NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Ericsson-Motorsport.
© Ericsson-Motorsport.
Fredrik Åhlin - snabbast helgen igenom i Rally Uppsala.

© Ericsson-Motorsport.
© Ericsson-Motorsport.
Jerkers och Mattias första guld med Subarun.

© Ericsson-Motorsport.
© Ericsson-Motorsport.
Niklas Hägg och Christer Carlsson kan summera en fantastisk säsong med dubbla SM guld.

© Ericsson-Motorsport.
© Ericsson-Motorsport.
Sebastien Johansson kunde nöjt kvittera ut ett JSM guld!
Lyckad SM final i Uppsala - härlig kamp på fina vägar.

Rally Uppsala - årets SM final med nio specialsträckor över dagarna två - de 100-talet startande fick se fina vägar och ett bra arrangemang.
Förarna bjöds på en tuff utmaning redan på fredagskvällen, rallyt startade med Fibysträckan, 19km lång i mörker - där efter ännu 7,5km innan dagen var över - snabbast var Fredrik Åhlin och Morten Erik Abrahamsen - de båda åkte en Ford Fiesta R5 från Marrko Märtins team och körde ifrån Mats Thorszelius med 26,5 sekund.
I den otrimmade 4wd klassen körde Östgöten Mikael Lindqvist till ledning - där efter kunde Tobias Söderqvist och Christoffer Jacobsson gå till nattvila med ledning i trimmat respektive otrimmat 2wd. I de båda JSM klasserna åkte Pontus Åhman och Markus Theorin snabbast i mörkret.

Storseger för Åhlin - SM guld till Axelsson.
Lördag morgon gick igång med 8,5km special, en perfekt uppvärmning på morgonen inför fortsättningen - Fredrik Åhlin tog ny sträckseger, han tappade för övrigt bara två sträcksegrar under hela helgen på vägen mot totalsegern.
Jerker Axelsson som jagade sitt första SM guld på fyra hjul avancerade förbi Mats Thorszelius efter tre körda sträckor på lördagen men fick lämna ifrån sig placeringen på avslutande sträckan. Åt totalvinnaren Fredrik Åhlin kunde ingen göra något, han tar segern med 51 sekunder till Thorszelius - den sistnämnde gjorde där lite av ett avslut på karriären - i alla fall blir det ingen mer storsatsning på en hel säsong meddelade hemmaföraren, men hittar jag en bra bil till nästa års final är det inte omöjligt att jag kör avslutade Mats.
Av vinnande Fredrik där emot kanske vi får se mer av till kommande säsong - varför rent av inte i en fyrhjulsdriven bil under hela SM säsongen?
Jerker Axelsson slutar trea totalt, var 14 sekunder bakom Thorszelius men också 16 före Mats Jonsson, för Jerker innebar det en lång väntan på sitt och co-driver Mattias Anderssons första SM guld i rally, det var en lättat guldpar som summerade en helg utan problem, såväl körning, notläsning som bil hade gått perfekt - bakom tog Mats Jonsson silver och Johan Rudengren brons - bronsekipaget har hittat allt bättre flyt i sin Skoda och åkte med fin attack under finalen!

Hägg flög fram under lördagen - SM guldet i hamn.
I otrimmade 4wd var det jämt i tabellen inför start, Lindqvist som ledde efter fredagen skulle bli hårt pressad under lördagen, efter två tuffa sträcksegrar av Niklas Hägg på morgonen hade SMK Hälsingeåkaren pressat sig förbi. Niklas och Christer Carlsson fortsatte i snabb takt under dagen, de blev slagna på avslutningen med tio sekunder av Lindqvist som skulle göra en sista attack mot ädlaste valören. Segern till Hägg med knappt 13 sekunder till Mikael Lindqvist som inte riktigt hittade formen - SM guld för Hägg där Lindqvist och Jan-Erik Folkesson följde i tabellen. Jan-Erik körde sönder och tappade tid på fredagen men kom aldrig tillbaka ut på sträckorna.

Söderqvist i topp.
Leif Peterson och Toni Sundqvist var klar mästare i trimmat 2wd redan vid ankomsten till finalhelgen i Uppsala - Göteborgaren gick inte att känna igen ute på sträckorna, istället var det andra förare som klev fram.
Tobias och Joakim Söderqvist öppnade starkt, fortsatte på samma vis under lördagen, kunde bevaka och omvandla ledningen till seger - en som imponerade stort var tvåan Mikael Ericsson som inte riktigt hängde med på inledningen men körde starkt under lördagen, bilen höll och andraplatsen var ett faktum, bara 13,5 sekund bakom vinnarbilen. Sju sekunder där efter tar Johan Carlsson målgång, Degeforsåkaren körde till sig ett SM brons med en poäng bak till Johan Holmberg.

