|
 Internationell guldkant på SM när det gästar det 40:e South Swedish Rally. PRESSRELEASE
Drygt två månader efter den rafflande avslutningen på Östersund Winter Rally, är det dags för gruspremiär i årets Rally-SM i Karlskrona genom South Swedish Rally's återkomst i SM-kalendern. Och bättre comeback kunde tävlingen knappast ha bett om när två av landets hetaste internationella rallyjuniorer, Fredrik Åhlin och Emil Bergkvist, dyker upp i startlistan ihop med Mitsubishis spännande R5-projekt.
Fredrik Åhlin är en av alla duktiga svenska rallyjuniorer som tagit klivet ut i världen och VM i rally och till South Swedish Rally kommer den värmländske talangen till start i en Ford Fiesta R5 ihop med sitt team Leo Vegas World Rally Team. Fredrik som i år kombinerar tävlande i VM med inhopp i både det svenska och norska mästerskapet kommer till Karlskrona med en solklar målsättning, att vinna.
- Målsättningen är den samma som för hela året, och det är att samla värdefulla kilometer i bilen inför nästa års satsning på en full WRC 2 säsong. Men självklart åker vi dit för att försöka vinna, sen är det alltid svårt och säga hur det kommer att gå, mycket kan hända på skogen, säger Fredrik Åhlin.
Fredrik Åhlin, som tävlar i klassen Trimmat 4WD, utmanas främst av den regerande svenska mästaren Jerker Axelsson, men även den niofaldiga South Swedish Rally vinnaren Mats Jonsson.
- Jerker Axelsson är den som jag ser som absolut största konkurrent, säger Fredrik inför tävlingen.
I samma klass gör även Mitsubishi SM-premiär med sin nybyggda Mirage R5, en värstingbil på högsta internationella nivå. En premiär som följs med stort intresse världen över. Bilen som utvecklats av svenska Mpart med Tomas Weng i spetsen har under vintern och våren genomgått ett intensivt testprogram och kommer nu äntligen till start i Rally-SM med två stycken bilar som körs av de flerfaldiga svenska mästarna Patrik Johansson och Martin Berglund.
- Tomas Weng och Mpart har tillsammans med Öhlins gjort ett fantastiskt arbete med bilen, det känns som det här kan bli hur bra som helst. Det är en pojkdröm som går i uppfyllelse att få köra en sådan här bil i SM-sammanhang. Vi kommer väl troligen ha en del ögon på oss inte bara inom landets gränser. Målsättningen är att vara med och slåss i toppen även i den här klassen, något annat alternativ finns inte, säger Martin Berglund
Emil Bergkvist, fabriksförare för Opel Motorsport och ledare av Junior-EM i rally, ansluter sig ihop med Fredrik Åhlin till skaran av internationella rallystjärnor som vänder hem för South Swedish Rally. Emil och co-drivern Joakim Sjöberg, som i vintras blev svenska mästare i rallysprint, kommer till Karlskrona med Opels senaste rallyprojekt, en Opel Adam R2, som de ställer upp med i den otrimmade JSM-klassen. En klass som under vintern dominerats av Jacob Jansson, som är en av alla som hoppas på att ge Emil en fight om segern i Karlskrona. Ställer upp i klassen gör även Mattias Adielsson, som tillsammans med Emil utgör de två svenska ekipage som tävlar i Junior-EM 2015.
Till Karlskrona kommer Pelle Wilén till start i den trimmade Junior-SM klassen med stort självförtroende efter två raka pallplatser i de inledande SM-tävlingarna, han utmanas kanske främst av Daniel Röjsel. Oturen som förföljt Victor Henriksson, förra årets gigant i Trimmat 2WD, fortsätter. Victor som vann klassen i Östersund, men tvingades bryta på transporten efter sista sträckan med motorproblem kommer inte till start i Karlskrona. Detta öppnar upp kampen om segern i klassen, och Tobias Söderqvist som vunnit de två inledande tävlingarna jagas av bland andra Leif Petersson, Johan Carlsson och Kristian Johansson.
I Otrimmat 4WD fortsätter den stenhårda fighten mellan de båda Mitsubishiförarna Nicklas Hägg och Magnus Henriksson. Magnus blev slagen med 0,2 sekunder senast i Östersund siktar på revansch i South Swedish Rally. Och i den andra otrimmade klassen, Otrimmat 2WD, satsar Mattias Ledin på att ta sin tredje raka seger.
South Swedish Rally 2015 har Karlskrona som huvudort och avgörs över två dagar med start på fredag den 14 maj.
» Pressrelease från Svensk Bilsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Neuville leder i Grekland, Solberg fastnar i diket - Mille 14:e.
