NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Ny serviceplats för Rally Sweden.
PRESSRELEASE

Tidsplanen för Rally Sweden 2016 skickades igår till FIA och WRC Promoter för godkännande. Bristen på boende i Hagfors tvingar Rally Sweden att flytta serviceplatsen till Karlstad redan inför vinterns VM-deltävling den 11-14 februari 2016.
- Vi har sedan i vintras varit ganska införstådda med att från 2017 skulle det bli mer eller mindre otänkbart med serviceplats i Hagfors då Toyota kommer in med nytt team. Feedbacken från FIA och teamen har varit ganska tydlig. Men att vi redan inför 2016 blev ombedda att flytta kom som en överraskning för oss, säger Svenska Rallyts vd Glenn Olsson.

Kraven på kvalitén har också ökat då övriga VM-rallyn körs huvudsakligen med större städer som bas och därigenom bättre boendestandard.
- Boendet har blivit en allt viktigare faktor och jag har förståelse för att med så många resdagar som teamen har på ett år så vill de ha en viss standard. Vi i Sverige måste också följa utvecklingen som sker i övriga VM-länder, fortsätter Glenn Olsson.

Nytt upplägg för serviceplats blir i Karlstads yttre hamn vid Vänerkajen enligt förslaget. Platsen användes senast i somras som evenemangsplats då ostindiefararen Götheborg anlade vid kaj där.
- Ytan är ju så klart betydligt mindre än flygplatsen i Hagfors, men utifrån våra förutsättningar och i den tidspress vi varit så blir detta den bästa lösningen för 2016, säger tävlingsledaren Christina Lundqvist Viklund.

I Hagfors kommer fortsatt en däckbytarzon för WRC-klasserna att placeras och den historiska klassens serviceplats hamnar också där. Sista och avgörande sträckan, Power Stage, med tv-sändning worldwide kommer även den fortsatt att utspelas i Hagfors.

Svenska Rallyt AB är i dagsläget i förhandlingar om nytt VM-avtal från 2017 och framåt där serviceplats och boendefrågan står högt upp på agendan. En serviceplats i Karlstad är inte optimalt sett utifrån att tävlingsbilarna inte kan gå in på service mitt på dagen pga avståndet till de mer vintersäkra sträckorna uppe i norra Värmland. Inför 2017 vill FIA och WRC Promoter ha ett mer kompakt koncept där serviceplatsen är levande hela dagarna.
- Vi måste hitta ett upplägg som möjliggör en levande serviceplats i kombination med bra boendemöjligheter om vi ska bli aktuella för ett nytt avtal, den signalen är tydlig. Nästa möte blir i München om några veckor och då fortsätter förhandlingen, avslutar Glenn Olsson.


» Pressrelease från Svenska Rallyt AB.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Enerco rallysprint:[Resultat]
Staffanstorps FestivalRace:[Resultat]
Rally Italia Sardegna:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2015-09-09 10:46






Från Forshaga till Ohio - ett riktigt rallyäventyr tar fart!
© Drive VXO Motorsport.Medan det är lite lugnare på hemmaplan passar vi på att följa ett alldeles särskilt äventyr. För när Nicklas Jidflo, vår ordinarie co-driver i Robin Adolfssons Fiesta R5, ger sig ut på rallyresa över Atlanten tillsammans med rutinerade föraren Thomas Hansson är det självklart att Drive VXO hänger me...

Publicerad: 2025-06-07 21:38


Så gick det i Staffanstorps Festivalrace, Lundgren snabbast totalt.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Staffanstorps Festivalrace med Arlövs MC och Lunds AC som arrangör innebar de tre proven St: Eriks, Betongstationen och Återvinningen på 8,2km som kördes två gånger.
Lunds Jörgen Lundgren i Mitsubishi Lancer EVO9 var snabbast från start och höll täten totalt av rallyt, till mål 9,6 sekunder före kl...

Publicerad: 2025-06-07 18:08


Ogier pressas av Tänak inför avslutningen i Rally Italia Sardegna - Solberg snabbast för dagen.
© Toyota Gazoo Racing.Lördagens 12 mil avverkade i Rally Italia Sardegna - två ekipage i täten gör upp om segern. Ott Tänak som enda hopp kvar för Hyundai sätter hårt tryck på ledande Sebastien Ogier - men fransmannen kontrar. Estländaren åker fort och på avslutningen och var tio sekunder före nästa bil - men till sträck...

Publicerad: 2025-06-07 17:21


Malm i 2wd Fiesta snabbast totalt i Enerco Rallysprint.
© emotorsport.seEnerco Rallysprint avverkade tre sträckor dubbelt under lördagen med 75 startande ekipage, 63 tog sig runt dagen och snabbast totalt ses SMK Salas Sebastian Malm i tvåhjulsdriven Ford Fiesta.