Ny seger och nytt SM guld för Adielsson.
Mattias Adielsson och Bo Holmstrand hade radat upp två raka seger i otrimmat 2wd inför finalen och kom som lite av favoriter till Uppsala - den som tog ledningen från start var dock Christoffer Jacobsson. Adielsson närmade sig dock direkt på lördagens första sträcka och avancerade vidare till ledning på nästkommande sträcka, samtidigt jagade Gustav Thorsell upp som tvåa - det var hemmaföraren som toppade SM tabellen inför avslutningen. Adielsson fortsatte snabbt och tog segern, 22,5 sekund före Thorsell som trots allt tog SM silver under sin debutsäsong i SM bakom Adielsson. Trea både i helgens tävling och SM slutar Gotlänningen Christoffer Jacobsson.

Karlsson och Johansson mästare i JSM.
I JSM var det Pontus Åhman från start - Almungeåkaren inledde fredagen med snabba tider i mörkret, fortsatte att rada upp fina tider på lördagen och slutar som snabbaste JSM åkare - Emil Karlsson och Magnus Hermansson var 40 sekunder bakom vid målgång - trots det blir det seger och medalj i JSM klassen för de trimmade bilarna där Volvo regerade - Morgan Eriksson och Max Svensson tog placeringarna efter i tabellen.
I den otrimmade klassen var det omkastningar, ekipage bröt på löpande band och till slut stod tre grupp N vagnar i topp - Gotlänningarna Sebastian Johansson och co-driver Tobias Steen kvitterade ut seger i klassen och ett JSM guld totalt. Bara 23 sekunder efter vid målgång var Emrik Smedberg och där på Erik Telehagen. I JSM tabellen för klassen tog dock David Pettersson och Markus Theorin placeringarna där efter.

» Resultatlista, se
"Resultat".

Publicerad:






Stor rallyhelg väntar, Mittsverigesprinten SMK By Night på fredag.
Kommande veckoslut och helg blir intensiv med flera tävlingar, SMK Sundsvall kör igång med Mittsverigesprinten SMK By Night #1 under fredagen. Sträcka på 2,5km körs två gånger, eller kanske tre beroende på antal startande.

14 ekipage i listan varav åtta rallybilar där Nils-Olov Lindström, Anton E...

Publicerad: 2026-04-29 09:02:39


Spännande nyheter och ikoniska klassiker när Bauhaus Royal Rally of Scandinavia presenterar årets sträckor.
© emotorsport.seDen 22 till 24 maj avgörs den fjärde upplagan av EM-rallyt BAUHAUS Royal Rally of Scandinavia med Karlstad som bas. Under tre dagar ska EM-eliten göra upp på 16 utslagsgivande sträckor runt om i centrala Värmland.

I år har rallyt flyttat tillbaka till Färjestad, där serviceplats och HQ är beläget...

Publicerad: 2026-04-28 16:05:34


Carlberg, Matulka och Hvaal Engh till Rally Nyköpings NRC-deltävling.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Calle Carlberg och Polske EM-föraren Jakub Matulka ansluter för Rally Nyköping men tävlar då i inbjudningstävlingen för Nordiska Mästerskapet, där har man chans att tävla på andra däck. Calle i GK Door Team Swedens ena Toyota GR Yaris Rally2 och Polacken i Skoda Fabia RS Rally2.

Även Mikolaj Marc...

Publicerad: 2026-04-28 15:03:55


Mille Johansson sätter topptider i WRC2 på Kanarieöarna.
© Marcin RybakNär Mille Johansson och Johan Grönvall körde årets tredje WRC2-tävling på Kanarieöarna i helgen stod de för en stark avslutning, där de noterades för tre topp tre-tider på de tre sista sträckorna.

Mille och Johan körde VM-deltävlingen på den spanska ön för det italienska teamet MS Munaretto i en ...

Publicerad: 2026-04-28 12:35:41


Westlund förste Svensk i listan för Historiska EM-serien på grus.
© emotorsport.seListan på registrerade tävlande för Historiska EM-mästerskapet i rally fortsätter att växa, de tre serierna har startat men det finns tävlingar att räkna bort vilket gör att fler ansluter, närmare 90 namn totalt för mästerskapen.

Vid förra veckans uppdatering kom första Svenska namn, Janne Westlu...

Publicerad: 2026-04-28 10:45:24


Borgvik ut, Stensjön in, en sträcka mindre i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, men längre ss-längd.
© emotorsport.seI slutet på mars presenterades upplägget för Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, nytt för året med tävlande fredag till söndag. Planen var 17 sträckor, när senaste bulletinen presenteras visar rallyt på 16 sträckor, en mindre men rallysträckorna blir ändå längre - och transporten kortare!

