|
 Elektrikerna Marknadsnatta avslutar Svenska RallyCupen 2017. PRESSRELEASE
Det vankas stor final för Svenska RallyCupen som nu avslutar sin sjätte raka säsong, tävlingen Elektrikerna Marknadsnatta har basen i Skänninge där Västra Östergötlands Motorklubb huserar. Ett 190-tal tävlande ska köra sex specialsträckor under lördagen - det är inför finalen öppet om utgången i flera av Svenska RallyCupens åtta klasser!
Närmare 30 bilar gör upp för den fyrhjulsdrivna klassen, två storfavoriter är Patrik Åkerman och Tobias Johansson - endast tre poäng skiljer dem båda i tabellen inför finalen - i stort sett handlar det om först i mål tar cupsegern! Joakim Längberg och Roland Eliasson är andra som ligger högt i tabellen, lägg där till snabba förare som Jimmy Olsson och östgöten Jari Saarinen med sex tidigare segrar i tävlingen genom åren, nu debuterar han med Citroen Ds3 R5. Ett annat välkänt namn i klassen är Harry Joki som bytt appendix K mot en Mitsubishi. Leif Nordh är bäst av B/C-förarna i tabellen.
När det kommer till Trimmat 2wd ses 80 deltagare fördelade över tre klasser, 30-talet bilar i såväl A- som B-förarklasserna. Bland A-förarna finns redan klare mästaren Fredrik Eriksson som kör utan press. Tätare mellan Emil Karlsson och Tomas Pettersson som skiljs åt av tre poäng - den sistnämnde har bytt sin Ford Escort MK2 mot en BMW Compact. Alltid snabbe Eric Johansson kan även han blanda sig i striden om såväl tävling som cup! Vid sidan om för tävlingen finns namn som Stefan Alenmalm, Daniel Wall samt SM åkarna Pontus Jakobsson och Daniel Röjsel.
Albin Nordh gäller som favorit i B-klassen, efter avåkningen senast står Erik Wigren över start, istället är det Albin som går för segern som tabelledare. Trea för klassen och med chans på avancemang finns Rasmus Lundh, i klassen finns också namn som Jimmy Ekström och Tommy Eliasson.
De klart snabbaste c-förarna för året har varit Hampus Jakobsson och Lars Arvidsson, nu fortsätter de kampen om segern i Marknadsnatta.
Arne Bäckström är klar mästare i Appendix K, Gunnar Asplund i en äldre Volvo Amazon är tvåa och jagas av Mats Lindwall. Han vann premiären storstilat och är nu tillbaka, det handlar om Värmlänningen Arne Rådström som är tillbaka i tävlandet med Volvo 240. På plats också Tom Thomasson och långväga tillreste Peter Engström i en Ford Escort RS1800 som härstammar från Jari-Matti Latvala.
Närmare 50-talet bilar till grupp F/N och VOC, i A/B klassen gör Junior SM vinnaren Elias Lundberg start, han har tidigare år tillhört toppen av cupen och testar nu åter på motståndet i en Volvo. De som gör upp om medaljerna är andra ynglingar som Lukas Kindgren, Andreas Hultström och Isac Nordström - de har alla radat upp fina prestationer under året.
Ett 20-tal c-förarna med en lång rad segeraspiranter, för många är det här sista tävlingen med c-licens. David Dannevall, Mathias Savela och Henrik Johansson är de tre som gör upp om medaljerna för cupen.
Grupp E med två klasser, för A/B klassen med fem ekipage ut på banan ses Linus Isaksson tvåa i tabellen, som fyra Andreas Rosén. I tabellen går man ihop med c-förare där Alexander Broberg toppar före tidigare nämnde Isaksson - det är de två som gör upp om guldet. Martin Åberg ses som trea med marginal både framåt och bakåt.
Sist i listan Ungdomsrally där fem ekipage finns till start, tävlat flitigt och skruvat upp ett högt tempo har Joakim Ellner Landberg gjort, han möter cuptvåan Adrian Ring men också Alexander Fogdeby, Kevin Karlsson och Melvin Bengtsson i klassen.
Så körs Svenska RallyCupen 2017:
» 13/05-17: Rally Biltema. Karlstad.
» 03/06-17: Heda Gästabudstrofén. Nyköping.
» 08/07-17: Slottssprinten. Katrineholm.
» 05/08-17: Kullingstrofen. Herrljunga.
» 26/08-17: Gruvrundan. Åtvidaberg.
» 23/09-17: Badhotelletrallyt. Tranås.
» 28/10-17: Elektrikerna / Marknadsnatta. Skänninge.
Partners 2017:
Ford Sverige, Öhlins Auto Norden, Mocomp/MRF/Kumho, Tractive, PPE/Yokohama, Air Archway och Noteriet!