16:02 minut krävdes att avverka rallyt för Malm, 5,6 sekunder mer behövde 4wd vinnaren Pontus Florin, en ...

Publicerad: 2025-06-07 17:09


Ogier håller greppet, Solberg avancerar i Rally Italia Sardegna.
© Toyota Gazoo Racing.Halva lördagen avverkad i Rally Italia Sardegna, tre sträckor på sex mil körda och till service går Sebastien Ogier som fortsatt ledare, på dagens andra sträcka fick han en framräknad tid då han kört i dammet bakom Adrien Fourmaux som punkterade, stannade och bytte och låg framför sin landsman.

<...

Publicerad: 2025-06-07 14:48


Bilsport Rally Cup laddar för 2026, Svedala, Trelleborg & Tjust klara för deltävlingar.
© emotorsport.seBilsport Rally Cup som kör sin 25:e säsong har kommit nära halvtid, med Rally Anderslöv och Badhotelletrallyt avverkade är det nu sommaruppehåll innan Klappjakten, Rally Vetlanda och Novemberskölden avslutar säsongen under hösten.

I uppehållet börjar cupen formas för 2026 års upplaga, redan nu är...

Publicerad: 2025-06-06 20:48


Enerco Rallysprint, Staffanstorps FestivalRace & Rally Italia Sardegna att följa under lördagen.
© emotorsport.seLördagsrally med Enerco Rallysprint hos Hofors MS, med sträckor som Malmjärn, Östansjö och Kratte Masugn ska det köras rally för de 76 startande under lördagen. På plats tävlas det om poäng i Nedre Norras FM och Finess Onotade Rallyserie.

Arlövs MC och Lunds AC står för Staffanstorps FestivalRace...

Publicerad: 2025-06-06 20:34


Ogier ledare efter Nevuilles miss - Solberg snabb i Rally2.
© Toyota Gazoo Racing.Även eftermiddagen i Rally Italia Sardegna kastade om resultaten, in på andra loopen gick Adrien Fourmaux som ledare 2,9 sekunder före Thierry Neuville, 8,1 sekund före Sebastien Ogier och som fyra Ott Tänak.

Ledande Neuville körde bort ett hjul.
Neuville gick upp som ledare efter att ss4...

Publicerad: 2025-06-06 18:47


Forumaux toppar efter ss3 i WRC Rally Italia Sardegna.
© Hyundai Motorsport.Stökig förmiddag i Rally Italia Sardegna, ut efter halva fredagens etapp, tre sträckor och sex mil kommer Adrien Fourmaux först ur dammet. Fransmannen för Hyundai har 2,9 sekunder till teamkollegan Thierry Neuville.

Sebastien Ogier bäst för Toyota som trea, 5,2 sekunder framåt och 0,9 sekunder ba...

Publicerad: 2025-06-06 13:40


300 ekipage anmälda för Midnattssolsrallyt och Slottssprinten!
© emotorsport.seDen 19:e juni, dagen före Midsommar stänger anmälan för sommarens Sörmländska rallyhöjdpunkt - Midnattssolsrallyt i kombination med Slottssprinten helgen 11-12:e juli. Trycket på anmälan från start var högt, men hur ser då läget ut nu?

För Midnattssolsrallyt finns 120 platser för historiskt rally...

Publicerad: 2025-06-06 10:35


Tidigare nyheter:
Följ första dagen i Rally Italia Sardegna, 12 mil på 6 sträckor!
Hofors MS med Enerco rallysprint under lördagen - 70-talet åkar till start.
Ogier och Solberg snabbast på Sardinien.
WebTV sändning live från shakedown inför Rally Italia Sardegna, start 13:00.
Södras RS-serie kör vidare med lördagens Staffanstorps FestivalRace.
Loeb kör Alpine A110 Rallye GT i helgens Rallye du Chablais.
Solberg söker mer erfarenhet på Sardinien.
Stort intresse för SM Veckans Rallysprint i Norrköping, Hallberg i Polo R5.
Imorgon shakedown inför Rally Italia Sardegna, följ med WebTV & Resultat.
Sju mil special i Drive VXO-Sprinten - asfalt och avslut i mörker väntar!
Inför WRC Rally Italia Sardegna - Startfält, Tidsplan, TV-tablå och länkar.
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Rally SM.
Calle Carlberg utvald av Peugeot Sport att tävla i Kanadensiska Rally Baie Des Chaleurs.
Sju svenska rallyekipage till ERC Rally Poland - totalt 70 bilar.
Stort intresse för Borås Bil Rallysprint.
TV-tablå för WRC Rally Italia Sardegna.
Svenskt till kommande Amerikanska Southern Ohio Forest Rally.
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
Däckmästerskapet i ERC-serien efter Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Pirelli närmar sig ledande Michelin.
Foto från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - fredag.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Rally Poland 13-15/06


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
Rally Italia Sardegna 05-08/06


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 02/08




Foto:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, torsdag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - SM.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.