NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Nygren imponerade när VOC körde i Nora.
PRESSRELEASE

Nora MK debuterade som arrangör i VOC Mekonomen Rallys nationella grusserier, Sommar- och Sverigeserien. Nora bjöd på 3,5 mil högklassigt rally på snabba vägar. Resultaten i förarklasserna var inte riktigt de vi har varit vana vid i år. Seger i högsta elitklassen togs hem av rutinerade Fredrik Menck som återkommit från några års rallydvala med besked. Största pokalen i Elit B lyftes av Mattias Andersson. I cupklassen och bland ungdomarna var det mesta dock som vanligt. Elias Lundberg och André Nygren tog var sin imponerande seger. André slog dessutom till med något så ovanligt som att totalsegra i Sverigeserien som C-förare. Imponerande!

Nora är definitivt allt annat än en nykomling på rallyscenen men det här var första gången de arrangerade en tävling för VOC Mekonomen Rallys serier. Rutinen sken igenom med en tävling som flöt bra och som bjöd på snabba vägar av högsta kvalitet.
- Nora MK har verkligen visat att de kan arrangera en tävling på den nivån våra cupdeltagare är vana vid. Idel positiva kommentarer från de tävlande, säger klassansvarig Roger Fransson.

Menck satte press i Elit A från start till mål.
Fredrik Menck har haft en paus från rallyåkandet sedan 2011 men på senare tid har suget blivit för stort. Med en införskaffad 240 satte han press på favoriten Tom Kristensson redan på dagens första specialsträcka. Inför sista sträckan skiljde det bara 1,4 sekunder till Toms fördel men Fredrik var den som drog det längre strået och kunde återigen känna på känslan att stå högst på pallen i en deltävling i SverigeSerien.
- Jag måste erkänna att jag är lite förvånad över det tempo tidigare mästare Fredrik satte upp efter så här lång bortavaro, trots att vi vet att han är mycket snabb och han kan självklart aldrig räknas bort. Tom Kristensson har ju varit minst sagt dominerande under säsongen och helt säkert känns inte en andraplats och fjärde tid totalt lika roligt för honom men det är absolut ingen anledning att stå annat än rak i ryggen inför. Dessutom tror jag vi kommer att få se en supertaggad Tom till finalen i Örebro, det blir en fantastisk finalkrydda.

Tredjeplatsen togs hem av Christer Westerdahl som hela dagen låg i en tuff fight med seniorkollegan Lars Ohlsson.

Mattias Andersson segrade i Elit B
I finaltävlingen 2014 stod Mattias Andersson högst upp på pallen och denna helg i Nora var det dags igen. Det var dock ingen självklarhet. Då Mattias och Kent-Ola Björklund hade kört de första två sträckorna skiljde det bara en sekund mellan dem, då till Kent-Olas fördel. Mattias satte dock ned foten rejält på tredje och sista sträckan och satte totalsnabbaste tid.
- Vi vet sedan tidigare att Mattias är snabb och trivs extra bra på snabba vägar. Nu är han på riktigt tillbaka med nybyggd bil efter kraschen i Osby i våras. Viktigt att notera är att Mattias också körde in på andra tid totalt i hela VOC Mekonomen Rally. Bara att lyfta på kepsen för den bedriften!

Även i denna klass pågick en tight fight mellan trean och fyran. Här var det Erik Stenberg som drog det längre strået framför Dan Rohdin.

En tyngre dag var det för årets klassdominant Frederik Eckhardt. En avåkning förstörde dagen. Inte blev det bättre av att den skedde mitt framför en samlad fanclub med flaggor, banderoller och allt. Men sett till tabellen så spelar det här lilla debaclet mindre roll. Frederik står ändå extremt stark inför finalen i Örebro senare i oktober.

Utklassning av André Nygren i Cup-klassen.
Var det jämt i toppen i Elit-klasserna så var det raka motsatsen i C-klassen. André Nygren stod tveklöst för helgens uppvisning då han passerade mållinjen som totalsnabbaste förare i hela den tuffa VOC Mekonomen Rallyklassen.
- Att totalvinna klassen som C-förare är alltid en fantastisk bedrift men att göra det i en så tuff serie som Sverigeserien är inget annat än en unik bedrift som vi sett hända väldigt sällan. Förra gången det skedde var så länge sedan som 2012, bakom ratten då satt en 18-årig Emil Bergkvist. Vad månde bli av denne värmländske jättebegåvning? Jag hoppas verkligen att André är ytterligare en talang vi kommer få se nå oanade höjder i den här sporten och VOC Mekonomen Rally har ju gång-på-gång visat sig vara en mycket bra språngbräda.