Följ Svenska RallyCupen:
Officiell hemsida: http://www.svenskarallycupen.se
Facebook: https://www.facebook.com/SvenskaRallycupen
Instagram: https://www.instagram.com/SvenskaRallycupen
» Pressrelease från Svenska RallyCupen.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2017-10-25 11:55
|
|
Så gick det i Staffanstorps Festivalrace, Lundgren snabbast totalt. Staffanstorps Festivalrace med Arlövs MC och Lunds AC som arrangör innebar de tre proven St: Eriks, Betongstationen och Återvinningen på 8,2km som kördes två gånger.
Lunds Jörgen Lundgren i Mitsubishi Lancer EVO9 var snabbast från start och höll täten totalt av rallyt, till mål 9,6 sekunder före kl...Publicerad: 2025-06-07 18:08
Ogier pressas av Tänak inför avslutningen i Rally Italia Sardegna - Solberg snabbast för dagen.
Lördagens 12 mil avverkade i Rally Italia Sardegna - två ekipage i täten gör upp om segern. Ott Tänak som enda hopp kvar för Hyundai sätter hårt tryck på ledande Sebastien Ogier - men fransmannen kontrar. Estländaren åker fort och på avslutningen och var tio sekunder före nästa bil - men till sträck...Publicerad: 2025-06-07 17:21
Malm i 2wd Fiesta snabbast totalt i Enerco Rallysprint.
Enerco Rallysprint avverkade tre sträckor dubbelt under lördagen med 75 startande ekipage, 63 tog sig runt dagen och snabbast totalt ses SMK Salas Sebastian Malm i tvåhjulsdriven Ford Fiesta.
16:02 minut krävdes att avverka rallyt för Malm, 5,6 sekunder mer behövde 4wd vinnaren Pontus Florin, en ...Publicerad: 2025-06-07 17:09
Ogier håller greppet, Solberg avancerar i Rally Italia Sardegna.
Halva lördagen avverkad i Rally Italia Sardegna, tre sträckor på sex mil körda och till service går Sebastien Ogier som fortsatt ledare, på dagens andra sträcka fick han en framräknad tid då han kört i dammet bakom Adrien Fourmaux som punkterade, stannade och bytte och låg framför sin landsman.
<...Publicerad: 2025-06-07 14:48
Bilsport Rally Cup laddar för 2026, Svedala, Trelleborg & Tjust klara för deltävlingar.
Bilsport Rally Cup som kör sin 25:e säsong har kommit nära halvtid, med Rally Anderslöv och Badhotelletrallyt avverkade är det nu sommaruppehåll innan Klappjakten, Rally Vetlanda och Novemberskölden avslutar säsongen under hösten.
I uppehållet börjar cupen formas för 2026 års upplaga, redan nu är...Publicerad: 2025-06-06 20:48
Enerco Rallysprint, Staffanstorps FestivalRace & Rally Italia Sardegna att följa under lördagen.
Lördagsrally med Enerco Rallysprint hos Hofors MS, med sträckor som Malmjärn, Östansjö och Kratte Masugn ska det köras rally för de 76 startande under lördagen. På plats tävlas det om poäng i Nedre Norras FM och Finess Onotade Rallyserie.
Arlövs MC och Lunds AC står för Staffanstorps FestivalRace...Publicerad: 2025-06-06 20:34
Ogier ledare efter Nevuilles miss - Solberg snabb i Rally2.
Även eftermiddagen i Rally Italia Sardegna kastade om resultaten, in på andra loopen gick Adrien Fourmaux som ledare 2,9 sekunder före Thierry Neuville, 8,1 sekund före Sebastien Ogier och som fyra Ott Tänak.
Ledande Neuville körde bort ett hjul.
Neuville gick upp som ledare efter att ss4...Publicerad: 2025-06-06 18:47
Forumaux toppar efter ss3 i WRC Rally Italia Sardegna.
Stökig förmiddag i Rally Italia Sardegna, ut efter halva fredagens etapp, tre sträckor och sex mil kommer Adrien Fourmaux först ur dammet. Fransmannen för Hyundai har 2,9 sekunder till teamkollegan Thierry Neuville.
Sebastien Ogier bäst för Toyota som trea, 5,2 sekunder framåt och 0,9 sekunder ba...Publicerad: 2025-06-06 13:40
300 ekipage anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten!
Den 19:e juni, dagen före Midsommar stänger anmälan för sommarens Sörmländska rallyhöjdpunkt - Midnattssolsrallyt i kombination med Slottssprinten helgen 11-12:e juli. Trycket på anmälan från start var högt, men hur ser då läget ut nu?
För Midnattssolsrallyt finns 120 platser för historiskt rally...Publicerad: 2025-06-06 10:35
Följ första dagen i Rally Italia Sardegna, 12 mil på 6 sträckor!
Fredagen blir en dammig historia på Sardinien när Rally Italia Sardegna inleds, sträckan Arzachena på 14km inleder dagen, följs av Berchidda på 18km och avslutar förmiddagens loop med närmare 28km långa Sa Conchedda.
Etappen startar klockan 9 med den första sträckan, tillbaka efter sex mil är man...Publicerad: 2025-06-05 18:39
|
| |