NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© R-Sport Sweden AB.
© R-Sport Sweden AB.
R-Sport Sweden AB inleder årets stora SM satsning.
R-Sport Sweden siktar högt i SM-premiären.
PRESSRELEASE

Till helgen startar årets SM-serie i rally Dalabaserade teamet R-Sport Sweden AB kommer till start med två bilar - Jari Liiten i Junior-SM och Pontus Åhman i Otrimmat Tvåhjulsdrivet.

R-Sport Sweden AB startade upp sin verksamhet under slutet av 2017 och teamet drivs av Johnny Andersson med en vision om att driva ett professionellt rallyteam och hjälpa hårt satsande juniorer i sin karriär. Sedan teamet presenterades i oktober har man jobbat hårt för att få ihop alla pusselbitar inför den kommande säsongen.

– Tiden har gått otroligt fort sen vi började jobba med detta, och det är klart att det finns mer vi hade velat göra innan tävlingen. Men vi är bra förberedda och känslan är bra. Vi har ett bra team med bra bilar och förare, säger Johnny.

Tanken från början var att teamet skulle ställa upp i Vännäs med tre bilar, där Johnny Andersson skulle köra en Ford Fiesta R5 i den Trimmade Fyrhjulsdrivna klassen. Johnny har nu valt att stå över vintersäsongen för att fokusera på jobbet som teamchef. Johnny kommer dock ställa upp i VM-tävlingen Rally Sweden om två veckor.

– Jag väljer att stå vid sidan under vintersäsongen och sköta om teamet för att se till att allt funkar under tävlingarna. Det funkar inte att köra när man har tankarna på annat, så därför fokuserar jag på att vara teamchef nu istället och coacha fram Jari och Pontus till ett bra resultat, fortsätter Johnny.

Rally Vännäs är den första av sex tävlingar i årets mästerskap och avgörs över nio sträckor, tre på fredag och resterande sex på lördag. Båda teamets juniorer kör i likadana Peugeot 208 R2, men tävlar i två olika klasser (Junior-SM och Otrimmat 2WD) med målet att ta guld i sina respektive klasser.

– Målet är att få en bra start på SM-säsongen för båda bilarna. Vi siktar självklart på pallen, men det viktigaste är att få bilarna i mål och ta viktiga poäng, avslutar Johnny.

Jari Liiten från Hudiksvall med sin kartläsare Mikael Kjellgren kommer till start i Junior-SM Otrimmat, en klass där Jari tidigare tävlat med flera pallplatser som resultat. Med R-Sports hjälp har Jari kunnat fokusera mer på att komma bra förberedd till tävlingen, och Jari siktar på pallen.

– Känslan inför helgen är jättebra! Vi fokuserar på att komma in i bilen få många mil i kroppen. Vi siktar självklart på pallen i helgen, men det finns många duktiga segerkandidater i klassen, säger Jari.

– Vi har lagt ribban högt denna säsongen och vi ska göra allt vi kan för att nå våra mål. Och nu känner jag att jag kan fokusera bättre och R-Sport ger mig den hjälp jag behöver för att komma bra förberedd.

Pontus Åhman från Uppsala med kartläsare Filip Wernefur kommer precis som Jari köra en R2 Peugeot, med i den Otrimmade Tvåhjulsdrivna klassen. Pontus som har flera års erfarenhet av internationellt tävlande och ett SM-guld i sprint från förra säsongen har höga förväntningar på säsongsstarten.

– Jag har aldrig kört R2-bil tidigare och jag har ingen riktig koll på hur fort de andra i klassen kör, så jag vet inte riktigt vad jag ska förvänta mig. Men känslan är bra och vi ska köra så fort vi kan, säger Pontus.

– Vårt mål är att försöka vinna de två vintertävlingarna. Jag känner att jag är stark på vintern, så vi siktar på segern och att få med oss en bra känsla i bilen inför resten av säsongen.


» Pressrelease från R-Sport Sweden.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Enerco rallysprint:[Resultat]
Staffanstorps FestivalRace:[Resultat]
Rally Italia Sardegna:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2018-02-01 14:44






Så gick det i Staffanstorps Festivalrace, Lundgren snabbast totalt.
Staffanstorps Festivalrace med Arlövs MC och Lunds AC som arrangör innebar de tre proven St: Eriks, Betongstationen och Återvinningen på 8,2km som kördes två gånger.
Lunds Jörgen Lundgren i Mitsubishi Lancer EVO9 var snabbast från start och höll täten totalt av rallyt, till mål 9,6 sekunder före kl...

Publicerad: 2025-06-07 18:08


Ogier pressas av Tänak inför avslutningen i Rally Italia Sardegna - Solberg snabbast för dagen.
© Toyota Gazoo Racing.Lördagens 12 mil avverkade i Rally Italia Sardegna - två ekipage i täten gör upp om segern. Ott Tänak som enda hopp kvar för Hyundai sätter hårt tryck på ledande Sebastien Ogier - men fransmannen kontrar. Estländaren åker fort och på avslutningen och var tio sekunder före nästa bil - men till sträck...

Publicerad: 2025-06-07 17:21


Malm i 2wd Fiesta snabbast totalt i Enerco Rallysprint.
© emotorsport.seEnerco Rallysprint avverkade tre sträckor dubbelt under lördagen med 75 startande ekipage, 63 tog sig runt dagen och snabbast totalt ses SMK Salas Sebastian Malm i tvåhjulsdriven Ford Fiesta.