Bakom André körde Andreas Liljeberg in på en andraplats.
- Andreas har en fantastisk utveckling, och nu släppte det på riktigt. Med sin äldre 240 så bevisar han också att de bilar som är tillåtna att använda i VOC Mekonomen Rally är väldigt likvärdiga, det handlar bara om talang bakom ratten. Andreas skulle till exempel med sin tid varit fyra i Elit A. Och han är sjua totalt i hela den stenhårda VOC Mekonomen Rallyklassen. Fantastiskt!
- Sin vana trogen bjöd dock även C-förarna på strider åtskilda av tiondelar då Fredrik Hagelin knep tredjeplatsen med blott 0,9 sekunder före Daniel Torph.
- Cupklassen har verkligen färgats av strider på tiondelen den här säsongen, och så även Sverigeserietabellen. Inför finalen har vi sex förare som skiljs åt med bara sex poäng. Det kommer verkligen bli en fight in i det sista. Därtill kan vi konstatera att tempot är makalöst högt även i denna klass och jag tror vi kan tacka André Nygren för detta. Han har verkligen satt press på sina konkurrenter att vrida upp tempot. Skillnaderna mellan förarklasserna har i det närmaste har suddas ut i VOC.

Elias Lundberg stod pall för favorittrycket i juniorklassen.
Elias Lundberg tog sin sjätte seger i årets Sverigeserie efter en stabil körning från start till mål. Andraplatsen omhändertogs tryggt av Isac Nordström före trean Rasmus Holm.
- I ungdomsrallyklassen var det mesta som vanligt. Elias Lundberg som dominerat säsongen åkte hem segern. Isac Nordström jagade och gick till slut i mål 14 sekunder efter Elias. Trots dominans hela året så är ändå inte cuperna helt avgjorda, det sker inte förrän i Örebro, så tuff är juniorklassen även om det mesta förstås talar till Elias Lundbergs fördel.

Vi tackar Nora MK för en utmärkt tävling och hoppas på ett snart återseende. Det här var första gången ni körde serietävling i VOC Mekonomen Rally men för vår del så hoppas vi att det var långt ifrån den sista.

Nu laddar klassen upp för finalen i Örebro den 17/10. Då blir det hett på riktigt då segrar och pallplatser i 2015-års säsong ska få sin slutgiltiga fördelning.


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad:






GK Door Team Sweden laddar för Rally Kilingen – och välkomnar en ny förare till teamet!
© emotorsport.seVi hälsar Pontus Tidemand varmt välkommen till GK Door Team Sweden! Pontus kommer att köra en av teamets två Toyota Yaris i Rally Kilingen. Det blir första gången bakom ratten i en Yaris för Tidemand, som har stor erfarenhet från Rally2- och R5-bilar, även om det varit ett längre uppehåll från tävla...

Publicerad: 2026-06-24 19:48:17


Shakedown inför EKO Acropolis Rally Greece, häng med torsdag 8:01.
© Toyota Gazoo Racing.Torsdag morgon med start 8:01 Svensk tid startar Elfyn Evans som första bil på sträckan Loutraki, den mäter 3,34km. Första varvet går i VM tabellens ordning vilket ger fem Toyota först ut på vägen innan två Hyundai tar plats.

Följ morgonens shakedown, sträcktiderna går att följa hela förmiddagen ...

Publicerad: 2026-06-24 19:22:46


Stieg Ekströms minne, med insamling till Nyckelfonden och den lokala medicinska forskningen i Örebro län.
© Privat.Den 9 augusti är det rallydags igen, för sjätte året i rad ordnar Morgan Sörensson rallysprinten Stieg Ekströms minne, med insamling till Nyckelfonden och den lokala medicinska forskningen i Örebro län.

Förra året nominerade Nyckelfonden Morgan Sörensson till årets eldsjäl inom svensk rallysport....

Publicerad: 2026-06-24 17:30:39


12 åkare i Söndagens centrala Surasprint.
MSK Hammaren arrangerar Surasprinten i just Surahammars centrum på söndagen, det blir närmare 3km special och en sträcka går fyra gånger.

Tolv tävlande ses i listan i två klasser, otrimmat med Dan Jurå som A-förare mot Joacim Jansson, Katrina Henrysson och Mikael Öberg på C-licens.

Åtta åkare ...

Publicerad: 2026-06-24 16:05:39


Grekisk hetta väntar Mille Johansson i Acropolisrallyt.
© Marcin RybakEfter ett par veckors uppehåll är rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm i helgen tillbaka bakom ratten när han och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika gör årets femte WRC2-start. Denna gång i Akropolisrallyt i Grekland.