Det är ...

Publicerad: 2026-04-28 08:54:20


Hägg summerar Vilda Ryd Racet, från frenetiskt skruvande till seger.
© Marcus Hägg.- Vi kan väl säga att vi började bättre än vad vi själva hade förväntat oss, så inleder Lukas Hägg.

Lukas och Daniel Borgqvist kom till start med en bil som inte är där vi vill ha den ännu, men trots det slog vi till med en klass vinst med nästan två minuters marginal. Dessutom slutade vi ...

Publicerad: 2026-04-28 05:53:56


1300 Rallycup fortsätter imponera – tät fight och högt tempo i årets andra deltävling.
© emotorsport.se1300 Rallycup bjöd återigen på en fartfylld och dramatisk tävlingsdag när elva ekipage stod på startlinjen. Förutsättningarna var goda, vägarna snabba och stämningen på topp när första sträckan drog igång.

Precis som vanligt i cupen blev det en dag fylld av både imponerande körning, små misstag ...

Publicerad: 2026-04-27 19:54:29


60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
© Arne Forsell.Vem tar hem årets Hässleholms GP i det 64 anmälda stora startfältet? Den frågan ställer sig C-G Wilke inför nästa helgs tävling hos Hässleholms MK.
- Aldrig förr har vi haft ett sådant starkt startfält i 4 WD som till årets tävling, med hela sex potenta Rally2 bilar, säger tävlingsledaren Jo...

Publicerad: 2026-04-27 11:54:08


WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
© Toyota Gazoo Racing.Årets femte WRC deltävling av 14 för säsongen avverkad, Elfyn Evans klivet åter upp som VM-ledare och petar ned Takamoto Katusta. De båda rycker ifrån och upp som trea går Sami Pajari som är förbi Oliver Solberg.

För Toyota Gazoo Racing är det nu 98 poängs försprång mot Hyundai Motorsport, samtid...

Publicerad: 2026-04-27 09:03:13


Tidigare nyheter:
60-talet ekipage till Hässleholms GP, vem vinner prestigefyllda rallyt?
WRC tabellerna efter Rally Islas Canarias - Evans och Katsuta rycker - bröderna Rossel delar WRC2 ledning.
Trasig drivaxel under lördagen för Arvid, samlade mil och målgång i Rally Porec.
Johannesson körde hem BDS-sprinten - Norske Korsmo tvåa totalt.
Dramatisk avslutning på Olivers sekundstrid med Ogier.
Foto från Vilda Ryd Racet.
Ogier plockar ny WRC seger, vinner Rally Islas Canarias - Mille tia i WRC2.
Solberg bryter på näst sista sträckan - Ogier mot segern i Rally Islas Canarias.
Lyckad premiär för Svenska RallyCupen i Vilda Ryd Racet.
Solberg 2,2 sekunder från ledning i Rally Islas Canaria - två sträcksegrar under morgonen.
Helin bäst av Svenskarna i ADAC Actronics Rallye Sulingen - Mårtensson bäst totalt av VEC-bilarna.
Fem sträckor över Aleknixen, Olsson snabbast runt banan.
Andervang snabbast totalt i Team Pitan sprinten - Thorzelius bäst av Historikerna.
Stavbom satte segern i stora sydliga rallypremiären - Vilda Ryd Racet.
Solberg pressar Ogier, 3,8 sekunder från ledning i Rally Islas Canarias - Mille 11:a i WRC2.
Söndagens BDS-Sprinten inleder Mega Rally Cup 2026.
Vilda Ryd Racet, Aleknixen, Team Pitan Sprinten och Rally Islas Canarias bland lördagens alla rallyn.
Helin bäst av Svenskarna, Mårtensson snabbast för Volvo Euro Cup i Rallye Sulingen.
Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
Carlsson kör helgens Kroatiska Rally Porec.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
»
TV tablå inför helgens WRC Croatia Rally - följ Oliver, Mille och Calle.
»
TV-tablå för helgens WRC Rally Islas Canarias.
»
Toyotadominans i WRC Rally Islas Canarias - Solberg tvåa bakom Ogier - Mille 13:e i WRC2.
»
Omstart i WRC Croatia Rally - Solberg först på vägen.
»
Tricket som skiljer Solberg från övriga världseliten - 'pratar med folk'.
»
Solberg bryter, Mille punkterar och Calle vinner ss1 i Croatia Rally.
»
Solberg och Evans ute - Pajari leder Croatia Rally - Carlberg flyger fram i Junior WRC.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.