|
 Jerker Axelsson redo att ta upp kampen om guldet i Rally-SM. PRESSRELEASE
Efter två raka Rally-SM guld i toppklassen Trimmat 4WD så laddar Jerker Axelsson (SMK Trollhättan) och kartläsaren Mattias Andersson (Säffle MC) för ett tredje raka, men med helgens startfält kan man lugnt säga att det kommer bli tuffare än någonsin att lyckas.
I helgens körs årets första deltävling av sju i Rally-SM, Bilmetro Rally i Gävle, Underlaget är förhoppningsvis snöiga och isiga vägar i ett nytt område både för Jerker och för arrangören Sandvikens MK.
- Vi brukar ju köra sträckor runt Sandviken i premiären, men i år så har de flyttat tävlingen några mil österut till Gävle och vi kommer ha service i centrala delar av staden. Tävlingen börjar med en publiksträcka på travet sen kommer vi få pröva på nya vägar i trakterna runt Gävle. Kul med lite variation och bra att komma in i en större stad, berättar Jerker
Tävlingen börjar som sagt med en publiksträcka på travet på fredagen innan de övriga sex specialsträckorna skall köras i dagsljus under lördagen. Totalt bjuds det på 11 mil specialsträcka för de 19 stycken anmälda i klassen Trimmat 4WD.
- Det kommer bli stenhårt, jag tror det är nytt rekord med antalet startande i klassen och jag tror att så fort som Subarun kommer köras nu har i alla fall inte jag kört den förut, säger Jerker med ett skratt.
Av de 19 st anmälda finner vi förutom Jerker och Mattias i en Subaru Impreza S10 WRC bland annat Mats Jonsson som fortsätter sin jakt på ett nittonde SM-guld och föraren alla vill slå, PG Andersson som gör comeback i Rally-SM !
- Ja det blir en riktigt utmaning att försöka rå på PG. Han är ju en världsförare och jag hoppas vi kan ge han en match över säsongen. Det kändes i alla fall riktigt bra för några veckor sedan när vi testade samt körde Treskerundan som föråkare för att förbereda oss inför premiären, avslutar Jerker
Tidsschema Rally Bilmetro
Fredag 5/2
18:27 SSS1 Travet2,00 km.
Lördag 6/2
07:45 SS2 14,72 km
08:17 SS3 22,63 km
09:04 Service 20 min
09:47 SS4 20,36 km
10:24 Service 45 min
12:02 SS5 19,05 km
12:43 SS6 25,90 km
13:38 Service 20 min
15:00 SS7 Powerstage Travet 2,00 km
15:30 Första bil i mål
» Pressrelease från Bike Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2016-02-04 16:53:50
|
|
GK Door Team Sweden laddar för Rally Kilingen – och välkomnar en ny förare till teamet!
Vi hälsar Pontus Tidemand varmt välkommen till GK Door Team Sweden! Pontus kommer att köra en av teamets två Toyota Yaris i Rally Kilingen. Det blir första gången bakom ratten i en Yaris för Tidemand, som har stor erfarenhet från Rally2- och R5-bilar, även om det varit ett längre uppehåll från tävla...Publicerad: 2026-06-24 19:48:17
Shakedown inför EKO Acropolis Rally Greece, häng med torsdag 8:01.
Torsdag morgon med start 8:01 Svensk tid startar Elfyn Evans som första bil på sträckan Loutraki, den mäter 3,34km. Första varvet går i VM tabellens ordning vilket ger fem Toyota först ut på vägen innan två Hyundai tar plats.
Följ morgonens shakedown, sträcktiderna går att följa hela förmiddagen ...Publicerad: 2026-06-24 19:22:46
Stieg Ekströms minne, med insamling till Nyckelfonden och den lokala medicinska forskningen i Örebro län.
Den 9 augusti är det rallydags igen, för sjätte året i rad ordnar Morgan Sörensson rallysprinten Stieg Ekströms minne, med insamling till Nyckelfonden och den lokala medicinska forskningen i Örebro län.
Förra året nominerade Nyckelfonden Morgan Sörensson till årets eldsjäl inom svensk rallysport....Publicerad: 2026-06-24 17:30:39
12 åkare i Söndagens centrala Surasprint. MSK Hammaren arrangerar Surasprinten i just Surahammars centrum på söndagen, det blir närmare 3km special och en sträcka går fyra gånger.
Tolv tävlande ses i listan i två klasser, otrimmat med Dan Jurå som A-förare mot Joacim Jansson, Katrina Henrysson och Mikael Öberg på C-licens.
Åtta åkare ...Publicerad: 2026-06-24 16:05:39
Grekisk hetta väntar Mille Johansson i Acropolisrallyt.
Efter ett par veckors uppehåll är rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm i helgen tillbaka bakom ratten när han och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika gör årets femte WRC2-start. Denna gång i Akropolisrallyt i Grekland.
Mille och Johan kombinerar i år starter med fabriksteamet M-Sport ...Publicerad: 2026-06-24 14:42:32
Tävlingshelg för Svenska Sprintserien under Eriksnäsbosprinten.
Svenska Sprintserien tävlar flitigt, nu dags för ny tävlingshelg och då Eriksnäsbosprinten hos Bollnäs MK. Tävling i dagarna två precis som övrigt i serien, tre varv på banan per åk gäller, träningsåk följt av två tävlingsåk per dag. Totalt 75 ekipage varav 41 tävlar i de fyra rallyklasserna.
Stö...Publicerad: 2026-06-24 11:02:08
Toyotas drömfemma redo för andra halvlek i WRC.
Det har funnits många klassiska drömfemmor i idrottshistorien. Men få har varit så dominerande som Toyotas uppställning i rally-VM. Elfyn Evans, Takamoto Katsuta, Oliver Solberg, Sami Pajari och Sebastien Ogier.
Toyotas drömfemma är på platserna ett till fem i rally-VM inför andra halvan av säsonge...Publicerad: 2026-06-24 10:25:13
Radio & TV-tablå för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Torsdag eftermiddag öppnar anmälan och rekognoseringen startar inför Thoréns i Kil Rally Killingen där Kils MK Bil arrangerar. Det är veckoslutets Rally SM deltävling och rallysprint i SM Veckan. Fredag vid lunchtid startar rallyt med tre sträckor dubbelt, kända sträckor från klubbens tävlingar. Str...Publicerad: 2026-06-24 08:50:57
Två säsonger med Rally2+ ska rädda WRC27 projektet, reglerna satta.
WRC-serien står och gungar, redan inför Rallye Monte Carlo trodde sig FIA ha en promotor klar för de kommande åren, men fortfarande finns inget officiellt besked - årets säsong har passerat halvtid och ett nytt reglementet träder i kraft vid nyår - ett reglemente som hittills inte lockat något störr...Publicerad: 2026-06-23 22:26:55
Skilling 500 bjöd på härlig deltävling i årets Sverigeserie.
Skillingaryds MK brukar alltid bjuda på superfina tävlingar. Årets upplaga av Skilling 500 var absolut inget undantag. Och som det fajtades i skogarna utanför Värnamo. Emil Karlsson med Tom Törngren vid sin sida tog en ny imponerande seger i VOC Autoexperten Rallys Elitklass A/B. I VOC Autoexperten ...Publicerad: 2026-06-23 17:16:36
|
| |