|
  Åhlin drog slutligen längsta strået och knep viktiga poäng i Ypres Rally. PRESSRELEASE
Åhlin drog till slut det längsta strået och knep viktiga poäng i Ypres Rally
Fredrik Åhlin och Torstein Eriksen öppnade starkt på den inledande kvalsträckan och var femma totalt, samt snabbaste ekipage i Brittiska Rallymästerskapet.
Fredrik och Torstein inledde rallyt bra och var tidigt med i toppen i sin Skoda Fabia. Efter att rallyts totalledare Thierry Neuville åkt av vägen på SS7 efter att ha tappat greppet i en kurva med oväntat grus så låg Fredrik på en 7:e plats totalt inför dagens sista sträcka.
”Vi var mer än nöjda men även vi fick smaka på samma öde som Neuville, och här finns inga avåkningszoner utan dikena är djupa. Det gick absolut inte fort men självklart var farten för hög när vi kom ut på gruset och kanade ner i diket och slog sönder ett styrstag och stötdämparen” berättar en besviken Fredrik.
CA1 Sport gjorde ett fantastiskt arbete under natten och man kunde låna in stötdämpare från ett annat team vilket möjliggjorde en omstart till rallyts andra etapp.
”Vi visste att detta skulle bli en chansning då vi genom de 10 minuternas tillägg rasade ner till en 74:e plats totalt och till en 13:e plats i vår klass. Första sträckorna körde vi utan styrservo och vinglade mest över hela vägen, men återigen gjorde teamet en kanoninsats på bilen och sedan började jakten” säger Fredrik.
Fredrik och Torstein hittade tillbaka till sin snabba rytm ute på de svårkörda, snabba, och på sina ställen hala avsnitt. Plockade sekunder och placeringar och inför de tre avslutande sträckorna av rallyts totalt 26 mil låg duon på en åttonde plats i klassen.
”Vi satsade på att köra upp oss till en 6:e plats, och hade faktiskt 5:e platsen när vi startade på sista sträckan” berättar Fredrik.
Här ville ödet annat igen och en punktering gjorde att man förlorade nästan 1,5 minut, men lyckades ändå köra hem en sjätteplats i mästerskapet och plocka viktiga poäng.
”Vi kan inte annat än att vara nöjda, 26 mil i expressfart med ett missöde som kunnat kostat oss en nollpoängare. Nu ligger vi ändå tvåa totalt i BRC och nu blickar vi framåt & uppåt samt tar med oss att vi hänger med bra på asfalten” avslutar Fredrik.
Nästa deltävling är Nicky Grist Stages om två veckor, då körs en dag på grus och andra etappen väntar asfalt igen.
» Pressrelease från Fredrik Åhlin.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2017-06-26 16:27:45
|
|
GK Door Team Sweden laddar för Rally Kilingen – och välkomnar en ny förare till teamet!
Vi hälsar Pontus Tidemand varmt välkommen till GK Door Team Sweden! Pontus kommer att köra en av teamets två Toyota Yaris i Rally Kilingen. Det blir första gången bakom ratten i en Yaris för Tidemand, som har stor erfarenhet från Rally2- och R5-bilar, även om det varit ett längre uppehåll från tävla...Publicerad: 2026-06-24 19:48:17
Shakedown inför EKO Acropolis Rally Greece, häng med torsdag 8:01.
Torsdag morgon med start 8:01 Svensk tid startar Elfyn Evans som första bil på sträckan Loutraki, den mäter 3,34km. Första varvet går i VM tabellens ordning vilket ger fem Toyota först ut på vägen innan två Hyundai tar plats.
Följ morgonens shakedown, sträcktiderna går att följa hela förmiddagen ...Publicerad: 2026-06-24 19:22:46
Stieg Ekströms minne, med insamling till Nyckelfonden och den lokala medicinska forskningen i Örebro län.
Den 9 augusti är det rallydags igen, för sjätte året i rad ordnar Morgan Sörensson rallysprinten Stieg Ekströms minne, med insamling till Nyckelfonden och den lokala medicinska forskningen i Örebro län.
Förra året nominerade Nyckelfonden Morgan Sörensson till årets eldsjäl inom svensk rallysport....Publicerad: 2026-06-24 17:30:39
12 åkare i Söndagens centrala Surasprint. MSK Hammaren arrangerar Surasprinten i just Surahammars centrum på söndagen, det blir närmare 3km special och en sträcka går fyra gånger.
Tolv tävlande ses i listan i två klasser, otrimmat med Dan Jurå som A-förare mot Joacim Jansson, Katrina Henrysson och Mikael Öberg på C-licens.
Åtta åkare ...Publicerad: 2026-06-24 16:05:39
Grekisk hetta väntar Mille Johansson i Acropolisrallyt.
Efter ett par veckors uppehåll är rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm i helgen tillbaka bakom ratten när han och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika gör årets femte WRC2-start. Denna gång i Akropolisrallyt i Grekland.
Mille och Johan kombinerar i år starter med fabriksteamet M-Sport ...Publicerad: 2026-06-24 14:42:32
Tävlingshelg för Svenska Sprintserien under Eriksnäsbosprinten.
Svenska Sprintserien tävlar flitigt, nu dags för ny tävlingshelg och då Eriksnäsbosprinten hos Bollnäs MK. Tävling i dagarna två precis som övrigt i serien, tre varv på banan per åk gäller, träningsåk följt av två tävlingsåk per dag. Totalt 75 ekipage varav 41 tävlar i de fyra rallyklasserna.
Stö...Publicerad: 2026-06-24 11:02:08
Toyotas drömfemma redo för andra halvlek i WRC.
Det har funnits många klassiska drömfemmor i idrottshistorien. Men få har varit så dominerande som Toyotas uppställning i rally-VM. Elfyn Evans, Takamoto Katsuta, Oliver Solberg, Sami Pajari och Sebastien Ogier.
Toyotas drömfemma är på platserna ett till fem i rally-VM inför andra halvan av säsonge...Publicerad: 2026-06-24 10:25:13
Radio & TV-tablå för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Torsdag eftermiddag öppnar anmälan och rekognoseringen startar inför Thoréns i Kil Rally Killingen där Kils MK Bil arrangerar. Det är veckoslutets Rally SM deltävling och rallysprint i SM Veckan. Fredag vid lunchtid startar rallyt med tre sträckor dubbelt, kända sträckor från klubbens tävlingar. Str...Publicerad: 2026-06-24 08:50:57
Två säsonger med Rally2+ ska rädda WRC27 projektet, reglerna satta.
WRC-serien står och gungar, redan inför Rallye Monte Carlo trodde sig FIA ha en promotor klar för de kommande åren, men fortfarande finns inget officiellt besked - årets säsong har passerat halvtid och ett nytt reglementet träder i kraft vid nyår - ett reglemente som hittills inte lockat något störr...Publicerad: 2026-06-23 22:26:55
Skilling 500 bjöd på härlig deltävling i årets Sverigeserie.
Skillingaryds MK brukar alltid bjuda på superfina tävlingar. Årets upplaga av Skilling 500 var absolut inget undantag. Och som det fajtades i skogarna utanför Värnamo. Emil Karlsson med Tom Törngren vid sin sida tog en ny imponerande seger i VOC Autoexperten Rallys Elitklass A/B. I VOC Autoexperten ...Publicerad: 2026-06-23 17:16:36
|
| |