|
 58 SM-åkare till ESR. PRESSRELEASE
Svenskt mästerskap i Rally går in i sin slutspurt och lockar 58 startande till Linköping och East Sweden Rally (ESR). Tävlingen körs andra helgen i september och är årets näst sista deltävling.
De otrimmade seniorklasserna har elva ekipage till start och där är Mattias Ledin favorit tillsammans med Erik Lindqvist i tvåhjulsdrivet. Joachim Carlström/Jörgen Norman bär favorittrycket där det driver på samtliga hjul. Ledin leder inte SM, utan det gör Johan Holmberg i kraft av att han klarat sig undan tekniska bekymmer något bättre än föraren från Kopparberg. Men får bara Ledin sin Peugeot 208 att gå som den ska rår ingen på honom.
Då är det tuffare för Carlström, som har både Joakim Rydholm och Kristoffer Karlsson alltför nära sig i tabellen för att kunna känna sig säker. Dessutom räknas alla deltävlingar, varför misstag som ger nollor i protokollet snabbt blir dyrbara.
Två sådana plumpar har Jerker Axelsson i den tyngsta klassen, Trimmat 4WD. Senast i Hässleholm fick han och Mattias Andersson ge sig efter en mindre brand under bilen. Det gör att de "bara" är på bronsplats, men taggade för avancemang upp till silver där landets mest rutinerade SM-åkare Mats Jonsson är placerad.
– Vi går definitivt för totalseger i Linköping. Stämmer allt ska vi vara där, men blir det tekniska problem eller vi gör misstag finns alltid Jonsson där, säger Axelsson.
Årjängs rutinerade VM-förare P-G Andersson återvände till SM för att plocka hem guldet, och med fem raka segrar var den saken biff. Därför avstår han helgen i Linköping.
I Trimmat 2WD har Tobias Söderqvist stora möjligheter att säkra sitt andra raka guld. Marginalen är så stor att han måste misslyckas totalt både i Linköping och efterföljande Uppsala för att guldet ska glida honom ur händerna. Allt kan naturligtvis hända i materialsporten rally, men Söderqvist har så här långt varit en vinstmaskin.
Det är i JSM Otrimmat som fighten med stort F finns. Erik Telehagen satsade hårt på att nå de extra bonuspoäng som delades ut på sista sträckan i Hässleholm, den så kallade power stage. Samtidigt skulle han ta ifatt de 4,3 sekunder som Jacob Jansson ledde med, så långt. Men istället för seger blev Telehagen kvar ute i skogen.
– Nu har vi varsin nolla i protokollet, så på det sättet är det också jämt. Ska det bli guld måste vi gå för seger i Linköping, och ta den, säger Erik Telehagen.
Så mycket som 56 poäng återstår att köra om, och inför den sjunde deltävlingen leder Jacob Jansson JSM Otrimmat med fyra. East Sweden Rally i Linköping har en total längd på cirka 365 km, med nio specialsträckor på sammanlagt 120 km. En stadssträcka på asfalt ingår, som körs två gånger.
För Pelle Wilén i JSM Trimmat förväntas inte detta bli något problem. Den ende som kan hota är Emil Karlsson, men också här krävs att Wilén i fortsättningen vänder succé till fiasko i de avslutande tävlingarna.
Rally-SM avslutas med Rally Uppsala den 30/9-1/10.
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2016-08-29 17:17:47
|
|
TV-tablå inför helgens Central European Rally.
Årets 12:e WRC deltävling på tur, Central European Rally med sträckor i Tyskland, Tjeckien och Österrike väntar under helgen. Torsdag morgon shakedown som sänds live i vår WebTV & Video avdelning via promotorns sändning.
Rallyt på 14 sträckor inleder torsdag eftermiddag då en sträcka går dubbelt ...Publicerad: 2025-10-13 09:01:36
Åtta deltävlingar för Bilsport Rally Cup 2026.
Åtta deltävlingar blev resultatet när Bilsport Rally Cup stängde sin kalender för 2026, en hektiskt säsong för de onotade åkarna även om det väntas bli resultat man får räkna bort från säsongen när allt summeras.
