|
 Ryssland för Joge och Peugeot. PRESSRELEASE
Nu är det klart - det svenska Peugeot-teamet med Jimmy Joge och Mattias Andersson kommer att köra IRC-tävlingen Rally Russia den 13-14 juli. Redan på söndag ger man sig iväg till tävlingen, som är årets tredje deltävling i IRC, International Rally Series.
- Det var oklart in i det sista, efter branden i Sandviken. Men Mattias Aronsson och övriga i teamet har gjort en fantastisk insats och vår Peugeot 207 Super 2000 kommer att vara i nyskick när vi ger oss iväg, berättar en lätt stressad Gert Blomquist, teamchef för Peugeots svenska tävlingsteam.
IRC är en ny, internationell tävlingsserie där alla WRC-bilar - de som körs i VM - är portförbjudna. I stället handlar det om de nya Super 2000-bilar som tävlar tillsammans med N4-bilar, dvs de bilar som i SM kallas ²Otrimmat 4WD² och 2-hjulsdrivna Grupp A-bilar.
Meningen var att det svenska Peugeot teamet skulle ha debuterat redan i förra deltävlingen, asfalttävlingen Rally Ypres i Belgien i slutet av juni. Men tiden räckte inte till utan man valde SM i Sandviken för att testa den nya S2000-bilen på grus för första gången:
- Nu blev det inte mycket åka av. Men det lilla vi hann med kändes bra, mycket bra, kommenterar Jimmy Joge. Som har en stressig helg framför sig:
- Ja, det kan man ju säga. Jag ska gifta mig nu på lördag (7 juli) och har fått lite ledigt - jag kommer att flyga över till Helsingfors på måndag morgon, där jag ansluter till de övriga i det sammanlagt 14 personer stora teamet.
Rally Russia inleds med ceremoniell start i centrala S:t Petersburg på torsdag kväll den 12 juli. Men tävlingscentrum ligger inte i S:t Petersburg utan i Viborg, inte långt från finska gränsen. Tävlingen består av 11 specialsträckor och totalt 15 tävlingsmil utmed en 55 mil lång bansträckning. Fredagsetappen är den längsta med sju sträckor. Samtliga sträckor körs på grus:
- Det blir spännande eftersom allt är nytt. Men vi tränar och skriver noter tisdag - onsdag innan start och då bör det mesta klarna, säger Jimmy. Som hört de finska förarna berätta att vägtypen liknar de vägar som används i Rally Finland. Dvs det mesta handlar om hårda, snabba grusvägar.
- Men ingen vet så noga. Vilket inte är så konstigt - Rally Russia lär vara den första internationella mästerskapstävlingen i Ryssland sedan 1914...
Sammanlagt startar närmare 90 team varav 43 är anmälda till IRC. Övriga deltagare startar i den ryska mästerskapsdeltävling, som ingår i Rally Russia.
Bilparken är imponerande med sammanlagt ett 30-tal 4-hjulsdrivna Super 2000 och N4-bilar. Också antalet 2-hjulsdrivna Grupp A-bilar är stort. 25 bilar ingår i de ryska, nationella klasserna.
IRC-serien toppas efter tre deltävlingar av Andrea Navarra från Italien i en Abarth (Fiat) före spanjoren Enrigue Garcia Ojeda i en likadan Peugeot som Jimmy och Mattias kör. På sjunde plats ligger en av favoriterna - finske Anton Alén som tävlar för Abarth-stallet.
Samtliga går ut före Jimmy, som har fått startnummer 19.
Tävlingarna i IRC sänds i TV via Eurosport, som är en av seriens sponsorer.
» Pressrelease från Peugeot Sport Sverige.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2007-07-06 18:00
|
|
Malm i 2wd Fiesta snabbast totalt i Enerco Rallysprint.
Enerco Rallysprint avverkade tre sträckor dubbelt under lördagen med 75 startande ekipage, 63 tog sig runt dagen och snabbast totalt ses SMK Salas Sebastian Malm i tvåhjulsdriven Ford Fiesta.
16:02 minut krävdes att avverka rallyt för Malm, 5,6 sekunder mer behövde 4wd vinnaren Pontus Florin, en ...Publicerad: 2025-06-07 17:09
Ogier håller greppet, Solberg avancerar i Rally Italia Sardegna.