Sex sträckor avverkade i EKO Acropolis Rally Greece, topp fyra ses de tre tillverkarna där Thierry Neuville lyckas bäst, 9,7 sekunder före Sebastien Ogier. Halvminut skiljer ned till trean Adrien Forumaux som har det samma till Fords Josh McErlean.
Punktering och avåkning för Solberg.
Som...Publicerad: 2026-06-26 20:11:14
Tidsplan, så körs Midnattssolsrallyt.
Midnattssolsrallyt närmar sig, för första gången med basen på Tierp Arena där MK Tierp arrangerar, stort serviceområde och specialsträcka på området bjuds ute på arenaområdet.
15 specialsträckor bjuds under tre dagar fördelat över 13,6 mil special, start torsdag kväll med knappt 5km Tierp Arena i...Publicerad: 2026-06-26 13:03:24
Sommarsprinten i Hällefors, 40-talet åkare på lördag.
Flitiga Hällefors MK är på gång igen, nu med deltävling i HMK´s RS-serie i Sommarsprinten. Dryga halvmilen special där en sträcka går tre gånger på klubbens motorområde. Svalare intresse med endast 40 bilar när anmälan stängde under onsdagen, men man håller fortsatt öppet för fler.
Elva åkare gen...Publicerad: 2026-06-26 11:55:08
Följ Thoréns i Kil Rally Killingen, sex sträckor för fredagen!
Fredag och start av Thoréns i Kil Rally Killingen, bakom rallyt står Kils MK Bil som kör spännande koncept ihop med SM Veckan. Fredagen innebär tre välkända sträckor från rallyna runt Kil, de går två gånger var under eftermiddagen och ger sex mil. Första start går klockan 13:00 från serviceplatsen v...Publicerad: 2026-06-26 09:40:08
Världsmästaren Stig Blomqvist firas under KAK Midnattssolsrallyt – kör Audi quattro S1 på Tierp Arena.
När KAK Midnattssolsrallyt avgörs den 2–4 juli väntar en särskild hyllning till en av svensk rallysports allra största profiler. Rallyvärldsmästaren Stig Blomqvist, som fyller 80 år under 2026, kommer att finnas på plats under tävlingshelgen och bjuda publiken på uppvisningskörning och medåkning i e...Publicerad: 2026-06-26 08:07:32
Sekurab Rally SM och SM-veckan möts när Rally Killingen väntar i Värmland.
Efter gruspremiären i Nyköping i mitten av maj går nu Sekurab Rally SM in i andra halvan av säsongen när Thoréns i Kil Rally Killingen avgörs den 26–27 juni. Över 80 ekipage kommer till start på klassiska värmlandsvägar, samtidigt som tävlingen för första gången på 10 år kombineras med SM-veckan och...Publicerad: 2026-06-26 05:53:31
Stark start av Toyota i Acropolisrallyt, Solberg fyra - Mille nia i WRC2
Fem Toyota topp sex i EKO Acropolis Rally Greece när den korta publiksträckan avgjordes, snabbast Sebastien Ogier på stadionsträckan med en sekunds marginal. Takamoto Katsuta in som tvåa med en tiondel till Thierry Neuville.
Oliver Solberg sätter fjärde tid, precis som på shakedown, en tiondel fr...Publicerad: 2026-06-25 22:24:45
Regularityklassen inleder KAK Midnattssolsrallyt i Stockholm – historisk start vid Armémuseum.
KAK Midnattssolsrallyt 2026 får en högtidlig och historiskt förankrad inledning när tävlingens Regularityklass startar från Armémuseum på Östermalm i Stockholm torsdagen den 2 juli. Redan dagen innan, onsdagen den 1 juli, samlas de klassiska bilarna på borggården utanför museet där allmänheten får m...Publicerad: 2026-06-25 20:41:54
M-Sport utvecklar Fiesta Rally2+ för WRC27 säsongen.
Igår kom beskedet, Rally2+ tar plats bredvid WRC27 ekipagen under de två kommande säsongerna för att locka startande till WRC seriens huvudklass. Tidigare har M-Sport´s Richard Millener varit negativ till idén att förstöra den populära Rally2 klassen med en ny variant som tar sig in i de nationella ...Publicerad: 2026-06-25 13:04:40
Anmälningslistan för ERC Rally di Roma Capitale släppt - 126 ekipage med Isak och Mille - Tänak som testförare.
Intresset som vanligt stort för Italienska Rally di Roma Capitale, endast 11 sträckor men man når 20 mil på den Italienska asfalten som brukar bjuda på riktig sommarvärme.
Tänak som föråkare i testbil.
Redan bland föråkarna ses intressant namn, där gör Ott Tänak tävlingscomeback genom att...Publicerad: 2026-06-25 11:20:01
|
| |