16:02 minut krävdes att avverka rallyt för Malm, 5,6 sekunder mer behövde 4wd vinnaren Pontus Florin, en ...

Publicerad: 2025-06-07 17:09


Ogier håller greppet, Solberg avancerar i Rally Italia Sardegna.
© Toyota Gazoo Racing.Halva lördagen avverkad i Rally Italia Sardegna, tre sträckor på sex mil körda och till service går Sebastien Ogier som fortsatt ledare, på dagens andra sträcka fick han en framräknad tid då han kört i dammet bakom Adrien Fourmaux som punkterade, stannade och bytte och låg framför sin landsman.

<...

Publicerad: 2025-06-07 14:48


Bilsport Rally Cup laddar för 2026, Svedala, Trelleborg & Tjust klara för deltävlingar.
© emotorsport.seBilsport Rally Cup som kör sin 25:e säsong har kommit nära halvtid, med Rally Anderslöv och Badhotelletrallyt avverkade är det nu sommaruppehåll innan Klappjakten, Rally Vetlanda och Novemberskölden avslutar säsongen under hösten.

I uppehållet börjar cupen formas för 2026 års upplaga, redan nu är...

Publicerad: 2025-06-06 20:48


Enerco Rallysprint, Staffanstorps FestivalRace & Rally Italia Sardegna att följa under lördagen.
© emotorsport.seLördagsrally med Enerco Rallysprint hos Hofors MS, med sträckor som Malmjärn, Östansjö och Kratte Masugn ska det köras rally för de 76 startande under lördagen. På plats tävlas det om poäng i Nedre Norras FM och Finess Onotade Rallyserie.

Arlövs MC och Lunds AC står för Staffanstorps FestivalRace...

Publicerad: 2025-06-06 20:34


Ogier ledare efter Nevuilles miss - Solberg snabb i Rally2.
© Toyota Gazoo Racing.Även eftermiddagen i Rally Italia Sardegna kastade om resultaten, in på andra loopen gick Adrien Fourmaux som ledare 2,9 sekunder före Thierry Neuville, 8,1 sekund före Sebastien Ogier och som fyra Ott Tänak.

Ledande Neuville körde bort ett hjul.
Neuville gick upp som ledare efter att ss4...

Publicerad: 2025-06-06 18:47


Forumaux toppar efter ss3 i WRC Rally Italia Sardegna.
© Hyundai Motorsport.Stökig förmiddag i Rally Italia Sardegna, ut efter halva fredagens etapp, tre sträckor och sex mil kommer Adrien Fourmaux först ur dammet. Fransmannen för Hyundai har 2,9 sekunder till teamkollegan Thierry Neuville.

Sebastien Ogier bäst för Toyota som trea, 5,2 sekunder framåt och 0,9 sekunder ba...

Publicerad: 2025-06-06 13:40


300 ekipage anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten!
© emotorsport.seDen 19:e juni, dagen före Midsommar stänger anmälan för sommarens Sörmländska rallyhöjdpunkt - Midnattssolsrallyt i kombination med Slottssprinten helgen 11-12:e juli. Trycket på anmälan från start var högt, men hur ser då läget ut nu?

För Midnattssolsrallyt finns 120 platser för historiskt rally...

Publicerad: 2025-06-06 10:35


Följ första dagen i Rally Italia Sardegna, 12 mil på 6 sträckor!
© Toyota Gazoo Racing.Fredagen blir en dammig historia på Sardinien när Rally Italia Sardegna inleds, sträckan Arzachena på 14km inleder dagen, följs av Berchidda på 18km och avslutar förmiddagens loop med närmare 28km långa Sa Conchedda.

Etappen startar klockan 9 med den första sträckan, tillbaka efter sex mil är man...

Publicerad: 2025-06-05 18:39


Tidigare nyheter:
Hofors MS med Enerco rallysprint under lördagen - 70-talet åkar till start.
Ogier och Solberg snabbast på Sardinien.
WebTV sändning live från shakedown inför Rally Italia Sardegna, start 13:00.
Södras RS-serie kör vidare med lördagens Staffanstorps FestivalRace.
Loeb kör Alpine A110 Rallye GT i helgens Rallye du Chablais.
Solberg söker mer erfarenhet på Sardinien.
Stort intresse för SM Veckans Rallysprint i Norrköping, Hallberg i Polo R5.
Imorgon shakedown inför Rally Italia Sardegna, följ med WebTV & Resultat.
Sju mil special i Drive VXO-Sprinten - asfalt och avslut i mörker väntar!
Inför WRC Rally Italia Sardegna - Startfält, Tidsplan, TV-tablå och länkar.
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Rally SM.
Calle Carlberg utvald av Peugeot Sport att tävla i Kanadensiska Rally Baie Des Chaleurs.
Sju svenska rallyekipage till ERC Rally Poland - totalt 70 bilar.
Stort intresse för Borås Bil Rallysprint.
TV-tablå för WRC Rally Italia Sardegna.
Svenskt till kommande Amerikanska Southern Ohio Forest Rally.
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
Däckmästerskapet i ERC-serien efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Pirelli närmar sig ledande Michelin.
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - fredag.
Läget i Rally SM tabellerna efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Rally Poland 13-15/06


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
Rally Italia Sardegna 05-08/06


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 02/08




Foto:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, torsdag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - SM.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.