NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Rally Live gör rallydebut i Falköping.
PRESSRELEASE

Efter att ha bevakat och sänt rallyradio från över 50 tävlingar runt om i Sverige de senaste åren är det nu äntligen dags för Rally Lives Per Johansson och Sebastian Bourghardt att själva få kliva in i rallybilen och köra en tävling, när de nu på måndag första maj kör Lill-Jumbon i Falköping.
- Det ska bli fantastiskt roligt att få åka rallybil igen, säger Sebastian som kommer agera kartläsare åt Per under tävlingen.
- Vi är ute och sänder så mycket radio och tv från tävlingar att man inte hinner tävla själv, så det är helt fantastiskt att vi fått denna möjligheten att tävla i Falköping.

Det är tack vare engagerade lyssnare som starten blivit möjlig. Jonas Sandgren från Falköping som är en dedikerad lyssnare som när han själv inte tävlat slaviskt följer rallyradion vill tacka Rally Live för sittengagemang, och lånar därför ut sin tävlingsbil till Per och Sebastian.
- Jonas är en riktig eldsjäl som uppskattar det jobb vi lägger ner, det är otroligt att han vill låna ut sin bil till oss för att vi ska få en rolig dag i skogen. Vi är oerhört tacksamma för denna möjligheten, fortsätter Sebastian.

Även om det blivit sparsamt med tävlande de senaste åren för Per och Sebastian, som i år kommer sända radio från en bit över 20 tävlingar, så har de tävlat en hel del tidigare. Per var en av de snabbaste förarna i Volvo Original i slutet på 90-talet. Och Sebastian har åkt mycket som kartläsare, bland annat med SM-föraren Kristian Johansson. Men killarna är ödmjuka inför uppgiften.
- Vi är enbart här för att ha roligt, vi har aldrig åkt i bilen tidigare och tänker lämna tillbaka den i befintligt skick. Men visst hade det vart kul att vara före någon av de andra förarna på någon sträcka, avslutar Sebastian.

Tävlingen Lill-Jumbon körs på Falköpings Motorstadion över tre sträckor och Per och Sebastian tävlar i klassen A-förare 2WD med en Volvo 940. Hela tävlingen kommer direktsändas med bild via SBFplay.se både utifrån och inifrån bilen med intervjuer och analyser från killarna under dagen.


» Pressrelease från Rally Live.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Rally Due Valli:[Resultat][Shakedown][Karta]
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - SM:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][WebTV][Anslagstavla]
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][Rallyradio][WebTV][Info][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2017-04-30 10:28






Brynildsen toppar Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Reiersen jagar.
© emotorsport.seFörsta långa dagen av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia är över, efter torsdagen torra vägar möttes de tävlande av regn och andra förutsättningar - en spännande uppgift menade flera.
Isak Reiersen trivdes och gick till topp, blev från ss4 omåkt av Eyvind Brynildsen som höll greppet in till kvällen...

Publicerad: 2025-05-30 20:29


Rådström, Karlström, Flodin och Olofsson i SM ledning efter fredagen i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
© emotorsport.seSM-ekipagen imponerade och svarade för starka tider under den första fulla dagen av Royal Rally, starkt jämförbara med EM-elitens. Dessutom bjöds det på rejäl show när SM entrade Colins och det legendariska hoppet.

I Internationella 4WD fortsatte Dennis Rådström och Sunniva Rudi att visa mästarkl...

Publicerad: 2025-05-30 20:28


Gårdsjö och Colins avslutar lördagen i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
© emotorsport.seEfter förmiddagens fyra sträckor och efterföljande service börjar en ny omgång, först mot 11,4km långa Gårdsjö vid 13:54 och knappt timman senare på legendariska Colins på knappt en mil.
Efter ett kortare stopp går ekipagen åter mot sträckorna, 15:51 Gårdsjö och timman senare Colins. 18:50 ges publ...

Publicerad: 2025-05-29 21:16


Majsprinten på Ekebybanan på lördag.
© emotorsport.seMitt under brinnande EM-fight i de Värmländska skogarna kör Eskilstuna MK Majsprinten som deltävling i egna Eskilstuna Sprintcupen. En rallyspecial utan noter där en cirka 2km lång sträcka som körs 3 gånger.
Närmare 100 startande för rallyt, ut för Ungdomsrally går Simon Lindfors, Stina Mossberg oc...

