|
 Om en vecka startar Sydsvenska Rallycupen. PRESSRELEASE
Med Simrishamnsmixen inleds grundserien i Sydsvenska Rallycupen. De tio deltävlingarna som leder fram till finalen ger förare i alla klasser möjligheten att komma bland de främsta i den så kallade Prispottslistan baserat på placeringen i den egna bil- och förarklassen. Bonusen efter det är förstås möjligheten att placera sig så bra att man är bland de som är kvalificerade till finalen i höst. Sammanlagt skall mer än 250.000:- plus en ny bil fördelas till förarna under året. Som bonus finns också utmaningen att placera sig så bra efter vårsäsongen att en plats i Mästarmötet i slutet av juli säkras
Vi börjar med att granska de A- och B förare i Grupp E som på lördag inleder sin väg mot Mästarmöte, final och inte minst första priset i Prispottslistan, en sprillans ny Opel Karl.
I grupp E var det några år tillbaka bara tre namn att välja på när segrare skulle utses. Stefan Ottosson, Vetlanda, Erik Bergman, Skillingaryd och Thobias Svensson, Hörby delade broderligt? på segrarna i flera år. I år är det definitivt mer ovisst, minst sju namn kan vara med och slåss om segern, både bland de mer rutinerade A-förarna men också bland de nyss uppklassade B-förarna.
I genrepet i Anderslöv startade Magnus ”Sigge” Sigvardsson bäst men en rullning förstörde dagen och istället körde Jesper Larsson, Kristianstad som alltid jämnt och säkert och tog över ledningen från SS 4. Andreas Ohlsson, Kalmar, Conny Erlandsson, Oskarshamn och Gullabokompisarna Erik Ohlsson och Robin Håkansson har alla klassegrar i olika förarklasser med sig i bagaget. Sist men inte minst kanske det också är dags för Skillingaryds Keith Wennberg att ta revansch för den lite sämre säsongen 2016. Men vem är han?
- Jag är 27 år och bosatt i Skillingaryd med sambon Sandra och två katter. (Vad skall en rallyförares katter heta om inte Stig och EVO). Jobbar som lastbilschaffis och kör stycke/parti gods till Stockholm/Mälardalen. Mina intressen förutom rally är bandy och hockey. På vinterhalvåret spelar jag bandy i Waggeryds A-lag och när de gäller hockey så lever jag för Luleå hockey! Missar ingen av deras matcher under vintern! (Inte så svårt eftersom de spelar betydligt färre matcher än de bästa lagen!! Redaktörens anmärkning)
- Rallyintresset är djupt rotat i min familj. Mina kusiner har kört, min pappa åkt kartläsare med min farbror. När jag växte upp var det cykelavstånd till den kända Vattentornsvägen på Skillingaryds skjutfält. En högtidsstund varje gång för mig. Lite typiskt att det också var där jag rullade min första rallybil 2011. Skulle väl imponera på alla kompisar som stod där och tittade antar jag?
2012 köpte Keith sin nuvarande Volvo 940 Grupp E med namnet Black Pearl!!, en bil som han sedan troget tävlat med.
- Största medgång i karriären är nog segern i Grupp E i Hammarslaget 2016. Det var en riktig tuff kamp men jag lyckades vinna klassen med ynka 0,2 sekunder före Markus Jarl.
Största motgången förutom rullningen 2011 är avåkningen i Rally Blekinge 2015 där jag förlorade min andra plats i den totala Prispottslistan. Hade en tuff duell med Hampus Larsson där jag slog honom på första sträckan men sen tog han in på oss. Så på SS 4 tänkte jag utöka min ledning men istället körde vi av och krökte dämpare och länkarm. Så den andra plats vi hoppades på blev istället i stället för en andra plats så blev de en sjunde plats i prispottlistan.
Under vintern har motorn uppdaterats enligt Grupp E reglementet. Inför 2017 så är målet att bli bästa B-förare bland Grupp E åkarna men konkurrensen lär bli hård nu när Robin Håkansson och Erik Ohlsson tar klivet upp.
- Men vi ska göra allt för att hålla dessa grabbar bakom oss. Nytt för året med är att trogne kartläsaren Anton Geijersson inte kommer satsa lika hårt som innan och då kommer min lillasyster Jane att hoppa in. Så nu under våra lediga dagar tränas de noter för fullt, allt för att vi ska var fullt förbereda o samspelta till första SSRC-tävlingen, avslutar Keith Wennberg, full av förväntan inför Simrishamnsmixen!
» Pressrelease från Sydsvenska Rallycupen.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2017-03-26 19:47
|
|
Spänning utlovas i Götenerundan.