De tävlande har från start fem deltävlingar på drygt 2 månader, Skåne inleder Rally ...Publicerad: 2025-10-13 05:58:44
Ogier före Fourmaux i helgens genrep, Herbst Rally.
Som uppvärmning inför kommande veckas Central European Rally körde Sebastien Ogier föråkare i österrikiska Herbst Rallye över tio mil, totalt åtta sträckor där Toyotaföraren var snabbast under lördagen.
På plats även Adrien Fourmaux som likt fransmannen körde föråkare, första halvan av rallyt byt...Publicerad: 2025-10-12 21:47:47
Drive VXO-Sprinten, Grahn glänste i premiären – mörkerkörning och publikfest på Uråsa.
Drive VXO-Sprinten på Uråsa flygfält blev en rallydag och kväll att minnas. Med 65 startande ekipage och både svenska, danska och tyska deltagare bjöds publiken på fart, precision och show – allt på asfalt, där förarna tävlade i två däckklasser: asfaltsdäck och grusdäck.
Grahn dominerade i pre...Publicerad: 2025-10-12 19:32:28
Kalle bäst i Lilla VM på Högstabanan.
Haninge MK´s Lilla VM på Högstabanans område, en sträcka på 1,9km kördes tre gånger under söndagen, 31 startande och fyra klasser.
Arrangörsklubbens Kalle Gustafsson körde Ford Fiesta Rally2 och gjorde det bra, tre raka sträcksegrar och seger totalt 4,2 sekunder före Casper Jansson. Unge rallycro...Publicerad: 2025-10-12 17:38:21
Samtliga sträcksegrar för Andervang i Havellandrallye.
Sex raka sträcksegrar för Stig Andervang och Vanessa Dagge i ADAC/PRS Havellandrallye - Svensken i Tyskland med Hyundai i20 N Rally2 för tävlande. Upplägget var att en av sträckorna gick tre gånger, en annan dubbelt och så en som bara kördes en gång - rallyt på grus med inslag av asfalt. För Svenske...Publicerad: 2025-10-12 11:11:59
Grahn totalvinnare i Drive VXO Sprinten.
Drive VXO Sprinten avslutade RS-DM för Södras distrikt på Uråsa hos Drive VXO, som arrangör Karlskrona AK och Wäxjö MS. Nog blev det mörkerkörning för samtliga innan rallyt var över, varvlopp med totalt 11,5km per åk gällde sex gånger - om än att sista sträckan kördes på halva tiden men klockan börj...Publicerad: 2025-10-12 08:50:13
Lövdansen närmar sig - möjlighet för rekognosering.
Snart är det dags för årets upplaga av Lövdansen, och vi ser fram emot en riktigt fin hösttävling. Årets bana bjuder på stor variation med vägar av olika karaktär – både snabba, rytmiska partier och mer tekniskt utmanande avsnitt som kommer att sätta både förare och kartläsare på prov.
Tävlingsce...Publicerad: 2025-10-12 06:27:30
Madsen vann Rally Stoholm - Helin körde hem Appendix K.
14 sträckor avverkade i Rally Stoholm, final i Danska Mästerskapet med Kenneth Madsen som vinnare totalt efter 56 minuters tävlande. Madsen i Citroen C3 Rally2 vann rallyt 52 sekunder före Jacob Leutenberger Madsen i en Renault Clio Rally3. Vidare 2:40 minut ned till Ib Kragh med Hyundai i20 N Rally...Publicerad: 2025-10-11 19:59:46
Tvådagars Höstnatt avgjord på Gotland. Gotlands MFBK körde tvådagars, en sträcka dubbelt igår kväll under mörker och så omstart idag på förmiddagen med en sträcka dubbelt, Höstnatta var namnet och 20-talet åkare till start.
Lars-åke Hägglund var snabbast totalt på tre av sträckorna, på den sista tappade Ford Fiesta R5 åkaren lite tid....Publicerad: 2025-10-11 19:01:44
|
| |