
Bilsport Rally Cup laddar för 2026, Svedala, Trelleborg & Tjust klara för deltävlingar.
Bilsport Rally Cup som kör sin 25:e säsong har kommit nära halvtid, med Rally Anderslöv och Badhotelletrallyt avverkade är det nu sommaruppehåll innan Klappjakten, Rally Vetlanda och Novemberskölden avslutar säsongen under hösten.
I uppehållet börjar cupen formas för 2026 års upplaga, redan nu är...Publicerad: 2025-06-06 20:48
Enerco Rallysprint, Staffanstorps FestivalRace & Rally Italia Sardegna att följa under lördagen.
Lördagsrally med Enerco Rallysprint hos Hofors MS, med sträckor som Malmjärn, Östansjö och Kratte Masugn ska det köras rally för de 76 startande under lördagen. På plats tävlas det om poäng i Nedre Norras FM och Finess Onotade Rallyserie.
Arlövs MC och Lunds AC står för Staffanstorps FestivalRace...Publicerad: 2025-06-06 20:34
Ogier ledare efter Nevuilles miss - Solberg snabb i Rally2.
Även eftermiddagen i Rally Italia Sardegna kastade om resultaten, in på andra loopen gick Adrien Fourmaux som ledare 2,9 sekunder före Thierry Neuville, 8,1 sekund före Sebastien Ogier och som fyra Ott Tänak.
Ledande Neuville körde bort ett hjul.
Neuville gick upp som ledare efter att ss4...Publicerad: 2025-06-06 18:47
Forumaux toppar efter ss3 i WRC Rally Italia Sardegna.
Stökig förmiddag i Rally Italia Sardegna, ut efter halva fredagens etapp, tre sträckor och sex mil kommer Adrien Fourmaux först ur dammet. Fransmannen för Hyundai har 2,9 sekunder till teamkollegan Thierry Neuville.
Sebastien Ogier bäst för Toyota som trea, 5,2 sekunder framåt och 0,9 sekunder ba...Publicerad: 2025-06-06 13:40
300 ekipage anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten!
Den 19:e juni, dagen före Midsommar stänger anmälan för sommarens Sörmländska rallyhöjdpunkt - Midnattssolsrallyt i kombination med Slottssprinten helgen 11-12:e juli. Trycket på anmälan från start var högt, men hur ser då läget ut nu?
För Midnattssolsrallyt finns 120 platser för historiskt rally...Publicerad: 2025-06-06 10:35
Följ första dagen i Rally Italia Sardegna, 12 mil på 6 sträckor!
Fredagen blir en dammig historia på Sardinien när Rally Italia Sardegna inleds, sträckan Arzachena på 14km inleder dagen, följs av Berchidda på 18km och avslutar förmiddagens loop med närmare 28km långa Sa Conchedda.
Etappen startar klockan 9 med den första sträckan, tillbaka efter sex mil är man...Publicerad: 2025-06-05 18:39
Hofors MS med Enerco rallysprint under lördagen - 70-talet åkar till start.
Enerco rallysprint hos Hofors MS när Nedre Norras FM och Finess Onotade Rallyserie går ihop, tre sträckor går dubbelt och bildar 27,5km special för dem 70-talet tävlande.
Halva startfältet bildas av Trimmat 2wd, Jonas Sandgren, Antti Johannesson, Stefan Palmér och comeback för Evelina Olofsson ge...Publicerad: 2025-06-05 18:33
Ogier och Solberg snabbast på Sardinien.
När shakedown inför Rally Italia Sardegna avverkades under eftermiddagen kom Sebastien Ogier ut från dammet som snabbaste ekipage, 0,7 sekund bakom ses Takamoto Katsuta som delade tid med Sami Pajari.
Toyota även på fjärdeplatsen där Kalle Rovanperä finns om än på delad tid med Thierry Neuville ...Publicerad: 2025-06-05 18:18
WebTV sändning live från shakedown inför Rally Italia Sardegna, start 13:00.
Klockan 13:01 drar Elfyn Evans iväg på första vändan över sträckan Olbia Cabu Abbas på 2,19km ute på Sardinien, sträckan går som shakedown där de tävlande gör sista testerna och justeringarna inför rallyt.
Första körningarna sker i VM tabellens ordning för att de tävlande ska få känna på sina för...Publicerad: 2025-06-04 20:23
Södras RS-serie kör vidare med lördagens Staffanstorps FestivalRace.
Staffanstorps FestivalRace ingår i Södras RS-DM när Arlövs MC och Lunds AC arrangerar ihop, tre specialprov på asfalt går två gånger och ger 16km special.
39 åkare i listan fördelade över åtta klasser där 14 går för Trimmat 2wd, Peter Holgersson och Tommy Andersson ur A-klassen. Hans-Daniel Stein...Publicerad: 2025-06-04 20:20
|
| |