Årets upplaga av Götenerundan ser ut att bjuda på en rafflande rallytävling. I 4WD-klassen har vi sex förare till start, där favoriten David Nattsson från Falköpings MK i sin nya Hyundai i20 får hårt motstånd – främst från rutinerade Stig Andervang, MK Rimo.
I klassen Trimmat 2WD har några intres...Publicerad: 2025-05-06 20:35
Fyra Svenska ekipage, startfält, tidsplan och info inför Rally Hungary.
På fredag förmiddag inleds träning och efter lunch kvalet för Rally2 toppen inför Rally Hungary, årets andra ERC-deltävling i Ungerska Veszprem. Rallyt inleds med en kort publiksträcka på fredagens kväll.
Efter det 12 sträckor på 19 mil där tre sträckor går dubbelt under lördagen och bildar närmare...Publicerad: 2025-05-06 20:28
Veckoslutets anrika Targa Florio - Hallberg i spännande Rally4 klass.
Till helgen avgörs tredje deltävlingen i Italienska mästerskapet när Targa Florio från Palermo avgörs med 12 specialsträckor. Fredagen inleder med fyra sträckor dubbelt på 75km - lördagen fortsätter och avslutar med två sträckor dubbelt med de resterande 38km - allt på asfalt.
Svenskt i startfält...Publicerad: 2025-05-06 20:19
Missa inte anmälan till Rally Uppland, stänger på söndag!
MK Tierp med Rally Uppland är nästa deltävling för Svenska RallyCupen, rallyt körs den 24:e maj och anmälan stänger vid midnatt på söndag. Just nu 139 anmälda till rallyt men det finns gott om plats för fler på Tiern Arena.
Det väntas 57km special fördelat på sex sträckor, noterna produceras av J...Publicerad: 2025-05-06 20:16
Carlberg känner sig redo för en stor utmaning i Ungern.
Idag tisdag åker Calle Carlberg och co-driver Jørgen Eriksen till Budapest för att göra sig redo för deltävling två i Junior-EM 2025. Under onsdagen kommer man köra ett test för att prova ut de sista detaljerna på bilen.
Carlberg gjorde förra året EM-debut i Ungern och fick på en andraplats bryta...Publicerad: 2025-05-06 18:00
Stark återhämtning för Mille Johansson i Rally Adriatico.
Katrineholmsföraren Mille Johansson och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika fortsätter sin satsning i det Italienska Grusmästerskapet tillsammans med italienska MS Munaretto. I helgens Rally Adriatico tog de sin Škoda Fabia RS Rally2 på Hankook-däck till en sjätteplats totalt och en andraplats i ...Publicerad: 2025-05-06 14:42
Jonna Eson Brådhe tillbaka i Rally SM, kör Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Ganska exakt ett år har gått sen Jonna stod på startlinjen i Rally SM. I år satsar Jonna på Finska Mästerskapet tillsammans med TGS-Motorsport.
Självklart vill vi försöka åka så mycket vi kan och budgeten tillåter. Värmland och Karlstad har stor betydelse för teamet, då Jonna har sin tävlingsbil ...Publicerad: 2025-05-05 20:07
TV-tablå för helgens Rally Hungary, 4 svenska ekipage kör om ERC poäng.
På fredag startar Rally Hungary, årets andra ERC deltävling. När EM serien nu går på grus i Ungern sker det med fyra Svenska ekipage, Isak Reiersen / Stefan Gustafsson med Skoda Fabia i Rally2 klassen. För Rally3 åker Adam Grahn och Christoffer Bäck i Ford Fiesta.
I Junior ERC klassen hittar vi C...Publicerad: 2025-05-05 19:57
Varvloppet närmar sig, sträckbeskrivning och förlängd anmälan.
Den 17:e maj körs Varvloppet här hos oss i Vara MK, start & mål vid Almesåsens fritidsområde & festplats Ryda. Rally på 120km totalt varav cirka 39km SS, fördelat på 4 SS som körs 2 gånger.
Ett 70-tal tävlande och många kör också tävling i området under helgen, därför förlänger vi anmälan till s...Publicerad: 2025-05-05 19:45
Karlströms seger i Silverratten gav full pott för Oilcenter Solång Motorsport i mästerskapet.
Årets gruspremiär i Rally SM avgjordes på luriga vägar i Älmhult, och Oilcenter Solång Motorsport var på plats med sex bilar.
Karlström satte tempot.
I huvudteamet satte Filip Karlström med co-driver Jesper Samuelsson tempot direkt på lördagsmorgonen i klassen Nationella 4WD, och ledde ...Publicerad: 2025-05-05 18:22
|
| |
|
|
|