Halva lördagen avverkad i Rally Italia Sardegna, tre sträckor på sex mil körda och till service går Sebastien Ogier som fortsatt ledare, på dagens andra sträcka fick han en framräknad tid då han kört i dammet bakom Adrien Fourmaux som punkterade, stannade och bytte och låg framför sin landsman.
<...Publicerad: 2025-06-07 14:48
Bilsport Rally Cup laddar för 2026, Svedala, Trelleborg & Tjust klara för deltävlingar.
Bilsport Rally Cup som kör sin 25:e säsong har kommit nära halvtid, med Rally Anderslöv och Badhotelletrallyt avverkade är det nu sommaruppehåll innan Klappjakten, Rally Vetlanda och Novemberskölden avslutar säsongen under hösten.
I uppehållet börjar cupen formas för 2026 års upplaga, redan nu är...Publicerad: 2025-06-06 20:48
Enerco Rallysprint, Staffanstorps FestivalRace & Rally Italia Sardegna att följa under lördagen.
Lördagsrally med Enerco Rallysprint hos Hofors MS, med sträckor som Malmjärn, Östansjö och Kratte Masugn ska det köras rally för de 76 startande under lördagen. På plats tävlas det om poäng i Nedre Norras FM och Finess Onotade Rallyserie.
Arlövs MC och Lunds AC står för Staffanstorps FestivalRace...Publicerad: 2025-06-06 20:34
Ogier ledare efter Nevuilles miss - Solberg snabb i Rally2.
Även eftermiddagen i Rally Italia Sardegna kastade om resultaten, in på andra loopen gick Adrien Fourmaux som ledare 2,9 sekunder före Thierry Neuville, 8,1 sekund före Sebastien Ogier och som fyra Ott Tänak.
Ledande Neuville körde bort ett hjul.
Neuville gick upp som ledare efter att ss4...Publicerad: 2025-06-06 18:47
Forumaux toppar efter ss3 i WRC Rally Italia Sardegna.
Stökig förmiddag i Rally Italia Sardegna, ut efter halva fredagens etapp, tre sträckor och sex mil kommer Adrien Fourmaux först ur dammet. Fransmannen för Hyundai har 2,9 sekunder till teamkollegan Thierry Neuville.
Sebastien Ogier bäst för Toyota som trea, 5,2 sekunder framåt och 0,9 sekunder ba...Publicerad: 2025-06-06 13:40
300 ekipage anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten!
Den 19:e juni, dagen före Midsommar stänger anmälan för sommarens Sörmländska rallyhöjdpunkt - Midnattssolsrallyt i kombination med Slottssprinten helgen 11-12:e juli. Trycket på anmälan från start var högt, men hur ser då läget ut nu?
För Midnattssolsrallyt finns 120 platser för historiskt rally...Publicerad: 2025-06-06 10:35
Följ första dagen i Rally Italia Sardegna, 12 mil på 6 sträckor!
Fredagen blir en dammig historia på Sardinien när Rally Italia Sardegna inleds, sträckan Arzachena på 14km inleder dagen, följs av Berchidda på 18km och avslutar förmiddagens loop med närmare 28km långa Sa Conchedda.
Etappen startar klockan 9 med den första sträckan, tillbaka efter sex mil är man...Publicerad: 2025-06-05 18:39
Hofors MS med Enerco rallysprint under lördagen - 70-talet åkar till start.
Enerco rallysprint hos Hofors MS när Nedre Norras FM och Finess Onotade Rallyserie går ihop, tre sträckor går dubbelt och bildar 27,5km special för dem 70-talet tävlande.
Halva startfältet bildas av Trimmat 2wd, Jonas Sandgren, Antti Johannesson, Stefan Palmér och comeback för Evelina Olofsson ge...Publicerad: 2025-06-05 18:33
Ogier och Solberg snabbast på Sardinien.
När shakedown inför Rally Italia Sardegna avverkades under eftermiddagen kom Sebastien Ogier ut från dammet som snabbaste ekipage, 0,7 sekund bakom ses Takamoto Katsuta som delade tid med Sami Pajari.
Toyota även på fjärdeplatsen där Kalle Rovanperä finns om än på delad tid med Thierry Neuville ...Publicerad: 2025-06-05 18:18
|
| |