Publicerad: 2025-05-29 21:14


Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Grönlund och Värmskog först ut på morgonen.
© emotorsport.seFredag morgon, redan 06:45 ses ekipagen få service och på drygt en timma har de sedan begett sig ut mot närmare milen långa Grönlund och i snabb takt också 14,5km långa och spektakulära Värmskogs-sträckan - en klassisk rallysträcka som gått i både Rally SM och Midnattssolsrallyt på senare år.
Knapp...

Publicerad: 2025-05-29 21:12


Rådström snabbast av alla när SM-delen av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia inledde.
© emotorsport.seDennis Rådström och Sunniva Rudi var inte bara snabbast genom ss1 i Rally SM delen av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, de satte också snabbaste tid även av EM åkarna på Bråtebäcken, den 3km inledande sträckan. Rådström visar tempot i SM-däcken mot EM med fria märken.

1,6 sekund bakom ligger Ka...

Publicerad: 2025-05-29 21:05


Allen snabbast på kval, Temepestini vassast på ss1 i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
© emotorsport.seFörsta sträckan avverkad i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, på kvalet satte britten Philip Allen överraskande snabbaste tid, påslaget och attacken var det inget fel på där bakändan gick före in i svängarna.

Genom första sträckan blev det bara en 14:e tid för Allen, där satte istället Simone Te...

Publicerad: 2025-05-29 21:03


Start och Bråtebäcken - Bauhaus Royal Rally of Scandinavia drar igång.
© emotorsport.seTräning, kval och shakedown är över - då är det dags för rallyekipagen att putsa bilarna, kränga på overallerna och göra sig redo för officiella rallystarten. Klockan 17:00 rullar bilarna mot stora torget!

17:15 kan publiken möta de tävlande, prata och få autografer av besättningarna. 17:50 är de...

Publicerad: 2025-05-28 22:08


Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - torsdagens körning på Örnäs.
© emotorsport.seTorsdag förmiddag inleds Bauhaus Royal Rally of Scandinavia på allvar, rekognoseringen är klar och de tävlande ska nu ta tag i 6,7km långa sträckan Örnäs som tar målgång i Nilsby, välkänd snabb rallyväg som använts många gånger genom åren.

Sträckan går först som träning för Rally2 åkarna i EM ser...

Publicerad: 2025-05-28 22:03


Resultat från träning, kval och shakedown inför Royal Rally of Scandinavia.
© emotorsport.seTorsdag och helgdag - vad passar bättre än livesänt kval inför Bauhaus Royal Rally of Scandinavia? Redan klockan 11 inleds träningen för Rally2 ekipagen där 6,7km av kända Örnässträckan - start i Stubberud och mål i Nilsby. En vrålsnabb väg med snabba böjar.

Klockan 14 går kvalet igång som sätter...

Publicerad: 2025-05-28 21:57


Tidigare nyheter:
Allen snabbast på kval, Temepestini vassast på ss1 i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Start och Bråtebäcken - Bauhaus Royal Rally of Scandinavia drar igång.
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - torsdagens körning på Örnäs.
Resultat från träning, kval och shakedown inför Royal Rally of Scandinavia.
Inför, 90-talet SM åkare gör upp i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Träning, kval och shakedown inför Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Rally-SM laddar för Värmländsk rallyfest i Royal Rally.
Bilder direkt från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia!
Inför, 30-talet åkare i ERC Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - här är startfältet.
Svenska Sprintserien tävlar hos Ljusdals MS till helgen.
Mille Johansson ser fram mot Rally-EM på hemmaplan i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Rallylive sänder rallyradio hela helgen - avslutar med EM-producerad powerstage.
Heat Rally Bergslagen, huvudsponsorn ger än mer energi åt rallyt!
Fri entré till Midnattssolsrallyt tack vare Katrineholms kommun.
Hallberg i Italienska Rally Due Valli till helgen.
Jakobssons på hugget när Back SM inledde i Lima.
Vrigstad centrum för Skilling 500, sex nya sträckor på 45km.
Flodin & Bergsten rejält revanschsugna - ser fram emot fina värmlandsvägar.
Maxad Radio & TV-tablå för Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Stark insats av Tom och Andreas i Australien och Forest Rally.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 28-31/05


Rally SM:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - SM 29-31/05


Rally VM - WRC:
Rally Italia Sardegna 05-08/06


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 02/08




Foto:
Rally Uppland.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Badhotelletrallyt.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Götenerundan.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.