Mille och Johan kombinerar i år starter med fabriksteamet M-Sport ...

Publicerad: 2026-06-24 14:42:32


Tävlingshelg för Svenska Sprintserien under Eriksnäsbosprinten.
© emotorsport.seSvenska Sprintserien tävlar flitigt, nu dags för ny tävlingshelg och då Eriksnäsbosprinten hos Bollnäs MK. Tävling i dagarna två precis som övrigt i serien, tre varv på banan per åk gäller, träningsåk följt av två tävlingsåk per dag. Totalt 75 ekipage varav 41 tävlar i de fyra rallyklasserna.

Stö...

Publicerad: 2026-06-24 11:02:08


Toyotas drömfemma redo för andra halvlek i WRC.
© Toyota Gazoo Racing.Det har funnits många klassiska drömfemmor i idrottshistorien. Men få har varit så dominerande som Toyotas uppställning i rally-VM. Elfyn Evans, Takamoto Katsuta, Oliver Solberg, Sami Pajari och Sebastien Ogier.
Toyotas drömfemma är på platserna ett till fem i rally-VM inför andra halvan av säsonge...

Publicerad: 2026-06-24 10:25:13


Radio & TV-tablå för Thoréns i Kil Rally Killingen.
© emotorsport.seTorsdag eftermiddag öppnar anmälan och rekognoseringen startar inför Thoréns i Kil Rally Killingen där Kils MK Bil arrangerar. Det är veckoslutets Rally SM deltävling och rallysprint i SM Veckan. Fredag vid lunchtid startar rallyt med tre sträckor dubbelt, kända sträckor från klubbens tävlingar. Str...

Publicerad: 2026-06-24 08:50:57


Två säsonger med Rally2+ ska rädda WRC27 projektet, reglerna satta.
© emotorsport.seWRC-serien står och gungar, redan inför Rallye Monte Carlo trodde sig FIA ha en promotor klar för de kommande åren, men fortfarande finns inget officiellt besked - årets säsong har passerat halvtid och ett nytt reglementet träder i kraft vid nyår - ett reglemente som hittills inte lockat något störr...

Publicerad: 2026-06-23 22:26:55


Skilling 500 bjöd på härlig deltävling i årets Sverigeserie.
© Kristian Lindberg.Skillingaryds MK brukar alltid bjuda på superfina tävlingar. Årets upplaga av Skilling 500 var absolut inget undantag. Och som det fajtades i skogarna utanför Värnamo. Emil Karlsson med Tom Törngren vid sin sida tog en ny imponerande seger i VOC Autoexperten Rallys Elitklass A/B. I VOC Autoexperten ...

Publicerad: 2026-06-23 17:16:36


Tidigare nyheter:
Tävlingshelg för Svenska Sprintserien under Eriksnäsbosprinten.
Toyotas drömfemma redo för andra halvlek i WRC.
Radio & TV-tablå för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Två säsonger med Rally2+ ska rädda WRC27 projektet, reglerna satta.
Skilling 500 bjöd på härlig deltävling i årets Sverigeserie.
18 svenskar i helgens Finska Volvo Euro Cup tävling.
Guide inför EKO Acropolis Rally Greece - Upplägg, startfält & länkar.
Andervang summerar ACON-Van der Spek Vechtdalrally - bra asfaltrally på grussetup.
53 ekipage för WRC Rally Estonia - Solberg och Mille i VM-klasser.
6 timmar live i SVT från Thoréns i Kil Rally Killingen med Rally SM & SM Veckan.
Sju wildcards presenterade för SM-Veckans rallysprint.
TV-tablå för helgen WRC EKO Acropolis Rally Greece.
Patrik och Göran rejält taggade inför dubbla SM-tävlingarna i Värmland.
Andervang sjua i helgens ACON-Van der Spek Vechtdalrally.
JRD Motorsport körde framgångsrikt ARC2-test med Marcus Grönholm.
Fredriksson, det ska bjudas riktig rallyshow i rallysprinten under Hästkraftshelgen även i år.
Solberg ser fram emot EKO Acropolis Rally Greece, fjärde starten i rallyt för Svensken.
Midsommarpresent för många, SwedRally – utan katalysator.
SM Veckan Växjö 2027, rallysprint runt Åryd - 6km småländsk rallyväg med sten i kanterna.
Svenska rallyföraren Patrik Sandell tar Sverige till världsfinal i Defender Trophy 2026.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 26-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally Greece 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Skilling 500.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.